אל תשקעי - הכל על תיקון פטמה שקועה

10% מהנשים סובלות מפטמה שקועה בדרגות חומרה שונות. התופעה יכולה ליצור מבוכה ובמקרים מסויימים להפריע בהנקה. ניתוח פשוט בהרדמה מקומית מציע תיקון לפטמה שקועה
מאת ד"ר ערן חדד
| 08/01/2014 |
צפיות: 15,073
בכל שד קיימות כ-20 צינוריות חלב המתנקזות לאזור הפטמה. בפטמה קיימים בנוסף סיבי שרירים ייחודיים הקרויים שריר חלק, המתכווצים בזמן גירוי מכני כלשהו, או קור וגורמים להזדקרות של הפטמה. פטמה שקועה הינו מצב הקיים בדרגות חומרה שונות אצל כ-10% מהנשים. מדובר בפטמה המשוכה פנימה ואינה מזדקרת. הפטמה השקועה עלולה לפגוע בדימוי הגוף של האישה והינה מקור למבוכה אישית.

למידע נוסף בנושא ניתוחים פלסטיים הכנסו לפורומים:
פורום הגדלת חזה, הקטנת חזה
פורום מין וסקסולוגיה
פורום מתיחת פנים, מתיחת בטן
פורום ניתוחים פלסטיים לילדים
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית

פטמה שקועה היא תלונה שכיחה במרפאות לכירורגיה פלסטית אם כי תלונות אחרות הקשורות לשדיים כדוגמת חזה קטן, נפול או גדול שכיחות הרבה יותר. מעבר לכך, היא עלולה לגרום להפרעה בהנקה, אם כי מרבית הנשים הסובלות מבעיה זו תוכלנה להניק. במרבית המקרים (כ-85%) מדובר בבעיה דו צדדית והפטמה השקועה תתבטא בשני השדיים.

המקור לבעיה משולב ונובע מחולשה של סיבי השריר החלק, המונעים את הזדקרות הפטמה וכן מקיצור צינוריות החלב ורקמת החיבור העוטפת אותן, אשר "מושכים" את הפטמה פנימה. הבעיה נגרמת כתוצאה ממספר מצבים. לעתים מדובר בפגם מולד, אשר מתבטא בגיל ההתבגרות, בו רקמת השד מתפתחת ומגיעה לבשלות. ייתכנו סיבות נוספות לבעיה כדוגמת טראומה (כוויה), זיהומים, צלקת שהתכווצה לאחר ניתוח קודם בשד, ירידה חדה במשקל ואף מצב לאחר הנקה.

קיימות דרגות חומרה שונות לפטמה שקועה. במצב הקל ביותר, הפטמה שקועה לפרקי זמן קצרים ובמרבית הזמן נראית נורמלית. הפטמה תזדקר לאחר לחיצה לפרק זמן מסוים. במצב מתקדם יותר, הפטמה שקועה במרבית הזמן ובולטת לפרקי זמן קצרים כתגובה לקור וגירוי מכני. במקרה זה, לחיצה תגרום להזדקרות של הפטמה, אך לשקיעה מידית.


במצב החמור ביותר, הפטמה שקועה כל הזמן ולא ניתן להוציאה החוצה באמצעות לחץ מקומי. התיקון הניתוחי רלוונטי בעיקר במקרים החמורים, בהם הפטמה שקועה במרבית הזמן, או באופן קבוע. כאשר הפטמה שקועה רק לעתים רחוקות ובמרבית הזמן נשלפת בקלות, לא חייבים לתקן את ההפרעה באמצעות ניתוח. ניתן לחילופין להשתמש במשאבת פיטמה, אשר תאפשר הזדקרות של הפטמה.

מקובל לעבור את הניתוח בהרדמה מקומית. מדובר בפעולה פשוטה, האורכת כמחצית השעה. נהוג לבצע את הפרוצדורה דרך ארבעה חתכים קטנים של כ-1-2 מילימטר בגבול בין העטרה לפטמה. חתכים אלה משאירים צלקות מינימליות, אשר אינן בולטות לעין. דרך החתכים הקטנים מנתקים את רקמת החיבור המכווצת ואת צינוריות החלב הקצרות, אשר מושכות את הפטמה פנימה. שחרור הפטמה נראה באופן מידי בזמן הניתוח והיא מזדקרת. בהמשך, מועבר תפר טבעתי דרך החתכים על מנת לקבע את הפטמה במקומה ולמנוע הישנות של הבעיה. התפר נספג עצמונית.

עוצמת הכאב לאחר הניתוח קלה מאוד ומדובר בעיקר באי נוחות באזור הפטמה. הניתוח מוצלח מאוד וחולף בדרך כלל ללא בעיות מיוחדות. סיבוכים אפשריים – נפיחות ורגישות קלה בתקופה שלאחר הניתוח, זיהום ושקיעה חוזרת של הפטמה המתרחשת לעיתים רחוקות מאוד. חשוב לציין כי תיקון כירורגי של פטמות שקועות ימנע לחלוטין את יכולת ההנקה. על מטופלות צעירות אשר הינן לפני גיל הפריון לשקול זאת טרם פניה לביצוע תיקון ניתוחי.

לכתבות נוספות בנושא ניתוחי חזה:
כל התשובות לשאלות בדרך להגדלת חזה
שתלי סיליקון - כל השאלות והתשובות
בדיקת ממוגרפיה לנשים שעברו הגדלת חזה
להיות אימא ולהרגיש אישה בעזרת ניתוח חזה
מחקר: הקשר בין הגדלת חזה לבין התאבדות

ניתן גם לתקן פטמה שקועה באופן עקיף, באמצעות הגדלת חזה. במקרה זה החדרת שתל דוחקת את הפטמה קדימה ומבליטה אותה. לא ניתן להבטיח שהפטמה תזדקר, אך מדובר בשיטה יעילה. ניתן להציע פתרון זה למטופלת עם שד קטן באופן יחסי המשולב עם פטמות שקועות. אם בזמן הניתוח הפטמה אינה מזדקרת, ניתן לתקן את הפטמה השקועה באותה פרוצדורה. הגדלת חזה נעשית תחת הרדמה כללית, אולם החסרונות הידועים של תיקון פטמה שקועה, אובדן תחושה בפטמה והפרעה בהנקה, אינם רלוונטיים במרבית הגדלות החזה.

לסיכום, ניתן לתקן פטמה שקועה באופן יעיל באמצעות ניתוח קצר וממוקד המבוצע תחת הרדמה מקומית אשר אינו מלווה בכאבים. החיסרון העיקרי בניתוח, הוא אובדן כושר ההנקה והפרעות תחושתיות אשר הינן בדרך כלל הפיכות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

נרשמה עלייה חדה בביקוש לניתוחים פלסטיים בקרב בני נוער במהלך קיץ 2019
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/08/2019 |
צפיות: 1,067
האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית הודיע כי עם כניסתו של החופש הגדול קיים ביקוש רב לביצוע הליכים כירורגיים אסתטיים ופלסטיים בקרב בני נוער בישראל. מהם הניתוחים שנכנסו לרשימת הטופ 5? כיצד בוחרים מומחה אמין ומקצועי? איך קשורה לכל זה תרבות הסלפי? ואלו המלצות חשובות מעניק האיגוד להורים?
קרא עוד
חזה טובולרי: תסמינים, סיכונים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 08/07/2019 |
צפיות: 624
חזה טובולרי נחשב לבעיה נפוצה בקרב נשים, אשר גורמת לתחושת דימוי גוף נמוך וביטחון עצמי ירוד. כיצד מזהים את התופעה? כמה דרגות קיימות? ומה הוא מותחן רקמות?
קרא עוד
כיצד מאבחנים קרע בשתל סיליקון?
כמה שנים לאחר ניתוח להגדלת חזה, עלול להיווצר קרע בשתל הסיליקון שפוגם בשלמותו. מהו סדר הפעולות לאחר גילוי הקרע? מהי קופסית? וכיצד מטפלים בתופעה זו?
קרא עוד
מתיחת צוואר ופנים: כל מה שצריך לדעת על ההליך
עם הגיל, עור הפנים והצוואר מאבד את הגמישות שלו והוא הופך נפול ומתמלא בקמטים. מתיחת פנים וצוואר מאפשרת לדחות את ההזדקנות הטבעית של העור ולשמור על מראה צעיר ורענן
קרא עוד
בודי טייט: הפיתוח הישראלי לשאיבת שומן
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 10/02/2019 |
צפיות: 897
זה הזמן שלכם להיפרד לשלום ממצבורי השומן שבגוף. הכירו את השיטה המהפכנית שממיסה את השומן, מהדקת את העור ומחטבת אותו – כל זאת בפעולה אחת
קרא עוד
עגול, גבוה, טבעי, נמוך – באיזה שתל תבחרי?
כשאת עומדת בפני ההחלטה לעבור ניתוח להגדלת חזה, את צריכה לדעת מה האפשרויות הקיימות כיום בכל הקשור לשתלים בהקשר של המלצות הרופא המנתח, המראה לאחר הניתוח והתאמתו לציפיות שלך. לא יודעת במה לבחור? עשינו סדר בשבילך:
קרא עוד
פיסול פנים: הטיפול שיחזיר אתכם לנעורים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/11/2018 |
צפיות: 962
קיימות לא מעט שיטות טיפול אסתטיות לקבלת מראה פנים צעיר יותר. פיסול פנים זוהי שיטה חדשנית ופורצת דרך, אשר בניגוד לשאר השיטות הקיימות היא פחות מסוכנת, יותר אפקטיבית ומסתמכת על החומרים הטבעיים של הגוף
קרא עוד
הצרת היקפים: להיפטר מהשומן העודף
שומן יכול להיות מטרד לא קטן ולפעמים כושר, דיאטה ותזונה נכונה אינם מספיקים כדי להיפטר ממנו. במקרים אלה אפשר לפנות למומחה בכירורגיה פלסטית ולהיפטר מהמטרד
קרא עוד
הרמת גבות: סוגי ניתוח וגורמי סיכון
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 03/10/2018 |
צפיות: 855
ניתוח הרמת גבות והרמת מצח הוא הליך כירורגי שבו מותחים את השליש העליון של הפנים כדי להחליק קמטים ולהצעיר את מראה הפנים
קרא עוד
הגדלת חזה בגיל צעיר: כל מה שצריך לדעת על ההליך
לגודל של החזה ולנראות שלו יכולה להיות השפעה עצומה על הביטחון העצמי ועל דימוי הגוף של נערות מתבגרות. הגדלת חזה בגיל צעיר אינה מסוכנת אך יש כמה דברים שחשוב לדעת לפני שמקבלים החלטה בעניין
קרא עוד