טיפול חדשני נגד גלאוקומה

טיפול חדשני נגד גלאוקומה בשם Ex-Press, כולל החדרת שתל תוך עיני זעיר. כל מה שרציתם לדעת על גלאוקומה והטכניקה החדשנית בכתבה הבאה
מאת ד"ר ביאטריס טיאוסנו
| 28/05/2014 |
צפיות: 36,201

קצת על גלאוקומה


גלאוקומה, או בשמה הארוך יותר - לחץ תוך עיני מוגבר, הינה מחלה שכיחה ביותר המופיעה אצל כ-1/2% אחוז מכלל האוכלוסייה בגילאי ה-50 וכ-3% מעל גיל 75 ופוגעת בסיבי עצב הראיה. זוהי מחלה כרונית המופיעה בדרך כלל בשתי העיניים ומתקדמת בחומרתה ונזקיה בהדרגה, עם פגיעה בשדה ראיה באופן הדרגתי.

לכתבות נוספות בנושא עיניים הכנסו לפורומים:
פורום אופטיקה, משקפיים, עדשות מגע
פורום הסרת משקפיים בלייזר
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום רפואת עיניים ילדים
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה

ברוב המכריע של המקרים המחלה אינה מתבטאת בכאבים או בתחושה של איבוד שדה ראייה (בגלל תיקון אוטומטי שמבצע החולה על ידיי הזזת הראש לכוון הצד החסר), חלק גדול מהחולים מגיע לטיפול רק כשהנזק במצב מתקדם. לכן מומלץ לכל אחד מעל גיל 50 לגשת לרופא עיניים לבדיקת לחץ תוך עיני ובמקרים בהם ידוע על המחלה במשפחה – אף בגילאים צעירים יותר.

הגורם העיקרי למחלה הוא לחץ תוך עיני מוגבר ולכן מטרת הטיפולים הקיימים בגלאוקומה היא להקטין את הלחץ התוך עיני, ולנסות להגן על חיות העצב. כשהמחלה מאותרת בזמן, היא ניתנת לשליטה באמצעות טיפול תרופתי או בתיקוני לייזר נקודתיים. עם זאת, במצבים מסוימים יש צורך בניתוח מתקן כאשר אותו לחץ מדובר אינו מאוזן.


טיפולים וניתוחים


הניתוח השכיח ביותר בגלאוקומה הינו טראבקולקטומיה. זהו ניתוח שבמהלכו יוצרים תעלת ניקוז בדופן העין ולעיתים אף מוסר חלק מרקמת דופן העין. כיום, אחת הטכניקות המתקדמות כוללת החדרת שתל תוך עיני זעיר מסוג Ex-PRESS, ללא הסרת חלק מרקמת דופן העין, מה שמאפשר ניקוז עודפי נוזל העין ושמירה על לחץ מאוזן. הנקז עשוי מתכת אל חלד, והוא מושתל מתחת לדופן העין (sclera) וממוקם מעל הקשתית (Iris) בטכניקה ניתוחית ייחודית המתבצעת בהרדמה מקומית.

במחקרים שבוצעו ברחבי העולם ובמעקב ארוך טווח אחר מטופלים בארץ, הוכח כי ישנם יתרונות ברורים למטופלים שעברו ניתוח בשיטה זו לעומת השיטה השמרנית והמסורתית. יתרונות הכוללים:
החלמה מהירה יותר.
שכיחות מופחתת לניקוז קיצוני מוגבר הגורם לירידת לחץ תוך עיני בצורה מוגזמת (היפוטוניה).
תוצאות טובות יותר בטווח הארוך על שמירת הלחץ התוך עיני התקין.
צורך מופחת בנטילת תרופות לאיזון הלחץ התוך עיני בשנים שלאחר הניתוח.

לכתבות נוספות בנושא רפואת עיניים:
10 תופעות שמחייבות בדיקת רופא עיניים
דבוקים למסך או לספר? שמרו על העיניים
גילוי מוקדם של גלאוקומה
ראייה מושלמת בדרכים טבעיות
מה מומלץ לילדים - משקפיים או עדשות מגע?

לאור יתרונות אלה, אפשרה ועדת סל התרופות בשנת 2010 הכללתו וביצועו למטופלים שנכשלו בניתוח טראבקולקטומי לפחות פעם אחת, לחולים הסובלים בקטרקט ומועמדים לניתוח משולב קטרקט וגלאוקומה, וכן לחולים שמיצו טיפול תרופתי מירבי או שבהם לא ניתן להגיע לטיפול תרופתי מיטבי.

ההחלטה על ביצוע הניתוח בשיטה זו נעשית באופן מושכל על ידי הצוות המטפל, אך כיום, לאור התוצאות המבטיחות, הניתוח נעשה בשיטה זו יותר ויותר.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר