ניתוח בריאטרי נגד סוכרת

סוכרת היא מחלה נפוצה בימינו ואחת הסיבות להופעתה היא השמנת יתר. האם ניתן להמיר את השימוש באינסולין בניתוח בריאטרי שיפתור את מחלת הסוכרת כליל? לקראת יום עיון בנושא סוכרת שיתקיים מחר בבית החולים בנהריה - ד"ר מועד פראג' בכתבה מקיפה בנושא
מאת ד"ר מועד פראג'
| 30/03/2014 |
צפיות: 75,854
דירוג: 3.6 מתוך 3 הצבעות
התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע 3.6 מתוך 5
במציאות בה אנו חיים, ניתן לראות כי מצד אחד תרבות האכילה המודרנית יצרה מזון נגיש וזמין יותר, אשר פיתחה תת-תרבות - ה"ג'אנק פוד", ומצד שני הפעילות הגופנית שבעבר הייתה חלק בלתי נפרד משגרת היום, מובחנת כיום כדבר שיש לפנות לו זמן מיוחד. כבר מגיל צעיר ביותר מופחתות שעות הפעילות הגופנית בבתי הספר, ומשחקים שבעבר נערכו מחוץ לבית מתבצעים בישיבה, בשכיבה או בכלל באמצעות הקלדה. התוצאה הבלתי נמנעת: עלייה בהישנות השמנת היתר.

למידע נוסף בנושא תרופות וסוכרת הכנסו לפורומים:
פורום השמנת יתר - התמודדות
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנה חולנית
פורום סוכרת אנדוקרינולוגיה
פורום תרופות ייעוץ תרופתי

השמנה, השמנת יתר והשמנת יתר קיצונית


השמנת יתר איננה תופעה יחידנית העומדת בפני עצמה ובדרך כלל מושפעת ומשליכה על תופעות נוספות. כך לדוגמא, השמנה משמשת כגורם וכזרז המגדיל את הסיכוי לחלות במגוון מחלות קרדיו-וסקולריות ומטבוליות, בתוכן מחלת הסוכרת. אחוז נכבד מהאוכלוסייה במדינות המודרניות סובל מעודף משקל, כאשר חלק אף סובל מהשמנת יתר קיצונית המכונה Obesity. למעשה, השמנה היא מחלה כרונית מסוכנת לבריאות המתפתחת לאורך זמן, נגרמת על ידי גורמים גנטיים והורמונליים ומושפעת מתרבות השפע של העולם המערבי.

השילוב של השמנת יתר עם תופעות פיזיות אחרות הנובעות ממנה, דוגמת סוכרת, מציב את אותם אנשים בסיכון גבוה יותר לפתח מחלות לב וכלי דם, מחלת כליות, מחלות בגפיים וליקויי ראייה. על פי נתונים אחרונים, ניתן לראות כי ישנם בישראל כ- 200,000 אנשים הסובלים מהשמנת יתר, ומכאן לא מפתיע שגם ארגון הבריאות העולמי מגדיר את המחלה כ"מגפה של המאה ה-21". לצד העלייה בהשמנת היתר, הספרות הרפואית מציגה ירידה משמעותית בתוחלת החיים אצל אנשים אלה, כך שאנשים שמנים יחיו בממוצע עשר שנים פחות.

איך מטפלים?


עבור אנשים שסובלים מהשמנת יתר, השיטות המסורתיות לירידה במשקל אינן תמיד שומרות על יעילותן לטווח הרחוק, ולמעשה למעלה מ- 95% מהאנשים יחזרו למשקלם ההתחלתי לאחר תקופת זמן ממושכת.
אחת הדרכים היעילות כיום להשיג הפחתת משקל שגם תישמר לאורך זמן, היא באמצעות התערבות כירורגית. חשוב להדגיש כי מדובר בהליך שאינו בהכרח מתאים לכל אדם, והדבר נקבע לאחר בדיקות מקיפות אצל רופאים מומחים שונים שבודקים אם אכן מצב ההשמנה ויתר התופעות הפיזיות אצל האדם – מצדיקות פרוצדורה ניתוחית. לניתוח יש גם סיכון של 5% לחוסר הצלחה, וחשוב לדעת נתון זה טרם הניתוח.


ניתוח כזה, המכונה ניתוח בריאטרי, מביא לירידה חדה במשקל, מסייע באופן כמעט מיידי לאיזון הסוכרת ובהמשך לאיזון יתר שומנים בדם, יתר לחץ דם, למניעת דום נשימה בשינה ועוד. למעשה, לא מדובר בניתוח קוסמטי אלא בהליך שנועד לטפל בבעיות פיזיות של ממש ולהוביל לשיפור ניכר באיכות החיים תוך כדי ירידה במשקל כ"בונוס". לפי נתוני משרד הבריאות, בעשור האחרון עלה מספר הניתוחים לטיפול בהשמנת יתר בישראל פי 7.5 והוא עומד כעת על למעלה מ-6,000 ניתוחים בשנה. במרבית המקרים מקובל להפנות לניתוח כזה חולים עם מדד BMI (מדד המתאר את משקל האדם חלקי ריבוע הגובה שלו) גבוה מ-40, מה שמעיד על השמנת יתר קיצונית. אופציות נוספות הן כאשר מדד ה-BMI מציג תוצאה גבוהה מ-30-35 ומלווה במחלות נוספות וסוכרת לא מאוזנת כך שחולים אלה ניגשים לניתוח מסיבה מטבולית ולא רק לירידה במשקל.

מהו ניתוח בריאטרי?


ניתוחים בריאטרים לטיפול בהשמנת יתר הינם ניתוחים המתבצעים בשיטה לפרוסקופית (זעיר פולשנית), תוך יצירת חתך זעיר והחדרת מכשור קטן ומדויק לחלל הבטן דרכו מתבצעות הפעולות הכירורגיות. בין יתרונות השיטה ניתן למנות רמת דיוק גבוהה של ההליך הכירורגי, ירידה בסיכון לזיהום וכן התאוששות מהירה. כיום מתקיימים בארץ ארבעה סוגי ניתוחים:

ניתוח חסימה, בו מונחת טבעת המהווה מחסום בין הוושט לבין הקיבה וחוסמת חלקית כניסת מזון מוצק לתוכה, כך שניתן לאכול בעיקר נוזלים. למרות שמדובר בניתוח קל ומהיר יחסית, אחוזי הצלחה לטווח הרחוק פחות טובים משאר ההתערבויות הכירורגיות, לצד תופעות לוואי המתבטאות בהחלקה של הטבעת או בחדירתה לחלל הקיבה.

סוג נוסף הינו ניתוח מעקף קיבה, הניתוח שנחשב ל"ספינת הדגל" של הניתוחים בתחום בו המנתח משאיר חלק קטן של קיבה אשר מתחבר למעי דק, ויוצר מעקף כך שמזון מתערבב עם מיצי העיכול. ניתוח זה מגביל את כמות האוכל שניתן להכניס לקיבה המוקטנת וגורם לירידה בספיגה, דבר המביא להפחתה ממוצעת במשקל של כ-70% מעודף המשקל לאחר כשנה.

אפשרות נוספת, שכיחה במיוחד בישראל, היא ניתוח שרוול. בניתוח זה מתבצע סילוק של כ-75% מהקיבה, דבר המביא לירידה ממוצעת של כ-60% מהמשקל העודף.

הסוג האחרון הינו מעקף תריסריון – בניתוח הזה יש פגיעה קשה בספיגת מזון ממערכת העיכול ולכן נחשב כניתוח הכי יעיל לירידה במשקל, אך גם עם יותר תופעות לוואי בעקבות כך. לכן, סוג ניתוח זה נשמר למקרים של השמנת יתר קיצונית.

לכתבות נוספות בנושא סוכרת:
אובחנת כחולה סוכרת? כך תתמודד עם הבשורה
תזונה נכונה לחולי סוכרת ומשפחותיהם
אנדוברייר - איזון סוכרת סוג 2 ללא ניתוח
חולי סוכרת וחוששים משבץ? תתחילו לזוז!
אורח חיים מאוזן לחולי סוכרת

מה בעתיד?


כבר היום ניתן לראות מקרים בהם הניתוחים הבריאטרים הביאו למצב של ריפוי הסוכרת באופן כמעט מוחלט, תקדים משמעותי עבור הסובלים מכך. בנוסף, במרבית המקרים הניתוח מביא לאיזון רמות הסוכר מה שמאפשר לחלק מהמטופלים להפסיק להשתמש באינסולין ולהיעזר בתרופות תומכות בלבד. נראה כי התפתחויות טכנולוגיות המשפיעות על עולם הרפואה, יביאו עימן פתרונות נוספים דוגמת הניתוחים הבריאטריים – שיאפשרו לסובלים מהשמנת יתר לטפל בעצמם.

ביום שני הקרוב, ה 31.3 יתקיים יום עיון לחולי סוכרת סוג 2 בשיתוף אגודה ישראלית לסוכרת (אי"ל) והמרכז הרפואי לגליל מערבי נהריה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול תרופתי להרזיה וטיפול רב תחומי בהשמנה והמנהלת הרפואית של אסיא בריאטריק - מרכז לטיפול בהשמנת יתר, אסיא מדיקל, אסותא רמת החייל... קרא עוד