נשירת שיער - כל הפתרונות

כמעט כל אישה מכירה את התחושה. היא חופפת שיער ולפתע מרגישה שחלק ממנו נשאר בידה. נשים אחרות יראו את השיער שהן איבדו על המסרק. לשיער תפקיד חשוב לבניית הביטחון העצמי שלנו. כל מה שרצית לדעת על נשירת שיער ודרכי המניעה בכתבה הבאה
מאת ד"ר סוזי קגן, ד"ר קלרה קרבלניק ואמיר אליהו
| 11/06/2014 |
צפיות: 53,540
ד"ר סוזי קגן אומרת כי "מראה השיער מאז ומתמיד היה מקושר לתחושת ביטחון עצמי בקרב נשים ועבור רוב הנשים הוא בעל חשיבות רבה. מראה של שיער ארוך ומטופח מקושר לנשיות ואלגנטיות. המראה של השיער בולט יותר מכל אביזר או בגד ועבור נשים רבות מהווה מקור לגאווה ולטיפוח מתמיד. לעיתים יעיד גם מראה השיער על האופי או על סגנון החיים. תלתלים לפעמים יסמלו אופי שובב וצעיר, שיער חלק על אופי מיושב יותר ובשלות.

"באופן חד משמעי מראה השיער חשוב לאשה מבחינת ביטחון עצמי ועבור רובן הוא מהווה חלק בלתי נפרד מהמראה החיצוני היוצר ביחד עם שאר האלמנטים החיצוניים והפנימיים את כרטיס הביקור לרושם הראשוני. אגב בהקשר זה מעניין לציין כי לא סתם התקבע הביטוי Bad Hair Day בשפה ובתרבות המעיד על מצב שבו שיער במראה לא מסודר משפיע על מצב הרוח והתחושה הכללית באותו יום".

למידע נוסף בנושא נשירת שיער הכנסו לפורומים:
פורום הסרת שיער
פורום השתלת שיער
פורום יופי
פורום נשירת שיער
פורום שיער, עיצוב שיער, שיער יבש

ד"ר קלרה קרבלניק אומרת כי איבוד שיער היא בעיה רפואית ידועה אשר אינה מבדילה בין גברים לנשים. היא יכולה לתקוף בכל גיל והסיבות להיווצרותה רבות מאד: תזונה לקויה וחסרת חלבונים (השיער בנוי מחלבוניםKERATIN), סיבה נפשית הנובעת ממתח, לחץ או דיכאון. נשירת שיער יכולה לגם להיגרם מסיבות רפואיות גרידא ולכן חשוב להיבדק ע"י רופא.

אז מתי הרפואה מגדירה "נשירת שיער"?


כאשר חלה תחלופת שיער תקינה, נושרות מידי יום כ- 100 עד 150 שערות ובמקומן צומחות שערות חדשות ועבות (שיער סופי). אנחנו נולדים עם מספר זקיקי שיער שנעים בין 70,000 עד ל120,000. במשך החיים כל זקיק מגדל בערך 20 שערות כאשר יש יותר צמיחה בקיץ ופחות בחורף.

בתהליך ההתקרחות, השערות החדשות הצומחות במקום אלו שנשרו הן דקות ורכות (פלומתיות). באופן נורמלי, כ- 85% מהשערות נמצאות בשלב הצמיחה, וכ- 10 עד 15% - בשלב נשירת שיער. במצב של התקרחות, אחוז השערות הנמצאות בשלב נשירת שיער עולה, ויכול להגיע עד 50%!

לדוגמא, תזונה לקויה בחלבונים גורמת לנשירת שיער מהטעם הפשוט שאין לגוף מספיק חלבונים לייצור שיער ושמירה על הקיים. הגדלת כמות החלבונים הנצרכת תסייע לגוף לייצר שערות חדשות ובזמן קצר, יחסית, השיער יחזור למראהו הקודם.

אולם, לא כל הסיבות לנשירה כל כך פשוטות ולכן גם לא כל הפתרונות הם מיידים וקלים לביצוע. כאמור, יש סיבות נוספות לנשירת שיער שבעטיין המטופל אף צריך לקנות חומרים ייעודים לטיפול בשיער כמו, לדוגמא, פילקסיל. ובכל זאת. במידה ואכן אובחנה אצלכן נשירת שיער או שאולי את חוששות שיש לכן אחת כזו, האם אין ללכת יותר לספר? ממש לא.


מעצב השיער אמיר אליהו אומר כי ניתן לאתר נשים שיש להן נשית שיער גם מבלי שהלקוחה תתריע על כך. מניסיונו לאורך שנים, מרגיע אליהו את הנשים ואומר כי אין צורך להימנע מפעולות שגרתיות שהנשים מבצעות במספרה כגון צבע, גוונים, החלקות וכד' וזאת מכיוון שנשירת שיער נגרמת כתוצאה מהחלשות זקיק השערה אשר נמצא בשכבת העור הרחוקה ביותר מהקרקפת (היפודרמיס).

אליהו גם מציג מספר קבוצות סיכון לנשים שעלולות לסבול מנשירת שיער: נשים בהריון ולאחר הריון, השינוי ההורמונלי עלול לגרום לנשירת שיער, מצבי לחץ נפשי, שינויים במזג אוויר בעיקר בזמן חילופי עונות ולבסוף גם תזונה לא בריאה עם חוסר בברזל ובחלבון.

אליהו ממליץ לאלו הסובלות מנשירת שיער להקפיד ולהסתפר בתדירות גבוהה יותר וזאת על מנת לחזק את זקיק השערה. כמובן שיש לאתר את הגורם לנשירת השיער ועל פיו לתת את ההמלצה הרפואית הנכונה. המלצה נוספת היא להימנע משימוש בחומרים שאוטמים את שכבת העור העליונה (אפידרמיס).

מיתוסים נבחרים:איסוף השיער לקוקו מחלישה את השיער: האמת, כן


תלוי כמובן איזה קוקו. אנחנו מדברים על משהו מאוד חזק שאת עושה בבוקר ומשחררת לפני שאת הולכת לישון. מה שיקרה זה שלאורך זמן (שנים) השיער שלך יתחיל להידלדל בחלק הקדמי. למה? כי כשאת מושכת שערות באופן מתמיד לאורך זמן, את גורמת נזק לשורשי השיער, והם יגמלו לך בהתאם
מיתוס.

חפיפת ראש יומיומית גורמת לנשירת שיער: לא נכון


למעשה, ההפך הוא הנכון. חפיפה יומיומית שומרת על היגיינת השיער ועל כן דווקא מומלצת, בעיקר בשיער שומני. כאשר השיער יבש, אפשר להסתפק בחפיפה פעמיים בשבוע.

פן, צביעה וסלסול גורמים לנשירת שיער: נכון


כל מניפולציה של השיער, כגון משיכה או שינויים במבנה מחלישים את השערות. איסוף של השיער בקוקו מתוח, משיכת השיער בעת ביצוע פן, סלסול והחלקה – כולם מחמירים את השבירות של השערות ובהחלט עלולים להביא לנשירה.

לכתבות נוספות בנושא שיער:
קשקשים? לא על ראשנו!
שיער ארוך ובריא בקלי קלות
כך תבחרו קרם להסרת שיער
פן יקר למראה משופר?
חדשות בגזרת התלתל

שמפו ומרכך משפיעים על הנשירה: לא נכון


העובדה היא שאף שמפו או מרכך אינם חודרים אל עור הקרקפת ואינם מזיקים לשורש השערה. כמו כן התכשירים אינם מחזקים את השורש, ומכן הרי שאינם מונעים נשירה.

חפיפת שיער או סירוק גורמים לתלישת השערות ולנשירה: לא מדוייק


האמת היא כי שכל שערה אשר נמצאת בשלבי נשירה כבר ניתקה מן הקרקפת. בעת הסירוק או חפיפת השיער אין כלל השפעה של חשמל סטטי והשערות אשר נשרו במשך היום נופלות בזמן החפיפה. אם כן, לא נכון לומר שפעולות הסירוק או החפיפה הן שגורמות לתלישתן של השערות. במידה והשיער לא היה נופל בעת הסירוק או החפיפה, הוא היה נופל בדרכים אחרות במהלך היום.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

שיטת PRP: הטיפול המהפכני לנשירת שיער
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 14/02/2019 |
צפיות: 1,317
PRP היא שיטה המונעת נשירת שיער ומעודדת צמיחה של שיער חזק ובריא, וזאת בעזרת הזרקת דם לקרקפת
קרא עוד
מאבדים את זה: על נשירת שיער בגיל מוקדם
רוני חתוכה
| 02/01/2019 |
צפיות: 1,554
האם שמתם לב לכך שאנשים נוטים לאבד את השיער שלהם בגיל מוקדם? זה לא יכול להיות רק הדמיון שלכם. כל מה שאתם צריכים לדעת על נשירת שיער מוקדמת וכיצד ניתן למגר את התופעה
קרא עוד
למה השיער מפסיק לצמוח בשלב מסוים?
רוני חתוכה
| 18/12/2018 |
צפיות: 1,891
על המאפיינים התורשתיים שמשפיעים על צמיחת השיער, השינויים שניתן לעשות בנושא, וגם בונוס – ניפוץ המיתוס האלמותי שקיים בקרב מעצבי השיער
קרא עוד
ראוי להארכה: כך תטפחו שיער בריא וארוך יותר
רוני חתוכה
| 11/12/2018 |
צפיות: 1,551
העולם מתחלק לשניים: אלו שמקצצים את שיערם באופן קבוע ואלו אשר שמעדיפים שיער פרוע, ארוך וגולש. משתייכים לאסכולה השנייה? הנה כמה טיפים שאספנו עבורכם
קרא עוד
בלוז לשיער הדליל
רוני חתוכה
| 21/11/2018 |
צפיות: 1,304
אם השאלה "למה השיער שלי נופל?" יוצאת מפיכם לעיתים קרובות מדי ותהיתם איך להסתיר את השיער הדליל, יש לנו כמה תשובות בשבילכם
קרא עוד
נשירת שיער: מה ההבדל בין גברים לנשים?
רוני חתוכה
| 05/08/2018 |
צפיות: 1,425
גברים ונשים כאחד סובלים מאיבוד שיער ומהתקרחות, אך אצל כל אחד מהמינים התופעה באה לידי ביטוי באופן שונה
קרא עוד
השתלת זקיקי שיער: מה בכלל זה אומר?
רוני חתוכה
| 13/06/2018 |
צפיות: 2,101
תחום השתלות השיער הוא תחום פורץ דרך! המרחק בין תחושת הזדקנות, ביטחון עצמי נמוך ואפילו אי-רלוונטיות לבין הרגשת החיוניות בלהיות "צעיר לנצח" וקבלת מחמאות כל יום הוא בסך הכול פרוצדורה רפואית פשוטה בת יום אחד בלבד!
קרא עוד
החלקות שיער – לא רק בשביל שיער חלק!
רוני חתוכה
| 16/04/2018 |
צפיות: 4,349
אם לוקח לכן יותר מארבע דקות לסדר את השיער בבוקר, אם אתן מרגישות שהשיער שלכן פגום ולא יודעות איך לטפל בו או שפשוט אתן חולמות על שיער מסודר ומאורגן יותר מבלי להתעסק בו כל הזמן, כדאי שתקראו את המאמר הבא
קרא עוד
השתלת שיער בטורקיה: המחיר לא קובע!
רוני חתוכה
| 13/03/2018 |
צפיות: 3,818
בטיסה של שעה וחצי מכאן אנו יכולים ליהנות ממחירים אטרקטיביים במיוחד בכל תחום כמעט: נופש, תכשיטים, אופנה ועוד. כך גם בתחום האסתטיקה הפלסטיקה והשתלות השיער – יותר ויותר אנשים שמעוניינים בהשתלת שיער נוסעים דווקא לטורקיה. האם בסופו של דבר זה משתלם?
קרא עוד
מיץ בצל לטיפוח השיער ולמניעת נשירה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/11/2017 |
צפיות: 8,022
מיץ בצל הוא תרופת פלא לעידוד צמיחת שיער ולמניעת נשירה. המיץ גם מונע קשקשים, מחזק את זקיק השערה ומעכב צמיחה של שערות לבנות
קרא עוד