נזקי הקיץ והתבגרות העור

לצד הנאות הקיץ, הוא טומן בחובו הפתעות לא נעימות לעור הפנים שלנו. לפניכם כל הפרטים על נזקי הקיץ לעור הפנים וכיצד תוכלו להגן על עצמכם מעתה ואילך
ד``ר נמרוד פרידמן
| 18/09/2013 |
צפיות: 3,765
הקיץ עוד רגע מאחורינו. נהנינו מקרני השמש בבילוי בים או בבריכה ולפתע אנו מבחינים כי הקיץ
הותיר לנו "סימני דרך" על עור הפנים. תוצאות החשיפה לשמש הם נושא מדובר ברפואה והכללים
להגנה על העור משוננים על ידי כל ילד מגיל צעיר. אנו יודעים היום את התוצאות הקשות שיכולות
לנבוע מחשיפת יתר לקרני השמש, אך הצד הפחות מדובר הוא הצד האסתטי של החשיפה לשמש. לפניכם מידע חשוב על השמש הישראלית, על הנזקים, על הטיפול המונע והטיפול שלאחר החשיפה.

למידע נוסף בנושא עור הפנים הכנסו לפורומים:
פורום ניתוחים פלסטיים לילדים
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית
פורום רפואה אסתטית, רפואת עור אסתטית
פורום רפואת עור משלימה
פורום רפואת עור פוטודינמית

אילו נזקים אסתטיים אנו יכולים לראות כתוצאה מחשיפה לשמש?


הנזקים האסתטיים כתוצאה מחשיפת יתר לשמש הם קמטוטים, קמטים, שינויים בפיגמנטציה,
יובש בעור ואובדן גמישות וגם הופעה של נימי דם במקומות מסוימים. כל אלה עשויים ליצור מראה
עור מבוגר מגילנו הכרונולוגי. יש להדגיש כי במדינת ישראל יש עדיין כמות גדולה של אנשים
מעשנים, והעישון יחד עם החשיפה לשמש מהווה גורם מזרז לנזקי עור.

אז שמש OUT? מזגן IN?


לא באופן חד משמעי. החשיפה לשמש באופן מבוקר היא דבר חשוב ואפילו בריא. מי שנמנע לחלוטין מחשיפה לשמש עלול לסבול מחוסר בוויטמין D. ויטמין זה חשוב לגוף האדם, ומחסור בו עלול לגרום למחלות רבות כמו מחלות לב, סוכרת ועוד. אך עם זאת יש לזכור כי אנו חיים במדינת ישראל שהיא מדינה חמה בה החורף זעיר והקיץ חם ובועט. השמש מחממת אותנו פה בארץ ברוב ימי השנה, ואנו חשופים לקרניה כמעט בכל יום וכמעט בכל שעה. אז כן, כדאי להימנע משהיה בלתי מבוקרת בשמש בשעות החמות, שהן שעות הצהריים, וביציאה לשמש להתגונן באמצעים המוכרים.


מהם האזורים בגוף עליהם מומלץ יותר לשמור מנזקי השמש?


ישנם אזורים החשופים יותר לקרינת השמש, עליהם בדרך כלל אנו גם שומרים יותר: הידיים, הרגליים, הכתפיים. אך ישנם איברים שביציאה לשמש אנו פחות מעניקים להם תשומת לב, אלו אזורים רגישים שכדאי לזכור אותם, למשל האוזניים. כשאנו חובשים כובע, בדרך כלל האוזניים שלנו נותרות בחוץ חשופות. כמו כן, שביל השיער הוא אזור חשוף שעלול להינזק מקרני השמש הלוהטות. לאנשים בעלי שיער דליל, הקרקפת היא אזור מועד לפורענות. צריך לזכור שהשמש משפיעה על העור של כולם אך לא באופן אחיד: הסיכוי לנזקי שמש אצל אנשים בעלי עור כהה עדיין נמוכים בהרבה מאנשים בעלי גוון עור בהיר ועיניים בהירות. מכיוון שהמודעות לנזקי שמש קיימת רק בשנים האחרונות, אנשים רבים כבר נחשפו, ונזקו.

האם לרפואה האסתטית יש פתרון לנזקים אלו?


לרפואה האסתטית יש פתרונות לנזקי עור, אך מי שעומד לעבור טיפולים אסתטיים לתיקון נזקי עור צריך לדעת כי הטיפול יכול לעזור לשפר את המצב במידה מסוימת, אך לא לתקן אותו לחלוטין. במרפאה לכירורגיה פלסטית אנו מבצעים טיפולים המתבססים על גלי אור וגלי רדיו. הטיפול לדוגמא בנימי הדם המופיעים על הפנים ובאזורים נוספים מתיר לנו ליצור חימום של כלי הדם בעזרת האנרגיה של גלי הרדיו והאור הנבלעים על ידי הכדוריות האדומות, מה שבסופו של דבר סוגר את נימי הדם. גם בכתמי פיגמנטציה אנו מטפלים במכשור דומה. כתמי הפיגמנטציה המופיעים בדרך כלל על הפנים או על זרועות הידיים, מטופלים ב"פולסים" של גלי אור המותאמים לסוג הטיפול. טיפול זה יהפוך קודם כל את כתמי הפיגמנטציה לכהים יותר לתקופה קצרה של שבוע עד שבועיים ואז יפרק אותם.

לכתבות נוספות בנושא עור הפנים:
טיפוח עור הפנים - זה הזמן
קרמים להבהרת עור הפנים - המדריך
נקבוביות על (עור) הפנים
הצערת עור הפנים: להחזיר את הגלגל לאחור
איך להגן על עור הפנים והגוף בקיץ

האם אדם שטופל בגלי אור ורדיו, וישוב להיחשף לשמש, מוגן מפני נזקים?


בהחלט לא. אדם שטופל וישוב להיחשף לשמש אינו מוגן. הטיפול אינו מהווה טיפול מונע, ומי שנחשף לשמש באופן לא מבוקר מגדיל את הסיכויים לנזקי עור במקומות שטופלו ובמקומות נוספים כאחד. כדי למנוע את הצורך בטיפולים ולמנוע נזקי עור או מראה עור לא אחיד, מבוגר ויבש, יש להיות מודעים לסכנות, וכאמור, לצאת בצורה מבוקרת לשמש. כך תוכלו לשמור על עור נעים יותר, צעיר יותר ובטח שבריא יותר לאורך זמן.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר