עין בעין: תשובות לשאלות על קטרקט

קטרקט היא מחלה של עדשת העין, הפוגעת בעיקר בחתך אוכלוסיה מבוגר. לקראת יום הראיה הבינלאומי שיחול ב-14 באוקטובר, ד"ר יחזקאל לוי עונה על כל השאלות בנושא קטרקט
מאת ד"ר יחזקאל לוי
| 10/10/2013 |
צפיות: 5,371
קטרקט היא הסיבה הנפוצה ביותר לירידה בראיה בקרב כלל האוכלוסייה. שכיחותו רבה בקרב מבוגרים - הוא מופיע בקרב 20% מגילאי 60 ומעלה ואצל 50% מגילאי 75 ומעלה. עם זאת, הקטרקט יכול להופיע בגילאים צעירים יותר ואפילו אצל תינוקות.

מהו קטרקט?


קטרקט , או "ירוד" בעברית, הוא מצב שבו עדשת העין מאבדת את שקיפותה ונעשית עכורה. קרני האור החודרות לעין, דרך העדשה העכורה, יוצרות תמונה מטושטשת. בשלבים המוקדמים של הקטרקט, רק חלק מהעדשה מתעכר. התהליך גורם לראיה מטושטשת ופעמים רבות באור חזק, כאשר האישון מצטמצם, הטשטוש מתעצם. לעיתים יכול החולה לסבול מראיה כפולה. ההידרדרות בראיה יכולה להיות מהירה - בת חודשים ספורים או הדרגתית במשך שנים.

למידע נוסף בנושא מחלות עיניים הכנסו לפורומים:
פורום אופטיקה, משקפיים, עדשות מגע
פורום הסרת משקפיים בלייזר
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום רפואת עיניים ילדים
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה

איזה סוגי קטרקט קיימים?


קטרקט גרעיני - הסוג השכיח ביותר של המחלה. עכירות העדשה מתגברת עם הגיל.
קטרקט קורטיקלי - מופיע ככל שהגיל מתקדם. הפגיעה היא באזורים ההיקפיים של העדשה. הפרעת הראיה בולטת בעיקר בשעות הלילה כתוצאה מהרחבת האישונים בזמן חושך.
קטרקט סאב-קפסולרי אחורי - נובע כתוצאה מנדידת תאים למעטפת האחורית. הסוג שהכי מפריע לראיה, החולה יתלונן על סינוור רב בעיקר בשעות היום.
קטרקט בשל - העדשה מלבינה ולפעמים נראית מקומטת, בהמשך יכולה לעבור התנזלות (Hyper Maturation) ולגרום לדלקות עיניים. מחייב ניתוח דחוף להחלפת העדשה.
קטרקט מולד - קטרקט המופיע כבר בלידה, ייתכן וקשור גם לחשיפה למזהמים תוך רחמיים. מהווה מצב חירום ויש לנתח תוך שבוע מהלידה או תוך חודש מהלידה אם המחלה מופיעה בשתי העיניים, כדי למנוע התפתחות עין עצלה ופזילה.

מהם הגורמים לקטרקט?


במרבית המקרים קטרקט נגרם על ידי שינויים במבנה העדשה בעקבות הגיל. עדשת העין נעשית עכורה באופן טבעי כחלק מתהליך הזקנה. רוב האנשים בגילאי 65 ומעלה מרגישים בירידה מסוימת באיכות ראייתם. לתהליך זה יש קשר מובהק לחשיפה לקרינת UV המגיעה מהשמש. גורמים נוספים למחלה הם מחלת הסוכרת, מחלות עיניים כגון גלאוקומה, שימוש בתרופות המכילות סטרואידים, פגמים ומומים מולדים וחבלות בעין. בשנים האחרונות נתגלה קשר נסיבתי לגורמים נוספים כגון עישון והשמנת יתר.


מהן דרכי הטיפול בקטרקט?


הטיפול במחלת הקטרקט הוא ניתוח. את הניתוח מומלץ לבצע בשלבים הפחות מתקדמים של המחלה שכן אז הקטרקט פחות "בשל" וקל יותר להרחיק את העדשה העכורה מתוך העין. במהלך הניתוח מבצעים חתך קטן בחלקה העליון של העין. דרך הפתח מרסקים ושואבים את העדשה הטבעית ולאחר ניקוי יסודי של האזור, מושתלת עדשת פלסטיק מלאכותית שמחליפה את העדשה הטבעית.

ניתוח קטרקט הוא מהניתוחים השכיחים ביותר בעולם וסיכויי ההצלחה גבוהים מאוד. בעקבות הניתוח חל שיפור דרמטי בחדות הראיה. לעיתים אנשים שנזקקו למשקפי ראיה לפני הניתוח, מגלים שהם מסוגלים לראות כמעט ללא עזרת משקפיים אחרי הניתוח. כיום קיימות עדשות מתקדמות יותר, עדשות פרימיום. עדשות אלו כוללות עדשות מולטיפוקליות ועדשות טוריות. עדשות מולטיפוקליות מאפשרות ראיה לרחוק, מקרוב ולמחשב ללא משקפיים. עדשות טוריות מתקנות אסטיגמטיזם. לעיתים יש צורך בטיפול לייזר משלים לאחר הניתוח הנדרש עקב התעכרות הקפסולה האחורית שבתוכה מונח השתל. הטיפול פשוט, קצר ונטול כאבים.

מתי נכון לנתח?


החלטת המטופל - במרבית המקרים, החולה מחליט אם ומתי לנתח. אין צורך לחכות עד שקטרקט "יתבשל", להפך, לא רצוי לחכות למצב של "בשלות יתר" וניתן לנתח גם אם העכירות בעדשה היא מינימלית. הקריטריון להחלטה נוגע לשאלה האם הקטרקט מפריע לראיה והאם התפקוד בבית או בעבודה ישתפר כתוצאה מהניתוח. לפעמים המטופל אינו מודע לעובדה שגם ראייתו וגם איכות חייו ישתפרו בעקבות הניתוח.

לכתבות נוספות בנושא קטרקט:
עידן חדש בניתוחי קטרקט ופרסביופיה
כל מה שאתם צריכים לדעת על ניתוח קטרקט
צמחונות מפחיתה את הסיכוי להתפתחות קטרקט
מחקר: ריצה מפחיתה את הסיכון למחלת קטרקט
קטרקט: דרכים טבעיות שעוזרות במניעה

שיקולי הרופא - כאשר יש מחלות נוספות בעין, על הרופא לסייג את הצורך בניתוח או להמליץ עליו. לעיתים הניתוח מוסיף גורם סיכון למחלה נוספת בעין, ולעיתים הוא דווקא מקל ומאפשר טיפול במחלה. יש לשקול כל מקרה לגופו ועל הרופא לתת הסבר מדויק למטופל ולבני משפחתו, על מנת שתתקבל החלטה שקולה בידיעת כל הנתונים.

מהם סיכויי ההצלחה והסיכונים בניתוח קטרקט?


לניתוח קטרקט 98% סיכויי הצלחה, אולם כמו כל ניתוח גם פה ישנם אחוזי סיבוך נמוכים ונדירים ביותר. חדות הראיה תלויה ברקמת העין, ובמידה וקיימות מחלות עיניים נוספות הניתוח יכול לשפר את הראיה, אך מידת השיפור אינה ניתנת לחיזוי מדויק. תהליך ההחלמה תלוי בכל מטופל ובמצבו. במקרי דימום בלתי צפוי, זיהום או סיבוכים נדירים אחרים קיימת סכנה לשלמות העין ולראיה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • פרופ` שחר פרנקל
    פרופ` שחר פרנקל
    אונקולוגיה של העין מומחה באונקולוגיה ופתולוגיה של העין. התמחות ברפואת עיניים במרכז הרפואי הדסה, י-ם. התמחות בפתולוגיה של העין באוניברסיטת אילינוי בשיקגו. מרצה ברפואת עיניים, וחבר באיגוד רופאי העיני... קרא עוד