אז למה לי הומאופתיה עכשיו?

ההומאופתיה עושה שימוש ברכיבים פעילים מעולם החי הצומח והמינרלים באופן מדולל. למרות שהיא ענף שהתפתח מהתחום הרפואי, עדיין מדובר בתחום המלווה בשאלות רבות באשר ליעילותו. תשובות לשאלות נפוצות בנושא הומאופתיה
מאת אורי קורקין
| 16/06/2014 |
צפיות: 36,586
על אף הטכנולוגיה וההישגים של עולם המדע, לרפואה הקונבנציונלית אין פתרון לכל מזור. לכן, במציאות שבה מתמודדים רבים עם תופעות של כאבים כרוניים הנובעים מסיבות שונות, באים הטיפולים המשלימים לסייע לרפואה הקונבנציונלית בפתרונות משלימים. בעניין זה בדיוק עסק ד"ר סמואל האנמן, רופא גרמני שפיתח את הטיפול ההומאופתי; טיפול רפואי משלים, שמטרתו לחזק את הגוף ולהקל על תופעות של כאב, וכיום, לסייע בהפחתת השימוש בתרופות אנטיביוטיות, תוך סיוע לגוף האדם לרפא את עצמו.

למידע נוסף בנושא רפואה משלימה הכנסו לפורומים:
פורום כאב ורפואה סינית
פורום סרטן ורפואה משלימה
פורום פוריות רפואה סינית
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום רפואת עור משלימה

מה זה בכלל הומיאופתיה?


ההומאופתיה היא טיפול רפואי אלטרנטיבי, שפותח לפני למעלה ממאתיים שנה. ההומאופתיה יוצאת מנקודת הנחה כי הגוף, לאחר מיליוני שנות אבולוציה, יודע להילחם במחלות ויש לסייע לו להגיע לאיזון בכדי לאפשר לו לרפא עצמו, ממש כשם שרקמת גוף פגועה מתחדשת עצמאית. המטרה היא לא לטפל בסימפטום אלא לחזק את חוסנו הטבעי של האדם.

העיקרון הרפואי המנחה הינו – "דומה בדומה מרפא" – כלומר, אותם החומרים שמייצרים סימפטומים של מחלה אצל אדם בריא, אם יינתנו לאדם חולה ברמה מדוללת יסייעו לו להירפא. הטיפול ההומאופתי מעורר את תשומת הלב של הגוף לשיבוש וכך מתמקדת יכולת הריפוי של הגוף לאותו מקום בעייתי.

הבסיס לטיפול הוא התאמה אינדיבידואלית של רמדי (רקיחת תרופה הומאופטית) למטופל. הרמדי מורכב מרכיבים פעילים מעולם החי, הצומח והמינרלים. רכיבים אלו מדוללים במינונים גבוהים של מים והתוצר הסופי נצרך בצורת טיפות ו/או טבליות כדוריות זעירות. כיום, שיטת הטיפול קיימת כחלק מהרפואה הציבורית בחלק ממדינות העולם. בארץ, זוהי שיטת טיפול משלימה, הקיימת ופועלת כמעט בכל קופות החולים ובחלק מבתי החולים באופן שגרתי.

מה עושים בטיפול?


הטיפול מתחיל מתשאול מקיף שאורך בין שעה לשלוש שעות, בו מנסים להכיר את האדם על המנגנונים הרגשיים והפיזיולוגיים שלו. בשלב הבא מתאימים באופן אינדיבידואלי את הרמדי. בהמשך התהליך עורכים בקרה אחת לחודש ובמסגרתה בודקים השפעות רחבות היקף על המטופל. כלומר, בטיפול שהחל עקב תלונות על מיגרנה, ייבדקו השפעות הרמדי גם על איכות השינה, העדפות המזון ועוד.


האם הרמדי ההומאופתי בטוח לשימוש?


צורת ההכנה של התרופה ההומאופטית, על ידי דילול מאסיבי, יוצרת תרופה אשר כמעט אין בה חומרים כימיים פעילים ועקב כך אין סכנה להרעלה או תופעות לוואי. בישראל הרמדי מאושר לרכישה בכל פארם ללא צורך במרשם רופא. הרמדי ניתן בשתי צורות, גלובולים (כדוריות קטנות) או בנוזל. הרמדי הנוזלי עשוי להכיל אלכוהול, אך כיוון שצורכים את התרופה ההומאופתית בכמויות מזעריות של כ-2-3 טיפות ביום, הרמדי נחשב לבטוח לשימוש בקרב נשים בהיריון, תינוקות וילדים.

השאלה המרכזית - אם החומר מדולל כל כך, האם לא מדובר ב"מים בטעמים" ללא השפעה אמיתית?
קיים בציבור בלבול מושגים שחשוב להבהיר, אין מדובר רק בדילול פר-סה אלא בטכניקת המיצוי ההומאופתי בה החומר עובר דילול תוך כדי הרעדה בתדר מיוחד. בטכניקה זו, החומרים עוברים דילולים הולכים וגדלים כאשר כל דילול נבדק שוב ושוב בניסויים חוזרים ונשנים על בני אדם בריאים במטרה למצוא את סגולות השפעתו המדוללת. בניסויים אלו נמצא, שכאשר החומר מדולל בשיטה זו מתחזקת השפעתו על תפקוד האורגניזם כולו וכן נמצא שצריך להתאים את רמת הדילול למצבו הכולל של החולה והתפתחות המחלה על מנת להביא לריפוי.

אפקט פלסבו/פסיכולוגי או מציאות קיימת?


"לא צריך להאמין בהומאופתיה כדי שהטיפול יצליח", מצטרף להסברים פרופ' רפי קרסו, מנהל המרפאה לרפואה משלימה ב"הלל יפה", שהוא עצמו בוגר ה- royal college of homeopathy בלונדון, אנגליה. "תינוקות המקבלים טיפול הומאופתי ומגיבים אליו, אינם ברי השפעה בנושא זה, באופן ברור. בשטח קיימים לא מעט מחקרים מדעיים תקניים, בהם נוטרל אפקט הפלסבו ואשר הראו יעילות טיפולית להומיאופתיה. ראיה לכך ניתן למצוא בפרסום דו"ח רשמי מטעם ממשלת שוויץ מ- 2012 אשר מביע תמיכה ביעילות הטיפול ההומיאופתי".

לכתבות נוספות בנושא רפואה משלימה:
טיפול בדיקור יפני מודרני לבלוטת התריס
אנדומטריאוזיס וטיפול ברפואה סינית
כאב כרוני ורפואה משלימה
שיאצו - ללחוץ כל הדרך לריפוי
רפואה משלימה נגד אלרגיות אצל ילדים

באילו בעיות מטפלת ההומאופתיה?


ההומיאופתיה עשויה להיות אפקטיבית במגוון רחב של מחלות. עם זאת, היא בעצם מטפלת בדבר אחד מרכזי - בחוסן אישי. חיזוק החוסן, על פי ההומאופתיה, עוזר לגוף להתמודד עם כאבים, אשר גורמים לאנשים ייסורים רבים ותלות גדולה בתרופות משככות כאב. מבחינה זו, יש להדגיש כי חל איסור להפסיק נטילת תרופות קבועות ללא אישור הרופא המטפל בעת הסיוע ברפואה הומאופתית.

ההומאופתיה משמשת לטיפול בילדים ומבוגרים במחלות אקוטיות וכרוניות- ביניהן: אלרגיות, דלקות חוזרות בדרכי השתן, דלקות אוזניים, בעיות נשימה, בעיות עור, בעיות בעיכול ועוד. ההומאופתיה מסייעת גם בטיפול בבעיות נשיות שונות כגון חסר באסטרוגן, אי סדירות הורמונאלית, העדר מחזור, בעיות גיל המעבר, פטריות, קנדידה, תסמונות קדם וסתיות, תופעות המופיעות בהיריון לסוגיהן ועוד.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

שיקום
ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 1,525
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 2,636
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 2,746
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 639
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 921
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
ליאת יוגב
| 19/12/2018 |
צפיות: 1,359
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד