מתאמני חדר כושר שמדריכים פחות מחבבים

הגעתם לחדר הכושר השבוע וחשתם באווירה מעט קרירה מכיוון דלפק המאמנים? חשים שאחד המאמנים נוטה להתייחס אליכם פחות ופחות? יכול מאוד להיות שאתם עונים על אחת מהגדרות המתאמנים שמאמני חדר כושר פחות מחבבים. בחנו את עצמכם
ד``ר איתי זיו
| 20/11/2013 |
צפיות: 3,531
בני נוער, קשישים, נשים בהריון, ספורטאים חובבים ואף מקצועיים, מהווים רק רשימה חלקית של סוגי המתאמנים השונים הפוקדים את חדר הכושר על בסיס קבוע על מנת להשיג מטרת אימון אחת או יותר. מתאמנים אלה עשויים, בחלק מן המקרים, להיות מנויים במועדון הכושר או במרכז הספורט שנים רבות. או אז נוצרת אינטראקציה כמעט יומיומית בינם לבין מדריכי הכושר העובדים על בסיס קבוע בחדר הכושר או במועדון הספורט. בחדר הכושר ההדרכה הינה אישית, בדרך כלל, בין אם במסגרת אימונים אישיים ובין אם לאו.

לפיכך, ייתכן מצב בו מדריך זה או אחר, מכורח היותו מספר שעות מצומצם בחדר הכושר במהלך השבוע, בא במגע עם מתאמנים לא ממש נעימים המקשים על עבודתו, ומוכרים אף מקרים בהם מדריכים עזבו את מקום עבודתם או הפחיתו את מספר שעות הפעילות שלהם במקום בשל כך.

למידע נוסף בנושא כושר גופני הכנסו לפורומים:
פורום יוגה, מדיטציה
פורום כושר גופני
פורום כושר גופני לילדים, כושר גופני לנוער
פורום כושר גופני לנשים
פורום פילאטיס

להלן מספר דוגמאות של מתאמנים שמדריכי כושר, בדרך כלל, לא ממש מחבבים:1. המתלונן הקבוע


מתאמן זה מבקר ומקטר על בסיס קבוע כל דבר ופרט במועדון הכושר, לרבות: הטמפרטורה, עוצמת המוסיקה, ניקיון (לעיתים באובססיביות), אמפטיות המדריכים ועוד. החיים המקצועיים של מדריך הכושר לא קלים אם יש מספר מתאמנים כאלה. נציין שייתכן שבמועדון מסוים יהיו מספר סוגי טיפוסים שלא ניתן למצוא במועדון אחר, מסיבות כלכליות כמו דמי המנוי החודשי הנמוכים יותר באותו מועדון, או מסיבות אחרות כמו מגוון המכשירים, נראות המועדון ועוד.

2. כבדי משקל


מדובר במספר לא קטן כלל ועיקר של אנשים בקרב האוכלוסיה של כבדי המשקל בכלל וכאלה הפוקדים את חדר הכושר – בפרט. לעיתים, מאמנים שאינם מיומנים מספיק או בעלי יחסי אנוש גרועים, נוטים שלא להסביר פנים או להפלות את חברי אוכלוסיית כבדי המשקל בחדר הכושר ולרוב, על לא עוול בכפם.

3. מפתחי גוף ו- Power Lifting


מדובר באוכלוסיית מתאמנים קטנה במיוחד שמתאמנים במרבית המקרים מדי יום ובדרך כלל מספר שעות כל פעם. נוכחותם של מתאמנים אלה מורגשת בכל מועדון בו הם מנויים. הם מבצעים את האימון עם משקולות ומשקלים עצומים (בתרגילים מסוימים הם עשויים להעזר במשקולות של 300 ק"ג ויותר). האימון שלהם מלווה, במקרים רבים, בצעקות וגניחות ואף זריקת משקולות על הקרקע. חלקם לא מחזירים את המשקולות למקומן וכך עבודת סידור המשקולות (הרבות והכבדות) נופלת על המדריך.


4. המתאמנים המתחילים


אלה מצריכים התייחסות מיוחדת והדרכה קבועה ואף בניית תכניות אימונים. נציין ונאמר שבשנים האחרונות מתמלאים חדרי הכושר בהם המדריכים בונים למתאמנים אלה תכנית אימונים על בסיס קבוע. במרבית המקרים, יש צורך בשכירת שירותיו של מדריך אימון אישי וכמובן מדובר בעלות כספית לא מבוטלת. לפיכך, משמרת של מדריך פלוני שבמהלך מרביתה הוא נדרש לבנות תכניות אימונים או להציג את חדר הכושר הינה לא קלה ומצריכה אנרגיה רבה ואורך רוח.

5. מתאמנים בעלי אסתטיקה ירודה


בגדים מלוכלכים או עם כתמים, ריח גוף רע, ריח גרוע מחלל הפה, הזעה מרובה (ולא שגרתית), מהווים רק רשימה חלקית של המאפיינים של מתאמני חדר כושר הלוקים באסתטיקה ירודה. מדובר בתופעה של ממש ובחלק ממועדוני הכושר הנה אקוטית יותר מאשר באחרים. חדרי כושר רבים אף מקפידים להציג שילוט בו מתבקשים המתאמנים להחליף חולצה מיוזעת במהלך האימון ולהקפיד להשתמש בדאודורנט.

6. המתאמנים השתלטנים


מדובר באלה שממש תופסים בעלות על מכשירים מסוימים ולא מאפשרים למתאמנים אחרים, אפילו בשעות הלחץ, לבצע את התרגילים. לדוגמה: תרגיל לחיצת חזה בשכיבה עם מוט הנו אחד השכיחים הקיימים בחדר הכושר ונעשה בעיקר על ידי גברים. נציין ונאמר שלפחות 2 מתאמנים יכולים להתאמן במכשיר זה בו זמנית אך המתאמנים המשתלטים לא מאפשרים למתאמנים אחרים להתאמן ולבצע את התרגיל. מתאמנים אלה ממש מעיקים ולא נעימים לסובבים אותם ומהווים גורם הפרעה למתאמנים הפחות אסרטיביים. פעמים רבות נדרש המדריך להתערב משהיה שוטר בגן ילדים, ולבקש מאותם שתלטנים לפנות את המכשיר לטובת מתאמנים אחרים.

לכתבות נוספות בנושא חדר כושר:
כיצד להפוך אימון חדר כושר לאפקטיבי?
חיטוב הגוף: 10 כללי ברזל
איך להשיג את המקסימום מאימון בחדר כושר
10 טיפים לבחירת חדר כושר
חדר כושר: כך תצליחו להתמיד

7. המתאמן המנהל


מתאמן זה נוהג לנהל את כל האנשים סביבו – מדריכים, מנהלים, עובדי ניקיון ומי לא. לכל איש יש לו מה לומר והוא מייצר תחושה מתוחה במועדון ולכן גם הופך לאחד הפחות חביבים על המדריכים.

8. המתאמנים שבדרך קבע אינם מסדרים ומחזירים משקולות למקומן


בחדרי כושר בהם המשמעת רופפת באופן יחסי ניתן למצוא מתאמנים רבים כאלה. הם מתאמנים עם משקולות חופשיות, זורקים אותן ולא מחזירים אותן למקום. מדובר בתופעה שכיחה ולא מקלה על עבודתם של המדריכים כלל ועיקר שצריכים לסדר את המשקולות על בסיס קבוע.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר איתי זיו
סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל אביב. מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר. מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית.