מהם הרכיבים הפעילים במוצרים קוסמטיים?

לא חסרים מוצרי קוסמטיקה שמבטיחים עור פנים רענן וצעיר, אך כדי לקבל את התוצאות המבוקשות כדאי לדעת מהם החומרים הפעילים במוצרים שקונים ולאיזה בעיות עור הם מתאימים
 אורית בן יהודה
| 01/07/2018 |
צפיות: 3,453
דירוג: 4.3 מתוך 6 הצבעות
התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע 4.3 מתוך 5
עור הפנים הוא לא רק גנטיקה, הוא כולל גם את כל האלמנטים שעוברים על האדם במהלך החיים, כמו אקנה, פציעות, ניתוחים, חשיפה לשמש, שינויים הורמונליים, טראומות של העור, תקופות לחץ ועוד. כל אלה נותנים את אותותיהם על העור ומשפיעים עליו ועל היכולת שלו להתחדש.

תכשירים קוסמטיים נועדו לטיפול בבעיות אלה והם מסייעים לשנות את מרקם העור ומעודדים תהליכים פנימיים וחיצוניים, כמו חידוש העור ויצירת חומרים אשר שומרים על הגמישות ועל המוצקות שלו. אך לא חסרים תכשירים קוסמטיים שכלל אינם מכילים חומרים פעילים וישנם כאלה שאמנם מכילים חומרים פעילים אך בכמויות קטנות מדי, ואלה לא יכולים ליצור את השינוי המיוחל בעור הפנים. לכן כדאי לדעת מהם החומרים הפעילים בתכשירים הקוסמטיים וכיצד כל אחד מהם מסייע לתהליכים המתרחשים בעור.

רוצות לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום קוסמטיקה פרא רפואית
פורום אקנה, צלקות פצעי בגרות

חומצות אלפא הידרוקסיות (AHA) וחומצות ביתא הידרוקסיות (BHB)

בין הרכיבים הפעילים הנפוצים ביותר בתכשירי קוסמטיקה הם חומצות אלפא הידרוקסיות שהמוכרות שבהן הן חומצה גליקולית, חומצה לקטית, חומצה ציטרית וחומצה טרטרית. חומצות אלה מסייעות בפירוק השכבה החיצונית של העור ובהסרה של תאי עור מתים אשר מקנים לעור מראה עייף וחסר חיות. החומצות הללו הן למעשה הפילינג שמקלף באופן עדין את עור הפנים ומפרק כתמים מהשכבה החיצונית של העור. חומצה ביתא גליקולית משמשת גם כן לקילוף עדין של שכבת העור העליונה, אך נוסף על כך יש לה גם תכונות אנטי-דלקתיות.

מינונים נמוכים מדי של חומצות אלה אינם יעילים דיים להסרה של התאים המתים מהעור ותכשירים שאינם מכילים את הכמות הנכונה לא ייצרו שינוי בעור. לעומת זאת, תכשירים מקצועיים מכילים ריכוז גבוה של החומצה ורמת חומציות PH נמוכה יותר, כך שהם מסייעים בשיקום ובחידוש העור.
מוצרים אלה אינם מצויים על המדף אך ניתן להשיג אותם אצל קוסמטיקאיות מורשות, מכיוון שיש צורך בהתאמה לסוג העור ובהדרכה לפני השימוש בהם. כך, למשל, לעור פנים שמן ולאנשים הסובלים מאקנה מתאים קרם המכיל גם חומצה גליקולית, המשתייכת לחומצות האלפא הידרוקסיות וגם חומצה סליצלית המשתייכת לחומצות הביתא גליקוליות. לעומת זאת, לאנשים הסובלים גם מאקנה וגם מפיגמנטציה מומלץ להשתמש בתכשירים המכילים חומצה אזאלית, שנוסף לתכונות האנטי-בקטריליות שלה היא גם מסייעת להבהרת העור.

חשוב לדעת שבעת השימוש בתכשירים עם חומצות הידרוקסיות יש למרוח כמה פעמים ביום מקדם הגנה 30 SPF לכל הפחות, גם בחורף וגם בקיץ.

נוגדי חמצון – אנטי-אוקסידנטים

רדיקלים חופשיים הם אחד הגורמים המשפיעים ביותר על הזדקנות העור. הרדיקלים החופשיים נוצרים בעקבות חשיפה לגורמים מזיקים כמו דלקות, עשן סיגריות, קרני UV, זיהום אוויר, מצבי לחץ, אוכל מעובד ועוד. נוגדי החמצון הם חומרים כימיים שמגנים על התהליכים שאותם הורסים הרדיקלים החופשיים, כך שנוגדי החמצון נלחמים ברדיקלים החופשיים ומונעים מהם להזיק לעור.

המקורות הידועים ביותר לנוגדי חמצון הם ויטמין A, ויטמין C, פלבנואידים, אבץ, סלניוום וחומצה פרולית. מינון נכון של נוגדי החמצון בתכשירי הקוסמטיקה חיוני להצלחה של נוגדי החמצון למנוע את התהליכים המזיקים של הרדיקלים החופשיים.

פפטידים

פפטידים הם חלבונים המצויים באופן טבעי בגוף האדם. בקוסמטיקה הרפואית הפפטידים מסייעים לייצור ולבנייה של קולגן ושל חומצה היאלורונית, אשר שניהם הכרחיים לתהליכים המונעים הזדקנות מוקדמת של העור. הפפטידים ממצקים את העור, משפרים את המראה של קמטוטי עור ומעכבים היווצרות של קמטים חדשים.

חומצה היאלורונית

חומצה היאלורונית היא חומצה שנוצרת בגוף באופן טבעי והיא מקנה לעור מראה חלק, מוצק ונפוח. כמו כן, החומצה אוגרת סביבה אלפי מולקולות מים אשר שומרות על הלחות הטבעית של העור, הלחות מונעת קמטים והזדקנות של העור.

אף על פי שהחומצה מיוצרת בגוף, גורמים סביבתיים שונים פוגעים ביכולת של העור להפריש אותה באופן טבעי. לכן הקוסמטיקה הרפואית משתמשת בחומצה היאלורונית באופן חיצוני וקרמים רבים מכילים אותה כדי להעלות את רמת הלחות של העור ולשפר את מצבו. חומצה היאלורונית מגיעה גם כקרם ומשתמשים בה רבות כחומר מילוי להזרקה.

רטינול – ויטמין A

רטינול הוא נגזרת של ויטמין A והוא מסייע לעיבוי של השכבה האמצעית של העור, בשכבה זו נוצרים תאי העור החדשים. על כן, רטינול מעודד את התחדשות העור ואת שיקומו וכך מעכב את הזדקנות העור. נוסף על כך, רטינול משפיע גם על ריכוז המלנין בעור, הוא מסייע לפיזור אחיד שלו ותורם לוויסות שלו. משכך, הוא יעיל גם לטיפול בכתמי עור.

כמו רכיבים פעילים אחרים, המינון של הרטינול משפיע באופן ניכר על ההשפעה שלו על העור. מינון נמוך של רטינול מתאים בעיקר לשמירה על לחות העור, מינון גבוה שלו יסייע בטיפול של בעיות עור מורכבות יותר, כמו אקנה והזדקנות מוקדמת של העור.

עם זאת, רטינול במינון גבוה יכול לגרות את העור, בעיקר כשנחשפים לשמש, על כן לפני שימוש במוצרים עם מינון גבוה יש להתייעץ עם קוסמטיקאית רפואית ולקבל הדרכה נכונה. בעת השימוש בתכשירים המכילים רטינול יש למרוח מקדם הגנה 30 SPF כמה פעמים ביום.

חומצות שומן – אומגה 3, אומגה 6, אומגה 9

השימוש בחומצות שומן אומגה 3, אומגה 6 ואומגה 9 נפוץ במיוחד מכיוון שהן מאטות את תהליך ההזדקנות הטבעי של העור. נוסף על כך, חומצות אלה הן גם נוגדות חמצון ויש להן מאפיינים אנטי-דלקתיים, כך שהן יעילות במיוחד לטיפול באקנה, ברוזציאה ובדלקות עור.

אם כן, למינונים שונים של המרכיבים הפעילים במוצרי הקוסמטיקה יש חשיבות רבה על ההשפעה על העור ועל הנראות שלו. משכך יש להתאים את התכשיר לסוג העור ולבעיה שממנה סובלים, רק כך אפשר להשיג את השינוי שאותו רוצים ולהניב את התוצאות הטובות ביותר.

אורית בן יהודה – קוסמטיקאית PME, המייסדת והמנהלת של מכון אורמדיקס

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר