תיאום צפיות בין מאמן למתאמן

נכון לשנת 2013 ניתן לומר שרק מעטים מהמתאמנים יצליחו להשיג את מטרת האימון בצורה מספקת. הסיבה העיקרית - בעיה בתיאום הציפיות בין איש המקצוע (דיאטן קליני, פיזיולוג מאמץ, מדריך כושר וכדומה) למתאמן. כיצד מגשרים על זה? כל הפרטים בכתבה הבאה
ד``ר איתי זיו
| 26/09/2013 |
צפיות: 5,996
זרועות כמו של מישל אובמה, גפיים תחתונות כמו של בר רפאלי, בטן הדומה לזו של מדונה, הופעה כללית מצוינת של סילבסטר סטאלונה (שגילו עבר את ה-60), ושיפור ההופעה האסתטית הכללית באופן ממשי, מהווים משאת נפשם של מרבית המתאמנים שעוסקים על בסיס קבוע בפעילות גופנית.

נכון שישנן מטרות נוספות כמו שיפור מצב בריאותי, שיקום מערכת גופנית מסוימת, שיפור יכולת ספורטיבית ועוד. אך מטרת האימון הראשונה תמיד הייתה אסתטיקה וירידה במשקל ובאחוזי השומן. בשנים האחרונות, עם מגמת ההשמנה המתרחבת בכל רחבי העולם המערבי, הדבר הופך לאקוטי עוד יותר.

למידע נוסף בנושא כושר גופני הכנסו לפורומים:
פורום יוגה, מדיטציה
פורום כושר גופני
פורום כושר גופני לילדים, כושר גופני לנוער
פורום כושר גופני לנשים
פורום פילאטיס

מחד, כל מתאמן באשר הוא מעוניין להשיג מטרת אימון מסוימת, מאידך, הדבר מצריך השקעה רבה. לא רק באימון, אלא גם, ואולי בעיקר, במשתנים נוספים, כמו: תזונה, שינה ועוד. אם כך, ניתן להבין שישנם פערים בין מטרת האימון שהמתאמן מעוניין להשיג לבין מידת ההשקעה הנדרשת. נציין ונאמר, שכאשר מדובר בשחקני קולנוע מפורסמים החטובים למשעי או אתלטים, חשוב לזכור שרבים מהם התברכו גם בגנטיקה משובחת שתורמת, איך לא, להשגת התוצאות. לדוגמא, אתלטים (ריצות קצרות, קפיצות וכדומה) הנם בעלי מבנה גוף מזומורפי-שרירי אשר מאופיין בסיבי שריר לבנים אנאירוביים. לפיכך, אמנם עצוב במידת מה, אך מרבית המתאמנים לא יצליחו להשיג את משאת נפשם מבחינה גופנית-אסתטית. יש לכך השלכות ממשיות על משתנים לא מעטים ולהלן חלק מהם:

א. סדרי עדיפויות בשמירה על אורח חיים בריא - על מנת שהתוצאות יושגו חשוב שהקפדה על אורח חיים בריא תהיה בין המקומות הראשונים בסדר העדיפויות של המתאמן.

ב. השקעת זמן מספקת לביצוע פעילות גופנית - הן אירובית והן אנאירובית. לדוגמה, פעילות אירובית מומלץ לבצע לפחות 150 דקות בשבוע אך כשהמטרה הנה הפחתת משקל ואחוזי שומן באופן מהותי יש צורך לבצע פעילות אירובית בהיקפים גדולים יותר (כ-250 דקות בקירוב).

מסתבר שלא רק היקף הפעילות האירובית חשוב, אלא גם, ואולי בעיקר, העצימות בה האימון מתבצע. לדוגמה, הליכה בקצב קל של 60% מדופק מרבי, למשך חודשים או שנים, לא ממש תהייה אפקטיבית לטווח ארוך בטיפול בבעיה. אין מניעה במידה והמצב הבריאותי תקין, לשלב מפעם לפעם אימונים עצימים, אימוני פרטלק (שינוי מקצבי ריצה), אינטרוולים ועוד. בנוסף, חשוב מאוד לבצע אימונים אנאירוביים כשש שעות בשבוע לפחות. אגב, נציין שאחד מערכי המוסף הגדולים של ביצוע פעילות גופנית באופן משמעותי, אפקטיבי ומושכל הנו שיפור מצב בריאותי ובד בבד הפחתת גורמי סיכון למחלות רבות. ממחקרים עולה שישנו קשר חיובי בין מידת ההוצאה הקלורית מפעילות גופנית לשיפור מצב בריאותי והפחתת גורמי סיכון למחלות.


לפניכם כמה דרכים לשיפור ההתמדה, על מנת שתהיה הלימה בין הציפיות לתוצאות בשטח:

1.

שכירת איש מקצוע בתחום האימון
הכוונה לתזונאי, קאוצ'ר לאורח חיים בריא, פסיכולוג ספורט וכדומה. למרות העלות הכספית הכרוכה בשכירת אנשי מקצוע, הם בדרך כלל הפתרון להגיע למטרת האימון הראשית והמשנית בזמן סביר ולשנות את אורח החיים באופן מושכל.

2.

הרחבת הידע בתחום הרלבנטי
לעיתים דווקא מתאמנים מסוימים מתנהלים נכון תזונתית ושוגים בנושא האימון, או להיפך. בתחומים בהם יש חורים בולטים בידע, כדאי להעמיק וללמוד עוד, למשל על ידי קריאת מאמרים המיועדים לקהל הרחב ועוד. כמו כן ניתן להיעזר במאות הפורומים הקיימים בשנים האחרונות באינטרנט ואותם מנהלים בחלק ניכר מהמקרים אנשי מקצוע מובילים. השירות המוצע בפורומים הנו ללא תשלום.

3.

קביעת מטרות ריאליות אישיות
ירידה של 4 ק"ג במשקל בחודשיים או הפחתת אחוזי השומן אצל אישה בת 43 מ-42% ל-35% בטווח זמן של 10 חודשים הינה מטרת אימון ריאלית שלא אחת ניתן להשיג גם ללא איש מקצוע. חשובה במיוחד הסבלנות וההתמדה והשגת מטרת האימון בקצב איטי כך שניתן יהיה לשמור על המצב החדש לאורך זמן.

4.

הצטרפות לקבוצה
הצטרפות לקבוצה תורמת להתמדה אצל מרבית האנשים והנה חשובה. בשנים האחרונות בכל תחום כמעט באורח חיים בריא יש קבוצה עם מכנה משותף - ירידה במשקל (קבוצות ריצה לדוגמה). לקבוצה יש כוח רב בתנאים המתאימים - המדריך/מנחה, הגיבוש החברתי בקבוצה, קרבת מקום הפעילות לאזור המגורים ועוד.

5.

מעקב אחר הרכב הגוף והתוצאות
במידה ומדובר במטרות אימון הקשורות במשקל הגוף והרכבו (מסת שריר לעומת מסה שומנית), או השגת מטרה הכרוכה באימון על בסיס קבוע, חשוב מאוד לערוך מעקב אחר התוצאות. רק כך ניתן לאמוד את מידת ההתקדמות ולפעול בהתאם. מקובל למדוד את אחוז השומן, למשל, אחת לשבועיים לפחות וכמו כן משקל הגוף, תוצאות באימון עצמו ועוד.

לכתבות נוספות בנושא כושר גופני:
ג'ירוטוניק - תרגול מעגלי מושלם
התעמלות כחלק משגרת החיים
מהו "חלון ההזדמנויות" לבניית שריר?
ריצה והקיץ הישראלי - מדריך השרדות
10 סודות כושר גופני מפי מקצוענים

6.

העמקת הידע בתחום הכנת מזון דיאטטי ומזין
מכיוון שמטרת האימון השכיחה ביותר הנה ירידה במשקל ואחוז השומן חשוב לדעת גם להכין מזון מתאים. דיאטות מוגבלות קלורית (גם של אנשי מקצוע בתחום), במקרים לא מעטים משעממות עד מאוד מבחינת הרכב המזון והטעם וקשה בשל כך להתמיד בהן לאורך זמן. הבנה טובה יותר אודות אופן הבישול וההכנה יסייעו באימוץ דיאטה זו או אחרת.

לסיכום, חשוב לערוך התאמת ציפיות בין המתאמן לאיש המקצוע על מנת להבין מה ריאלי ובר השגה. כל זאת בהתאמה למשתנים שצוינו לעיל.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר איתי זיו
סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל אביב. מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר. מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית.