תזונה על פי סוג דם תמנע מחלות?

סובלים מסוכרת? יש לכם נטייה לכיבי קיבה? אולי תזונה בהתאם לסוג הדם שלכם תפתור את הביעה. מחקרים מצאו קשר בין סוג הדם לבין נטיות רפואיות שונות ותגובות לרכיבי מזון. בכתבה הבאה - כיצד למנף את נושא התזונה על פי סוג הדם שלכם לרפואה מונעת
| 01/06/2014 |
צפיות: 56,041
סוגי הדם A, B, O, AB ידועים מאז תחילת המאה שעברה. ידועים גם סוגי דם נוספים נדירים וכן ישנם סמנים שונים בדם המאפשרים לחלק לתת-קבוצות שונות בהתאם לנוכחות או היעדרות של נוגדנים שונים בדם. משמעות הסיווג הנ"ל הינו שחלבונים במעטפת כדוריות הדם האדומות, וגם בתאי גוף רבים אחרים שביניהם תאים המרפדים את המעיים, קשורים לסוכרים מסויימים אשר מוכרים ע"י הנוגדנים בגוף. לכך השלכות מובנות מאליהן לגבי תרומת דם אך גם לגבי היבטים רבים נוספים כפי שיפורט. השפעות יכולות לנבוע הן מהתקבצות גנים של מחלות ספציפיות עם גנים של סוגי דם ספציפיים, באופן שהם יבואו לביטוי יחד, אך גם מעצם הקבוצות הסוכריות עצמן שמחוברות לחלבונים שונים בתאי גוף שונים.

למידע נוסף בנושא תרופות ותזונה נכונה הכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום ויטמינים תוספי מזון
פורום תזונה קלינית
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום תרופות סבתא

קשה כיום להכחיש כי לסוגי הדם השונים יש קשר להיבטים פיזיולוגיים מגוונים. בין הדוגמאות לנטיות רפואיות שנמצאו קשורות סטטיסטית לסוגי דם:

נטייה לקרישי דם

- מחקרים רבים מראים שסוגי הדם שאינם O, נוטים יותר לבעיות של קרישי דם בעורקים ובוורידים. במקרה זה הדבר עשוי להיות קשור במישרין לסוג הדם משום שההתמרה הסוכרית על מעטפת כדוריות הדם משפיעה כנראה על גורם קרישה שנקרא גורם פון-ווילברנד.

נטייה לכיבי קיבה

- בנוסף נמצא קשר בין סוג הדם O לנטייה מוגברת לכיבי קיבה. Bjorkholm ואחרים הראו כי זן של החיידק הליקובקטר פילורי, המעורב בכיבים כאלו, נוטה יותר להיצמד לדופן הקיבה של בעלי סוג דם O ביחס לסוג הדם A.

נטייה לפטריות בעור

- מחקרים מסויימים מראים על קשר בין סוג הדם A לנטיות כרוניות לזיהומים פטרייתיים של העור (מחקר הודי בקרב למעלה מ-100 מטופלים, נערך ב-1996 ומחקר ברזילאי על 40 מטופלים שנערך ב-1999).

נטייה לפסוריאזיס ולאטופיק דרמטיטיס

- מחקרים אודות מחלת העור האוטו-אימונית פסוריאזיס הראו במיקרה אחד כי בקרב בעלי סוג דם AB מחלה זו הייתה הכי פחות שכיחה ובמקרים אחרים כי הייתה נפוצה יותר אצל בעלי סוג הדם O. מחקר צ'כי משנת 1999 הראה כי החלבון גלקטין-3, המיוצר בתאי עור ועשוי להיות מעורב בתהליכים דלקתיים כמו אטופיק דרמטיטיס, מזוהה ספציפית על ידי תאים בעלי נוגנים מסוג A ו- B. עובדה זו עשויה להסביר את הנטייה של בעלי סוג דם O למחלות עור דלקתיות כמו אטופיק דרמטיטיס ופסוריאזיס.

נטייה לסוכרת

- נמצא שחלבון שנקשר לקבוצות סוכרים על תאים, מסוג Epsilon BP, עשוי לקשר בין נוגדני IgE לבין תאי לנגרהנס בלבלב, אשר אחראים לייצור אינסולין. נטייה זו מוגברת אצל בעלי קבוצות סוכרים מסוג A או B ולא עבור סוג O - ומכאן נטייה מוגברת שאומתה סטטיסטית, לנטייה מוגברת לסוכרת נעורים אצל מי שאינם בעלי סוג הדם O. נטייה מוגברת קיימת גם לסוכרת שאינה תלויית אינסולין, בסוגי דם A ו-AB . מחקרים מסויימים באפריקה ובהודו מראים על נטייה מוגברת בקרב בעלי סוג דם A, וייתכן גם O לסוכרת מסוג 2 או לחילופין לכל מי שאינם בעלי סוג דם O.

נטייה לגידולי כלי דם

- נטייה להמנגיומות בכבד נמצאה אצל בעלי סוג הדם A. הדבר קשור לכך שחלבונים הנקראים אינטגרינים נקשרים הן לגורם הגדילה האפידרמלי והן ללקטינים מסויימים, ולכך שנוגדנים מסוג A יכולים לדמות את גורם הגדילה האפידרמלי.

נטייה לתהליכים דלקתיים אצל סוג דם O

- קבוצת הסוכר פוקוז שמצויה בנוגדני סוג דם O מתוארת כמסייעת לצימוד כדוריות דם לבנות וכמסייעות לנדידתן מזרם הדם לאזורי דלקת.


כיצד כל זה קשור לתזונה?


מרגע שקיימות נטיות רפואיות ידועות בהתאם לסוג דם, ניתן להתאים תזונה להיערכות לנטיות הרפואיות. כך, למשל:

נטייתו המוגברת של סוג הדם O, כאמור לעיל, לכיבי קיבה, עשויה להצביע על חשיבות לניטרול חומציות יתר בסוג דם זה, באמצעות אכילת בשר אשר מצריך חומציות לפירוקו. גם שתיית משקה בסיסי כמו סודה עשויה להתאים לסוג דם שיסבול מחומציות יתר. זאת, לעומת צורך לצמצם פחמימות פשוטות שיקלו על חיי החיידק היקובקטר פילורי - וזאת דרך צמצום מוצרי מאפה פשוטים המתפרקים מהר לסוכרים, וכן דברי מתיקה וחלב לא מוחמץ.

נטייתו של סוג הדם O לאטופיק דרמטיטיס עשויה גם היא להצדיק הימנעות ממוצרי חלב בקרב בעלי סוג דם זה, לפחות אצל ילדים, שכן מחקרים הראו כי קיים קשר בין אי סבילות למוצרי חלב בקר אצל ילדים לבין שכיחות של אטופיק דרמטיטיס.

נטייתם המוגברת של מי שאינם בעלי סוג דם O, כמותאר לעיל, לקרישי דם מצדיקה מחד הימנעות משומנים מן החי, בפרט בשר בקר – אשר ידועים מחקרית כמעלים את רמות תוצרי החימצון בגוף ועל כן עלולים להחמיר את התהליך הדלקתי שמעורב בהסתיידות עורקים ומאידך מצדיקה אכילת דגים כמו סלמון אשר עשיר באומגה 3.

נטייתו האפשרית של סוג הדם A לסוכרת מסוג 2 עשויה להצדיק הימנעות מחלב בקר גם בקרב בעלי סוג דם זה. זאת, עקב מחקרים רבים שהראו על קשר בין צריכת מוצרי חלב בקר ע"י ילדים לבין סוכרת (אמנם, בעיקר קשר מובהק לסוכרת תלויית אינסולין). כן מצדיק הדבר זהירות מחיטה – מחקרים הראו על קיומם בתאים בלבלב, של נוגדנים לחלבונים הקשורים לחלבון אגלוטינין שבנבט חיטה.

לכתבות נוספות בנושא תרופות:
תרופות לאחר ניתוח בריאטרי
כיצד עובדות תרופות נגד דיכאון
תרופות טבעיות נגד מיגרנה וכאב ראש
חיסונים לפני תרופות
50% מהרופאים רושמים לנו תרופות פלצבו

נטייתו המוגברת של סוג דם O לדלקות, בפרט דלקות מפרקים, יכולה להצדיק הימנעות מחיטה, שכן החלבון אגלוטינין שבנבט החיטה נמצא כנמשך לנ-גלוקוזאמין, שמהווה רכיב חשוב ברקמות חיבור. יתכן שתוספי N-גלוקוזמין מסייעים לסובלים מדלקות מפרקים פשוט ע"י כך שהם מתחרים בחלבונים כמו אלו של חיטה האמורים ובכך מצמצמים את נזקם.

נטייתו של סוג דם A להמנגיומות יכולה להצדיק צריכת מוצרי סויה – שכן איזופלבונים של סויה נמצאו כמעכבי אנגיוגנזה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

ויטמין A בהריון: האם הוא מסוכן לעובר?
מאת מערכת BeOK
| 02/08/2017 |
צפיות: 1,865
ויטמין A הוא תרכובת של חומרים אשר מסייעים לבריאות הגוף ולתקינות של הריון, אך כמות גדולה מדי של הוויטמין יכולה לגרום למומים מולדים אצל העובר
קרא עוד
כל מה שצריך לדעת על ויטמין K
מאת מערכת BeOK
| 17/07/2017 |
צפיות: 3,009
ויטמין K הוא תרכובת של מינרלים ושל חומרים מזינים נוספים אשר הכרחיים לתפקוד התקין של הגוף. הוויטמין אחראי על קרישת דם והוא מונע בחילות אצל נשים בהריון
קרא עוד
זרחן: כיצד הוא מועיל לבריאות הגוף?
מאת מערכת BeOK
| 14/06/2017 |
צפיות: 2,810
זרחן הוא יסוד שלו תפקיד חשוב לתפקוד הגוף. הוא מגן על השיניים, מסייע לחילוף החומרים ושומר על איזון הורמונלי
קרא עוד
בורון: תוסף תזונה לחיזוק העצמות ולפיתוח הגוף
מאת מערכת BeOK
| 04/06/2017 |
צפיות: 3,570
בורון הוא יסוד חיוני אשר מסייע לתפקוד התקין של הגוף. הוא מונע דלקות מפרקים, מפחית תסמינים של גיל המעבר ומשפר את היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
כיצד סלניום מסייע לבריאות?
מאת מערכת BeOK
| 24/05/2017 |
צפיות: 1,759
סלניום הוא מינרל הכרחי לתפקוד התקין של הגוף. הוא מסייע בוויסות הורמונים ומונע רדיקלים חופשיים
קרא עוד
יוד: מדוע הוא חיוני לתפקוד הגוף?
מאת מערכת BeOK
| 21/05/2017 |
צפיות: 1,253
יוד הוא מינרל אשר הכרחי לפעילות של בלוטת התריס ולחילוף החומרים. מחסור ביוד יכול לגרום להשמנת יתר ולבעיות פוריות
קרא עוד
אשלגן: יתרונות בריאותיים ומקורות טבעיים
מאת מערכת BeOK
| 17/05/2017 |
צפיות: 967
אשלגן הוא מינרל אשר יש לו חשיבות רבה בתפקוד התקין של הגוף. הוא מסייע לקוגניציה, שומר על איזון סוכר בדם ומונע התכווצויות שרירים
קרא עוד
אבץ: יתרונות בריאותיים ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 11/05/2017 |
צפיות: 1,115
אבץ הוא יסוד טבעי אשר הכרחי לפעילות התקינה של הגוף. מחסור ממנו מעלה את החשיפה למחלות שונות ויכול לגרום לנשירת שיער
קרא עוד
ויטמין E: כל מה שצריך לדעת על הוויטמין
מאת מערכת BeOK
| 09/04/2017 |
צפיות: 1,246
ויטמין E הוא יסוד תזונתי אשר חיוני לבריאות הגוף. לוויטמין מיוחסות סגולות שונות, כמו שמירה על עור הפנים ומניעת סרטן, אך לא כולן נכונות
קרא עוד
אילו ויטמינים מונעים עצירות?
מאת מערכת BeOK
| 05/04/2017 |
צפיות: 3,722
מחסור בוויטמינים מסוימים יכולים להכביד על פעולת העיכול ולגרום לעצירות. לעומתם יש ויטמינים שיכולים לסייע לשחרור העצירות ולסייע לפעילות הסדירה של המעיים
קרא עוד