מה בין השמנה קיצונית לאריכות ימים

תוחלת החיים שלנו הולכת ועולה עם השנים, אך מה עם איכות החיים? מסתבר שאנשים הסובלים מהשמנת יתר אינם נהנים מאיכות חיים גבוהה במיוחד וגם תוחלת החיים שלהם אינה דומה לזו של אנשים בריאים ובמשקל תקין. הכתבה הבאה תשפוך אור על הנושא
ד``ר איתי זיו
| 19/05/2014 |
צפיות: 21,239
תוחלת החיים בישראל הנה מהגבוהות בעולם - על פי סקר שנערך בנושא השנה, 2014, ישראל נמצאת במקום הרביעי בעולם. מרשים ללא כל ספק. עם זאת חשוב לדעת שאריכות ימים אינה ערובה לאיכות חיים. למרות שאנשים בישראל חיים מעבר ל- 80 שנים במקרים רבים, הרי איכות חייהם עלולה להיות גרועה מאוד עד כדי כך שחלקם מאבדים כל חשק ורצון לחיות מכיוון שהסבל הכרוך במחלה זו או אחרת קשה מנשוא.

למידע נוסף בנושא השמנת יתר הכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום השמנת יתר - התמודדות
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנה חולנית
פורום תזונה קלינית
פורום תזונת ילדים, השמנת ילדים

או אז, עולה לפעמים שאלה אתית לא פשוטה כלל ועיקר: האם יש להאריך חיים גם שהמצב הגופני גרוע מאוד והאדם סובל מדי יום ביומו ממחלה? נציין הרצאה (הנוכחים בני 80-70) אותה העביר אחד המומחים בישראל בתחום הרפואה והכאב. בתחילת ההרצאה שאל הפרופסור המכובד את הנוכחים : "שירים יד מי מהנוכחים בהרצאה מעוניין לחיות עד גיל 120?". מתוך 70 אנשים בממוצע שנכחו בהרצאה הורמו סך הכל 5 ידיים! קרי, 5 איש הביעו נכונותם לחיות עד גיל 120... מדהים. אם כך, האם הברכה :"שתחיה עד 120" (בימי הולדת בעיקר) הנה ברכה או קללה? שאלה טובה.

אריכות חיים לא בהכרח קשורה, כאמור, לאיכות חיים וייתכן אף מצב בו אדם שומר על אורח חיים בריא כל ימי חייו והולך לעולמו בגיל צעיר יחסית – 70 או אף 75 ולעומת זאת מבוגר אחר הסובל מדמנציה, סרטן ואף מחלת לב חי עד גיל 91. לאורח החיים יש השפעה לא רק על איכות החיים אלא גם על תוחלת החיים. לפיכך, אנשים אשר אינם שומרים על משקלם, מצב בריאותם, מעשנים על בסיס קבוע או אף צורכים אלכוהול בכמות גדולה צפויים למות מוקדם יותר למרות המקרים היוצאים מהכלל שציינו קודם לכן. לכן חשוב בכל מעגלי החיים לשמור על התנהלות נכונה מבחינת אורח החיים וזאת על מנת שלא רק תוחלת החיים תעלה אלא בעיקר – איכותם.

קיימת לא מעט בורות בקרב האנשים 'מן השורה' שתולים תקוות בטרנדים שונים בתחום התזונה והאימון הגופני, שהם יעשו את השינוי ויגרמו לאיכות ותוחלת חיים טובה יותר. צריך לזכור שבחלק ניכר מהטרנדים בתזונה, למשל, אין בכלל מחקר שמוכיח שאימוץ מסגרת מסויימת של תפריט תזונתי (למשל צריכה של מזון אורגני בלבד) אכן מועיל לשיפור מצב בריאותי ומפחית גורמי סיכון למחלות שונות.


להשמנה, מסתבר, יש קשר ישיר לירידה רבה הן באיכות החיים והן בתוחלתם. מסתבר ששמנים חיים פחות. בנוסף לכך, חיי אדם שמן במעגלי החיים אינם קלים ובעיקר כרוכים בבעיות, מכשולים, הוצאה כספית גדולה (כגון: על המזון הרב שצורכים, בגדים במידות גדולות, לעיתים צורך ברכישת שני כרטיסי טיסה מכיוון שלא ניתן לשבת במושב אחד בלבד), וויתורים שקצרה היריעה מלפרטם. אי לכך, חשוב לטפל במגיפת ההשמנה בגיל מוקדם ככל שניתן וחשוב לזכור שככל שדוחים את הטיפול בה גם תיתכן היפרפלזיה (פיצול) של תאי השומן ואז כמובן פוטנציאל ההשמנה גדול עוד יותר. במקרים אלה מדובר במספר עצום של תאי שומן וגם, אגב, אם אותו אדם כבד משקל הצליח להפחית ממשקלו עדיין מספר התאים נשאר בעינו ורק נפחם פחת, מה שמצריך הקפדה יתרה על אורח חיים בריא על מנת שלא תחול השמנה חוזרת.

מחקר שנערך באוניברסיטת Dicle שבטורקיה בדק את הקשר בין השמנה קיצונית לאיכות חיים. על פי המחקר במקרים של השמנה קיצונית ישנם מנגנונים הקשורים לאריכות ימים (קשורים לנוגדי דלקת). מסתבר, שהמנגנונים הפועלים בגוף הקשורים לאריכות ימים עדיין אינם מובנים במלואם. המחקר ביקש לגלות מהי הדרך שבאמצעותה ניתן לקדם אריכות ימים במסגרת המשלבת תזונה מוקפדת, התעמלות ותוספים פרוביוטיים* (ראה הסבר מטה – פרוביוטיקה) במודל ניסיוני בו משתתפים 32 עכברי מעבדה צעירים ו- 32 עכברי מעבדה מבוגרים במהלך 16 שבועות. עכברי המעבדה הצעירים והמבוגרים מחולקים לקבוצות לפי הקטגוריות הבאות:

קבוצה 1 – השמנה קיצונית- מתן אוכל של קפיטריה (צ'יפס, שוקולדים, נקניקים ועוגיות)
קבוצה 2 – בה הדיאטה מוקפדת (מתן 40% פחות מזון מהקבוצה הראשונה).
קבוצה 3 – בה יש הקפדה על ריצה במסילות ייעודיות.
קבוצה4 – בה נוטלים תוספי תזונה פרוביוטיים.

לכתבות נוספות בנושא השמנת יתר:
ZGN-433 - תרופה חדשה נגד השמנה
השמנה לא מוסברת: כמה סיבות מפתיעות
השמנה עם העלייה בגיל – כורח המציאות?
השמנה כתוצאה משכול
השמנה קיצונית: הבדלים בין גברים לנשים

בדיקות דם קפדניות נלקחו ונותחו. נמצאו השלכות על נוגדי הדלקת הקיימים אצל כל הקבוצות. בזמן שההתערבות החיצונית בדרך כלל תורמת לאריכות ימים על ידי גיוס מערכות של מנגנונים שונים, ההשפעה האנטי-דלקתית הינה המצב היחידי בו רואים שינוי בכל היישומים במודל לטיפול בהשמנה.
לסיכום, לאורח החיים השפעה רבה על איכות החיים וככל הנראה – על משכם. לכן, חשוב עד מאוד לאמץ מסגרת זו אצל בני האדם (ואף אצל בעלי חיים) ויפה שעה אחת קודם.

*פרוביוטיקה – משמעה של המילה הנה חיידקים ידידותיים, הנמצאים דרך קבע במעי האדם והנם בעלי תפקידים רבים בגוף. מסייעים להגנה מפני מחוללי מחלות שונים. פרביוטיקה מורכבת מסיבים תזונתיים, המשמשים קרקע פורייה להתפתחותם וצמיחתם של החיידקים הפרוביוטיים הניזונים מהם.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר איתי זיו
סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל אביב. מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר. מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית.

יועצים בתחום

  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת... קרא עוד