אנדומטריאוזיס וטיפול ברפואה סינית

אנדומטריוזיס הוא גדילה של רירית הרחם באזורים בהם היא אינה אמורה להתפתח. אנדומטריוזיס מקשה על הכניסה להריון וגורם לכאבים חזקים. לרפואה הסינית פתרונות גם לתופעה זו
 מור אפריאט
| 28/05/2014 |
צפיות: 35,061

מה זה אנדומטריוזיס?


במהלך המחזור החודשי גדלה רירית הרחם (שכבת האנדומטריום) בתוך חלל הרחם על מנת להוות קרקע מזון לעובר המתפתח שמגיע מהחצוצרה. אם לא מתרחש הריון נושרת רירית הרחם דרך צוואר הרחם לתוך הנרתיק, זהו בעצם המחזור. אצל נשים מסוימות רירית הרחם גדלה במקומות שהיא לא אמורה להתפתח כגון חלל האגן והבטן. הסיבה לכך אינה ברורה לגמרי וקיימים שני מנגנונים שגורמים לאנדומטריוזיס:

1.

זרימת חלקי האנדומטריום אחורה דרך החצוצרות אל תוך חלל האגן ושתילתם מחדש.

2.

נטייה גנטית של האישה ליצירת רקמות אנדומטריליות בחלל האגן והבטן.

למידע נוסף בנושא רפואה משלימה הכנסו לפורומים:
פורום גניקולוגיה ורפואה סינית
פורום כאב ורפואה סינית
פורום פוריות רפואה סינית
פורום רפואה משלימה בהריון
פורום רפואה סינית

לרוב האנדומטריוזיס מגיבים להורמונים המופרשים במחזור החודשי. כלומר כאשר רירית הרחם גדלה גם התמקדות האנדומטריוזיס גדלים. אם אין דרך ניקוז תקינה הם יכולים להתפשט לאזורים נוספים בגוף. ההידבקויות יכולות לגרום לכאבי מחזור קשים - דיסמנוראה, או כאבים בעת קיום יחסי מין – דיספראוניה. כאבים אלו נגרמים כתוצאה מקיבוע הרחם לאחור לאזור הרצועות הסקרואוטרינות המחברות בין צוואר הרחם ועצם הזנב. ההדבקויות יכולות לעוות את החצוצרות ולחסום אותן ובכך לגרום לאי פריון (הפרעה מכנית).

ישנם מקרים אחרים שההידבקויות יכולות לפגוע בצינורות השתן, לגרום לכאבים שונים, כולל כאבי בטן קשים ביותר. ישנם מקרים בהם ההידבקויות כולאות לולאות מעיים שגורמות לתלונות על הפרעות במערכת העיכול למשל כאשר ריריות האנדומטריוזיס חדרו אל תוך המעי התוצאה תהיה דימום בצואה.

איך אפשר לזהות אנדומטריוזיס?


1.

כאבי מחזור קשים וכאבים קשים באגן (לא בחדירה) וכאבים בזמן קיום יחסי מין יכולים לרמז על אנדומטריוזיס.

2.

בעת הבדיקה הגניקולוגית ניתן לעיתים לחוש בגרגור האנדומטריוזיס על גבי הרצועות האוטוסקריליות המחברות את צוואר הרחם עם עצם הזנב.

3.

לעיתים ניתן לזהות באולטרסאונד הוגינאלי ציסטות אנדומטריומות (חשוב לציין שאולטרסאונד וגינאלי תקין אינו שולל מחלה אנדומטריאלית מפושטת).

4.

אבחנה יחסית ודאית ניתן לקבל ע"י שאיבת תוכן האנדומטריומה כפעולה בודדת או כחלק משאיבת הביציות בעת ביצוע הפריה חוץ גופית IVF. התוצר המתקבל הוא הנוזל הקלאסי, נוזל השוקולד.


איך מאבחנים אנדומטריוזיס?


אנדומטריוזיס ניתן לאבחן על ידי בדיקת אולטרסאונד שתדגים מבנה רחב לא סימטרי. כאשר ברוב המקרים הדופן האחורית של הרחם עבה יותר מהדופן הקדמית. לעתים ניתן לאבחן את אותן תעלות הרירית החודרות אל תוך דופן הרחם. אין טיפול ספציפי לתופעת האדנומיוזיס.

כיצד מטפלים באנדומטריוזיס שגרם לבעיות פוריות?


1.

ניתן לשלב טיפול עם GnRH analogs כגון דקפפטיל/לופרון כמדכאי הציר ההיפופיזי (יותרת המוח)-שחלתי ומיד לאחר מכן מתן משרי ביוץ שונים כגון גונל –F על מנת לנסות לשלוט במחלה מצד אחד ומצד שני להשיג הריון ביחסי מין או בהזרעה.

2.

כאשר מדובר באנדומטריוזיס מפושט שגרם להפרעה מכנית, למשל חסימה בחצוצרות, מקובל לגשת לטיפול IVF (הפריה חוץ גופית). קיימת גישה התומכת בהפריה חוץ גופית בכל מצב בו אובחן אנדומטריוזיס (בכל דרגה אשר תהיה) בשל אחוזי הצלחה יחסית גבוהים של שיטה זו. בעת טיפולי ה-IVF ניתן לשאוב את הציסטות המפריעות לייצור הזקיקים הדרושים להפריה.

איך מטפלים ברפואה הסינית באנדומטריוזיס הגורם לבעיית פוריות?הרפואה הסינית מתייחסת לרחם, החצוצרות והשחלות כיחידה אחת. אנדומטריוזיס ברפואה הסינית גורם לתקיעות דם באזור הגניטאלי וכתוצאה מכך אין חמצון טוב של התאים באזור מה שמעכב ניקוז חומרי הפסולת, כגון הפחמן הדו חמצני למשל. זה גורם להצטברות רעלים באזור הרחם, השחלות והחצוצרות, כתוצאה מכך אין הזנה טובה של דם לרחם ולעובר והסיכוי להריון יורד.

לכתבות נוספות בנושא רפואה משלימה:
שיאצו - ללחוץ כל הדרך לריפוי
רפואה משלימה נגד אלרגיות אצל ילדים
אבנים טובות לבריאות טובה
אורגני: יש פיקוח אין ויכוח
עצרו את העצירות אצל ילדיכם

מטרתו הראשונית של הטיפול ברפואה הסינית במצב של אנדומטריוזיס היא לשפר את סירקולציית הדם באזור הגניטלי (הרחם החצוצרות והשחלות) ולפתוח את הצא'קרה. על ידי דיקור, צמחי מרפא מניעי דם ושינויי תזונה מתאימים אנו מאפשרים שזרימת הדם לאזור הרחם תהיה טובה יותר מה שמאפשר הגעת חומרי הזנה הן בזמן ההשתרשות והן לאחריה.

פעילות גופנית גם היא מומלצת מאוד מכיוון שהיא משחררת חומר הגורם ניגוד כאבים ומקטינה את מוקדי האנדומטריוזיס ובכך מעלה משמעותית את סיכויי הכניסה להריון.

חשוב לציין שהטיפול יכול להשתלב הן בהריון טבעי (במידה והחצוצרות פתוחות) והן בשילוב טיפול ה-IVF.

השילוב של דיקור, צמחי מרפא ושינויי תזונה בטיפולי IVF מכפיל את הסיכויים לכניסה להריון.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם מור אפריאט
מטפלת מוסמכת ברפואה סינית העוסקת בטיפול בנשירת שיער. בעלת ניסיון מעל 17 שנה עם התמחות ברפואת נשים: נשירת שיער ,התקרחות נשית, אנדומטריוזיס, אי פריון. טיפול בהתאמה אישית דרך רפואת צמחים קלינית ודיקור סיני.

יועצים בתחום

  • סיגל ברנר- נטורופתיה ורפואה טבעית
    סיגל ברנר- נטורופתיה ורפואה טבעית
    נטורופתית, רפלקסולוגית, אירידולוגית והרבליסטית קלינית. בעלת קליניקה פרטית ברעננה. תחומי טיפול: בעיות עיכול, מחלות מטבוליות, אלרגיות, השמנה, ניקוי רעלים, בעיות הורמונליות, ליווי תזונתי ועוד. ... קרא עוד