ניתוח אף: כל מה שצריך לדעת על ההליך

האף, האיבר הבולט שממקומם במרכז הפנים, יכול להוות מטרד אסתטי ולהשפיע על הנראות ועל הביטחון העצמי. לפני שמחליטים שמבצעים ניתוח אף ישנם כמה דברים שחשוב לדעת
ASTRA MEDICAL
מאת ASTRA MEDICAL
| 11/06/2018 |
צפיות: 1,754
דירוג: 4.0 מתוך 5 הצבעות
התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
ניתוח אף הוא בין הניתוחים הפלסטיים הנפוצים ביותר. ישנן שתי סיבות עיקריות שבגללן אנשים מבצעים את הניתוח – סיבה אסתטית וסיבה רפואית או שילוב של השתיים.

האף הוא מרכז הפנים, אי אפשר להעלים אותו או לטשטש אותו, לכן אנשים רבים, ובהם לא מעט בני נוער, רוצים לשנות את מראה האף שלהם ולשפר את האסתטיקה של הפנים. ואכן, לניתוח אף יש השפעה עצומה על הנראות של הפנים והוא משדרג את המראה הכללי.

מה צריך לדעת לפני ניתוח אף?

אל ניתוח האף צריך להגיע בשלים, הן מבחנה נפשית והן מבחינה פיזית. ישנה חשיבות רבה לבגרות של מבנה העצמות. העצמות צריכות להיות בוגרות דיין כדי שלא ימשיכו לצמוח לאחר הניתוח. עצמות מגיעות לבגרות בשנות הנעורים, בין גיל 14 ל-15 אצל בנות, ומעט מאוחר יותר אצל בנים. הבשלות הנפשית לא פחות חשובה ויש להגיע לניתוח כאשר שלמים עם ההחלטה, כשמבינים את המשמעות של הניתוח, של הליך ההחלמה, של הציפיות מהניתוח ושל התוצאות שלו. כמו כן, חשוב לדעת כי התוצאות הסופיות של הניתוח יכולות להיראות רק כעבור שנה ממועד הניתוח.

מתי לעשות ניתוח אף?

בכל הנוגע לניתוח אף אסתטי, ההליך מסמל שינוי מהותי בחיים, לכן אנשים רבים בוחרים לבצע את הניתוח כשהם מגיעים לנקודת ציון חשובה בחיים המהווה התחלה או סיום של תקופה, כמו סיום התיכון ולפני הגיוס, לאחר השחרור מהצבא ולפני הטיול הגדול או לפני שמתחילים את הלימודים האקדמיים. להתחיל תקופה חדשה עם מראה משופר. אך נקודת הזמן שבה בוחרים לבצע את הניתוח יכולה להגיע גם בשלב שבו אוזרים אומץ ומחליטים שרוצים שינוי בחיים, שהגיע הזמן לטפל במטרד שהולך איתם כבר שנים רבות.

לעומת זאת, לאוכלוסייה של האנשים שמבצעים ניתוחי אף בעקבות בעיה רפואית אין מאפיינים ייחודיים והניתוחים נעשים בכל שלב בחיים ובכל גיל, כאשר הניתוח נחוץ.

שלבים לקראת ניתוח אף

הפגישה הראשונה עם הרופא היא פגישת ייעוץ, שבה בודקים את הכשירות הגופנית לביצוע הניתוח. לאחר מכן מדברים על המניע לניתוח, מה מפריע באף הקיים ומה רוצים לשנות. לאחר שהרופא מבין מה גורם הבעיה ומה המראה הרצוי בודקים את הפתרונות האפשריים לתוצאה הרצויה.

האף הוא איבר מורכב והוא שונה אצל כל אחד ואחד. לכן אחד השלבים החשובים ביותר טרם ההליך הוא תיאום הציפיות בין המצוי לרצוי – מה אפשר לתקן, איך תיראה התוצאה בפועל ובתוך כמה זמן יראו אותה. חשוב לדעת שכל נתון של האף חשוב להליך הניתוח ולתוצאות שיתקבלו בסופו, אפילו העובי של העור יכול להשפיע על התוצאה הסופית ועל הזמן שייקח עד שרואים אותה. גם לפרופורציות של הפנים יש משקל רב, לא תמיד האף המושלם שמדמיינים מתאים למבנה הפנים של המטופל ויש לבחון כיצד אפשר לשפר את מראה האף והפנים בצורה הטבעית ביותר ושהתוצאה הסופית לא תהיה מראה מנותח וחסר פרופורציה. לכן, חלק מפגישת הייעוץ כולל הצגה של תמונות של אנשים עם אף דומה לפני הניתוח ולאחריו, כך המטופל יכול להבין יותר טוב מהן התוצאות הצפויות.

השלב הבא לקראת הניתוח הוא פגישת הכנה. הפגישה נערכת כעשרה ימים לפני הניתוח עצמו. יש להגיע אל הפגישה עם תוצאות של בדיקות דם ובמהלכה עוברים על תכנית הניתוח ועל כל הנתונים הכרוכים בהליך, זו הזדמנות לשאול את כל השאלות ולהבהיר נושאים לא ברורים. בתום פגישת ההכנה המטופל מקבל מרשם והוראות מפורטות להתנהלות לקראת הניתוח ולתקופת ההתאוששות.

יש לצום שש שעות לפני הניתוח ולהגיע למרפאה כשעה וחצי לפני השעה שנקבעה לניתוח עצמו. ההליך נמשך בין שעה לשעתיים, הדבר תלוי בסוג הניתוח ובמורכבות שלו. לאחר הניתוח יש להישאר להתאוששות למשך ארבע שעות שלאחריו לרוב משתחררים הביתה עם גבס ופלסטרים על האף.

הימים הראשונים לאחר הניתוח יכולים להיות מלחיצים במקצת, הפנים נפוחות, ישנה תחושה כאילו האף סתום ויש שטפי דם מתחת לעיניים. בין שבוע לעשרה ימים אחרי כן חוזרים למרפאה להורדת הגבס, שם המטופל רואה עצמו לראשונה עם האף החדש, אך זו עוד לא התוצאה הסופית, יש עדיין נפיחות ובצקות. רק כעבור כמה שבועות עד כמה חודשים אפשר לראות את האף החדש בצורתו הסופית. בין חודש לחודש וחצי לאחר מכן ישנה פגישת מעקב נוספת ופגישה אחרונה כעבור חצי שנה.

שאלות נפוצות לקראת ניתוח אף

הרדמה מלאה לעומת הרדמה מקומית – אפשר לבצע את הניתוח בשתי הדרכים, אך השיטה המועדפת היא הרדמה כללית, כך המטופל לרוב מרגיש נוח יותר. עם זאת, במקרים שהמטופל מעדיף אחרת או שיש מניעה בריאותית לביצוע הרדמה מלאה אפשר לבצע את ניתוח האף גם תחת הרדמה מקומית וטשטוש.

שיטה פתוחה לעומת שיטה סגורה – ישנן גישות שונות לביצוע ניתוחי אף כשהנפוצות שבהן הן השיטה הפתוחה והשיטה הסגורה. ההחלטה על סוג השיטה נעשית לרוב לפי העדפתו האישית של המטופל.

ניתוח אף קוסמטי ובריאותי יחד – כאשר יש צורך לבצע ניתוח אף בשל בעיה בריאותית אפשר לנצל את ההזדמנות ולשפץ את המבנה של האף. ישנם מקרים רבים שבהם ההליך קורה בסדר ההפוך – רוצים לבצע ניתוח אף אסתטי ומגלים שישנה בעיה בריאותית שאפשר לטפל בה באותו ההליך.

טיפים חיוניים לפני ניתוח אף

לפני שבוחרים רופא מנתח כדאי לחקור את השוק ולבדוק מיהם המנתחים המובילים והמומלצים בתחום. יש לקרוא ביקורות של מטופלים, לבדוק תוצאות של ניתוחים ולבחור שניים או שלושה רופאים ולקבוע איתם פגישת ייעוץ. חשוב שהמטופל יתחבר לרופא המנתח, שתהיה לו תחושת ביטחון ושירגיש בנוח לשאול שאלות בידיעה שיקבל תשובות ברורות ומדויקות.

אם הרופא אינו מציע זאת בעצמו, כדאי לבקש ממנו לראות תוצאות אמיתיות של מטופלים, כך אפשר לוודא שהתוצאה הסופית דומה לאף שאותו רוצים לקבל. הרי ניתוח אף אינו עניין של מה בכך, האף ממוקם במרכז הפנים ותוצאת הניתוח היא לא משהו שאפשר להסתיר או להתעלם ממנו. אסור להיכנס לניתוח בתחושה של פשרה, יש להיכנס אליו בביטחון מלא.

אין להקל ראש בניתוח ובתקופת ההחלמה וההתאוששות ממנו, יש לנצל את שבועות המחלה למנוחה ולהתאוששות, גם אם יש עבודה וילדים. פרק הזמן הזה חיוני להחלמה של האזור, אין קיצורי דרך ואי אפשר להאיץ את התהליך, גם אם מרגישים טוב.

במקרים רבים ניתוח אף משנה חיים, לא רק המראה החיצוני משתנה אלא גם הביטחון העצמי והגישה של המטופל כלפי עצמו, כך שהניתוח אינו משפיע רק על הנראות של הפנים אלא גם על האישיות.

אסטרה מדיקל – מרכז לניתוחים פלסטיים אסתטיים ולשחזורים

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אופיר שיין
    ד"ר אופיר שיין
    מנתח פלסטי בכיר מומחה לכירורגיה פלסטית ניתוחית ואסתטית כולל ניתוחי פנים, עיצוב הגוף והזרקת סיליקון... קרא עוד