על נפלאות העין והראיה - חלק א'

כיצד שונתה תפיסת הראיה לאורך הדורות? מהם ליקויי הראיה וכיצד מתקנים אותם? כתבה ראשונה בסדרה על נפלאות הראייה והטכנולוגיה החדישה ביותר בתחום
פרופ` אירית בכר
| 21/08/2014 |
צפיות: 75,116
דירוג: 4.5 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 4.5 מתוך 5
מאז ומתמיד אנשים הוקסמו מהאור ומחוש הראיה, אך לא כל הרעיונות על הראיה והאור היו נכונים. לדוגמה לפני כ-2000 שנה חשבו היוונים שהעיניים שולחות אנרגיית אור אל העצם המוחזרת בחזרה אל העין. הם חשבו כך לאחר שראו עיני חיות כגון חתולים, כלבים, סוסים וצבאים אשר זוהרות בלילה. זוהר זה גרם להם לחשוב כי העיניים מייצרות בעצמן אנרגיית אור.

למעשה חתולים ,כלבים וחיות אחרות יכולות לראות בחושך טוב בהרבה מאיתנו, מכיוון שאישוניהם מתרחבים הרבה יותר ומאפשרים לכמות גדולה של אור להיכנס לתוך העין. בחלק מהיונקים, במיוחד טורפי הלילה, קיימת שכבת תאים בחלק האחורי של העין המחזירה את האור חזרה לתאים קולטי האור שבעין. אף על פי כן, אף יצור לא יכול לראות בחושך מוחלט, יש צורך במקור אור חיצוני כלשהו כדי לאפשר לעיניים לפעול.

למידע נוסף בנושא ראיה הכנסו לפורומים:
פורום אופטיקה, משקפיים, עדשות מגע
פורום הסרת משקפיים בלייזר
פורום כבדי ראיה, מחלות רשתית, ראיה ירודה
פורום רפואת עיניים ילדים
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה

כך פועל מנגנון הראיה


אור פוגע בעצם ומוחזר ממנו. אור זה חודר לתוך העין והעצם משתקף בחלקה האחורי של העין, על שכבת הרשתית. הרשתית מורכבת מרשת צפופה של תאים רגישים לאור הנקראים קנים ומדוכים. הקנים רגישים לכמות האור, המדוכים רגישים לצבעים השונים.

פרימטים הכוללים קופים ובני אדם הם היונקים היחידים היכולים לראות ראיה מלאה בצבעים. יכולת הראיה בצבע של מרבית היונקים מוגבלת והם רואים הרבה פחות צבעים מאיתנו, מכיוון שבעיניהם קיימים פחות מדוכים הרגישים לצבע.

יש חיות נוספות הרואות בצבעים, אך לא בכל הצבעים אותם אנו רואים. בד"כ חיות צבעוניות יכולות לראות בצבעים. מדענים מצאו כי תאי מדוכים רגישים לצבע בעיניהם של ציפורים ופרפרים וחרקים ויש בעלי חיים הרואים צבעים הנמצאים מחוץ לספקטרום הצבעים של האדם. לדוגמה חרקים שונים רואים שרטוטים בעלי הכותרת של פרחים המכוונים אותם אל הצוף והאבקנים. חלקם נראים לנו רק בצילום באור אולטרא סגול. אפילו נחשים ולטאות רואים בצבעים . הצבעים השונים עוזרים להם לזהות את בני מינם. בנוסף, אצל ציפורים וחיות רבות אחרות העיניים ממוקמות בצידי הראש ובכך מאפשרות שדה ראיה רחב מאוד.

ובחזרה אלינו בני האדם, כיצד אנו רואים?


פעולת העין דומה במהותה לפעולת מצלמה. קרני האור "פוגעות" בעין וחודרות דרך הקרנית שהיא ה"חלון" של העין. במצב של ראיה תקינה, כשקרני האור עוברות דרך הקרנית והעדשה הן מתמקדות על הרשתית. הרשתית הופכת את האור לזרמים חשמליים הנעים לאורך עצב הראיה, מן העין אל המוח. המוח מתרגם זרמים אלו לתמונה שאנו רואים. אולם כ-30% מהאוכלוסיה סובלים מליקויי ראיה שונים הנובעים מכך שקרני האור לא מתמקדות על הרשתית:


מיופיה

- קוצר ראיה, נובע מהתמקדות קרני האור לפני הרשתית. במצב זה הראיה לרחוק מטושטשת אך הראיה לקרוב נשארת טובה.

היפראופיה

- רוחק ראיה, נובע מהתמקדות קרני האור לאחר הרשתית. במצב זה הראיה לקרוב מטושטשת ולעיתים קרובות גם הראיה לרחוק מטושטשת.

צילינדר

- אסטיגמציה, המוכרת גם כ"צילינדר", הראיה מטושטשת הן לרחוק והן לקרוב ולעיתים קיים גם עיוות של דמויות.

תיקון ראיה - משקפיים


למרבה השמחה, לפני כ-630 שנה, הומצאו המשקפיים בצפון איטליה. מאז הן משמשות לתיקון ליקויי הראייה, העדשות שלהן גורמות למיקוד נכון של קרני האור על הרשתית. שינוי המספר במשקפיים עשוי לקרות במהלך החיים בשל שינוי במימדי העין: גדילתה, שינוי בקמירות הקרנית או שינוי במצב העדשה שבתוך העין. שינויים אלו נפוצים יותר בגיל ההתבגרות או אצל אנשים שעבודתם אינטנסיבית מול מסכי מחשב, קריאה ממושכת ברוב שעות היממה ועוד.

במהלך מלחמת העולם השנייה חלה פריצת דרך בגישה לתיקון הראיה. טייס קרב רוסי נפגע בעינו מרסיסי זכוכית של חופת תא הטייס שנשברה. הרופא שטיפל בו מצא כי ראייתו השתנתה בעין שנפגעה. בדיקה מעמיקה יותר הראתה כי מידת הקימור של פני שטח העין, של שכבת הקרנית, השתנתה וגרמה לכך שקרני האור התמקדו במרחק שונה בתוך העין. רופא עיניים רוסי בשם פרופ' פיודרוב השתמש בתצפית זאת לפיתוח הרעיון שבאנשים עם לקויי ראיה, ניתן לגרום לקרני האור להתמקד במרחק הנכון - על פני הרשתית, ע"י שינוי מידת הקמירות של הקרנית, כפי שקרה בתאונה של אותו טייס.

לכתבות נוספות בנושא ראיה:
יובש בעיניים? אולי קפה יעזור
כך תבחרו רופא עיניים
דמעות למען חיים טובים יותר
8 סיבות לטיקים בעיניים
בלפריטיס - דלקת עפעפיים

פרופ' פיודרוב יצר סדרה של חתכים ממרכז הקרנית להיקפה, תהליך הריפוי של החתכים יצר מתח בקרנית אשר גרם לשינוי מידת הקמירות שלה ולשיפור הראיה. ניתוחים אלו שנקראו " RK " היו הצעד הראשון בניתוחים להסרת משקפיים, אך הרעיון המתין לפריצת הדרך הבאה. לפני כעשרים וחמש שנים, לאחר המצאת הלייזר, התאפשר שימוש בו על מנת לשנות את קמירות הקרנית ע"י אידוי תאים מפני השטח שלה. שיטה זו הייתה מדויקת הרבה יותר וכמעט ללא סיכונים. אכן הבשורה פשטה כאש בשדה קוצים ומאז עברו את הטיפול בלייזר לשיפור הראיה כתשעים מליון איש.

בכתבה הבאה בסדרה - הכל על תיקון ראיה באמצעות לייזר.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר