יש לי גלידה הכי טובה!

בואו נשחק לרגע במשחק האסוציאציות. אנו נאמר את המילה קיץ ואתם תאמרו מה עולה על דעתכם. אנו בטוחים שאחת המילים תהיה גלידה. לצורך הכתבה הטעימה הזו שרה בר אשר יצאה לסיור במפעל גלידות. מותר לקנא. הממצאים לפניכם
מאת שרה בר אשר
| 17/07/2014 |
צפיות: 33,842
בגלידות ישנן שלוש קטגוריות. גלידות המיינסטרים מכילות 50% אויר והן עשויות מחלב או מאבקת חלב, הן מכילות אחוזים נמוכים של שמן דקלים או שמן קוקוס וגם תמציות טעם טבעיות או סינטטיות. בקטגוריית גלידות הפרימיום, החלבון הוא מביצים, אחוז השומן שבגלידות פרימיום, נע בין 8% - 12%, וכמות האוויר שבהן היא פחות מ-50%. הקטגוריה האיכותית ביותר, נקראת סופר פרימיום, בגלידות האלה אחוז האוויר הוא 20% וכמות השומן שבהן הוא לפחות 12%. כל 100% מהרכיבים של גלידת סופרפרימיום חייבים להיות רכיבים טבעיים. כלומר השימוש הוא בשמנת טרייה, חלב טרי, חלמון של ביצים, מייצבים ותמציות טבעיות.

למידע נוסף בנושא תזונה הכנסו לפורומים:
פורום בישול בריאות, מתכוני בריאות
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום תזונה טבעית, תזונה נכונה
פורום תזונה קלינית
פורום תזונת ספורט

דרך פשוטה לפיה ניתן לדעת לאיזו קטגוריה ניתן לשייך את הגלידה שאנחנו אוחזים בה, היא לשים לב לכמות המל"ל ולכמות הגרמים כפי שהם רשומים על גבי הקופסא. כך שעל הקופסא של גלידות מיינסטרים, נראה את המילים: 2 ליטר ו-1,000 גרם. מה שאומר שהוסיפו לגלידה 100% אוויר. לעומת הקופסאות של גלידות ברמת סופר פרימיום שעליהן כתוב: 500 מ"ל ו-425 גרם. כלומר הן יותר איכותיות, אך גם יותר משמינות.

איך מכינים גלידה?


ראשית מכניסים את כל חומרי הגלם שנקראים MIX לתוך סירים ענקיים. שם התערובת מתערבלת ונמסה. הטמפרטורה בסיר היא 60 מעלות. בשלב הבא ה- MIX עובר לתהליך של פסטור. זה נעשה בטמפרטורה של 72 מעלות למשך חצי שעה. זאת לצורך עיקור ה- MIX מחיידקים פתוגניים. לאחר מכן מקררים את התערובת במהירות ומורידים את הטמפרטורה ל- 4 מעלות. השלב הבא נקרא הימגון. מטרתו, יצירת תערובת הומוגנית. בזמן ההימגון חלקיקי השומן הופכים לחלקיקים קטנים. לאחר מכן ה- MIX עובר לשלב שנקרא Ageing ובעברית הבשלה.


בדומה לתהליך היישון של היין, גם הגלידה שוהה במכלים במשך 8 עד 48 שעות תלוי בסוג הגלידה. זה נעשה בטמפרטורה של 4-3 מעלות. בזמן הזה הגלידה מקבלת מרקם של קרם. המטרה היא להאיץ את פעולתם של החומרים המייצבים שצריכים לספוח את המים וכן להאיץ את פעולת חומרי התחליב. במכלי ה- Ageing, הגלידה מקבלת את הארומה. השלב הזה חיוני כדי לשמור מאוחר יותר על מרקם הגלידה. כיוון שהגלידה תעבור בהמשך תנודות ברמת הטמפרטורה, כפי שקורה למשל בפרק הזמן שבין הוצאת הגלידה מהמקפיא שבסופרמרקט ועד שהגלידה מגיעה אל הפריזר הביתי.

השלב הבא נקרא ארומטיזציה. שבו מוסיפים ל- MIX בקבוקים שמכילים תמציות טעם שמדמות תמציות טבעיות, או שמשתמשים בתמציות סינטטיות. בשלב זה מוסיפים גם צבעי מאכל טבעיים, כמו צבע אדום מסלק, צבע ירוק מתרד וצבע צהוב מכורכום, ערבובים שונים של הצבעים, יוצרים גוונים שונים, או שמשתמשים בצבעי מאכל סינטטיים.

למתכוני בריאות נוספים:
מתכונים בריאים זה פיקניק!
אננס - מתוק, בריא ועסיסי
אם אין ברוקולי מי לי?
מתכוני קינואה לכל ארוחה ביום
מתכוני פסטה בריאים וטעימים

משם הגלידות עוברות להקפאה בטמפרטורה של מינוס 40 מעלות. בזמן הזה חודר אויר אל ה- MIX ומגדיל את נפחה של הגלידה. למהירות ההקפאה ישנה חשיבות רבה. שכן היא משפיעה על גודל גבישי הקרח שיתקבלו. כך שככל שתהליך ההקפאה יהיה מהיר יותר, כך גבישי הקרח יהיו קטנים יותר והתערובת תהיה חלקה יותר. משם הגלידה עוברת למשמרת בחדרי קירור בטמפרטורה של מינוס 28 מעלות. זאת, עד שהגלידה מגיעה אל המשאיות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר