על נפלאות העין והראיה - חלק א'

כיצד שונתה תפיסת הראיה לאורך הדורות? מהם ליקויי הראיה וכיצד מתקנים אותם? כתבה ראשונה בסדרה על נפלאות הראייה והטכנולוגיה החדישה ביותר בתחום
פרופ` אירית בכר
| 21/08/2014 |
צפיות: 54,873
מאז ומתמיד אנשים הוקסמו מהאור ומחוש הראיה, אך לא כל הרעיונות על הראיה והאור היו נכונים. לדוגמה לפני כ-2000 שנה חשבו היוונים שהעיניים שולחות אנרגיית אור אל העצם המוחזרת בחזרה אל העין. הם חשבו כך לאחר שראו עיני חיות כגון חתולים, כלבים, סוסים וצבאים אשר זוהרות בלילה. זוהר זה גרם להם לחשוב כי העיניים מייצרות בעצמן אנרגיית אור.

למעשה חתולים ,כלבים וחיות אחרות יכולות לראות בחושך טוב בהרבה מאיתנו, מכיוון שאישוניהם מתרחבים הרבה יותר ומאפשרים לכמות גדולה של אור להיכנס לתוך העין. בחלק מהיונקים, במיוחד טורפי הלילה, קיימת שכבת תאים בחלק האחורי של העין המחזירה את האור חזרה לתאים קולטי האור שבעין. אף על פי כן, אף יצור לא יכול לראות בחושך מוחלט, יש צורך במקור אור חיצוני כלשהו כדי לאפשר לעיניים לפעול.

למידע נוסף בנושא ראיה הכנסו לפורומים:
פורום אופטיקה, משקפיים, עדשות מגע
פורום הסרת משקפיים בלייזר
פורום כבדי ראיה, מחלות רשתית, ראיה ירודה
פורום רפואת עיניים ילדים
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה

כך פועל מנגנון הראיה


אור פוגע בעצם ומוחזר ממנו. אור זה חודר לתוך העין והעצם משתקף בחלקה האחורי של העין, על שכבת הרשתית. הרשתית מורכבת מרשת צפופה של תאים רגישים לאור הנקראים קנים ומדוכים. הקנים רגישים לכמות האור, המדוכים רגישים לצבעים השונים.

פרימטים הכוללים קופים ובני אדם הם היונקים היחידים היכולים לראות ראיה מלאה בצבעים. יכולת הראיה בצבע של מרבית היונקים מוגבלת והם רואים הרבה פחות צבעים מאיתנו, מכיוון שבעיניהם קיימים פחות מדוכים הרגישים לצבע.

יש חיות נוספות הרואות בצבעים, אך לא בכל הצבעים אותם אנו רואים. בד"כ חיות צבעוניות יכולות לראות בצבעים. מדענים מצאו כי תאי מדוכים רגישים לצבע בעיניהם של ציפורים ופרפרים וחרקים ויש בעלי חיים הרואים צבעים הנמצאים מחוץ לספקטרום הצבעים של האדם. לדוגמה חרקים שונים רואים שרטוטים בעלי הכותרת של פרחים המכוונים אותם אל הצוף והאבקנים. חלקם נראים לנו רק בצילום באור אולטרא סגול. אפילו נחשים ולטאות רואים בצבעים . הצבעים השונים עוזרים להם לזהות את בני מינם. בנוסף, אצל ציפורים וחיות רבות אחרות העיניים ממוקמות בצידי הראש ובכך מאפשרות שדה ראיה רחב מאוד.

ובחזרה אלינו בני האדם, כיצד אנו רואים?


פעולת העין דומה במהותה לפעולת מצלמה. קרני האור "פוגעות" בעין וחודרות דרך הקרנית שהיא ה"חלון" של העין. במצב של ראיה תקינה, כשקרני האור עוברות דרך הקרנית והעדשה הן מתמקדות על הרשתית. הרשתית הופכת את האור לזרמים חשמליים הנעים לאורך עצב הראיה, מן העין אל המוח. המוח מתרגם זרמים אלו לתמונה שאנו רואים. אולם כ-30% מהאוכלוסיה סובלים מליקויי ראיה שונים הנובעים מכך שקרני האור לא מתמקדות על הרשתית:


מיופיה

- קוצר ראיה, נובע מהתמקדות קרני האור לפני הרשתית. במצב זה הראיה לרחוק מטושטשת אך הראיה לקרוב נשארת טובה.

היפראופיה

- רוחק ראיה, נובע מהתמקדות קרני האור לאחר הרשתית. במצב זה הראיה לקרוב מטושטשת ולעיתים קרובות גם הראיה לרחוק מטושטשת.

צילינדר

- אסטיגמציה, המוכרת גם כ"צילינדר", הראיה מטושטשת הן לרחוק והן לקרוב ולעיתים קיים גם עיוות של דמויות.

תיקון ראיה - משקפיים


למרבה השמחה, לפני כ-630 שנה, הומצאו המשקפיים בצפון איטליה. מאז הן משמשות לתיקון ליקויי הראייה, העדשות שלהן גורמות למיקוד נכון של קרני האור על הרשתית. שינוי המספר במשקפיים עשוי לקרות במהלך החיים בשל שינוי במימדי העין: גדילתה, שינוי בקמירות הקרנית או שינוי במצב העדשה שבתוך העין. שינויים אלו נפוצים יותר בגיל ההתבגרות או אצל אנשים שעבודתם אינטנסיבית מול מסכי מחשב, קריאה ממושכת ברוב שעות היממה ועוד.

במהלך מלחמת העולם השנייה חלה פריצת דרך בגישה לתיקון הראיה. טייס קרב רוסי נפגע בעינו מרסיסי זכוכית של חופת תא הטייס שנשברה. הרופא שטיפל בו מצא כי ראייתו השתנתה בעין שנפגעה. בדיקה מעמיקה יותר הראתה כי מידת הקימור של פני שטח העין, של שכבת הקרנית, השתנתה וגרמה לכך שקרני האור התמקדו במרחק שונה בתוך העין. רופא עיניים רוסי בשם פרופ' פיודרוב השתמש בתצפית זאת לפיתוח הרעיון שבאנשים עם לקויי ראיה, ניתן לגרום לקרני האור להתמקד במרחק הנכון - על פני הרשתית, ע"י שינוי מידת הקמירות של הקרנית, כפי שקרה בתאונה של אותו טייס.

לכתבות נוספות בנושא ראיה:
יובש בעיניים? אולי קפה יעזור
כך תבחרו רופא עיניים
דמעות למען חיים טובים יותר
8 סיבות לטיקים בעיניים
בלפריטיס - דלקת עפעפיים

פרופ' פיודרוב יצר סדרה של חתכים ממרכז הקרנית להיקפה, תהליך הריפוי של החתכים יצר מתח בקרנית אשר גרם לשינוי מידת הקמירות שלה ולשיפור הראיה. ניתוחים אלו שנקראו " RK " היו הצעד הראשון בניתוחים להסרת משקפיים, אך הרעיון המתין לפריצת הדרך הבאה. לפני כעשרים וחמש שנים, לאחר המצאת הלייזר, התאפשר שימוש בו על מנת לשנות את קמירות הקרנית ע"י אידוי תאים מפני השטח שלה. שיטה זו הייתה מדויקת הרבה יותר וכמעט ללא סיכונים. אכן הבשורה פשטה כאש בשדה קוצים ומאז עברו את הטיפול בלייזר לשיפור הראיה כתשעים מליון איש.

בכתבה הבאה בסדרה - הכל על תיקון ראיה באמצעות לייזר.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם פרופ' אירית בכר

אולי יעניין אותך גם

מהן השיטות המובילות להסרת משקפיים בלייזר?
ד"ר אנדרו פינק
| 10/11/2019 |
צפיות: 3,008
בשנים האחרונות, לאנשים רבים נמאס להרכיב משקפיים לאורך כל שעות היום, וההתעניינות בניתוח להסרת משקפיים בלייזר הולכת וגדלה. ניתוחים אלו נחשבים ליעילים ביותר, בעלי אחוזים גבוהים של הצלחה ומשך החלמה קצר במיוחד. כיום, קיימים בעולם סוגים שונים של ניתוחי לייזר, וחשוב לדעת מה הם הפרמטרים לבחירה מדויקת בהליך שנכון עבור כל מטופל. מהם סוגי הניתוח השונים? ואיך מגיעים להחלטה?
קרא עוד
הקשר בין בלפריטיס לעין יבשה
איי ויו המרכז לעיניים יבשות
| 17/07/2019 |
צפיות: 1,451
בלפריטיס, או בשמה השני דלקת שפת העפעפיים, היא תופעה שכיחה ביותר, וכ- 50% מהאוכלוסייה ילקו בה בשלב זה או אחר של חייהם. אחד הסימפטומים הנלווים לדלקת זו היא תסמונת העין היבשה והופעת יובש באזור העיניים. אז האם מדובר בתופעה מאוחדת? ומהו הטיפול המשולב המטפל בשתי הבעיות גם יחד?
קרא עוד
משקפי מולטיפוקל משרדיים: הסוף לעייפות בעיניים
שחר רז
| 16/07/2019 |
צפיות: 1,431
בעולם המודרני, אנו מעבירים שעות מול מסך המחשב ושאר מכשירים טכנולוגיים הגורמים למאמץ יתר ולתחושת עייפות בעיניים. הכירו את המשקפיים החדשים שמותאמים לשגרה היום יומית של האדם, וישפרו פלאים את איכות החיים שלכם
קרא עוד
סרטן העפעפיים: דרכי טיפול ודרכי מניעה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/05/2019 |
צפיות: 962
עור העפעפיים דק וחשוף לשמש, ולכן דווקא באזור זה עלול להתפתח גידול סרטני. בשלבים מוקדמים אפשר לטפל בגידול בקלות, אך אם לא מאבחנים את המחלה בזמן היא עלולה להתפשט לחלל העין ולאיברי גוף נוספים
קרא עוד
מצמוץ כסימפטום ליובש בעיניים
ד"ר אנדרו פינק
| 21/04/2019 |
צפיות: 1,325
להופעת יובש באזור העיניים קיימים גורמים רבים. פעמים רבות, המטופל אינו מקבל את הטיפול הטוב ביותר, וזאת מכיוון שלא תמיד מוצאים את הגרעין האמתי ליובש. הקשיבו לגוף שלכם, היו ערניים לעיניים שלכם וגשו לבדוק את זה בהקדם האפשרי. וגם: כיצד קשור המצמוץ לעיניים יבשות? מה זה לגופתלמוס? ומה הם התסמינים?
קרא עוד
עזרים ואביזרי ראיה לכבדי ראיה
נתנאל סילם
| 15/04/2019 |
צפיות: 1,318
תוחלת החיים בעולם המערבי רק עולה עם השנים, ואיתה עולה אחוז האנשים הסובלים מכבדות ראיה. אומנם אין פתרון רפואי היכול לטפל בבעיה עד הסוף, אך יש מגוון רחב של פתרונות אופטיים ואלקטרוניים שיכולים לגרום לעלייה בתפקוד היום- יומי ולשפר את איכות חייו של המטופל. בואו להכיר אותם מקרוב, וגם מרחוק
קרא עוד
דמעת: גורמים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/03/2019 |
צפיות: 812
דמעת היא תופעה נפוצה הבאה לידי ביטוי בייצור יתר של דמעות. אם המצב אינו חולף מעצמו בתוך זמן קצר ייתכן שהסיבה לכך היא בעיה רפואית הדורשת טיפול
קרא עוד
כיצד מבדילים בין אלרגיה לעין יבשה?
איי ויו המרכז לעיניים יבשות
| 27/02/2019 |
צפיות: 724
גרד, צריבה ואדמומיות בעיניים, אלה הם חלק מהתסמינים הן של אלרגיה והן של עיניים יבשות, אך מכיוון שהבעיה שונה, כך גם הטיפול בה. אז איך מבדילים בין המצבים ואיך מקבלים את הטיפול הנכון?
קרא עוד
בלוטות המיבומיאן (חלב): שורש הבעיה ומקור הפתרון בעיניים יבשות
איי ויו המרכז לעיניים יבשות
| 17/01/2019 |
צפיות: 1,464
יובש בעיניים יכול להיות מציק ומעיק, אחד הגורמים הנפוצים לבעיה הוא חוסר תפקוד של בלוטות החלב של העין. הטיפול היעיל ביותר כיום הוא בטכנולוגיית IPL אשר מסייעת להקלה על המצב לטווח ארוך
קרא עוד
כיצד מסכים משפיעים על הראייה?
ד"ר אנדרו פינק
| 27/12/2018 |
צפיות: 1,027
המסכים הם חלק בלתי נפרד מהחיים, אם במחשב בעבודה ואם בטלוויזיה בבית. שהייה ממושכת מול מסכים עלולה להוביל לבעיות ראייה רבות ובעיקר ליובש בעיניים
קרא עוד