הבדלים באורח החיים - עילה לגירושין?

פערים בין בני זוג בתחום אימוץ אורח חיים בריא עלולים בהחלט להיות קשורים להיארעות בעיות מסוגים שונים. מהם הנושאים העיקריים באורח החיים הזוגי שיש לתת עליהם את הדעת על מנת להמנע מפרידה או גירושין? הכתבה הבאה תעשה לכם סדר
ד``ר איתי זיו
| 12/07/2014 |
צפיות: 28,808
פעילות גופנית בהיקף ועצימות מתאימים, תפריט מאוזן קלורית בהתאם למטרת האדם, שינה בהיקף ועיתוי נכונים, הימנעות מלחץ נפשי, צריכת אלכוהול, עישון ועוד, מהווים את עיקרי המרכיבים של אורח החיים הבריא. רק מעטים מצליחים לשמור על הכללים כולם ובהחלט יש צורך בכוח רצון מרשים לשם כך. עם זאת, כשמדובר בבני זוג, עם הזמן נוצרים, במרבית המקרים, פערים לא קטנים במידת השמירה על הכללים הנ"ל ולכך השלכות ממשיות.

למידע נוסף בנושא זוגיות הכנסו לפורומים:
פורום יחסים, זוגיות ונישואין
פורום כושר גופני
פורום מין וסקסולוגיה
פורום סקס ויחסים
פורום קואצ'ינג זוגיות, אימון זוגי

חשוב לזכור שזוג ממוצע בישראל מפתח קריירה, מגדל ילדים, מטפל, לא אחת, בהורים, ועסוק דברים נוספים הקשורים בהתנהלות של החיים ולכן, להקצות שעות מסוימות לאימונים במהלך השבוע ובכלל להקפיד על מה שצוין לעיל, זו לא תמיד משימה פשוטה וקשורה רבות בסדרי העדיפויות של בני הזוג.
בעת שנוצרים פערים בין בני הזוג במידת העיסוק באורח חיים בריא עלולות להיות לכך פערים לא מעטים.

דוגמא - רונן וציפי. רונן בן 47 וב-7 שנים האחרונות עשה מהפך בחייו: מגבר ששקל למעלה מ-90 ק"ג ועם למעלה מ-30% שומן ומסת שריר וטונוס שרירים ירודים במיוחד, הוא הפך לגבר שרירי, בכושר גופני מעולה, 12% שומן ומסת שריר מרשימה ונראה צעיר בשנים רבות (גיל פיזיולוגי נמוך משמעותית לעומת הגיל הכרונולוגי). אישתו ציפי, הייתה עסוקה בגידול ילדיהם ופיתוח הקריירה. הזמן עשה את שלו וציפי, עם העלייה בגיל, עלתה גם במשקל ובאחוז השומן באופן משמעותי. ציפי שוקלת למעלה מ-80 ק"ג ובגופה כ-45% שומן ובסך הכל ההופעה האסתטית שלה גרועה מאוד וכמובן היא נראית למעלה מגילה הכרונולוגי.

בשנים האחרונות, עקב העיסוק המוגבר של רונן בפעילות גופנית השפה בה הוא משתמש השתנתה, חוג החברים הנו קבוצות רוכבי אופניים, מתאמנים בחדר הכושר, והקשרים החברתיים עם בני המין השני (!) לא אחרו לבוא. ציפי, לעומת זאת, המשיכה לקבוע עם חברות על בסיס קבוע בקפה השכונתי, הייתה אמא למופת ונהנתה בסך הכל משגרת חייה. מערכת היחסים בין השניים הדרדרה עד שהגיעו לכדי גירושים.

ההשלכות על בני זוג שאחד מהם מקפיד על אורח חיים בריא והשני לא:1. משקל הגוף ואחוז השומן התת עורי


משקל הגוף ואחוז השומן התת עורי ומסת הגוף הרזה משתנים על בסיס קבוע ולרוב, לצערנו, לרעה. עם העלייה בגיל חלה ירידה במסת הגוף הרזה, מאבדים סיבי שריר לבנים, טונוס השריר פוחת, אנשים מבוגרים כבר לא מתאמנים כמו בעבר וחלק מהם בכלל לא (או מתאמנים באופן שאינו אפקטיבי) ועוד. אי לכך, גדלים הפערים בין בני הזוג ואירוני ועצוב גם יחד להבחין במצבים בהם, למשל, האישה עולה במשקל ובאחוז השומן ובאותו קצב כמעט בן הזוג יורד במשקל ובאחוז השומן ומעלה את מסת השריר.


2. אופי הקניות במרכול ואכילה בחוץ


נושא המזון הנו מורכב מאוד מסיבות שונות. כשנוצרים פערים באורח החיים בין בני זוג גם אופי הקניות יהיה שונה לחלוטין. בן הזוג ששומר ומקפיד על משקל והרכב גופו יקנה מוצרים בריאותיים דלי קלוריות ושומן ואילו בן הזוג שאינו מודע לכך אינו מוטרד ממשקלו ואף אולי מהנראות הכללית, בדיוק להיפך: יקנה מוצרים טעימים, עתירי קלוריות, שמנים ועוד. אכילה בחוץ יכולה בהחלט להוות מוקד לריבים ולבעיות שונות בשל ההבדלים בגישות.

3. חינוך הילדים


כשאחד מבני הזוג מודע לאורח חיים בריא, מתאמן על בסיס קבוע ושומר באדיקות על משקל תקין ואחוזי שומן בטווח הממוצע ומטה, הוא ישאף להנחיל אורח חיים זה גם לילדיו. במידה ובן/בת הזוג לא זהים בתפיסת עולמם הדבר עשוי להיות בעייתי ולגרום לאי הבנות ובלבול מצד הילדים.

4. מידת הוויטליות


קשורה גם לגנטיקה, אך לא רק. למידת העיסוק בפעילות גופנית השפעה לא מעטה. אימוני כוח, בעיקר תרגילי רגליים מורכבים בעומס גבוה דיו, תורמים להפרשה של ההורמון הגברי טסטוסטרון והוא הרי קשור גם לעלייה בוויטליות, בין השאר (משפיע על מסת השריר, כוח השריר, על הליבידו ועוד). אי לכך, גם בהקשר זה, סביר מאוד שיהיו פערים בין בני זוג בכל הנוגע לוויטליות.

5. משיכה מינית וקיום יחסי מין


במקרה זה מדובר על מצבים בהם אחד מבני הזוג מקפיד ושומר על משקלו במשך מספר שנים (או אף כל החיים) ובן זוגו – ממש לא. או אז עלולים להווצר פערים במידת המשיכה המינית שעלולה להיות חד צדדית. וכתוצאה מכך תהיה ירידה בתדירות של קיום יחסי המין – מה שכמובן משפיע לשלילה על הקשר הזוגי. גם הצד היישומי של יחסי המין עלולים להוות בעיה: כשאחד מבני הזוג סובל מעודף משקל ממשי גם איכות חיי המין, במרבית המקרים, פוחתת. יש צורך 'להסתפק' בתנוחות מאוד ספציפיות והמצב יוצר רגשות וכעס.

לכתבות נוספות בנושא זוגיות:
באהבה כמו בפיזיקה? - על הפכים שנמשכים
חרדות מיניות - למי ניתן לפנות?
אהבה - מעיין נעורים נצחי
טיפים להצלת זוגיות במשבר
אנקדוטות על מין, מיניות ויחסים

6. תחביבים ועיסוק בשעות הפנאי


גם בתחום זה נוצרים פערים בין בני זוג שאחד מהם מאמץ מסגרת קפדנית של אורח חיים בריא ואילו השני – לא. סביר להניח שבן הזוג שעוסק בפעילות גופנית יאמץ תחביבים מסוימים הקשורים לתחום זה. או אז ייתכן שחלק ניכר מהתחביבים בכלל לא יתבצעו על ידי שני בני הזוג יחד. לדוגמה: נסיעה למחנות אימונים, הרצאות מקצועיות שונות, חוגי חברים מסוימים המתעניינים בנושא הספורט ואורח חיים בריא ועוד. מכאן הדרך לריחוק בין בני הזוג גדלה עוד יותר.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר איתי זיו
סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל אביב. מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר. מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית.