הארכת כותרת: תשובות לשאלות נפוצות

אנשים רבים מתבקשים לבצע הארכת כותרת לפני התקנת כתר על שיניים. ריכזנו עבורכם את כל המידע הנחוץ על ההליך
ד``ר גיא לוי
| 20/03/2018 |
צפיות: 5,842
דירוג: 4.3 מתוך 13 הצבעות
התקבלו 13 דירוגים בציון ממוצע 4.3 מתוך 5
במקרים רבים אנשים אשר נמצאים בתהליך ביצוע כתר יתבקשו לעבור הארכת כותרת כשלב מקדים לפני ביצוע הכתר. אספנו מספר שאלות שחוזרות בפורום:

מהי בעצם הארכת כותרת?

הארכת כותרת הינה הליך כירורגי אשר מטרתו חשיפת חומר שן בריא לצורך ביצוע כתר. במהלך ההליך הרופא המטפל "מזיז" את החניכיים ורקמת העצם על מנת לחשוף שן בריאה שעליה ישב הכתר העתידי.

יש לכם שאלות נוספות? היכנסו לפורומים:
פורום מחלות חניכיים
פורום שיקום הפה, השתלת שיניים

באיזה מקרים זקוקים להארכת כותרת?

המצב הנפוץ ביותר בגינו יש צורך בביצוע הארכת כותרת הינו ריקבון בשן אשר הגיע עמוק מתחת לחניכיים, לאחר ביצוע טיפול השורש והמבנה שולי הכתר יושבים על חומר המבנה (סתימה). על מנת שהכתר ישרוד שנים ארוכות בפה יש צורך שהכתר ישב על חומר שן ולכן מבצעים הזזה של שולי החניכיים והעצם של הלסת ובכך חושפים שן בריאה עליה יישב הכתר העתידי.

מצב נפוץ נוסף הינו במקרים של שבר בשן ובמהלך הארכת כותרת מזהים את שולי השבר ומזיזים את שולי החניכיים לקו השבר.

המצב השלישי שבו יש צורך בהארכת כותרת היא לא למטרה שיקומית אלה במצב בו יש עודף חניכיים מסיבות גנטיות או תרופתיות ואז יש צורך אסטטי בהארכת השיניים.

האם יש סיכונים וסיבוכים בהארכת כותרת?

הארכת כותרת הינה פעולה כירורגית באזור קטן, היא כוללת את הסיכונים הרגילים כמו בעקירה כגון דימום, שטפי דם ונפיחות. בפעולה נכונה ועדינה עם מכשור להגדלה כמות הסיבוכים הינה זניחה.

יש לשים לב כאשר מדובר בהארכת כותרת באזור קדמי כאשר להארכת כותרת ישנה השפעה אסטטית על החיוך. במקרים כאלה על הרופא המטפל לצפות את מיקום החניכיים לאחר סיום הטיפול ולהשוות אותם לשיניים סמוכות. במקרים מסוימים מבוצעת הארכת כותרת קלה גם בשיניים סמוכות על מנת לשמור על סימטריה בין השיניים ובמקרים אחרים מבצעים התערבות אורתודונטית אשר כוללת הבקעה של השן וזאת בשביל לשמור על מראה הרמוני של שולי החניכיים.

מה קורה עם הכתר הזמני, האם יש לבצע לפני, האם יש להחליפו?

ברוב המקרים יש להגיע להארכת כותרת עם כתר זמני. הרופא אשר מבצע את ניתוח הארכת הכותרת יסיר את הכתר הזמני לפני ביצוע הניתוח, לאחר הניתוח יוחזר הכתר לאזור תוך כדי דאגה לא להשאיר שאריות של דבק בשולי הכתר. בהמשך, לאחר קבלת ריפוי ברקמה, הרופא המטפל יאריך את הכתר בשלב שנקרא ריפוד.

ישנם מקרים שבהם לא מבצעים כתר זמני לפני ביצוע הכתר. הדבר מתרחש כאשר יש שבר בשן ולא יודעים את ניתן לבצע הארכת כותרת או עקירה של השן ובמצבים שבהם אורך השן קטן מדי לבצע הארכת כותרת. במצבים כאלו הרופא המנתח יבצע את הארכת הכותרת ללא הכתר הזמני ולאחר ריפוי האזור יבוצע כתר זמני על השן.

משום שהארכת כותרת הוא הליך כירורגי לכל דבר ועניין ישנה חשיבות רבה לכך שהרופא המבצע הוא מומחה למחלות חניכיים אשר לו ידע וניסיון בביצוע ההליך וכן שהוא מעודכן בכל השיטות המתקדמות לביצוע הפעולה. כדי לקבל את התוצאה הטובה ביותר על הרופא להכיר את תגובת החניכיים להליך ואת ההשפעה על המיקום העתידי שלהן לאחר הזזת החניכיים.

ד"ר גיא לוי – מומחה לשתלים ולבעיות חניכיים

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר