ניתוח הצמדת אוזניים לילדים

אוזניים בולטות הן תופעה נפוצה למדי אצל ילדים והטיפול בה מתבצע על ידי ניתוח הצמדת אוזניים. באיזה גיל אפשר להתחיל והאם כדאי לגשת לניתוח בכל מקרה? על ניתוח הצמדת אוזניים לילדים בכתבה הבאה
ד``ר נמרוד פרידמן
| 24/08/2014 |
צפיות: 35,665
מחקרים רבים שנערכו לאורך השנים מגלים כי דימוי הגוף שלנו מתפתח כבר בשנות חיינו הראשונות. דימוי הגוף עשוי להשתנות נוכח הסביבה בה אנו חיים והשינויים הפיזיים אותם אנו עוברים, אך המחקרים קבעו כי בגיל ההתבגרות העיסוק בגוף הוא המשמעותי ביותר וזאת בגלל השינויים הגדולים וההשוואה לאחר.

למידע נוסף בנושא רפואת ילדים הכנסו לפורומים:
פורום אנדוקרינולוגיה ילדים
פורום הפרעות שינה תינוקות, הפרעות שינה ילדים
פורום חיסונים לילדים, מחלות זיהומיות
פורום נוירולוגיה ילדים
פורום סוכרת נעורים, סוכרת ילדים

אחת מהבעיות הפיזיות העלולות להטריד ילדים ומתבגרים רבים היא תופעת האוזניים הבולטות. התופעה היא תופעה מולדת והיא יכולה להגיע גם מסיבות גנטיות. החשוב ביותר לדעת הוא שיש פתרון לתופעת האוזניים הבולטות וכי ניתן לתקן אותה בגיל צעיר יחסית.

מתי ניתן לנתח אוזניים בולטות?


אנשים רבים אינם יודעים שהאוזניים הן איבר המסיים את תהליך התפתחותו בגיל 6-7 לערך. אם התופעה מטרידה את הילד, אם היא קיצונית, ניתן כבר בגיל זה לטפל בה, בעזרת ניתוח להצמדת אוזניים. כמובן שבתור רופא, אבקש לבדוק את מידת הרצון, ההיענות, ההבנה ושיתוף הפעולה של הילד או הילדה.

האם יש סיכוי שתופעת האוזניים הבולטות יכולה לחלוף עם הזמן?


מאחר ובשלב מוקדם יחסית מסיימת האוזן את שלב ההתפתחות ומגיעה לגודלה הסופי ולצורתה הסופית, מרגע זה ואילך, לא יהיו שינויים דרמטיים באזור האוזניים, ואם רוצים שינוי, הוא יוכל להיעשות רק על ידי מנתח פלסטי.


כיצד מתבצע ניתוח הצמדת אוזניים בפועל?


הניתוח מתבצע בחדר ניתוח, בהרדמה מלאה או הרדמה מקומית (תלוי מאוד במורכבות הניתוח) ונמשך בין שעה לשעתיים. בניתוח עצמו מבצעים חתכים קטנים מאחורי האוזניים. בחירת מיקום החתכים תהיה מדויקת ומודעת בכדי שהמטופל יוכל ליהנות אחרי הניתוח מאוזניים צמודות מבלי שיבחינו בצלקות.

ומה בקשר להחלמה?


אם מדובר בילדים או בני נוער אני ממליץ מאוד לבצע את הניתוח בחופשה ארוכה כדוגמת חופשת הקיץ. זמן ההחלמה המינימלי מהניתוח הוא שבוע ימים. מיד אחרי הניתוח תהיה האוזן חבושה למספר ימים ועלולות להיות תופעות של נפיחות באזור הניתוח ושינוי צבע (כחול, סגול). הסימנים עשויים לחלוף אחרי שבועיים לערך מיום הניתוח. אצל ילדים קטנים אני ממליץ להימנע מפעילויות מאומצות ומשחק למשך חודש ימים כדי לא לגרום חבלה באזור לאחר הניתוח.

לכתבות נוספות בנושא רפואת ילדים:
למה פירות וירקות חשובים לנו ולילדינו?
לחנך את הילדים נגד השמנת יתר
טלוויזיה פוגעת בכישורי השפה של הילדים
השמנת ילדים - עניין גנטי או סביבתי?
גם ילדים יכולים לנהל - את הזמן

האם יש מעודד הורים לילדים עם אוזניים בולטות לגשת לניתוח?


אם התופעה גורמת לילד מבוכה, בושה או לעג מהסביבה, מקשה עליו בחיי היום יום ומטרידה אותו מאוד, מומלץ בהחלט לשקול לבצע ניתוח. אני כרופא, בודק בתחילת התהליך את המניעים לביצוע הניתוח. אני רוצה להיות בטוח שהמטופל הגיע אליי מהסיבות הנכונות. שהפעיל שיקול דעת. כשמדובר בילדים אני צריך את שיתוף הפעולה שלהם ואת הרצון המלא בכדי להצליח להגיע לתוצאות הטובות ביותר. אם תיגשו לרופא מומחה, בעל ניסיון בתחום, אני בטוח כי תגיעו יחד להחלטה נכונה ולתוצאות שיעניקו לילד שיפור עצום בדימוי הגוף ובביטחון עצמי.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר