תזונה על פי סוג דם תמנע מחלות?

סובלים מסוכרת? יש לכם נטייה לכיבי קיבה? אולי תזונה בהתאם לסוג הדם שלכם תפתור את הביעה. מחקרים מצאו קשר בין סוג הדם לבין נטיות רפואיות שונות ותגובות לרכיבי מזון. בכתבה הבאה - כיצד למנף את נושא התזונה על פי סוג הדם שלכם לרפואה מונעת
| 01/06/2014 |
צפיות: 55,732
סוגי הדם A, B, O, AB ידועים מאז תחילת המאה שעברה. ידועים גם סוגי דם נוספים נדירים וכן ישנם סמנים שונים בדם המאפשרים לחלק לתת-קבוצות שונות בהתאם לנוכחות או היעדרות של נוגדנים שונים בדם. משמעות הסיווג הנ"ל הינו שחלבונים במעטפת כדוריות הדם האדומות, וגם בתאי גוף רבים אחרים שביניהם תאים המרפדים את המעיים, קשורים לסוכרים מסויימים אשר מוכרים ע"י הנוגדנים בגוף. לכך השלכות מובנות מאליהן לגבי תרומת דם אך גם לגבי היבטים רבים נוספים כפי שיפורט. השפעות יכולות לנבוע הן מהתקבצות גנים של מחלות ספציפיות עם גנים של סוגי דם ספציפיים, באופן שהם יבואו לביטוי יחד, אך גם מעצם הקבוצות הסוכריות עצמן שמחוברות לחלבונים שונים בתאי גוף שונים.

למידע נוסף בנושא תרופות ותזונה נכונה הכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום ויטמינים תוספי מזון
פורום תזונה קלינית
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום תרופות סבתא

קשה כיום להכחיש כי לסוגי הדם השונים יש קשר להיבטים פיזיולוגיים מגוונים. בין הדוגמאות לנטיות רפואיות שנמצאו קשורות סטטיסטית לסוגי דם:

נטייה לקרישי דם

- מחקרים רבים מראים שסוגי הדם שאינם O, נוטים יותר לבעיות של קרישי דם בעורקים ובוורידים. במקרה זה הדבר עשוי להיות קשור במישרין לסוג הדם משום שההתמרה הסוכרית על מעטפת כדוריות הדם משפיעה כנראה על גורם קרישה שנקרא גורם פון-ווילברנד.

נטייה לכיבי קיבה

- בנוסף נמצא קשר בין סוג הדם O לנטייה מוגברת לכיבי קיבה. Bjorkholm ואחרים הראו כי זן של החיידק הליקובקטר פילורי, המעורב בכיבים כאלו, נוטה יותר להיצמד לדופן הקיבה של בעלי סוג דם O ביחס לסוג הדם A.

נטייה לפטריות בעור

- מחקרים מסויימים מראים על קשר בין סוג הדם A לנטיות כרוניות לזיהומים פטרייתיים של העור (מחקר הודי בקרב למעלה מ-100 מטופלים, נערך ב-1996 ומחקר ברזילאי על 40 מטופלים שנערך ב-1999).

נטייה לפסוריאזיס ולאטופיק דרמטיטיס

- מחקרים אודות מחלת העור האוטו-אימונית פסוריאזיס הראו במיקרה אחד כי בקרב בעלי סוג דם AB מחלה זו הייתה הכי פחות שכיחה ובמקרים אחרים כי הייתה נפוצה יותר אצל בעלי סוג הדם O. מחקר צ'כי משנת 1999 הראה כי החלבון גלקטין-3, המיוצר בתאי עור ועשוי להיות מעורב בתהליכים דלקתיים כמו אטופיק דרמטיטיס, מזוהה ספציפית על ידי תאים בעלי נוגנים מסוג A ו- B. עובדה זו עשויה להסביר את הנטייה של בעלי סוג דם O למחלות עור דלקתיות כמו אטופיק דרמטיטיס ופסוריאזיס.

נטייה לסוכרת

- נמצא שחלבון שנקשר לקבוצות סוכרים על תאים, מסוג Epsilon BP, עשוי לקשר בין נוגדני IgE לבין תאי לנגרהנס בלבלב, אשר אחראים לייצור אינסולין. נטייה זו מוגברת אצל בעלי קבוצות סוכרים מסוג A או B ולא עבור סוג O - ומכאן נטייה מוגברת שאומתה סטטיסטית, לנטייה מוגברת לסוכרת נעורים אצל מי שאינם בעלי סוג הדם O. נטייה מוגברת קיימת גם לסוכרת שאינה תלויית אינסולין, בסוגי דם A ו-AB . מחקרים מסויימים באפריקה ובהודו מראים על נטייה מוגברת בקרב בעלי סוג דם A, וייתכן גם O לסוכרת מסוג 2 או לחילופין לכל מי שאינם בעלי סוג דם O.

נטייה לגידולי כלי דם

- נטייה להמנגיומות בכבד נמצאה אצל בעלי סוג הדם A. הדבר קשור לכך שחלבונים הנקראים אינטגרינים נקשרים הן לגורם הגדילה האפידרמלי והן ללקטינים מסויימים, ולכך שנוגדנים מסוג A יכולים לדמות את גורם הגדילה האפידרמלי.

נטייה לתהליכים דלקתיים אצל סוג דם O

- קבוצת הסוכר פוקוז שמצויה בנוגדני סוג דם O מתוארת כמסייעת לצימוד כדוריות דם לבנות וכמסייעות לנדידתן מזרם הדם לאזורי דלקת.


כיצד כל זה קשור לתזונה?


מרגע שקיימות נטיות רפואיות ידועות בהתאם לסוג דם, ניתן להתאים תזונה להיערכות לנטיות הרפואיות. כך, למשל:

נטייתו המוגברת של סוג הדם O, כאמור לעיל, לכיבי קיבה, עשויה להצביע על חשיבות לניטרול חומציות יתר בסוג דם זה, באמצעות אכילת בשר אשר מצריך חומציות לפירוקו. גם שתיית משקה בסיסי כמו סודה עשויה להתאים לסוג דם שיסבול מחומציות יתר. זאת, לעומת צורך לצמצם פחמימות פשוטות שיקלו על חיי החיידק היקובקטר פילורי - וזאת דרך צמצום מוצרי מאפה פשוטים המתפרקים מהר לסוכרים, וכן דברי מתיקה וחלב לא מוחמץ.

נטייתו של סוג הדם O לאטופיק דרמטיטיס עשויה גם היא להצדיק הימנעות ממוצרי חלב בקרב בעלי סוג דם זה, לפחות אצל ילדים, שכן מחקרים הראו כי קיים קשר בין אי סבילות למוצרי חלב בקר אצל ילדים לבין שכיחות של אטופיק דרמטיטיס.

נטייתם המוגברת של מי שאינם בעלי סוג דם O, כמותאר לעיל, לקרישי דם מצדיקה מחד הימנעות משומנים מן החי, בפרט בשר בקר – אשר ידועים מחקרית כמעלים את רמות תוצרי החימצון בגוף ועל כן עלולים להחמיר את התהליך הדלקתי שמעורב בהסתיידות עורקים ומאידך מצדיקה אכילת דגים כמו סלמון אשר עשיר באומגה 3.

נטייתו האפשרית של סוג הדם A לסוכרת מסוג 2 עשויה להצדיק הימנעות מחלב בקר גם בקרב בעלי סוג דם זה. זאת, עקב מחקרים רבים שהראו על קשר בין צריכת מוצרי חלב בקר ע"י ילדים לבין סוכרת (אמנם, בעיקר קשר מובהק לסוכרת תלויית אינסולין). כן מצדיק הדבר זהירות מחיטה – מחקרים הראו על קיומם בתאים בלבלב, של נוגדנים לחלבונים הקשורים לחלבון אגלוטינין שבנבט חיטה.

לכתבות נוספות בנושא תרופות:
תרופות לאחר ניתוח בריאטרי
כיצד עובדות תרופות נגד דיכאון
תרופות טבעיות נגד מיגרנה וכאב ראש
חיסונים לפני תרופות
50% מהרופאים רושמים לנו תרופות פלצבו

נטייתו המוגברת של סוג דם O לדלקות, בפרט דלקות מפרקים, יכולה להצדיק הימנעות מחיטה, שכן החלבון אגלוטינין שבנבט החיטה נמצא כנמשך לנ-גלוקוזאמין, שמהווה רכיב חשוב ברקמות חיבור. יתכן שתוספי N-גלוקוזמין מסייעים לסובלים מדלקות מפרקים פשוט ע"י כך שהם מתחרים בחלבונים כמו אלו של חיטה האמורים ובכך מצמצמים את נזקם.

נטייתו של סוג דם A להמנגיומות יכולה להצדיק צריכת מוצרי סויה – שכן איזופלבונים של סויה נמצאו כמעכבי אנגיוגנזה.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

מה הקשר בין ויטמין D לכולסטרול גבוה?
מאת מערכת BeOK
| 30/03/2017 |
צפיות: 25
ויטמין D מסייע לספיגת הסידן בגוף ולהגנה מפני זיהומים שונים. מחקרים מצאו כי כמויות נמוכות של ויטמין D יכולות להשפיע על רמות הכולסטרול הרע שבגוף
קרא עוד
ויטמין B5 למניעת כאבי ראש ולהפחתת כולסטרול
מאת מערכת BeOK
| 28/03/2017 |
צפיות: 66
ויטמין B5 הוא מרכיב חיוני לגוף האדם. הוויטמין מסייע בהחלמה של מחלות שונות, כמו זיהומים, דלקות מפרקים ונדודי שינה
קרא עוד
פסיליום: תוסף מזון לטיפול בעצירות
מאת מערכת BeOK
| 12/03/2017 |
צפיות: 272
פסיליום הוא תוסף מזון שמסייע בטיפול של בעיות עיכול, מפחית את לחץ הדם ושומר על סוכר מאוזן אצל חולי סוכרת
קרא עוד
כולין: תוסף מזון שמסייע לתפקוד המוח ולבריאות הלב
מאת מערכת BeOK
| 02/03/2017 |
צפיות: 400
כולין הוא רכיב הכרחי לבריאות הגוף ולתקינות הפעילות הקוגניטיבית. מחסור שלו יכול לגרום לחרדות, לבעיות בזיכרון ולמחלות בכלי הדם
קרא עוד
ל־קרניטין: כל מה שצריך לדעת על תוסף תזונה לשמירה על משקל
מאת מערכת BeOK
| 01/01/2017 |
צפיות: 850
לאחרונה ה-ל־קרניטין צבר פופולריות כתוסף תזונה, הוא מסייע לאיזון אצל חולי סוכרת, לפוריות הגבר ולשיפור יכולות הריכוז והזיכרון, אך יש לו גם סיכונים ותופעות לוואי
קרא עוד
מה הקשר בין מחסור בחומצה פולית לאנמיה לבעיות בזיכרון?
מאת מערכת BeOK
| 22/11/2016 |
צפיות: 1,816
חומצה פולית הכרחית לייצור תאי הגוף ולשמירה על התאים הקיימים. מחסור ממנה גורם לאנמיה, לכיב קיבה ולכשלים קוגניטיביים
קרא עוד
מחסור בוויטמינים גורם למיגרנות – כיצד ניתן למנוע את התופעה?
מאת מערכת BeOK
| 14/11/2016 |
צפיות: 2,380
חוקרים מצאו כי מחסור בוויטמינים כמו ויטמין D, ויטמין B12 וויטמין B2 גורם להתקפי מיגרנות חוזרים ונשנים
קרא עוד
גאבא: תוסף תזונה טבעי אשר מונע דיכאונות וחרדות
מאת מערכת BeOK
| 03/11/2016 |
צפיות: 1,763
מחסור בגאבא במוח גורם לנדודי שינה, לחרדה ולדיכאון, תוסף התזונה הטבעי של החומצה מונע את המצבים האלה, מסייע לכאבי מחזור ועוזר לפיתוח השרירים
קרא עוד
ל-גלוטמין: התוסף שבונה שרירים ומחזק את המערכת החיסונית
מאת מערכת BeOK
| 02/11/2016 |
צפיות: 808
ל-גלוטמין הוא תוסף מזון אשר מסייע לבניית שרירים ולשיקום הגוף והוא אף מסייע לחולי איידס לחיזוק המערכת החיסונית
קרא עוד
כל מה שרציתם לדעת על זריקות וולטרן
מאת מערכת BeOK
| 27/12/2015 |
צפיות: 43,315
זריקת וולטרן היא תרופה אנטי דלקתית המשמשת לשיכוך כאבים חזקים במיוחד ומסייעת במקרים אקוטיים של פריצות דיסק. התרופה מיועדת להקלה מהירה בסימפטומים ואינה משמשת לריפוי
קרא עוד