המדריך המלא ליישור שיניים

ויתרתם על חלום יישור השיניים? 50% מהמבוגרים שעברו בצעירותם טיפול ליישור שיניים סובלים מהתעקמות חוזרת של השיניים לאורך השנים. כיום מוצע טיפול חדשני ודיסקרטי ליישור שיניים. ד"ר אורית נדב עם כל הפרטים על השיטה החדשה
מאת ד"ר אורית נדב
| 15/01/2014 |
צפיות: 30,917
אורתודונטיה הנה תחום התמחות ברפואת שיניים שעוסק ביישור שיניים ולסתות. אדוארד אנגל, אורתודנט שנחשב, ל"אבי האורתודנטיה המודרנית", המציא את הסמכים/הקוביות. בניגוד לדעה הרווחת, ליישור שיניים חשיבות רפואית ולא רק אסתטית.

תחום האורתודונטיה נמצא בפיתוח מתמיד ועם השנים הומצאו, לצד השיטות המסורתיות, שמשתמשות במכשור קבוע המודבק על השיניים, גם שיטות אסתטיות שונות, המיטיבות יותר עם צורכי המטופלים.
המכשור המוכר ביותר ליישור שיניים הם הסמכים (brackets) שמוכרים גם בשמות: גשר, קוביות, ברזלים ועוד. הסמכים הם ריבועי נירוסטה קטנים, שמודבקים לשיניים באופן קבוע, ומאפשרים להפעיל כוח על השיניים, שמטרתו להזיזן למיקומן "הנכון". כאשר מבקשים להשפיע גם על גדילת הלסתות, משתמשים במכשור חיצוני כמו רסן (headgear), שמעביר כוחות אל הלסת העליונה ומסייע ביישור שיניים עליונות בולטות.

למידע נוסף בנושא רפואת שיניים הכנסו לפורומים:
פורום אורתודונטיה - יישור שיניים
פורום השתלות שיניים, טיפול שורש
פורום רפואת שיניים
פורום רפואת שיניים לחולים בסיכון
פורום רפואת שיניים לילדים

לטיפול באמצעות סמכים כמה יתרונות: לאורתודנט שליטה טובה על תזוזת השיניים והשפעה טובה על התוצאות המיוחלות ולרוב הטיפול זול יותר משיטות אחרות. עם זאת לגישה טיפולית זו מספר חסרונות: הגשר בולט לעין ולרוב גורם למבוכה ולפגיעה בביטחונו העצמי של המטופל.
כאשר מתקינים "גשר" חדש, צפויה למטופל/ת תקופת הסתגלות בת 3-7 ימים, הכרוכה בכאב, אי נוחות ותחושות של לחץ על השיניים.
לעיסת מזון תקשה על המטופל והוא ייאלץ להכיר בעובדה שהגשר הוא "אגרן" מזון, וכי מעתה יהיה עליו להקפיד על כללים נוקשים יותר לשמירה על היגיינת הפה.
הדבקת הסמכים מקשה על צחצוח השיניים ומעלה את הסיכון להופעת כתמים על השיניים, מחלות חניכיים ועששת.

על אי הנוחות, הכאבים והלחצים, ניתן להקל על ידי נטילת משככי כאבים, וכן באכילת מזון נוזלי או רך יותר. בימים שלאחר פגישת המעקב התקופתית במרפאה, הנערכת אחת לחודש עד חודשיים, ייתכנו לחצים על גבי השיניים בעקבות החלפת חוטים וגומיות לצורך קידום הטיפול.

רחוק מהעין, קרוב אל השן


עם השנים התפתחו שיטות אסתטיות ליישור שיניים, הפונות בעיקר למבוגרים שלא מעוניינים להרכיב מכשור אורתודנטי נראה לעין. השיטות הפכו למבוקשות גם אצל ילדים שמתביישים ללכת עם גשר.
אחת השיטות, היא "הגשר השקוף", כלומר סמכים חיצוניים קבועים, עשויים מפלסטיק שקוף, או מחרסינה בגוון השן. ההבדל העיקרי בין הגשר הרגיל לגשר השקוף בא לידי ביטוי בנראות. היתרונות והחסרונות זהים למדי לגשר הסמכים הוותיק. הטיפול בגשר שקוף יקר יותר ממחיר הטיפול בגשר רגיל.

בשנות ה-80 פותח ענף חדש באורתודנטיה, בעיקר בארצות הברית וביפן , בשם אורתודנטיה לינגואלית (הצד הפונה ללשון). בו הקוביות/סמכים, מורכבים מהצד הפנימי של השן. השיטה לא זכתה לאהדה רבה בקרב אורתודונטים בעולם, בגלל הקושי בנגישות לצד הפנימי של השיניים. בנוסף, מטופלים רבים התלוננו על שריטות בלשון והפרעות בדיבור.


הקשתיות השקופות סימנו את הדור הבא ליישור שיניים – לאחר הדמיית שיניים, המטופל מקבל סדרה של פלטות, אותן הוא מחליף ומרכיב על פי קצב ההתקדמות של היישור, מדי כמה שבועות. הפלטות שקופות ואינן בולטות לעין והיגיינת הפה נשמרת, שכן ניתן להסיר את הפלטות ולצחצח את השיניים ללא הפרעה.
עם זאת את הפלטות מומלץ להרכיב 22 שעות ביממה. המטופל עשוי לחוש אי נעימות כי יש להסירן בזמן האוכל. בנוסף, נדרש זמן הסתגלות להתסגל ללקות הדיבור שהגשר מייצר. מחיר הטיפול גבוה ביחס לשיטות אחרות.

למשוך בכל הכוח, או לתת לטבע לעשות את שלו?


כל שיטות יישור השיניים עד היום מתבססות על ההנחה כי את השיניים אפשר להזיז על ידי הפעלת כוח רציף והמשכי עליהן. אבל, מחקרים מדעיים מראים באופן חד משמעי, כי הפעלת כוח פולסטיבי, כלומר כוח פעימות על השיניים, היא יעילה ובריאה יותר ומקצרת משמעותית את משך הטיפול. מחקרים אלו וידע מקצועי רב, שימשו כבסיס המדעי לפיתוחה של ארודנטיס, מערכת חדשנית ליישור שיניים, שמבוססת ופועלת על פי פעימות המחקות את פעימות הלב הטבעיות של הגוף.

המערכת מורכבת מפלטה פלסטית שקופה המותאמת לפי המטופל, ומיוצרת בטכנולוגיות סריקה ותלת מימד חדשות. בתוך הפלטה יש בלון סיליקון זעיר המתחבר ליחידת שליטה. יחידה זו מזרימה לבלון אוויר שמפעיל כוח פעימות מחזורי, מדוייק ומתון על השיניים וגורם לתזוזתן. שימוש בכוח פעימות מבוקר מאפשר להפחית את שעות הרכבת המכשיר ל-10 שעות ביממה בלבד. הטיפול נעשה, ברובו, במהלך הלילה ובשינה. בשעות היום המטופל חופשי מכל מכשור אורתודנטי.

ארודנטיס היא הטכנולוגיה הראשונה שהכוח שמופעל באמצעותה ידוע וניתן למדידה. חידוש נוסף שמציעה הטכנולוגיה: יחידת השליטה מתעדת את מהלך הטיפול באמצעות כרטיס חכם, כך שכאשר המטופל מגיע לביקורת אצל הרופא, שולף האחרון את הנתונים מהכרטיס החכם ומתכנת את המשך הטיפול, בהתאם לצרכים ולהתקדמות.

לכתבות נוספות בנושא יישור שיניים:
מה לא לאכול לאחר יישור שיניים?
יישור שיניים לילדים עם צרכים מיוחדים
עוברים יישור שיניים? טיפים לטיפול בגשר
שבע סיבות לבקר אצל אורתודנט
יישור שיניים למבוגרים, היום זה לא בושה

בגיל צעיר יישור השיניים קל, מהיר ויציב יותר מאשר בגילאים מאוחרים. לילדים יידרשו 8 שעות טיפול ביממה. הטיפול בריא יותר משום שהפעימות המבוקרות, מסייעות להמרצת זרימת הדם לרקמות התומכות בשיניים ומונעות סיבוכים הכרוכים בהפעלת כוח המשכי, כמו כאבים והתקצרות של שורשי השיניים. הטיפול לא כואב ולא פוגע בהיגיינת השיניים ובהיווצרות מחלות שיניים או חניכיים. יחד עם זאת, השיטה לא מתאימה לכל המקרים. התקדמות הטיפול נמצאת בידיו של המטופל ודורשת ממנו שיתוף פעולה ומשמעת עצמית בהרכבת המכשיר למספר השעות הנדרשות ביממה. מחיר הטיפול יקר יחסית לטיפול בשיטות המסורתיות, אך נמצא בטווח המחירים של הטיפולים האסתטיים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

ציפוי שיניים: מה עדיף למינייט או קומפוזיט
ד"ר ניצן שלזינגר
| 22/05/2019 |
צפיות: 2,005
במקרה שנגרם נזק לשן או שמעוניינים לשחזר את צבעה הלבן או במקרה של מרווחים בין השיניים או שיניים לא מסודרות – הפתרון הטוב ביותר לקבלת חיוך מושלם הוא ציפוי שיניים. כדי לדעת באיזה ציפוי לבחור, צריך להכיר קודם את היתרונות והחסרונות של כל אחת מהאפשרויות
קרא עוד
רגישות בשיניים ובחניכיים: מהם הגורמים וכיצד ניתן לטפל?
ד"ר גיא לוי
| 03/12/2018 |
צפיות: 1,252
כאבים בזמן צחצוח השיניים או בעת שתייה של משקאות קרים או מתוקים יכולים להעיד על דלקת או מחלת חניכיים
קרא עוד
כתרי זירקוניה ו- E-max לשחזור מושלם של השיניים
ד"ר ניצן שלזינגר
| 12/11/2018 |
צפיות: 1,110
המילה האחרונה בשתלים הדנטליים היא כתרי הזירקוניה וכתרי ה-E-max, הם מחזקים את השן, מפחיתים הצטברות חיידקים ומקנים לשן מראה טבעי
קרא עוד
מחלות חניכיים לעומת דלקת חניכיים: מה ההבדל בין השתיים?
ד"ר גיא לוי
| 22/10/2018 |
צפיות: 1,971
אמנם התסמינים של שני המצבים דומים, אך יש הבדל מהותי בין דלקת חניכיים לבין מחלת חניכיים. כדי לקבל את הטיפול הנכון יש לזהות את מקור הבעיה
קרא עוד
השתלת שיניים: ניפוץ מיתוסים נפוצים
ד"ר ניצן שלזינגר
| 11/10/2018 |
צפיות: 2,424
במצב של חוסר שיניים הפתרון המתקדם ביותר כיום הוא השתלת שיניים, אך אנשים רבים נמנעים מאפשרות זו בגלל חששות שונים ומשונים, שרובם כלל אינם נכונים. על כן הגיע הזמן לשבור כמה מיתוסים על השתלות שיניים
קרא עוד
כלל אצבע: מציצת אצבע פוגעת בשיניים ובמבנה הלסת
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/09/2018 |
צפיות: 1,109
מציצת אצבע היא פעולה אינסטינקטיבית מולדת שנועדה להרגעה עצמית, אך לאורך זמן היא עלולה לגרום לליקויים בשיניים אשר יכולים להוביל לבעיות בריאותיות ולליקויי הגייה
קרא עוד
לא רק ויטמין: על הנזקים שנגרמים לשיניים כתוצאה מאכילת פירות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 05/09/2018 |
צפיות: 1,012
על הקשר בין פירות לבין סוכרים, חומציות ושחיקת האמייל שבשיניים
קרא עוד
חניכיים לבנות: גורמים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/08/2018 |
צפיות: 3,682
חניכיים בריאות אמורות להיות ורודות, במקרים שבהם החניכיים שינו את צבען והן הפכו לבנות הדבר מסמן על בעיה בריאותית
קרא עוד
השתלת שיניים ממוחשבת: טיפול מהיר ללא תפרים ומינימום תופעות לוואי
ד"ר ניצן שלזינגר
| 29/07/2018 |
צפיות: 1,805
השתלת שיניים ממוחשבת היא הפתרון המדויק והמהיר ביותר להשתלת שיניים. בהליך זה מתכננים את מיקום השתלים מבעוד מועד כך שהטיפול עצמו קצר עם מינימום סיבוכים
קרא עוד
השתלת חניכיים: כל מה שצריך לדעת על ההליך
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 24/07/2018 |
צפיות: 1,267
נסיגת חניכיים היא מצב שבו החניכיים נסוגות וחושפות את שורש השן. במקרים שבהם טיפולים אחרים לא עוזרים מבצעים השתלת חניכיים, הליך שבו משתילים רקמת חך באזור החשוף
קרא עוד