השמנת יתר וכאבי גב תחתון

השמנת יתר גורמת לכאבים שונים בגוף. אחד הכאבים המוכרים עקב השמנת יתר הוא כאב גב תחתון. על הסיבה לכאבי גב תחתון עקב השמנת יתר וכיצד ניתן למגר את התופעה, בכתבה הבאה
ד``ר איתי זיו
| 05/05/2014 |
צפיות: 26,466
דירוג: 2.5 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 2.5 מתוך 5
השמנה קשורה לעשרות (ואף למאות) בעיות מסוגים שונים במישורים: הפיזיולוגי, בריאותי, נפשי, תפקודי, קוגניטיבי ועוד. מבין המשתנים השליליים הקשורים להשמנה ניתן גם לציין את הכאב הקשור בתופעת השמנת היתר. מסתבר, שככל שההשמנה רבה יותר קיים קשר הדוק יותר להארעות כאב מסוגים שונים ובד בבד - גם לעוצמת הכאב. הכאב יכול להיות עם או בלי ממצא זה או אחר ולכן גם בדיקות הדמיה שונות לא תמיד ימצאו את מקור הכאב באשר הוא.

למידע נוסף בנושא השמנה הכנסו לפורומים:
פורום השמנת יתר - התמודדות
פורום ניתוחי גב, כאבי גב, עמוד שדרה
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנה חולנית
פורום עיסוי, כאבי גב
פורום תזונת ילדים, השמנת ילדים

הכאב עשוי להופיע במפרקים כמו: גב תחתון או עליון, ברכיים, אגן הירכיים, קרסוליים ועוד. הסיבות לכך לא מעטות וייתכן שמקורן הנו ביציבה לא תקינה שגורמת לעומס רב על המפרקים, מועקה נפשית שגורמת למתח גבוה, אי נוחות גופנית כללית בשל ההשמנה שמעלה את סף הכאב בתנועות שונות ביום יום, עודף שומן באזור הירכיים או בית השחי ועוד שגורם לשפשפות ודלקות בעור וכמובן קשור לכאב, מנח לא תקין של כף הרגל (לדוגמה – סיבוב פנימה או החוצה), שינוי מרכז הכובד* של הגוף שמשפיע על ההליכה וכל התנועות המבוצעות במהלך היום ועוד.

מסתבר שיש קשר בין מידת ה- BMI לכאבי מפרקים בכלל וכאבי גב תחתון – בפרט וככל שה- BMI גבוה יותר, ישנה, במרבית המקרים, סבירות שהארעות כאבי גב תחתון – תעלה. אי לכך, מצבם הגופני של שני גברים בני 42 שלאחר מהם BMI של 45 ולשני BMI של 30, שניהם סובלים מעודף משקל ואחוזי שומן גבוהים ולא עוסקים כלל בפעילות גופנית – אינו זהה כלל. חשוב לציין שדרגת BMI של 35 ומעלה הנה מסוכנת ובדרגות גבוהות יותר (למשל מעל 40) יש לשקול ניתוח בריאטרי.

נקודה נוספת לציון הנה הרכב הגוף שלא בא לידי ביטוי בבדיקת ה- BMI. ייתכן שה- BMI תקין אך אחוז השומן התת עורי גבוה במיוחד. למשל, אישה בת 26 בעלת BMI תקין לחלוטין אך אחוז שומן העומד על 40! זה גבוה משמעותית מהממוצע שאמור להיות 22-30%. מנגד ניתן לציין ספורטאים בתחום הכוח או אף מפתחי גוף שהנם, במרבית המקרים, בעלי BMI שלכאורה גבוה מהמומלץ אך זו תוצאה של מסת שרירים גדולה והדבר כמובן חיובי ולא שלילי (ה- BMI לא מביא בחשבון את הרכב הגוף). בהקשר לכך נציין שהרכב הגוף משתנה על בסיס קבוע כל ימי חייו של האדם וחשוב להיות ערים לכך ולהקפיד על אורח חיים ספורטיבי ככל שניתן על מנת להפחית את אחוז השומן, לשמור על משקל תקין ועוד. ויפה שעה אחת קודם.


בהקשר להשמנה והשפעתה על כאבים אצל כבדי משקל נציין מחקר מעניין שנערך אוניברסיטת פלורידה, המחלקה לאורתופדיה ושיקום בארה"ב בנושא: כאבים תפקודיים ותנועתיים חריפים אצל גברים ונשים מבוגרים וכבדי משקל בעלי בעיות גב תחתון כרוניות. המחקר בודק את הקשר בין כאבי תפקוד ותנועה שונים אצל מבוגרים בעלי כאבי גב תחתון כרוניים לבין מבוגרים כבדי משקל.

שלוש קבוצות של מבוגרים כבדי משקל השתתפו במחקר. קבוצה בעלת השמנה קלה (BMI 25-29.9), השמנה בינונית (BMI 30-34.9) והשמנה קיצונית (BMI 35 ומעלה).

בקבוצת כבדי משקל בעלי השמנה קיצונית - הכאבים התפקודיים במהלך הליכה ועלייה במדרגות היו החריפים ביותר מבין שלוש הקבוצות. לעומת זאת, מבחינת מבחן רמת פעילות תפקודית יומיומית לא נמצא קושי רב יותר אצל קבוצת המבוגרים בעלי ההשמנה הקיצונית. כלומר, אנשים בקבוצות כבדי משקל בהשמנה קלה-בינונית דיווחו על יותר כאבים תנועתיים תפקודיים בזמן הליכה ועלייה במדרגות מאשר בקבוצת ההשמנה הקיצונית.

ממצאים נוספים: לנשים היה קשה יותר לקום מישיבה על כיסא ולעלות במדרגות מאשר לגברים, בנוסף – נשים הלכו בקצב איטי יותר מאשר גברים. יחד עם זאת, ללא קשר להבדל מגדרי, מספר הצעדים היומי היה נמוך יותר אצל הקבוצה בעלת ההשמנה הקיצונית, נשים וגברים כאחד, מאשר הקבוצות האחרות. מבחינת כוח – נראה כי פלג גוף תחתון (זוקפי גו, שרירי בטן ושרירי רגליים) היה חלש יותר בקבוצה כבדת המשקל הקיצונית – ובתוכה לנשים הייתה חולשה גדולה יותר מלגברים.

לסיכום, מידת ההשמנה קשורה לכאבי גב תחתון כרוניים אך לא רק – גם לבעיות מסוגים אחרים. אי לכך חשוב להתייחס לכך בכובד ראש ולטפל בבעיה באופן יסודי ושיטתי על ידי איש מקצוע.

לכתבות נוספות בנושא השמנת יתר:
השפעות גנטיות על השמנת יתר
השמנת יתר בקרב ילדים - מגיפה של ממש
סיפורו של מדריך חדר כושר עם עודף משקל
איך מסייעים לילד לרדת במשקל בצורה נכונה
טיפול פסיכולוגי נגד השמנת יתר

*מרכז הכובד – מרכז הכובד הוא נקודה דמיונית אשר מייצגת את אמצע המסה של גוף מסויים. בגוף האדם, במצב של עמידה, הנקודה נמצאת באזור הטבור. נקודה זו משתנה עם שינויי מנחי גוף שונים. אם אדם מרים את יד שמאל למעלה, הוא הרים חלק מהמסה שלו בצד שמאל מעלה ולכן הנקודה הדמיונית, היא מרכז הכובד, תעלה מעלה ושמאלה. כאשר מרימים חפץ קשיח כגון ספר, מרכז הכובד שלו קבוע. כאשר מרכז הכובד קבוע, נושא החפץ אינו צריך להתמודד עם שינויים במנח החפץ ואף לא צריך להשקיע אנרגיה בייצוב.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר איתי זיו
סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל אביב. מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר. מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית.

יועצים בתחום

 • ד"ר דורון תודר
  ד"ר דורון תודר
  פסיכיאטר קליני מומחה נוירופידבק-טיפול לא תרופתי, פסיכיאטר מומחה. מנהל את המרכז הרפואי נוירוקליניק לטיפולי נוירופידבק. מנהל את המרפאה הציבורית היחידה בישראל לטיפול בנוירופידבק, במרכז לבריאות הנפש בב... קרא עוד
 • ד"ר אסנת רזיאל
  ד"ר אסנת רזיאל
  טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת... קרא עוד
 • ד"ר איתמר בוצר
  ד"ר איתמר בוצר
  אורטופד ספורט ומנתח תחומי טיפול: פגיעות סחוס, פריקת כתף, קרע במיניסקוס, קרעים של הלברום, קרע ברצועה הצולבת, קרעים בגידי השרוול המסובב ועוד... קרא עוד