ממנתח למנותח: רופאי העיניים מסירים את המשקפיים

מיתוס נפוץ הוא שרופאי עיניים מתנגדים להסרת משקפיים בלייזר, אך למעשה רופאי עיניים רבים עוברים את הניתוח בעצמם ואף מנתחים את בני המשפחה שלהם
עיניים - המרכז הרפואי
| 21/05/2018 |
צפיות: 1,408
דירוג: 5.0 מתוך 5 הצבעות
התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
קוצר ראייה ורוחק ראייה אלו לקויות הראייה הנפוצות ביותר וכ-40% מאוכלוסיית ישראל נזקקת לעזרי ראייה. הפתרון הנפוץ ביותר הוא הרכבת משקפיים ואחריו עדשות המגע, אך בזכות טכנולוגיית הלייזר אפשר לתקן את לקות הראייה ולהיפטר מהמשקפיים. מנתונים סטטיסטיים עולה כי כ-70% מהאנשים עם לקויות הראייה הללו מתאימים להסיר את המשקפיים בלייזר.

כל הליך כירורגי מעלה פחדים וחששות, ופי כמה וכמה כשהאיבר המנותח הוא העיניים. עד לפני שנים מעטות הרבה אנשים היו ספקנים לגבי הסרת המשקפיים בלייזר והיו חששות רבים הן לגבי הסיכונים הכרוכים בהליך והן לגבי היעילות של הטיפול, אך הטכנולוגיה המתקדמת, אחוזי ההצלחה הגבוהים, הניסיון הרב שנצבר במהלך שלשה עשורים וההתאוששות המהירה מהניתוח הביאו לכך שהתוצאות דיברו בעד עצמן ועוד ועוד אנשים רוצים להסיר את המשקפיים ועוברים את הניתוח. אל קהל האנשים המרוצים מצטרפים גם רופאי העיניים ובני המשפחה שלהם, זאת בניגוד לדעה הרווחת שרופאי העיניים מסתייגים מהניתוח ולא מסירים את המשקפיים.

מתלבטים על הסרת משקפיים? התייעצו עם המומחים:
פורום בריאות העין, מחלות עיניים, בעיות ראיה
פורום הסרת משקפיים בלייזר
פורום קטרקט - ניתוח וטיפול

בדיקת התאמה להסרת משקפיים בלייזר

אף על פי שההליך נפוץ ביותר אין זה אומר שכל מי שמרכיב משקפיים יכול לעשותו וכ-30% מהאנשים אינם יכולים לבצע את הניתוח בשל סיבות שונות. התנאי הראשון הוא הגיל, המטופל צריך להיות בן 18 לפחות כשהמספר בעיניים הוא יציב. בבדיקת ההתאמה בוחנים נתונים שונים כמו המספר – דיופטר, העובי של הקרנית, טופוגרפיה של הקרנית, היסטוריה של מחלות עיניים ובעיות פיזיולוגיות של העין כמו למשל יובש. למכלול השיקולים נכנסים גם גיל, ההיסטוריה הרפואית המשפחתית והמצב הבריאותי הכללי. נוסף לנתונים אלה יש להביא בחשבון גם את תחום העיסוק של המטופל ואת הצרכים שלו. הבדיקה המקיפה והתאמה של סוג הניתוח הם הקריטריונים שמבטיחים את הצלחת הניתוח. חלק מאותם 30% שאינם יכולים לעבור את הניתוח יכולים לפנות לאפשרויות רפואיות אחרות, כמו למשל השתלה של עדשה תוך עינית.

הניתוח להסרת משקפיים בלייזר נעשה תחת הרדמה מקומית בעזרת טיפות עיניים, על כן ההליך עצמו אינו מלווה בכאבים. הניתוח מתבצע בשני שלבים – בשלב הראשון יוצרים בקרן לייזר ממוחשבת את המתלה – חלון טיפולי (שכבה דקה של הקרנית). בשלב השני מלטשים את פני הקרנית לפי המספר של המטופל על ידי קרן לייזר ממוחשבת.

רופא העיניים שניתח את בתו

ממחקר שפורסם ב-2015 עלה כי בעשור האחרון 2,441 רופאי עיניים בעולם עברו בעצמם את הניתוח להסרת משקפיים בלייזר. כמו כן, כ-90% מרופאי העיניים המבצעים את הניתוח שהשתתפו במחקר, ניתחו קרובי משפחה. דוגמה טובה לכך היא ד"ר אורי מלר, רופא עיניים ומנתח בכיר ב"עיניים" ובבית החולים אסף הרופא אשר ניתח את הבת שלו. שחר, בתו הבכורה של ד"ר מלר, שכיום היא סטודנטית לרפואה, החלה להרכיב משקפיים בגיל 12 ומאז הם היוו מטרד בעבורה. בבגרותה החליפה את המשקפיים בעדשות מגע, למרות התנגדותו של אביה. שחר חיכתה זמן רב שהמספר יתייצב כדי שתוכל לעשות את הניתוח.

הניתוח שהתאים ד"ר מלר לבתו אמנם היה כרוך בתקופת החלמה ממושכת, אך לפי נתוני הבדיקה זה היה סוג הניתוח הטוב ביותר בעבורה. השבוע הראשון לאחר הניתוח אכן היה מלווה בכאבים ובתחושת אי נוחות בעיניים, אך בימים שלאחר מכן הראייה הלכה והשתפרה. החוויה של שחר הייתה חיובית עד כדי כך שהיא שכנעה גם את בן הזוג שלה להיפטר מהמשקפיים ולעשות את הניתוח.

מנתח הקרנית שנפטר מהמשקפיים

רופאי העיניים לא מנתחים רק את קרובי המשפחה שלהם, חלקם אף מבצעים את הניתוח בעצמם, למעשה כ-60% מרופאי העיניים שנמצאו מתאימים לביצוע ההליך במחקר אכן עשו אותו. כך גם ד"ר אריה מרקוביץ, מנתח בכיר ב"עיניים" ואחראי על תחום השתלות הקרנית בבית החולים קפלן. כמרכיב משקפיים גם ד"ר מרקוביץ חשש לבצע את הניתוח, שבע שנים לקחו לו כדי לקבל את ההחלטה ולהיפטר מהמשקפיים. בדיעבד ד"ר מרקוביץ סיפר כי החלטה זו שינתה את חייו ושיפרה את איכות החיים שלו ללא היכר. "כרץ מרתון המשקפיים היו תלות, וכל מי שמרכיב משקפיים מכיר את התופעה המעיקה של אדים על העדשות. משקפיים הם פתרון מצוין, אך הם דורשים התעסקות ודאגה מתמדת, בלעדיהם כל אלה נעלמים".

תחום ניתוחי הלייזר להסרת משקפיים מתקדם מאוד בישראל וכיום ישנו מכשור רפואי משוכלל ורופאים מיומנים המתמחים בטכניקות החדישות ביותר. כיום ישנו מגוון רחב של אמצעים ושל שיטות אשר מאפשרים לרוב האוכלוסייה להיפטר מהמשקפיים. הניתוחים מהירים, מדויקים ובטוחים וזמן ההחלמה הולך ומתקצר. בזכות זאת הרופאים מרגישים את הביטחון לבצע את הניתוח הן בעצמם והן להמליץ עליו לבני משפחתם וכך ליהנות מראייה טובה ללא עזרים חיצוניים, דבר אשר משפר את איכות החיים בצורה ניכרת.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם עיניים-המרכז הרפואי

יועצים בתחום

  • ד"ר שחר פרנקל
    ד"ר שחר פרנקל
    אונקולוגיה של העין מומחה באונקולוגיה ופתולוגיה של העין. התמחות ברפואת עיניים במרכז הרפואי הדסה, י-ם. התמחות בפתולוגיה של העין באוניברסיטת אילינוי בשיקגו. מרצה ברפואת עיניים, וחבר באיגוד רופאי העיני... קרא עוד
  • שחר רז
    שחר רז
    אופטומטריסט קליני בכיר מנהל קליניקה לחולי קרטוקונוס בעלי יובש קשה בעיניים בבית החולים בילינסון בעל שתי קליניקות בתחום האופטומטריה בנתניה ובפתח תקווה חבר פעיל במועצת האופטומטריסטים בישראל מרצה ב... קרא עוד