סיפור על החופשה החלומית

הקיץ מתקרב ובא, אך לפני שבוחרים את היעד יש כמה דברים שכדאי לדעת על לצאת לחופש עם ילדים
הקיץ מגיע בקרוב ועונת הטיולים מתקרבת והחלטתי לשתף אתכם בכמה מחשבות על החופשה המשפחתית החלומית שתכננתם או עומדים לתכנן.

שנייה לפני שאדון אתכם בנושא הזה הרשו לי לשאול אתכם שאלה למחשבה – מי מכם היה מוכן לתת לילדו בן השנה זריקה של שפעת (לא נגד שפעת)? וכל זאת תחת ההבטחה שמיד בתום חמש שעות השפעת הזריקה תסתיים והוא יוכל ללכת כמו כל ילד אחר לבריכה מדהימה? תחשבו על זה...

יוצאים לחופשה עם הילדים? היכנסו לפורומים:
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום התפתחות הילד, התפתחות ילדים

חופשה עם ילדים – בארץ או בחו"ל

בינתיים בואו נדבר על ילדים וחופשה בחוץ לארץ, ובאופן ספציפי הייתי רוצה להתייחס לילדים מתחת לגיל שנתיים. כולנו יודעים שכאשר אנו רואים זוג הורים עם עגלה, ציוד וילד קטן עולים לפנינו או אחרינו לטיסה מתחילות תפילות רבות ליושב במרומים (וגם אלו שלא מאמינים בו בוחרים את הרגע הזה להתפלל) שזוג ההורים הזה לא ישב בקרבת מקום. חס וחלילה אף אחד מאתנו לא חושב שהם לא נחמדים, ואנחנו אפילו רוצים מאוד לפרגן להם סוף סוף חופשה נעימה. אבל כולנו יודעים שבטיסה הזו כבר לא נישן ואפילו יש סיכוי שבקושי נוכל לשמוע מוסיקה באוזניות. האמת שהעניין אינו הסבל שלנו או של ההורים אלא הסבל של הילד. האם יתכן כי הילד בוכה לאורך מרבית הטיסה כי טוב לו? האם תינוק או ילד בוכים סתם כי זה כיף?

בטיסה האחרונה שלי לפני מספר שבועות. היה תינוק קטן וחמוד שבכה כל הטיסה, בכיו היה בכי של ייאוש, בכי חלש ועצוב. הוא היה מותש ועייף ולא הצליח לישון כי כנראה היה לו מאוד רע. ההורים שלו אחזו אותו על הידיים בחוסר אונים וכך העבירו חמש שעות.

אז מה גורם לנו לדעת את כל הדברים הללו ובכל זאת לבחור בחופשה בחוץ לארץ כאשר יש לנו ילד קטן? לדעתי, החלום. הורים רוצים לצאת לחופש, כי זה כיף. הם רואים בחלום הזה המון הרמוניה וזרימה, שינוי אווירה וחיבור. כמה מאתנו עברו טיול כזה עם הילדים – הגדולים והקטנים? אם יש כאלו הם מועטים מאוד, או שהזיכרון שלהם קצר.

לטוס עם התינוק על הידיים

הבא נתחיל מלשאול את עצמנו עד כמה תהליך ההגעה לשדה התעופה, הבידוק הביטחוני, העלייה למטוס, הישיבה במטוס עוד לפני הטיסה, הטיסה עצמה, וכל תהליך הירידה מהמטוס ואיסוף המזוודות – עד כמה כל זה זה כיף ונעים? אם היה אפשר לעשות את זה כמו בסטאר טרק (beam me up scotty) היינו עושים את זה, ואולי מוסיפים את הדיוטי פרי בדרך. אבל זו עדיין לא המציאות ולילד קטן שלא יכול להבין את הטוב שבסוף התהליך וחי את "הכאן ועכשיו" החוויה איומה פי כמה.

מרבית התינוקות והילדים הקטנים חווים את האירוע הזה כמציף חושים בצורה ממש כואבת. המתחם הסגור של שדה התעופה, ההד של הקולות באולם הנוסעים, השינויים בלחץ האוויר בתוך המטוס, תנועות המטוס (אלו שאתם אפילו לא מרגישים) כל אלו, מציפים את החושים העדינים של הילד שלכם ויוצרים חוויה לא נעימה ולעיתים ממש כואבת. הקושי של ילדים עם בעיה בוויסות החושי אף יהיה חמור מזה וסבלם אף גדול יותר. בגילאים הללו אנו לא תמיד יודעים לאלו ילדים יש קשיים בתחום החושי ולכן אי אפשר לנבא את התגובה שלהם לסיטואציה הזו. אנחנו חושבים שאם נטוס בלילה כשהוא עייף הוא ישן, אבל כל האורות והשינויים מוציאים את הילד מהרוטינה שלו והוא רק מגיב ביותר בכי ומתקשה להירדם. יש שלבים בטיסה שלא ניתן לקחת אותו לסיבוב כי צריך לשבת במקום מסיבות כאלו ואחרות, ואז החלום של לנסות להרדים אותו על הידיים גם נגוז.

וכאן אני חוזרת לשאלה ששאלתי בתחילה, אם היו מציעים לכם לתת לילדכם זריקת שפעת שתפעל לכמה שעות, האם הייתי מסכימים? ברור שלא. אז מדוע אנחנו מסכימים להעלות את הילד הקטן שלנו למטוס אם כך הוא ירגיש מהרגע שיכנס לשדה התעופה?

ברור שהדברים הללו אינם נעימים ואף אחד לא רוצה לשמוע אותם. וגם ברור שיקומו כמה הורים ויגידו שהילד שלהם עבר את זה בלי בעיה. אז כמה ילדים אינם מעידים על הרוב, ועובדה היא שכולנו יודעים מה דינה של טיסה שבה משהו הגיע עם תינוק. הסקנו את המסקנות הללו כי לרוב הילד סובל. אז מה עושים?

לוותר על חופש רגוע

הורים יקרים, והורים לעתיד קחו נשימה. ילדים זה שמחה אבל זה גם עבודה קשה והתמסרות. במסגרת ההתמסרות יש המון ויתורים ובין היתר הוויתור הוא על חופשה רגועה כשהילד קטן. לא תאמינו כמה מהר הזמן עובר ואז תוכלו לתכנן חופשה נהדרת עם הילדים (ועל איך עוברים את זה אולי נדבר בקרוב). בינתיים נסו לעשות חופשות ציוניות במדינת ישראל – הנסיעה במכונית שלוש שעות, או טיסה קצרה לאילת – הם מעל הראש במונחים של הסבל של הילד. ביננו התינוק הקטן לא יודע אם זו בריכה בקיבוץ או בריכה מפוארת במקום כזה או אחר באירופה.

אם יש לכם אפשרות לשים את הילד אצל חברים טובים או משפחה לסוף שבוע, תוכלו למלא בצורה יפה את המצברים בסבלנות להמשך גידול נעים ומספק של הילד. תוכלו לעשות את זה מספר פעמים בשנה, וזה לא חייב להיות בזמן החופשות השנתיות של כולם. דבר זה יוזיל עבורכם את מחיר החופשה ויאפשר לבחור יעדים מגוונים.

ואם אתם ממש אבל ממש חייבים לנסוע עם התינוק שלכם הנה כמה טיפים:
- בזמן המראה ונחיתה (כל תהליך הנחיתה!) תנו לו לשתות מים או לינוק או כל דבר אחד,
בכדי למנוע לחצים באזנים – הוא לא יודע לשחרר את זה לבד.
- שלחו נציג (נניח אבא) עם כל הציוד עם תחילת העלייה למטוס בכדי לארגן את המקום
(תיקים וכו') אבל הישארו עם התינוק (עם נניח אמא) מחוץ לשער העלייה למטוס עד
הרגע האחרון. לפחות בחוץ אפשר קצת לנוע בצורה חופשית.
- בחודש לפני הטיסה נסו להרגיל את התינוק לאיזה מוסיקה או שיר שמרגיע אותו ונסו
להשמיע לו את השיר/ מוסיקה בזמנים הקשים. אפשר אפילו לקרב לאוזניים אוזניות (אפשר
לעשות שימוש באזניות שהן מעל האוזן ועם ריפוד). דאגו לעוצמה סבירה ולא משהו חזק
ומפחיד.
- קחו אתכם נוזל מלח לניקוי נזלת. אין כמו נזלת, אפילו הקלה ביותר, להעצים את הסבל.
מאחלת לכם קיץ נעים וחיובי.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר