גילוי מוקדם של גלאוקומה

מחלת הגלאוקומה (ברקית) היא הגורם מספר אחד לעיוורון בגיל המבוגר, בעיקר עקב גילוי מאוחר. לפניכם כל מה שיש לדעת על גלאוקומה ועל גילוי מוקדם של המחלה
מאת פרופסור דני געתון
| 06/03/2014 |
צפיות: 36,619
ברקית, או בשמה המוכר יותר, מחלת הגלאוקומה, היא קבוצה של מחלות הפוגעות בעצב הראייה בעין ומובילות לנזק בשדה הראייה. במקרים רבים מלווה המחלה בלחץ תוך עיני מוגבר. הפגיעה בראיית החולה מתחילה בהיקף שדה הראייה, ולכן ישנן חולים רבים שכלל אינם יודעים על מחלתם ומגלים אותה באיחור רב, רק כאשר היא מגיעה למרכז שדה הראייה. אם המחלה אינה מטופלת, יש סכנה ממשית להידרדרות בראייה עד כדי עיוורון. חשוב מאוד לאתר ולאבחן את המחלה מוקדם ככל האפשר, שכן כל נזק בעצב הראייה ובשדות הראייה הוא בלתי הפיך.

למידע נוסף בנושא מחלות עיניים הכנסו לפורומים:
פורום אופטיקה, משקפיים, עדשות מגע
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום סוכרת אנדוקרינולוגיה
פורום רפואת עיניים ילדים
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה

עם גורמי הסיכון למחלת הגלאוקומה נמנים לחץ תוך עיני גבוה, מקרים של מחלת הגלאוקומה במשפחה וכן קוצר ראייה גבוה, סוכרת, לחץ דם גבוה או נמוך ומיגרנות. גורמים נוספים הם נטילת סטרואידים לאורך זמן, עישון ואירוע של איבוד דם ניכר בעבר.

מהי הגלאוקומה?


הסוג הנפוץ ביותר של המחלה, ששיעורו 85% מכלל מקרי הגלאוקומה ו-10% מהאוכלוסייה המבוגרת, הוא גלאוקומה כרונית פתוחת זווית. סוג זה נגרם בגלל ניקוז לא תקין של הנוזל המיוצר בתוך העין. בתוך העין נוצר נוזל באופן קבוע, המנוקז בחלקו הקדמי של גלגל העין, הנקרא "זווית הלשכה הקדמית". אף שהזווית נראית פתוחה מבחינה אנטומית, תהליך הניקוז אינו תקין ועלול להיווצר עודף של נוזלים בעין המעלה את הלחץ התוך עיני.

העלייה בלחץ מובילה לנזק בראש עצב הראייה, הנמצא בחלקו האחורי של גלגל העין. לעתים רחוקות הזווית סגורה, אין ניקוז מספיק של נוזל העין ולכן הלחץ התוך עיני עולה. גם לגלאוקומה פתוחת הזווית יש תתי סוגים, ובהם גלאוקומה עם לחץ תוך עיני מוגבר וכן גלאוקומה עם לחץ תוך עיני תקין ואף נמוך. כמו כן, ישנו סוג נדיר יחסית של גלאוקומה המופיע מהלידה, ויש לטפל בו באופן כירורגי מוקדם ככל האפשר.

כיצד מאבחנים גלאוקומה?


גם אם לא חשתם שינוי בחדות הראייה בהיקף שדה הראייה, כדאי לגשת לרופא העיניים שיבצע כמה בדיקות, ובהן בדיקת ראייה מקיפה, בדיקה של הלחץ התוך עיני, בדיקת זווית הלשכה הקדמית שהוזכרה קודם וכן בדיקת החלק הקדמי של העין וקרקעית העין. בבדיקת קרקעית העין ניתן להגדיר את מבנה עצב הראייה ולהעריך את מידת הנזק. מחקרים גילו שככל שהקרנית עבה יותר, כך פוחת הסיכון לגלאוקומה, ובעקבות כך נוספה בדיקה של עובי הקרנית.


בהמשך לבדיקה הקלינית אצל רופא העיניים, ייתכן שתתבקשו לעשות בדיקה של שדה הראייה במכשיר מיוחד, שבו הנבדק מגיב על נקודות אור שונות במרחב שדה הראייה של כל עין. המכשיר מסייע לבנות מפה של מרחב שדה הראייה וכך להעריך אם יש נזק ומה היקפו. עוד בדיקות הן מיפוי ממוחשב של עצב הראייה, בדיקת CT של העין או בדיקת MRI.

כיצד מטפלים בגלאוקומה?


בין אם הגלאוקומה מופיעה עם לחץ תוך עיני מוגבר, תקין או נמוך, מתברר כי הורדה נוספת של הלחץ עוזרת באופן משמעותי. מחקר אמריקאי שבדק טיפול בחולים עם לחץ תוך עיני תקין הראה כי הורדת יותר מ-30% מהלחץ התוך עיני מאטה משמעותית את התקדמות המחלה, ואת הנזק שנגרם לעצב הראייה ולשדה הראייה.

בשלב הראשון מטפלים בחולי הגלאוקומה באמצעות תרופות לטיפול מקומי, ובעיקר טיפות עיניים שמטרתן להוריד את הלחץ בעין עד כמה שאפשר. לעתים נדירות ניתנות התרופות דרך הפה, ובמקרים נדירים עוד יותר, דרך הווריד. רוב חולי הגלאוקומה מטופלים ומגיעים לאיזון כבר בשלב זה, ורק מעטים צריכים לעבור לשלב הבא.

לכתבות נוספות בנושא גלאוקומה:
חושבים שיש לכם גלאוקומה? בואו לבדוק
גלאוקומה: על גורמי הסיכון
גלאוקומה: מה עושים כשהלייזר לא עוזר?
קוקאין מגביר את הסיכון למחלת גלאוקומה
זהירות: גלאוקומה עלולה לגרום לעיוורון

אם הטיפול בטיפות לא הצליח, יש להגביר את הניקוז בעין באמצעות טיפול בלייזר. אם גם שלב זה לא הצליח, ישנם ניתוחים מיוחדים המיועדים להגברת ניקוז הנוזלים מהעין, הנקראים "ניתוחי פילטרציה" וגם כאלה שנעשים בסיוע של מסתמים מיוחדים המושתלים בעין.

למרות החידושים הבלתי פוסקים בתחום מחלת הגלאוקומה – הן בשלבי האבחון המוקדם והן באפשרויות הטיפול – היא נותרת מחלה שכיחה ואחת מהגורמים העיקריים לעיוורון. לכן מומלץ לכל אדם בן 40 ויותר להיבדק אצל רופא עיניים, בעיקר אם הוא חשוף לגורמי הסיכון שהוזכרו קודם.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר