המדריך לרכישת ויטמינים איכותיים

מהו מוצר איכותי? איך תדעו שהמוצר שקניתם עומד בתקנים של איכות, בפיקוח איכות, בנהלי איכות? האם כל המוצרים על המדף איכותיים? ויטמינים איכותיים חשובים במיוחד לבריאותנו ובריאות ילדנו. כיצד נדע שאנו רוכשים ויטמינים איכותיים? בכתבה הבאה
מאת רוני גוטליב
| 03/11/2013 |
צפיות: 9,533
כשאתם מתכוונים לרכוש מכונית חדשה למשפחתכם אתם תשקיעו מאמץ בחיפוש רכב שיהיה גדול דיו ובטיחותי לצרכיכם. דומה הוא המצב כאשר ברצונכם לרכוש תוסף תזונה לילדיכם או לעצמכם - עליכם לחפש מוצר שיהיה יעיל ובטיחותי. כמו במכונית, גם בתוספי תזונה יש להשקיע מעט מחשבה ובדיקה בחברה הייצרנית של המוצר כדי לוודא שהיא אמינה ואיכותית.

כיצד בעצם מוגדר מוצר איכותי, מהם תנאי ייצורו, באיזה אופן אוכל כצרכן, לזהות את תווי התקן וסימני האיכות, בעת בחירת מוצר אחד מיני רבים המוצעים על המדף? את סמלי האיכות שמצורפים לאורך הכתבה יש לחפש על האריזה של המוצר או על המוצר עצמו, לכשתפתחו אותו. חלק מהסימנים מופיעים על הקרטון העוטף את המוצר וחלקם על המוצר שבתוך הקרטון בגלל סיבות רגולטוריות.

למידע נוסף בנושא ויטמינים הכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום ויטמינים תוספי מזון
פורום תזונה טבעית, תזונה נכונה
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום תרופות סבתא

מהי סטנדרטיזציה?


סטנדרטיזציה היא למעשה התאמת המוצר לשימוש בהתאם לדרישות הלקוח. למעשה הכוונה ליצירה של מוצר אשר יגרום לשביעות רצון מצד הלקוח וייחשב בעיניו לאיכותי, על פי תנאים שונים. איכות מוצר נמדדת לפי:

1.

יעילות המוצר - על המוצר להיות יעיל ולשמש למטרה לשמה הוא נועד.

2.

בטיחות המוצר - על המוצר להיות בטוח לשימוש. לא לגרום נזק, כאב או תחושות לא נעימות.

3.

התאמת המוצר - על המוצר להיות מותאם לקהל המטרה שלו, למשל בטעם, נוחות הבליעה, התאמה לגיל, התאמה במינון. תכנון המוצר יותאם ללקוח. למשל סירופ להקלה בשיעול לילדים - יש לקחת בחשבון שהמינון של החומר הפעיל יתאים לילד, שהמוצר יהיה נוח לבליעה, שטעמו יהיה מתאים לילדים וכדומה.

כדי להשיג מוצרים איכותיים יש לעבוד קשה, להשקיע כסף ולדאוג לכוח אדם מיומן. ישנם תקני ייצור, חוקים ונהלים רבים בהם יש לעמוד, להימדד ועל פיהם יש לייצר. הנהלים הינם מדויקים ועליהם יש פיקוח רב ואסור לסטות מהם. חשוב לוודא שהחברה ממנה אתם רוכשים מוצר עומדת בתקנים כאלו ושיש עליה פיקוח. מסתבר, שהיום בישראל, הדבר לא מובן מאליו. יש להבטיח ללקוח ולצרכן איכות שתתבטא באיפיון של מערכת ניהול איכות שתבטיח את איכות המוצרים ותוביל את מדיניות האיכות במפעל כדי לעמוד בדרישות, בנהלים ובתקנות.

לצורך זה הופק תקן איכות אירופאי בשם GMP – שעיקרו הבטחה לתנאי ייצור נאותים. זהו מדריך איכות אירופאי הנדרש לכל מפעל המייצר מזון, תרופות ותוספי תזונה. על כל חברה המייצרת תוספי תזונה ותרופות לעמוד בתנאי המדריך האירופאי. חלק מהתנאים מוגדרים לפי התכנים:

מפעל ייצור

- יש לדאוג למבנה ייצור הולם הכולל חדרי ייצור מרווחים ומותאמים לייצור, רצפות מיוחדות שמונעות מעבר זיהום, פני שטח חלקים ועוד.

ציוד

- יש לדאוג לציוד מתאים: מיכון אוטומטי עם בקרות פנימיות וחיצוניות שיוודא מינונים, צורות ומשקלים. אם למשל צריך לייצר כדור עם 80 מ"ג פרופוליס, יש לדאוג שהמינון במכונה לא יוסט ושהכדור יהיה מדויק במידתו.

כוח אדם מיומן

- יש לוודא כי כוח האדם בייצור יהיה מיומן. יהיה מוסמך לייצור המוצרים הספציפים ויעבור הדרכות קבועות.

מעבדות

- יש לוודא כי במפעל יש מעבדה שתבדוק את איכות המוצר לפני שחרורו לשיווק לצרכנים ואת התאמתו למפרט המדוייק על פיו תוכנן. המעבדה לוקחת מכל ייצור כמות מוצרים מסויימת ודוגמת אותם לבטחון שאין תקלה בייצור או שינוי לא רצוני בפריט.

בקרת איכות

- יש לבדוק את המוצרים המיוצרים לאורך תהליך הייצור. לוודא את איכות המוצר לאורך כל תהליך הייצור ולא רק לפי דגימה יחידה. לא רק המעבדה תקבע האם המוצר תקין (זה לא מספיק דיו) אלא יש לוודא את תקינות המוצר, את התאמתו ללקוח ואת עמידותו לשחרור ומכירה. ווידוא חשוב זה הינו חלק מהבקרות שבתהליך הייצור כולו.

תיק אצווה

- תיק אצווה הינו תיק אמיתי המתעד את ייצור כל המוצרים המיוצרים תחת אותו קוד פריט (כלומר תחת אותה אצווה). למשל אם מייצרים מליון לכסניות לכאבי גרון - כל הלכסניות מיוצרות תחת אותה אצווה בייצור הספציפי ועל כל הלכסניות להיות זהות באופן מושלם ומדוייק זו לזו. הייצור הזהה חייב להיות מתועד באופן קפדני.

מפרט המוצר

- לכל מוצר קיים מפרט- מה ה-PH שלו? מה הצפיפות שצריכה להיות לו? מהו המראה הרצוי לו? לכל מוצר יש ריח וטעם רצוי ואסור שישתנה (ולכן יש לבצע בו בדיקות אורגנולפטיות- בדיקת טעם וריח).

מיקרוביולוגיה

- על כל מוצר להבדק לגבי החומרים הפעילים והנקיון שלו מזיהומים. אסורה המצאות זיהומים במוצרים.


QP - qualified person

- מדובר באיש מוסמך, רוקח בדרך כלל, אשר מוסמך לחתום על מוצר כעל מוצר שישוחרר לשיווק. האיש המיומן יקבל את תיקי האצווה, את נתוני הבטחת האיכות ואת תיקי המעבדה ורק אז יוכל לחתום על שחרור המוצרים בהתאם. QP הינו נוהל אשר מיועד לחברות תרופות. חשוב לוודא שתוסף התזונה שאתם רוכשים ינוהל גם הוא על ידי נוהל כזה כי הרי תוסף תזונה, גם הוא, מכיל חומרים פעילים רפואיים.

הבטחת איכות

- בכל מפעל חשוב ישבו נציגי משרד הבריאות, משרד התקנים הישראלי והצרכנים. נציגים אלו מייצגים את עיניהם של הצרכנים והלקוחות ומבטיחים את איכות המוצרים כלפיהם.

חריגות ותלונות

- אם יש כאלו, הן חייבות להתקבל ברצינות ולקבל התייחסות הולמת בהקדם האפשרי. חריגות שיטופלו נכון ימנעו תקלות עתידיות.

כל הנושאים שקראתם כעת מסייעים בהבטחה של חברת תוספי תזונה ותרופות כלפיכם שמוצריה איכותיים. כדי באמת לוודא שהמוצרים אכן כאלו - יש המחמירים בתקנים נוספים. כל חברת תרופות מחוייבת בתקנים הנוספים וחשוב לוודא, כאמור, שגם תוספי התזונה שרכשתם מלווים בפיקוח לפי התקנים הללו.

תקני איכות:תקן ה-ISO - international standards - התקן קובע פרמטרים לאיכות המוצרים והוא מפוקח על ידי גורמים חיצוניים כמו משרד הבריאות. ה-ISO מהווה רשת ומעטפת לכל התקנים של איכות מוצר. למשל, ISO 9001 – תקן בסיסי לכל מערכת ניהול איכות בחברה. ללא תקן זה הבטחת האיכות הינה מוגבלת.

ISO 22716 - תקן לייצור קוסמטיקה בתנאי הייצור הנאותים. כל מפעל המייצר קוסמטיקה חייב לעמוד בדרישות של התקן. קוסמטיקה רפואית חשוב שתעמוד בתקנים כמו מזון ותוספי תזונה ויש חוקים מסוימים שנדרשים במפעל כדי לקבל את האישור לתקן.

ISO 22000 - תקן ייחודי המבטיח מערכת ניהול בטיחות למוצר ואיכותו. תקן זה דורש ומקיים ייצור מוצר בטיחותי ויעיל למשתמש. גם הייצור חייב להיות בטוח ויעיל (למשל לוודא שלא יהיו גורמים זרים שיחדרו למוצר) וגם האיחסון, המיזוג ההובלה חייבים לעמוד בתקן זה. (למשל לדאוג לאחסון בקרור למוצרים כדי למנוע התקלקלות או זיהום).

ISO 13485 - אמ"ר- תקן המוודא תנאי ייצור נאותים לאביזרים רפואיים.

מדי מספר חודשים מגיעי נציגי מכון התקנים ומשרד הבריאות כדי לוודא שאכן ייצור תוספי התזונה או התרופות מנוהלים ועומדים בתקנים המחמירים שנקבעו. חברה שעומדת בתקנים אלו, למעשה מחתימה עצמה על מחוייבות לאיכות.

לכתבות נוספות בנושא ויטמינים:
חשיבותו של ויטמין D לגוף
מיתוסים ועובדות על ויטמינים
ויטמינים לטיפול בחטאים
סגולות המגנזיום
ויטמינים תומכי תזונה טבעונית

מושגים נוספים שכדאי להכיר:תיקוף, או בשפה המקצועית – וולידציה - קיים בחברות תרופות וגם אצל המייצרים תוספי תזונה בתקני תרופות. לא מספיקה בדיקה בודדת של תהליך אלא חשוב שיהיה גם תיקוף של התהליך, כלומר, חזרה על הבדיקה מספר פעמים במהלך תהליך אחד. כל תהליך מקטן ועד גדול (החל מבדיקת מערכת אוויר או מים וכלה במערכת של ניקיון ציוד ומעבדה), חייב לעבור במפעל תיקוף כדי לוודא את אמינותו ותוקפו.

HACCP - בעבר הרחוק קבוצת אסטרונאוטים אמריקאים המריאו לחלל ושמו לב כי המזון אותו אכלו היה מקולקל. בעקבות מקרה האסטרונאוטים הוחלט על הקניית שיטת עבודה אשר תמנע זיהומים אפילו בחלל. לפי שיטת עבודה זו יש צורך לזהות לאורך תהליך הייצור את הנקודות הקריטיות שלו ושם לשים אמצעי בטיחות ובקרה מיוחדים. הנקודות הקריטיות המפוקחות יאפשרו מניעה של קלקול כימי, פיזי או ביולוגי למוצר. למשל, בייצור אבקה מסויימת נרצה לוודא שאין לכלוך של גורמים זרים ולכן דווקא בנקודה הקריטית הזו נתקין מכשיר גלאי מתכות מיוחד כדי שיתריע או ימנע גופים זרים באבקה. לכם כצרכנים, חשוב מאוד לוודא שלמוצר שאתם קונים יש עמידה בתקן הנקודות הקריטיות - לא תרצו הרי גופים זרים באבקת הפרוביוטיקה שרכשתם לילדיכם.

לסיכום, עלינו לזכור:


בכדי שחברת תרופות ותוספי תזונה ישמרו על איכות גבוהה של ייצור ושל מוצר עליה להשקיע משאבים רבים של כסף, זמן, כוח אדם, תיקוף וחומר גלם. חשוב להבין שדרושה תמיד מעורבות ומחויבות של ההנהלה בחברה. מעורבות ונכונות של ההנהלה בהשקעה באיכות היא לא מובנת מאליה, גם אם זה נשמע כדבר טריוויאלי. ייצור נכון, אמין ואיכותי מתחילת הדרך ימנע הוצאות מיותרות נוספות של בזבוז כמו ייצור חוזר, קנייית חומרי גלם חוזרת, תלונת לקוחות, איבוד אמון הצרכנים ועוד.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר