קווים לדמותו של מדריך כושר מצליח

על מנת להפוך לאיש מקצוע מצליח בתחום אורח החיים הבריא חשוב להתנהל בצורה נכונה ולהקפיד על משתנים מסוימים. התחרות, אגב, גדולה לא פחות מתחומים אחרים אך למצליחים מובטחים השתכרות, פרסום ואף מיתוג גדולים במיוחד. לפניכם כללי ברזל
ד``ר איתי זיו
| 11/12/2013 |
צפיות: 6,349
רשימת אנשי המקצוע בתחום אורח החיים הבריא כוללת מדריכי כושר, פיזיותרפיסטים, רופאי ספורט, דיאטנים קליניים או נטורופטים, מטפלים ויועצים מסוגים שונים. חלקם מצליחים מאוד והאחרים – פחות. לא פשוט להצליח בתחום כה מורכב זה. התחרות בתחום גדולה במיוחד, ויש צורך בתכונות אופי מסוימות על מנת להצליח בתחום כגון: רצינות, מקצועיות, התמדה, אינטליגנציה רגשית, יצירתיות, אסתטיקה חיצונית וייצוגיות ועוד. אנשי המקצוע אשר ניחנו במרבית תכונות אלו הם ברי מזל ויכולים למנף זאת לטובת הקריירה המקצועית שלהם.

חשוב לדעת שעל מנת להצליח בתחום חשובה מאוד ההתמדה וההשקעה על בסיס יומיומי. אחד המשפטים המפורסמים החשובים בנושא נאמר מפעם לפעם על ידי לא אחר מאשר ארנולד שוורצנגר: "לא ניתן לטפס בסולם ההצלחה עם ידיים בכיסים". משפט הנכון לכל תקופה בה אנו נמצאים ומעטים הם האנשים בכלל ובתחום אורח חיים בריא בפרט, שמצליחים ללא השקעה רבה מאוד, התמדה, תכונות אופי מסוימות הכרחיות ועוד.

למידע נוסף בנושא כושר גופני הכנסו לפורומים:
פורום כושר גופני
פורום כושר גופני לילדים, כושר גופני לנוער
פורום כושר גופני לנשים
פורום כושר קרבי
פורום פילאטיס

אז מה בונה איש מקצוע מצליח בתחום אורח החיים הבריא?1. מקצועיות


ישנם אנשי מקצוע שאינם מקצועיים דיים. הדבר אקוטי במיוחד בתחום הכושר, אך לא רק. אדם השוכר את שירותיו של אותו איש מקצוע לא ישיג את מטרותיו. להעלאת הרמה המקצועית יש להקפיד לעבור קורסים והשתלמויות על בסיס קבוע, לקרוא חומרים מקצועיים ועוד. תחום אורח החיים הבריא הינו אחד התחומים המתפתחים ביותר בשנים האחרונות ונעשים רבבות מחקרים מדי שנה ובהתאם לכך ההנחיות והכללים משתנים.

ללא העמקה בתחום, יחול קושי לשפר את מצבו הבריאותי של האדם מכיוון שחלק ניכר מהאנשים סובלים במקרים רבים ממספר בעיות ויש צורך בידע רחב בתחום. לדוגמה: מבוגר בן 65 הסובל מסוכרת נעורים, מהשמנת יתר, מליקוי יציבה חריף ומצב רוח ירוד ודיכאון. או אז, יש צורך בתוכנית אימונים ותזונה מושכלות לשם שיפור המצב הגופני והנפשי. נציין ונאמר שההבדלים בין אנשי המקצוע בתחום זה רבים וקשורים, לא אחת, להצלחה בתחום. מנגד, קיימים מצבים אבסורדיים בהם אנשי מקצוע בתחום האימון, למשל, נותנים המלצות בתחומים שאין להם כלל מושג וידע בהם. לדוגמה, מדריך כושר הבונה תפריטים תזונתיים, או בונה תוכנית אימון לאישה בהיריון תוך סיכון העובר באופן משמעותי בשל עצימות המאמץ וסוג התרגילים.

2. פרסום של חומרים מקצועיים


אחת מהדרכים הטובות ביותר להיות מוכר ו"ממותג" היא פרסום מאמרים, כתבות ועוד על בסיס קבוע במדיה. במקרים הללו חשובה מאוד העקביות. רבבות אנשים עשויים לראות את הפרסומים על בסיס קבוע, לזכור את שם המפרסם ולפנות אליו בעתיד. חשוב לציין שלא בהכרח יש קשר בין מידת הפרסום וההכרה של איש המקצוע בתחום זה או אחר למידת ההצלחה שלו בתחום. הרי ישנם אנשי מקצוע מצוינים בכל תחום ורק בודדים, ניתן לומר, גם מפורסמים. כמו כן, חשוב לזכור כי לא תמיד ישנה הלימה בין מידת הפרסום וההכרה לבין רמת ההשכלה של המפרסם וההעמקה שלו בתחום. לכן אין לראות בכל מה שפורסם בתקשורת כאורים ותומים וי שלעשות חקירה יותר מעמיקה של המקורות.


3. הדרכה ולימוד של אלפי שעות בתחום הספציפי


מסתבר, שעל מנת להיות מאסטר בתחום מסוים יש ללמד ולייעץ לא מעט שנים. נהוג לעשות שימוש במקרה זה בחוק 10,000 השעות - השקולות ל-7-10 שנות לימוד וייעוץ. יש לזכור כי ככל שיתמחה המדריך ביותר שיטות אימון, כך ידע להתמודד עם סוגים רבים יותר של פציעות ספורט או מגבלות של מתאמנים.

4. אינטליגנציה רגשית ברמה גבוהה


אחת מהתכונות החשובות ביותר הקיימות. מדובר על אוסף של מספר תכונות אופי כגון: הקשבה, מיקוד בזולת, אמפתיה ועוד. מעטים הם אנשי המקצוע שניחנים הן במקצועיות גבוהה והן באינטליגנציה רגשית גבוהה. אך אלה שניחנים לפחות באינטליגנציה רגשית גבוהה (ניתן ללמוד ולשפר תכונה זו), במרבית המקרים מצליחים בתחומם ושמם הולך לפניהם.

5. הופעה ייצוגית


חשובה לכל אדם בכלל ולעוסקים בתחום אורח חיים – בפרט. חשוב לזכור שבמקרים רבים איש המקצוע מהווה מודל לחיקוי ולכן דיאטן קליני הסובל מעודף משקל ממשי, או מדריך כושר אישי המאופיין באטרופיה (דלדול) של השרירים, לא ממש משכנעים ומהווים דוגמה אישית למתאמנים או מטופלים השוכרים את שירותיהם.

6. חריצות והתמדה ומוסר עבודה גבוה


מוסר עבודה גבוה והתמדה הן תכונות חשובות להצלחה. אנשי המקצוע המתמידים או החרוצים פחות, עשויים לסרב לנסוע לעבוד בחדר כושר הרחוק 10 ק"מ מביתם, או לוותר ולדחות עבודות בשל השכר הנמוך. התמדה מביאה לתוצאות ולשיפור המעמד, עימו השיפור בשכר וההתאמה לאורח החיים האישי של איש המקצוע.

לכתבות נוספות בנושא כושר גופני:
7 הרגלים שישמרו עליכם צעירים
מתאמני חדר כושר שמדריכים פחות מחבבים
פעילות גופנית תרפא אינסומניה?
אורח חיים בריא ואנטי אייג'ינג
7 תרגילי כושר מנצחים

7. בידול המוצר אותו מוכרים


בידול יוצר יתרון לאיש מקצוע על פני אנשי מקצוע אחרים. בתחום אורח החיים הבריא יש אנשי מקצוע שלאחר חשיבה ועבודה מקדימה התמקצעו בתחום מסוים ויוצרים יתרון משמעותי לעומת אחרים. לדוגמה, מדריכת אימון אישי המתמחה באימון נשים שלקו בסרטן בלבד או נשים המצויות בתקופת השיקום מהמחלה. או מדריך המתמחה באנשים הלוקים במחלת הפרקינסון, או אף מדריכת כושר שהנה דיאטנית קלינית שמתמחה בהכנה זוגות המתעתדים להתחתן בחודשים הקרובים ועוד.

8. התנהלות כספית וניהולית לקויה


לא אחת מבחינים במדריכי כושר או דיאטניים ואחרים שהם מעולים בתחומם אך אינם יודעים להתנהל מבחינה כלכלית, שיווקית וניהולית. חשוב לדעת שמדריך או מאמן טוב אינו בהכרח איש שיווק ומנהל כספים טוב. לשם כך יש צורך להיעזר באנשי מקצוע מתאימים – בתחום הכספים, השיווק, הפרסום, הנהלת חשבונות ועוד.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר איתי זיו
סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל אביב. מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר. מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית.