בוטוקס נגד הזעת יתר

כולנו סובלים לעתים מתופעת ההזעה, אולם מה קורה כשהזיעה נוטפת גם כשלא צריך? הזעת יתר היא תופעה בלתי נעימה, אולם אפשר לפתור אותה באמצעות טיפול קל ובטוח: בוטוקס
מאת ד"ר איל קרמר
| 23/04/2014 |
צפיות: 33,384
זיעה, אותה הפרשה של נוזל מימי מבלוטות בעור, משמשת בדרך כלל כגורם המצנן את הגוף במזג אוויר חם. עוד גורמים להזעה יכולים להיות פעילות גופנית נמרצת, כאבים, בחילה, עצבנות, התרגשות ואפילו סוגי תרופות שונים. עם זאת, בעוד שהזעה רגילה היא תהליך טבעי שהגוף זקוק לו, ישנם אנשים הסובלים מתופעה של הזעת יתר – היפרהידרוזיס. הזעת היתר מתבטאת בעיקר בהזעה מרובה בבתי השחי ובכפות הידיים והרגליים. במקרים קשים תורגש הזעת היתר גם במפשעות, לאורך הגב ובין השדיים אצל נשים.

למידע נוסף בנושא ניתוחים פלסטיים הכנסו לפורומים:
פורום הגדלת חזה, הקטנת חזה
פורום מילוי קמטים, עיבוי שפתיים, הזרקת בוטוקס
פורום מתיחת פנים, מתיחת בטן
פורום ניתוחים פלסטיים לילדים
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית

כיוון שקשה להגדיר מהי הכמות הנחשבת להזעת יתר, קשה גם להעריך כמה אנשים בדיוק סובלים מהתופעה. מחקרים מצאו כי בארצות הברית, יותר ממיליון בני אדם סובלים מהזעת יתר מתחת לזרועות, אך כ-66% מהם הודו, כי מעולם לא פנו להתייעצות רפואית בנושא, כנראה משום שלא חשבו שהם מצויים בקטגוריה או שיש בכלל דרך לפתור את הבעיה המטרידה הזו וככל הראה רובם גם חשו מבוכה לפנות לרופא בשאלה שכזו. הלוקים בהזעת יתר, הם בדרך כלל אנשים בריאים וצעירים מגילאי 16-18 ואילך, הסובלים לרוב מהתופעה עד שנות ה-50 שלהם. מגילאים אלו ואילך, התופעה מצטמצמת או נעלמת. על פי הערכות, בישראל סובלים מהתופעה כ-1% מהאוכלוסייה, בחלוקה שווה בין גברים לנשים.

חוקרים מצאו קשר גנטי משפחתי לתופעה, וההערכה היא כי לכ-25% מהסובלים מהבעיה יש קרוב משפחה נוסף הסובל ממנה. מלבד הגורם הגנטי, הסיבות להזעת היתר הן מצבי לחץ, שתיית אלכוהול, שימוש בתרופות מסוימות ועודף משקל. הזעת היתר יכולה להיות גם סימפטום למחלות מסוימות, אך יותר מכל, היא פשוט תופעה מציקה מאוד לסובלים ממנה.

ישנם שני סוגים של הזעת יתר. הראשון הוא הזעת יתר ממוקדת ראשונית, המופיעה לרוב באיבר מסוים או במספר בודד של איברים בגוף. ההזעה, הנובעת מהפרעה בבלוטות הזיעה באזור, מופיעה גם כאשר מזג האוויר אינו חם. הסוג השני הוא הזעת יתר כללית, שבה ההזעה מורגשת בכל הגוף. סוג זה יכול להיגרם מעודף משקל, ממחלות עור שונות או מבעיות הורמונליות.


טיפולים בהזעת יתר


ישנם כמה וכמה טיפולים להזעת היתר, כמו למשל קרם ודאודורנט המכילים אלומיניום כלוריד, מרכיב פעיל שהוכח כיעיל במקרים מסוימים בהפחתת כמות ההזעה. טיפול נוסף הוא ניתוח סימפטקטומי, שבו מנתקים את העצב הסימפתטי בבית החזה ובכך מייבשים את בלוטות הזיעה. כמו כן, ניתן לעשות שאיבה של בלוטות הזיעה בבית שחי.

אפשר לנסות ולהפחית את הזעת היתר על ידי שינוי באורח החיים: הפחתה במשקל, הימנעות מעישון והגבלת שתיית הקפאין – שני גורמים שעשויים להעלות את קצב המטבוליזם בגוף ולהגביר את הזיעה. כמו כן, כדאי להתלבש בבגדי כותנה קלים ודקים.

בוטוקס - פתרון תוך שבוע


הטיפול הבולט כיום הוא טיפול בעזרת בוטוקס. כן כן, אותו חומר המשמש ליישור הקמטים יכול לעזור גם בטיפול להזעת יתר בבתי השחי, בכפות הידיים והרגליים, בפנים ובאזורים אחרים בגוף. לפני ההליך יש צורך לשלול הזעה שניונית כסימפטום לגורם פנימי להזעת היתר, ואפשר לבצע בדיקה מקומית שתקבע את כמות ההזעה באזור המטופל. הטיפול בבוטוקס מתאים לבני 16 ומעלה בלבד.

לכתבות נוספות בנושא בוטוקס:
בוטוקס - ההליך הפלסטי הפופולארי בעולם
היתרונות המפתיעים של בוטוקס
בוטוקס וחומרי מילוי לצוואר וכפות הידיים
מחקר: בוטוקס משפיע לא רק בשריר המוזרק
זריקות בוטוקס: רק עוד אחת ודי

איך זה עובד? הבוטוקס חוסם את הסיגנל העצבי המועבר לבלוטות הזיעה ומורה להן להתכווץ ולהפריש את נוזלי הזיעה. הפרוצדורה עצמה מבוצעת בהרדמה מקומית המשתנה לפי אזור הטיפול. בבתי השחי נעשית ההרדמה באמצעות מריחת קרם אלחוש כשעה לפני הטיפול, ובאזורי כפות הידיים והרגליים יש צורך לעתים לבצע בלוק עצבי כדי לא לחש את המקום.

משך הטיפול הוא כ-30-20 דקות. לאחר אלחוש האזור, הרופא יבצע סדרה של דקירות שטחיות במחט דקיקה ובמרווחים קבועים. אחרי הטיפול אין תחושת כאב, וניתן לצפות כי ההזעה תפחת בתוך שבוע עד עשרה ימים. עם זאת, שימו לב כי הטיפול הוא זמני ומתבצע במרווחים של ארבעה עד 12 חודשים. בשונה מהשיטה הניתוחית בה במקרים לא מעטים יש תופעה של הזעה מפצה, הטיפול בבוטוקס אינו משפיע על אזורים אחרים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר