אקנה מבוגרים - דרכי התמודדות

אקנה הוא מחלה המאפיינת את גילאי ההתבגרות, אך גם אנשים מבוגרים רבים סובלים מאקנה, בעיקר נשים בגילאי 30 ו-40. על אקנה בגיל מבוגר והפתרונות האפשריים בכתבה הבאה
ד``ר צחי שלקוביץ
| 21/07/2014 |
צפיות: 36,959
אנו נוטים להתייחס לאקנה כתופעה של גיל ההתבגרות. זה אמנם נכון והסטטיסטיקה מדברת על כך ש- 70-80% מבני הנוער יסבלו מאקנה ברמה כזאת או אחרת. מה שלא כולם יודעים זה העובדה הפחות מוכרת שהאקנה לא מסתיים כשמתבגרים. אקנה יכול לפרוץ גם בגילאי ה-30, גילאי ה-40 ואפילו עד סוף גיל הפוריות.

למידע נוסף בנושא קוסמטיקה ועור הכנסו לפורומים:
פורום מחלות עור ומין
פורום קוסמטיקה טבעית
פורום רפואה אסתטית, רפואת עור אסתטית
פורום רפואת עור משלימה
פורום רפואת עור פוטודינמית

פעמים רבות מייחסים את התפרצות האקנה בגיל מבוגר להריונות, שתיית אלכוהול, מריחת איפור שלא מתאים לעור הפנים ועוד. זה לא נכון בכלל, נכון להיום אנחנו לא יודעים להניח את האצבע על גורם כזה או אחר להתפרצות אקנה בגיל מבוגר. הריון ולידה הם זרזים לתופעה אבל לא גורמים בלעדיים. אין ספק כי הבסיס לכך ביסודו הוא גנטי.

רק 10%-15% מהאנשים שסבלו מאקנה בגיל צעיר ימשיכו לסבול מהתופעה בגיל מבוגר יותר או שיהיו חשופים להתפרצות שניה. הרופאים, כאמור, לא יודעים לשים את האצבע על הגורמים העיקריים לחזרתו של האקנה ותולים זאת במבנה הגנטי של כל אדם. הקורבנות העיקריים של האקנה המאוחר יהיו בעיקר נשים. המאפיינים של אקנה בגיל מבוגר שונים מאלו של גיל הנעורים. בגיל העשרה הטיפול יכול להיות חיצוני היות והאקנה בולט על העור בדמות ראשים - נגעים אדומים ולבנים.


באקנה המאוחר הראשים גדולים יותר, מזכירים ציסטות וממוקמים עמוק בעור כך שהטיפול חייב להיות פנימי פומי היות והם פשוט לא מגיבים לטיפול חיצוני. בנוסף, האקנה המאוחר מתרכז בעיקר בפנים ופחות בגוף ואם כבר הוא מופיע על הפנים, היא יתרכז בעיקר באזור התחתון, בסנטר.

קיימים שלושה פתרונות אפשריים לטיפול באקנה בגיל מבוגר:


הראשון, טיפול באנטיביוטיקה. זאת השיטה הכי פחות מומלצת. אמנם היא תטפל באקנה ובהמשך ניתן אף יהיה לרדת במינונים מלקיחת כדור פעם ביום לפעם או פעמיים בשבוע אבל ברגע שהמטופל יפסיק לקחת את האנטיביוטיקה, בחלק גדול מן המקרים האקנה יחזור, לרב תוך פרק זמן של מספר חודשים. כך שהחיסרון העיקרי כאן הוא שימוש קבוע באנטיביוטיקה, דבר שהוא לא מומלץ כלל.

פתרון נוסף הוא גלולות למניעת הריון. זאת אופציה טובה, אך הבעייתיות בלקיחת גלולות נעוצה בכך שברגע שמפסיקים לקחת אותן , האקנה יחזור.

לכתבות נוספות בנושא עור וקוסמטיקה:
5 טעויות טיפוח עור נפוצות
טיפוח עור הפנים - זה הזמן
נקבוביות על (עור) הפנים
8 טיפים לשמירה על עור פנים נקי מפצעונים
על גלוטן ומחלות עור

הפתרון במומלץ ביותר הוא כדורים נגד אקנה המבוססים על חומר פעיל שנקרא SOTRETINOIN כדוגמת הקיורטן. מניסיון שלנו, 70%-80% מהמטופלים שלוקחים בממוצע 40 מ"ג ביום ל- 6 חודשים, מתגברים על מחלת האקנה בגיל מבוגר. לא מזמן יצאה בשורה לרופאים ולסובלים מאקנה עם כדור קיורטן במינון של 5 מ"ג. קיורטן 5 מ"ג הינו מינון בלעדי לתרו ומתווסף למינונים הקיימים (10,20 ו 40 מ"ג). זוהי בשורה משמחת עבור הרופאים משום שכעת הם יוכלו "לשחק" באופן מדוייק יותר עם המינונים לסובלים מאקנה של הגיל המבוגר. לסובלים מאקנה בכלל ולציבור הרחב בכלל זוהי בשורה משום שלטיפול בנגעי האקנה יש השפעה אסתטית על העור ולכן מינון יומי של 5 מ"ג יכול להקנות מראה פנים חיוני יותר, מופחת צלקות, על אף שזה איננו בהתוויה שלו. גם כאן, כמו בתרופות אחרות ככל שיש שיפור ניתן לרדת במינונים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  •  יפית כהן
    יפית כהן
    מומחית ברוזציאה איבחון וטיפול קליני של העור. בעלים של `המרכז לטיפול ברוזציאה` - קליניקה המתמחה בטיפול ברוזציאה ושגשוג טפיל הדמודקס עם אוריינטציה בטיפול בעור הרגיש. ... קרא עוד