כאב ראש בראי הרפואה הסינית

הרפואה הסינית היא מסורת עתיקת יומין אשר משמשת עד היום בריפוי של בעיות רפואיות. הטיפול בכאב ראש לפי הרפואה הסינית משתנה לפי הגורם לבעיה – פנימי או חיצוני
 ניר סלמה
| 17/07/2018 |
צפיות: 621
דירוג: 3.5 מתוך 7 הצבעות
התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע 3.5 מתוך 5
כאבי ראש היא בין הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר. יש אנשים שלא מכירים את התופעה אבל 20% מהאוכלוסייה מכירים אותה טוב מאד ולחלקם היא מנהלת את החיים.

רק לעיתים נדירות כאבי ראש מעידים על מצב רפואי מסכן חיים. עם זאת שינוי בדפוס או בטבע של כאבי הראש למשל – מנדירים לתכופים או ממתונים לקשים – עשוי לאותת על בעיה רצינית ועל הצורך בבדיקה רפואית.

סובלים מכאבי ראש? היכנסו לפורום:
פורום כאב ורפואה סינית

מה גורם לכאבי ראש?

רוב כאבי הראש נובעים ממתח שרירי, מיגרנות או כאב ראש ללא סיבה ידועה. כאבי ראש יכולים להיות קשורים לבעיות עיניים, אף, אוזן, גרון ושיניים. רוב כאבי הראש הכרוניים המיוחסים למתיחות בעיניים קשורים למתח (stress), עם זאת כאב חריף וחדש בעין יכול להיות קשור ללחץ גובר של הנוזל בעין או דלקת בעורק וזהו מצב חירום רפואי – מהר לרופא עיניים.

לחץ דם גבוה יכול ליצור תחושה של הלמות בראש, או ללחץ בשכמות ומשם לראש אחורי.
כאב ראש עם חום יכול להיות קשור לזיהום נגיפי או פטרייתי – זהו מצב נדיר אך מחייב התערבות רופא.

כאבי ראש כרוניים יכולים להיגרם על ידי גידולים במוח, פגיעות מוח או מחסור באספקת חמצן למוח – ואז יופנה החולה לסריקת CT או ל MRI.

כבר מעל תשע שנים שאני אחראי על הדיקור במרפאה הנוירולוגית לכאבי ראש ופנים בבית החולים איכילוב.

זוהי מרפאה ייחודית בכך שרוב החולים שמגיעים אלינו מנוהלים על ידי כאבי ראש כבר שנים. בכוונה 'מנוהלים' – מפני שהמטופלים סובלים מכאבי ראש כבר הרבה שנים, גופם לרוב מולעט בתרופות מסוגים שונים אם תרופות אקוטיות אם תרופות למניעה.

התרופות יכולות לעזור לכאב (או שלא) אבל הן לא פוגעות בשורש הבעיה (שלא לדבר על תופעות הלוואי) וכאבי הראש יחזרו. כמו כן זו תופעה שיכולה לפגוע קשות באיכות החיים – מכאב שמשתק לכמה שעות או שמפריע ומכביד על ההתנהלות היומיומית ועד כאב שמשתק את החולה לכמה שעות או כמה ימים והוא שוכב בביתו בחושך עם תרופות עד יעבור זעם!

תופעות אלו עלולות לעתים למנוע מהחולה לנהל אורח חיים תקין. הדבר עלול לגרום לקושי במציאת מקום תעסוקה או שמירה עליו, קשרים חברתיים משפחתיים ועוד.

במרפאה שנקראת "המרפאה להעצמה גופנית" אנו מטפלים במגוון סוגים של בעיות שלא נמצא שום תסמין אורגני שיכול להעיד על קשר לבעיה. (לרוב כשיש עדות לבעיה פיזית ניתן לטפל בה על ידי תרופות או תהליך כירורגי). זוהי מרפאה ייחודית בארץ ואולי אף בעולם כולו!
יש במרפאה גם מטפלים בסוגים שונים של עיסוי, פסיכולוגים, פסיכיאטרים, היפנוזה, פלדנקרייז ודיקור.

כאשר למדתי בסין ראיתי גם כן מקרים קשים של כאבי ראש ואז חשבתי לי שאלו מטופלים עם בעיות נפשיות. היום לאחר מאות מטופלים אני יודע כי כאבי ראש יכולים לגרום לבן אדם גם לאבד לרגע את שפיותו.

הקשר בין מרידיאנים לכאב ראש

אז איך רואה הרפואה הסינית את כאבי הראש? וכיצד אפשר לעזור לכאבי ראש?
כמו שכבר נוכחתם לדעת, לשפת הרפואה הסינית יש מושגים מיוחדים וייחודיים לה (טוב בכל זאת רפואה בת 5000 שנים).

כאבי הראש נגרמים מ"פלישה של פתוגן חיצוני" או מהפרעה פנימית.

סיבה חיצונית היא – "רוח", כלומר מחלה חיצונית – למשל התקררות עם כאבי שרירים או התקררות עם סינוסים וכדומה – זוהי בדרך כלל התקפה אקוטית.

כאבי ראש ממצב פנימי לרוב נובעים מחולשה פנימית של החולה, ועל כן הם יהיו כרוניים עם התקפות אקוטיות חזקות יותר.

על הרפואה הסינית המסורתית כל מרידיאני היאנג מגיעים לאזור הראש, המרידיאן השולט ומרידיאן הכבד גם הם מגיעים לראש. איבר הכליות הוא הכי חשוב ביצירת מח העצם והמוח הוא ים מח העצם. הטחול אחראי על הפיכת המזון לצ'י ודם והם מזינים את המוח. הריאות מפזרות את הצ'י בגוף וכן גם לראש. הלב אחראי על זרימת הדם ואחראי על פעילות מנטאלית.

על כן כמעט כל בעיה או אי סדירות בתפקוד האיברים והמסלולים (המרידיאניים) ישפיעו על הראש ויכולים לגרום לכאב ראש.

בעיות בתפקוד הכבד (המבט הסיני על תפקודו) היא אחת הבעיות העיקריות שבעטיה יש כאבי ראש והיא בעיה פנימית. תפקידו העיקרי של הכבד לנווט את תנועת הצ'י בגוף, וזה חשוב גם רגשית וגם פיזיולוגית. מצב רוח רע, כעס מוגבר, מתח ועוד מצבים מנטאליים עלולים להפריע לתנועת הצ'י בגוף ולגרום לו להיתקע. מצב מתמשך של תקיעות צ'י עלול להוביל לאש בכבד. כעס קיצוני גם עלול לגרום לאש הכבד להתפרץ, ולמצב של עליית יאנג הכבד, והוא הפתולוגיה הכי נפוצה בקליניקה של כאבי הראש.

אכילה וכאבי ראש

אכילה עודפת של אוכל חריף ומתובל (פעם שאל אותי מטופל כמה זה יותר מדי חריף – האמת היא שאין תשובה מדויקת כי לכל אחד זה משפיע שונה ויש אנשים שמעט חריף זה יותר מידי עד אנשים שחריף והרבה עושה לגוף שלהם טוב) או יותר מידי אלכוהול – אלו יכולים לגרום למצב של עודף חום בקיבה עד מצב של אש בקיבה. מצב זה יכלה את נוזלי ה -yin של הקיבה ויגרום לכאבי קיבה ולכאבי ראש (לרוב פרונטאליים ויותר אחרי האוכל או בערב).

אכילה עודפת של שומנים, מתוקים ואוכל מלוח יפגעו בתפקוד הטחול, ויפגעו בתפקידו להמיר ולהתמיר את המזון לאנרגיה ודם והוא יהפוך ל"לחות". לחות זו תתקע את הצ'י ודבר זה שוב עלול לגרום לכאבי ראש.

חולשה של צ'י ודם גם עלולה לגרום לכאבי ראש. מצב זה עלול להיגרם עקב תזונה לא מספקת, דימום וסתי מוגבר, דימום בגלל טראומה, עומס פיזי גדול ועוד. מצב זה יגרום למוח להיות בחסר של צ'י ודם והדבר יוביל לכאבי ראש.

חולשה של תמצית הכליות יכולה להגיע מלידה או מפעילות מינית מוגברת, מחלות רבות וממושכות מידי ועוד. כתוצאה מכך תמצית הכליות לא תוכל לתמוך במח העצם וזה יוביל לתחושה של ריקנות בראש ולכאב ראש.

טראומה או ניתוח ולפעמים גם מחלות כרוניות יכולים לגרום לתקיעות דם בראש ולתקיעה של זרימת הדם ולכאבי ראש.

ניר סלמה – נטורופת, מדקר, מומחה ברפואה סינית

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אלון מרגלית
    ד"ר אלון מרגלית
    מטפל בכאבים קשים ובסבל הנלווה אליהם. מנהל מרפאה רב תחומית לטיפול בחולים עם בעיות מורכבות. ... קרא עוד
  • פרופ` אבירם נצר
    פרופ` אבירם נצר
    א.א.ג ראש וצוואר, פרופ` אבירם נצר סגן מנהל לשעבר של מחלקת א.א.ג ניתוחי ראש וצוואר, רמב"ם. פרופ` נצר משנה קליני בפקולטה לרפואה בטכניון. פרופ` נצר בעל התמחות במחלות א.א.ג וניתוחי ראש וצוואר במחלקת א.א... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
ליאת יוגב
| 19/12/2018 |
צפיות: 457
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד
כיצד מזון משפיע על עור הפנים?
עור הפנים מושפע באופן ישיר מהמזון שאוכלים, לכן הקפדה על אכילת מזונות בריאים והימנעות מסוכרים וממזון מעובד יתרמו לשמירה על עור פנים זוהר ונטול קמטים
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של הכורכום?
לכורכום סגולות רפואיות רבות, הוא יעיל במניעה של סרטן, לטיפול בבעיות עיכול ואף במניעת התדרדרות קוגניטיבית
קרא עוד
ממר יצא מתוק: מחקר חדש גילה כי המלון המר יכול לעכב תאים סרטניים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/10/2018 |
צפיות: 634
המלון המר כבר זמן רב נחשב למאכל המציע סגולות ריפוי שונות. הכירו את הפרי האקזוטי שיכול להציל חיים
קרא עוד
טיפול טבעי לשמירה על איזון הורמונלי
הילה לב
| 03/10/2018 |
צפיות: 712
חוסר איזון הורמונלי אצל נשים בא לידי ביטוי בתסמינים כמו היעדר וסת, היעדר פריון, תסמונת קדם וסתית ועוד. הרפואה המשלימה מציעה מגוון דרכים טבעיות להגיע לאיזון הטבעי של הגוף
קרא עוד
מגנטותרפיה: הטיפול במגנטים ממשיך לצבור תאוצה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/10/2018 |
צפיות: 435
חרף העובדה שמחקרים שונים סותרים האחד את השני באשר לסגולות הרפואיות של הטיפול במגנטים, רופאים רבים עדיין מקדשים את השיטה ומטופלים מכלל שכבות האוכלוסייה מתנסים במגנטותרפיה
קרא עוד
שמות ותאריכי לידה: הנומרולוגית ליאת יוגב מספרת כיצד מספרים משפיעים על החיים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/10/2018 |
צפיות: 545
נומרולוגיה היא תחום החוקר את המשמעות של המספרים המלווים אותנו כל החיים – שמות ותאריכי לידה. למספרים הללו יש השפעה ניכרת על מסלול החיים ועל הגורל של כל אדם ואדם
קרא עוד