כאבי ראש: פתולוגיות ודרכי טיפול לפי הרפואה הסינית

כאב ראש הוא בעיה נפוצה שיכולה להיגרם בשל סיבות שונות ובשל פתולוגיות מגוונות
 ניר סלמה
| 04/07/2018 |
צפיות: 910
דירוג: 4.7 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 4.7 מתוך 5
כאבי ראש נמנים עם הבעיות הרפואיות הכי נפוצות. כאבי ראש ומיגרנות כרוניות עלולים להיות מכאיבים ומעיקים, רק לעתים נדירות כאבי ראש יצביעו על מצב מסוכן (כאבי ראש עיקשים שמתגברים עם הזמן), רוב כאבי הראש נגרמים ממתח שרירי, בעיות עיניים, אף אוזן, גרון או שיניים.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורום:
פורום כאב ורפואה סינית

סיבות לכאב ראש

כאבי ראש נגרמים מסיבה חיצונית או פנימית. הסיבה החיצונית העיקרית היא פלישת רוח קור או חום. כאבי ראש אלה הם אקוטיים ולרוב יערבו סימפטומים כמו של התקררות.

הסיבות הפנימיות לכאבי ראש הן תקיעות של דם או של צ'י, אש בגוף, ליחה עכורה או חוסר בדם הכבד. כאבי ראש מגורמים פנימיים ימשכו זמן רב יותר, ההתקפות יהיו תכופות יותרו הם יבואו על רקע של חולשה בגוף.

פלישת רוח קור

רוח חיצונית קרה היא אחת הסיבות הנפוצות ביותר לכאבי ראש, היא קיימת בכל העונות. כאשר היא חודרת לגוף האדם היא תוקפת את החלקים השטחיים ואת השרירים, הראש הוא החלק הכי עליון של הגוף ועל כן חשוף יותר לפלישת רוח קור.
קור נוטה לצמצום – על כן נראה תפיסות של שרירים הגידים והערוצים שעלולים לגרום לכאבי ראש.

קור גורם גם לתקיעות של צ'י, דבר שיוביל לכאב ראש. חשיפה לרוח פרצים, חשיפה למזגנים, רוח לאחר הזעה מרובה.

מאפייני הכאב – כאב אקוטי, יכול להיות גם רתיעה מקור או מרוח, כאבי שרירים, אולי אף נוזל, שיעול עם ליחה לבנה או שקופה, ודופק צף. התקפות חוזרות ונשנות של רוח קור יכולות לגרום לשרירי צוואר או שכמות תפוסים ולכאב ראש כרוני!

ישנה פורמולת צמחים מעולה למצב זה שנקראת .Chuan xiong cha tiao san
זו פורמולה שמתאימה לרוח קור בעיקר, אבל גם לרוח חום (השאלה היא כמה מנטה נשים בפורמולה) כאשר הסימפטום העיקרי הוא כאב ראש. פורמולת צמחים זו תעזור גם למחלות של דרכי נשימה עליונות, כאב ראש של לחץ, דלקת אף כרונית או אקוטית, סינוסיטיס ואפילו קראתי פעם שהיא יכולה לעזור לכאב ראש שלאחר זעזוע מוח.

פלישת רוח חום

פלישה כזו תגרום לכאב ראש שיורגש בתוך הראש, לוחץ ויכול להיות חמור מאד כאילו מרגיש שהראש מתבקע. זהו כאב אקוטי שיימשך כל עוד הפתוגן נמצא בחלק החיצוני של הגוף. למצב זה יתלוו גם סימפטומים כגון – חום, רתיעה מקור, כאב כללי בגוף, עיניים ופנים אדומות, כאב גרון, ליחה צהובה ודופק מהיר.

פורמולת צמחים טובה למצב זה תהיה הפורמולה לרוח קור הןChuan xiong cha tiao san, Ju hua ו-jiang can. ניתן להוסיף עוד צמחים ספציפיים לכאב ראש כגון – man jing zhi, ge gen.

תקיפה של חום ורעילות

בשיא החום, מזג אוויר חם מאד יכול לפעול כמו פתוגן של חום ורעילות, זהו פתוגן יאנגי חזק ואלים, הוא עולה מעלה ופוגע במרידיאנים ובכלי הדם ויגרום לכאב ראש עם סימנים אדומים ונפוחים על העור, חום, חוסר נוחות ודופק מהיר והולם.

מצב זה יכול להיגרם גם מנשיכת חרקים. אז הרעילות חודרת ישירות לגוף וגורמת למצב שמדמה חום ורעילות.

חדירת רוח לחות

זה פתוגן שדומה לרוח קור אבל הצטרפה אליו לטיול גם הלחות. מאפיין מאד את הקיץ הישראלי לאורך החוף הלח מאד ובצירוף המזגנים הרבים אנו נתקלים בו המון בקליניקה (בפתוגן). לחות היא פתוגן ייני, מתאפיין בצמיגות, כבדות ותקיעות. כאשר לחות תוקפת את הגוף היא מתיישבת בצמתים לכן נרגיש כאבים בגוף, במפרקים, כבדות של הגפיים – הראש במקרה זה ירגיש כאילו הוא עטוף במין בד רטוב שלוחץ עליו.

הלחות תשפיע בנוסף על החלק האמצעי של הגוף ותמנע מהיאנג צ'י הטהור לעלות לראש ועל כן הראש ופתחי החישה יהיו חסומים בצ'י עכור. על כן תורגש כבדות בראש, ריכוז דל, עיניים כבדות וכמובן – רתיעה מרוח, צמרמורות, חום קל, לחץ בחזה וברום הבטן, אף נוזל, הדופק יורגש מתגלגל וצף במקרה כזה גם הלשון תהיה מכוסה בחיפוי דביק.

פורמולות צמחים מעולות למצב זה הן –Qiang hou sheng shi tang.
ישנה פורמולת פטנט עתיקת יומין בסין היא נקראת פורמולת המטייליםhou xiang zheng qi wan– היא נקראת כך מפני שהיא פותרת התקפת רוח לחות חמה או קרה – גם כשפוגעת בראש או בכל הגוף, וגם טובה להרעלת מזון. 'מטיילים' על שום המקרים הרבים שבהם מטיילים מגיעים למקום חדש והחולשה של הנסיעה יחד עם המזון החדש והלא מוכר וההתרגשות גורמים למערכת העיכול והחיסון להיחלש ואז הם סובלים מבעיות של בטן ובכללן לחות. פורמולה זו עובדת כמו קסם.

סטגנציה של צ'י הכבד

הכבד משחק תפקיד חשוב בכל הנוגע לרגשות, הוא מווסת את תנועת הצ'י בגוף ומאכסן את הדם. יותר מדי מתח או תסכול עלולים להאט את תנועת הצ'י ואז הוא נתקע וגורם לכאב ראש, זהו סוג של כאב ראש שרואים כל יום בקליניקה.

ההבדל העיקרי בין כאב ראש זה לאחרים הוא בעיקר אם הוא מושפע ממצב רגשי והוא יהיה לרוב בקודקוד הראש או באזורים הטמפורלים של הראש – צידיים.

אש של הכבד שעולה מעלה

צ'י הוא סוג של אנרגיה יאנגית זורמת, והוא חייב להיות כל הזמן בנועה. אם יש תקיעות ממושכת של צ'י זה עלול לגרום להיווצרות של אש הכבד. כעס מוגבר או מתח גדול עלולים להאיץ מצב זה. אש מתוארת כדבר שעולה ומתפרץ ויגרום לכאב ראש יחד עם לחץ בראש, עיניים ופנים אדומות, עצבנות, חוסר נוחות, קשיי שינה, טעם מר בפה, סחרחורות, טיניטוס, גרון יבש, עצירות עם צואה יבשה, לשון אדומה עם חיפוי דק צהבהב ודופק מהיר ומייתרי. מיקומו של הכאב יהיה בצדדים או בכל הראש.

עליית יאנג הכבד

אם אש הכבד ממשיכה ללא פיתרון, הדבר יכול לגרום להיפראקטיביות של יאנג הכבד, ויגרום לכאב ראש חמור או מיגרנה. אש הכבד לאורך זמן עלולה לכלות את יין הכבד והכליות, ואז אין מה שישלוט ויעגן את יאנג הכבד והוא " ישתולל". סימפטום זה הוא סימפטום של חוסר איזון בין היין ליאנג ועל כן יכלול סימני חוסר יחד עם עודף.
מצבים כרוניים של סטרס, חרדות וכדומה יכולים גם לכלות את יין הכליות ולגרום למצב זה. מטען גנטי חלש או מחלה חזקה גם עלולים להיות גורמים. מצב כזה ילווה בעיניים יבשות ( בגלל חסר היין בכבד).

ניר סלמה – נטורופת, מדקר, מומחה ברפואה סינית

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר עדי אדר
    ד"ר עדי אדר
    נוירולוגיה והתפתחות הילד. דר` עדי אדר הינו מומחה לנוירולוגיה והתפתחות הילד, כיום מנהל את מכון אדר , מכון ארצי לאבחון הפרעות קשב וריכוז, נירולוגיה ילדים. מכון אדר זכה גם השנה בסקר שביעות רצון של כל... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
ליאת יוגב
| 19/12/2018 |
צפיות: 456
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד
כיצד מזון משפיע על עור הפנים?
עור הפנים מושפע באופן ישיר מהמזון שאוכלים, לכן הקפדה על אכילת מזונות בריאים והימנעות מסוכרים וממזון מעובד יתרמו לשמירה על עור פנים זוהר ונטול קמטים
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של הכורכום?
לכורכום סגולות רפואיות רבות, הוא יעיל במניעה של סרטן, לטיפול בבעיות עיכול ואף במניעת התדרדרות קוגניטיבית
קרא עוד
ממר יצא מתוק: מחקר חדש גילה כי המלון המר יכול לעכב תאים סרטניים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/10/2018 |
צפיות: 634
המלון המר כבר זמן רב נחשב למאכל המציע סגולות ריפוי שונות. הכירו את הפרי האקזוטי שיכול להציל חיים
קרא עוד
טיפול טבעי לשמירה על איזון הורמונלי
הילה לב
| 03/10/2018 |
צפיות: 712
חוסר איזון הורמונלי אצל נשים בא לידי ביטוי בתסמינים כמו היעדר וסת, היעדר פריון, תסמונת קדם וסתית ועוד. הרפואה המשלימה מציעה מגוון דרכים טבעיות להגיע לאיזון הטבעי של הגוף
קרא עוד
מגנטותרפיה: הטיפול במגנטים ממשיך לצבור תאוצה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/10/2018 |
צפיות: 435
חרף העובדה שמחקרים שונים סותרים האחד את השני באשר לסגולות הרפואיות של הטיפול במגנטים, רופאים רבים עדיין מקדשים את השיטה ומטופלים מכלל שכבות האוכלוסייה מתנסים במגנטותרפיה
קרא עוד
שמות ותאריכי לידה: הנומרולוגית ליאת יוגב מספרת כיצד מספרים משפיעים על החיים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/10/2018 |
צפיות: 545
נומרולוגיה היא תחום החוקר את המשמעות של המספרים המלווים אותנו כל החיים – שמות ותאריכי לידה. למספרים הללו יש השפעה ניכרת על מסלול החיים ועל הגורל של כל אדם ואדם
קרא עוד