הפחתת חרדות אצל ילדים

ההסלמה במצב הבטחוני גובה מחיר כבד מכולנו, ובעיקר מהרכים שבחבורה - הילדים. חרדה בקרב ילדים עקב המצב הבטחוני כבר הפכה לצערנו לעניין של כמעט שגרה, בעיקר באזורים מסויימים בארץ. כיצד לטפל בחרדה אצל ילדים ומה ירגיע בשעת אזעקה?
מאת נורית לוי
| 13/07/2014 |
צפיות: 29,066
רגש הפחד הוא רגש ששומר עלינו. הפחד גורם לנו או להילחם בצורה חזקה או להימלט ולחפש מחסה. הפחד הוא הכרחי והוא בין הרגשות הקדומים ביותר של האדם - הרי זה מה שעזר לו לשרוד מול חיות הבר שחי בקירבתם. במשך השנים אנחנו לומדים ממה להיזהר, מה מסוכן ומה גורם לנו לפחד ממשי. לצערנו, הילדים בישראל לומדים גם פחדים שלא קיימים בארצות אחרות והאזעקה הפנימית של כולנו עובדת שעות נוספות.

למידע נוסף בנושא רפואת ילדים הכנסו לפורומים:
פורום אף אוזן גרון ילדים
פורום מחלות ריאה בילדים, הפרעות נשימה
פורום ניתוחים פלסטיים לילדים
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום רפואת ילדים, מחלות ילדים

מה קורה בתקופה זו?


לגוף מאוד קשה לספוג את רגש הפחד לאורך זמן. הן בגלל התופעות הנפשיות והן בגלל התופעות הפיזיות. הרבה מאוד מתושבי המדינה שלנו חשים פחד לאורך זמן. כאשר הפחד נעשה ארוך וההפוגות קצרות ותחושת הפחד נשארת בגוף וחווים חרדה. כאשר מדובר בילדים, הקושי לספוג את רגש הפחד הוא עצום. להורים תפקיד חשוב מאוד בהורדת רגש הפחד של ילדיהם.

בלי לשים לב הרבה מן ההורים מוסיפים לתחושה זו. הטלוויזיה פתוחה על רצף החדשות הזורם לאוזני הילדים ללא יכולת עיבוד נכון, השיחות בין ההורים עם השכנים, סגירת הקייטנות, הימנעות היציאה מהבית. ישנם הורים שיגידו "אבל זאת המציאות! הילדים לא עשויים מסוכר!". לא, הם לא עשויים מסוכר, אבל הם לא מסוגלים להתמודד עם מה שאנחנו בעולם המבוגרים מסוגלים. וביננו, גם בעולם המבוגרים ישנם כאלו שלא מסוגלים לשאת זאת.

אמא ואבא, שמרו עלי!


הילד פונה להוריו להגנה. לחיבוק פיזי ונפשי. כאשר הדרישה המיידית היא להפחית את רגש הפחד. מה על ההורה לעשות?

1.

על ההורה לפעול בצורה תומכת.


2.

לקבל את הפחד אך לא להעצים אותו. אל תאמרו "אין לך ממה לפחד", ההיפך, שידבר וידבר וידבר עד שיוציא את כל הפחדים החוצה. חבקו הרבה ונשקו המון. גם אם ה"בום" נשמע רחוק - זה לא משנה לילד. זהו עדיין פחד ממשי עבורו.

3.

לעזור לילד להמשיך בתפקוד היום יומי ככל הניתן בפעולות הקטנות כגון: לגשת לבד לצחצח שיניים בחדר האמבטיה.

4.

מאוד להיזהר שלא יהיה הורה אחד הדורש מהילד תפקוד מלא והורה אחר מגונן. זה גם מגביר את הפחד ואת תחושת הבלבול וגם נותן לילד תחושה שהוא זה שגורם למריבות וויכוחים בין הוריו.

5.

הורים יקרים, תשדרו ביטחון. האזעקה קיימת כדי לשמור עלינו ולהתריע שעלינו לגשת לחדר הממ"ד או לצאת לחדר המדרגות. הסבירו לילד בהתאם לגילו כמובן. איזה טיל מגיע לת"א? איזה מגיע לראשון? ואיזה יכול להגיע לאשדוד? את כל המידע הזה יש למסור לילד בהתאם לגילו והבנתו ובהתאם לשיקול מה עליו לדעת ומה לא.

לכתבות נוספות בנושא רפואת ילדים:
טלוויזיה פוגעת בכישורי השפה של הילדים
גם ילדים יכולים לנהל - את הזמן
עקיצות יתוש אצל ילדים - טיפול ומניעה
כתיבה ידנית חשובה להתפתחות הילד
כללים לתזונת ילדים בחופש הגדול

6.

תזכירו לילדכם מה הכוחות והיכולות שלו וכמה הוא הצליח להתגבר באירוע כזה או אחר.

7.

הומור (לא ציניות) - אין כמו צחוק לשחרר את הלחץ מהגוף.

לסיכום, יש לשוחח עם הילד ולתת לו מידע אמיתי המותאם לאופיו וגילו, לחבק ולתת לגיטימציה לרגשות החזקים, להפחית קבלת מידע עודף ולא מעובד (טלוויזיה, קריאה באינטרנט וכו'), לעודד את הילד ולהזכיר לו שהוא האלוף שלכם.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  •  טובי פלד
    טובי פלד
    פסיכולוג ילדים ונוער פסיכולוג מומחה בעל קליניקה פרטית. מטפל ומאבחן פעוטות, נוער ומבוגרים. עובד בבתי ספר ובארגונים ציבוריים. ... קרא עוד