כיצד לעצב שפתיים חושניות

טיפולים אסתטיים הפכו לעניין של מה בכך בקרב רבים. בעשור האחרון נראית עליה מאסיבית בביקוש לטיפולי הזרקות ובוטוקס. מהם אפשרויות הטיפול לעיבוי שפתיים וכיצד נדע לבחור? ד"ר נמרוד פרידמן עושה סדר בדברים בכתבה הבאה
ד``ר נמרוד פרידמן
| 22/01/2014 |
צפיות: 32,477
כולם מדברים על בוטוקס, אך אף אחד לא מדבר על כמה אפשר וכדאי להזריק. טיפולים אסתטיים הפכו לשיחה בבתי קפה, לעניין בתקשורת, לדבר שבשגרת יומן של נשים רבות בדיוק כמו הליכה למכון הכושר או ביקור אצל הספר. ואם כל זה נשמע לכם עדיין תלוש, אז הנה מגיעות העובדות: לפי ארגון המנתחים הפלסטיים בארה"ב, בעשר השנים האחרונות גדל הביקוש לטיפולים אסתטיים ב- 50%-600%, בהתאם לסוג הטיפול, כשבראש נמצאים טיפולי ההזרקות והבוטוקס. רק בין 2011-2012, ישנה עלייה של 5% בביקוש לסוגי הטיפולים הללו. וכיצד מתבטא הנושא בכל הנוגע לטיפולי עיבוי שפתיים?

למידע נוסף בנושא ניתוחים פלסטיים הכנסו לפורומים:
פורום הגדלת חזה, הקטנת חזה
פורום מילוי קמטים, עיבוי שפתיים, הזרקת בוטוקס
פורום מתיחת פנים, מתיחת בטן
פורום ניתוחים פלסטיים לילדים
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית

הסודות שלא מספרים לנו על הגיל...


יכול להיות שאנחנו מרגישות צעירות, נראות נפלא ומסופקות בחיים, אך ישנם שינויים המתרחשים בגופנו עם הגיל. שינויים שאין לנו שליטה עליהם. השנים נותנות את אותותיהן בפנים שלנו, לעתים כתוצאה מפעילות שרירים ארוכת שנים ולעתים כתוצאה מצניחה ואובדן נפח. השינויים הללו נראים כקמטים באזור המצח או בין הגבות, כצניחה של זוויות הפה, שקיעת הרקות והתרוקנות השפתיים. שינויים אלה עלולים לשוות לנו מראה מטעה: מראה כעוס כתוצאה מקמטים, מראה עצוב וחסר שביעות רצון כתוצאה מצניחת זוויות הפה, מראה "רע" כתוצאה מהתרוקנות שפתיים ומראה מבוגר וחולני כתוצאה מהתרוקנות הרקות.

אבל הגיל אינו המניע העיקרי, הלא יש נשים צעירות רבות העוברות טיפולים מסוג זה. הטיפולים האסתטיים עליהם אנו מדברים, ובעיקר בוטוקס והזרקות, מתאימים באופן כללי לנשים בעידן של היום. המראה של נשים כיום לעומת מראה הנשים לפני עשרות שנים הוא צעיר יותר. נשים מבקשות להיראות יפות ורעננות, ומבקשות לעכב את תהליך ההזדקנות. כמו כן, מכיוון שהטיפולים זמינים ומהירים ולרוב אינם כרוכים בתופעות לוואי, נשים מתלבטות פחות. צעירות שאינן אוהבות את מראה השפתיים שלהן, או שמבקשות להדגיש חלק מהפנים, מגיעות למרפאה ויוצאות עם תחושה טובה בהרבה.

האם הפתרון הוא באמת פשוט כל כך?


הטיפולים הזמינים, היעילים והמהירים, הפכו את הפתרון ליתרון גדול שהוא בד בבד גם חיסרון עצום. מרפאות אסתטיקה ורופאים שונים הבינו את הפוטנציאל הכלכלי האדיר שבטיפולים אלה והחלו לבצע אותם, מבלי להבין מספיק באנטומיה של הפנים או בתהליכי הזדקנות העור. התוצאה היא לעתים בלתי הפיכה. נשים עלולות לצאת עם מראה מעוות, מגוחך ולא רצוי שרבות מכנותו כמראה "ברווז". לא בכדי, הוציא משרד הבריאות הנחייה האוסרת על רופאי שיניים, שביצעו בעבר הזרקות חומרי מילוי ובוטוקס, לא לבצע אותן, וזאת עקב תלונות רבות ממטופלים. אם כן, הפתרון יכול להיות די פשוט, אם הוא מתבצע במקום הנכון, על ידי הגורם הנכון.


מהם החומרים הנמצאים כיום בשוק וכיצד נדע מהו הטיפול הנכון בשבילנו?


כיום ישנם מגוון חומרים הנמצאים בשימוש בשוק: נתחיל עם הפופולארי והמוכר יותר – הבוטוקס. הבוטוקס הינו חומר המוזרק בכמויות קטנות ותפקידו להרפות את פעולת השריר ובכך להעלים את מראה והיווצרות הקמט. בבוטוקס אנו משתמשים בדרך כלל בטיפול בגבות אסימטריות, קרובות או נמוכות, בחיוך החושף חניכיים, ב"הצערה" של קו הלסת, בהרמה של זוויות פה המשוכות מטה, בטשטוש קמטים באזור החיוך שבצדי העיניים, באזור המצח בו נוצרים קמטים ארוכים, ובאזור שבין העיניים, המייצר את "קמטי הכעס".
הבוטוקס, שהוא חלבון, מוזרק בכמויות זעירות אל מתחת לעור ומתקן את שיווי המשקל שהופר עם הזמן בפעולת שרירי הפנים.

עם זאת, יש לציין כי הבוטוקס אינו מתאים לטיפול בכל סוגי הקמטים ופה נכנסות לתמונה הזרקות חומרי המילוי, והן מתחלקות לשתי קבוצות: חומרי המילוי הזמניים וחומרי המילוי הקבועים. החומרים הזמניים מבוססים על חומרים הנמצאים בגופנו כגון חלבון הקולגן והחומצה ההילארונית. משך פעולתם הוא בטווח של בין שנה לשנה וחצי והסיכוי שהגוף יפתח אליהם אלרגיות או יידחה אותן הוא נדיר ביותר. לעומתם יש את חומרי ההזרקה הקבועים שעשויים מחומרים סינטטיים. אמנם טווח הפעילות שלהם הוא ארוך אך הסיכוי לסיבוכים גם גדול יותר. חומרי המילוי מאפשרים לטפל באסימטריה, במילוי קמטים ושקעים, בהענקת נפח לאזורים שטוחים שברצוננו להבליט כמו עצמות לחיים, בעיצוב האף כתחליף לניתוח פלסטי, במילוי השפתיים ובהענקת מראה כללי מעוגל, אסתטי וצעיר יותר.

הדרך למראה המושלם עוברת במקום הנכון. רופא המתמחה בניתוחי פנים, כזה שמכיר את פעולת השריר, את רקמת השריר ואת המבנה האנטומי של הפנים ידע לתת טיפול נכון שהוא גם טיפול אינדיבידואלי לכל מטופל או מטופלת. טיפולים אסתטיים אינם מוצר מדף, הם חלק מעולם הרפואה האסתטית, וכדי להגיע לתוצאות הנראות טבעיות, נכונות ומדויקות יש להגיע למטפל הנכון. איכות החומרים משתנה וישנם הבדלים מהותיים במרכיבי החומר ובריכוזם. רופא מיומן הוא היחידי שיוכל לתת לנו מענה אחראי ונכון.

לכתבות נוספות בנושא ניתוחים פלסטיים:
בוטוקס - ההליך הפלסטי הפופולארי בעולם
אל תשקעי - הכל על תיקון פטמה שקועה
לפני החתונה עוצרים אצל המנתח הפלסטי
חורף - זמן אידיאלי לטיפולים אסתטיים
מרדף העפעף אחר הגבה

ומה עם סיכונים?


סיכונים ישנם, אך בידי כל אחד ואחת הסיכוי למנוע אותם. בחירת המטפל היא נושא קריטי כאמור, שמשליך בעקבותיו גם על סיבוכים אפשריים: חומרי המילוי הזמניים, מעצם היותם טבעיים, ממעיטים את הסיכון לסיבוכים. לעומתם, הסיליקון, שנחשב כחומר מילוי קבוע וזול יחסית, עלול ליצור גבשושיות או גושים באזורים המוזרקים, עלול ליצור לעתים שינוי בצבע העור ואף כאבים. את הסיליקון לא ניתן להסיר מהפנים ולכן התוצאות עלולות להיות הרסניות ובלתי הפיכות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר