על נפלאות העין והראיה - חלק ב'

כיצד שונתה תפיסת הראיה לאורך הדורות? מהם ליקויי הראיה וכיצד מתקנים אותם? כתבה שניה בסדרה על נפלאות הראייה והטכנולוגיה החדישה ביותר בתחום
פרופ` אירית בכר
| 26/08/2014 |
צפיות: 40,383

הסרת משקפיים בלייזר:


בכל השיטות הקיימות מטפלים בקרנית העין - השכבה החיצונית המגנה על העין, אשר עובייה כחצי מ"מ. מטרת הטיפול בכל השיטות היא שינוי מידת הקימור של הקרנית כדי לאפשר מקוד מדויק של קרני האור ברשתית. קיימות שתי שיטות עיקריות: בראשונה- טיפול הלייזר נעשה על פני השטח של הקרנית ובשנייה - טיפול הלייזר נעשה בעומק הקרנית. ישנן טכנולוגיות שונות שמאפשרות בצוע הניתוח בכל אחת מהשיטות.

למידע נוסף בנושא עיניים הכנסו לפורומים:
פורום אופטיקה, משקפיים, עדשות מגע
פורום כבדי ראיה, מחלות רשתית, ראיה ירודה
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום רפואת עיניים ילדים
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה

טיפול על פני השטחיתרונותיו של טיפול זה הינו בהימנעות מפעולות כירורגיות הכוללות חיתוך של שכבת הקרנית והחלמתה. חסרונותיו בזמן החלמה האורך מספר ימים ובהתייצבות הדרגתית של הראייה.
טיפול הלייזר מתבצע על פני שטח הקרנית לאחר קילוף שכבת תאים המצפים את הקרנית וקרויים תאי אפיתל. קיימות מספר טכניקות להסרת האפיתל ולהכנת פני הקרנית לטיפול הלייזר:

P.R.K:

שיטה בה מגרדים את האפיתל בעזרת מכשיר חד. בטכניקה זו הסרת שכבת האפיתל תהייה בקוטר של כתשעה עד עשרה מ"מ , היקף האזור המקולף אינו סימטרי והוא קרוע . זמן הכיסוי הממוצע של שכבה חדשה בסיום הניתוח עומד על כארבעה עד חמשה ימים.

LASEK:

שיטה בה מחלישים את האחיזה בין שכבת האפיתל לקרנית בעזרת אלכוהול, ומסירים את שכבת האפיתל בעזרת מכשיר כירורגי בקוטר של כתשעה עד עשרה מ"מ. זמן הכיסוי הממוצע של שכבה חדשה בסיום הניתוח עומד על כארבעה עד חמשה ימים.

EPI-K:

שיטה בה חותכים מתלה בשכבת האפיתל בדומה לשיטת ה LASIK אך תוך שימוש בסכין פלסטית קהה. זמן הכיסוי הממוצע של שכבה חדשה בסיום הניתוח עומד על כארבעה עד חמשה ימים.

TRANS PRK:

בשיטה זאת תאי האפיתל מוסרים באמצעות הלייזר ,ללא קילופים, חיתוכים או כל תהליך כירורגי אחר. למעשה במשך כל התהליך אין כל שימוש במכשירים ניתוחיים. זמן הכיסוי הממוצע של שכבה חדשה בסיום הניתוח עומד על כשלושה ימים.

בשיטה זו קרן לייזר פועמת על פני שטח הקרנית ומבצעת את התיקון האופטי. הסרת שכבת האפיתל ותיקון המספר בקרנית מתבצעים בעזרת לייזר במהלך אחיד. בניגוד ל- P.R.K הרגיל, ב TRANS P.R.K:אין כל מגע של מכשור בעין.

בנוסף לבטיחות הגבוהה, שיטה זו מסירה את האפיתל בדיוק בקוטר הטיפול הדרוש בניגוד לטיפול הסטנדרטי בו מוסרת שכבה בקוטר גדול מאזור הטיפול . בכך צפויה לקצר את זמן ההחלמה באופן משמעותי ביותר.


טיפול בעומק הקרניתיתרונותיו של טיפול מסוג זה מתבטאים בזמן החלמה קצר ביותר והחלמה קלה, כמעט ללא כאבים. גם כאן ישנן מס' טכניקות לביצוע הפעולה:

LASIK:

השיטה המסורתית של תיקון ראייה, בשיטה זו להב של סכין יוצר חתך שטחי בקרנית, מתבצעת הרמה של חלון טיפולי של הקרנית , לאחר מכן מתבצע שיוף הקרנית שנחשפה באמצעות הלייזר. מיליונים של ניתוחים כאלה נערכו בשיטה זאת, אולם לעיתים הלהב יצר משטח מחוספס בקרנית, דבר שהשפיע על איכות הראיה. בשיטת החיתוך באמצעים מכאניים וידניים היו לעיתים תקלות שגרמו לפגיעה בקרנית. מלבד זאת אנשים רבים נמנעו משיטה זאת בעקבות החשש מחיתוך הסכין.

Z-LASIK:

חלון טיפולי נוצר על ידי לייזר, ללא מגע יד אדם. מכשיר לייזר מתוחכם יוצר שטיח של בועיות מיקרוסקופיות בעומק הקרנית. השכבה שמעל לאותו מישור מופרדת מהקרנית, מורמת, ומאפשרת טיפול על פני המישור שנחשף. התוצאה מאפשרת שחזור ראיה מהיר מאוד והפחתה משמעותית ברמת האי נוחות שלאחר הניתוח. מיליוני מטופלים ברחבי העולם עברו ניתוח לייזר לתיקון הראייה מבלי שנעשה שימוש בסכין.

מדי שנה כ- 20,000 אנשים בישראל בוחרים להסיר את המשקפיים באמצעות ניתוח לייזר וכבר מיליוני אנשים ברחבי העולם בחרו להיפרד מהמשקפיים באמצעות השיטה החדשנית. ייחודה של טכנולוגיית ה- Z-LASIK הוא בשימוש באנרגיית לייזר בתדירות גבוהה, כזו המאפשרת חיתוך מדויק מאוד של הקרנית ללא שימוש בסכין ניתוחית. יתרונותיו של מכשיר הLDV המשמש בשיטת ה Z-LASIK על הלייזרים מהדור הקודם כגון האינטראלאסיק הם: עוצמת הלייזר קטנה פי 100 מאשר במכשירי הלייזר מהדור הראשון, מה שעשוי להשפיע על תהליך הריפוי. כמו כן הבועיות הנוצרות זעירות בגודלן לעומת הדור הקודם וצפופות יותר, דבר היוצר משטח אחיד וחלק יותר.

השיטה החדשה מאפשרת לבצע את תיקון הראייה בשיטה שאינה פולשנית, ומדויקת מאי פעם. הדבר מאפשר למטופל לשוב לשגרת חייו כבר למחרת הניתוח. גם אנשים שבעבר אולי לא היו מועמדים לניתוח, יכולים כעת להיפרד מהמשקפיים אחת ולתמיד הודות לתדירות הגבוהה במיוחד של קרני הלייזר המאפשרת הפרדה של שכבות הקרנית בדיוק שעד כה לא ניתן היה להשיג.

לכתבות נוספות בנושא עיניים:
על נפלאות העין והראיה - חלק א'
יובש בעיניים? אולי קפה יעזור
להדוף את הקטרקט בריצה
כך תבחרו רופא עיניים
דמעות למען חיים טובים יותר

מידת ההצלחה של ניתוחי הלייזר בכל השיטות גבוהה ביותר אך בדיקת התאמה יסודית על ידי רופא מומחה בתחום הכרחית להצלחה ודיוק בטיפול. בדיקת ההתאמה כוללת בדיקת עיניים מליאה, בדיקת אופטומיטריסט, טופוגרפיית קרנית, הערכת עובי הקרנית והערכה של מצב הבריאות הכללי והבריאות העינית של הנבדק. ישנם קריטריונים להתאמה ואי התאמה לניתוח כגון: יציבות המספר בשנה האחרונה, היעדר מחלות עיניות ספציפיות כמו קרטוקונוס, עובי קרנית מינימלי המאפשר טיפול ועוד.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר