השפעות הגיל הפיזיולוגי על הזוגיות

כשאדם שומר על אורח חיים בריא ומקפיד להתאמן ולאכול נכון, גילו הפיזיולוגי יהיה צעיר מגילו הכרונולוגי. בני זוג שאורח חייהם שונה, עשויים ליצור פער בגיל הפיזיולוגי בינהם והדבר משליך על הזוגיות במישורים רבים
ד``ר איתי זיו
| 07/09/2013 |
צפיות: 7,360
תמי ורונן התחתנו לפני כ- 20 שנה ולהם שני ילדים. כיום תמי בת 47 (עוסקת בתחום החינוך) ורונן בן 52 (עוסק בתחום ההייטק). מבחינת הקפדה על אורח חיים בריא ישנם הבדלים בגישות בין תמי ורונן.
מבחינת עיסוק בפעילות גופנית ומצב גופני - רונן מתאמן למעלה מעשרים שנה 3 פעמים בשבוע: טריאתלון, אימון בחדר כושר מפעם לפעם וסך הכל 10-8 שעות בשבוע. רונן סובל מעודף משקל קל ואחוזי שומן מעט גבוהים מהממוצע (22% שומן) והוא בריא בדרך כלל. תמי, לעומת זאת, הפסיקה להתאמן לאחר הלידה של הילד הראשון (בגיל 28). עד אז תמי התאמנה סך הכל פעמיים בשבוע והתקשתה להתמיד בכך. תמי סובלת מעודף משקל מהותי ואחוז השומן בגופה – 45% (הממוצע לנשים 22%-30%). כמו כן, ב- 15 השנים האחרונות תמי מעשנת ועבודתה כרוכה בלחץ נפשי לא מועט.

לאור זאת, לאחר שנים של הזנחה גופנית ואי שמירה על אורח חיים בריא נוצרו פערים בגיל הפיזיולוגי בין תמי לרונן. על פניו נראה שרונן הנו בגיל פיזיולוגי הצעיר במספר שנים מהגיל הכרונולוגי שלו ואילו תמי נמצאת בתהליך מתקדם של הזדקנות המתבטא, בין השאר, בגיל פיזיולוגי גבוה מהותית מהגיל הכרונולוגי. במקרה המתואר נוצרים הבדלים מהותיים בין בני הזוג:

למידע נוסף בנושא זוגיות הכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום יחסים, זוגיות ונישואין
פורום כושר גופני
פורום סקס ויחסים
פורום קואצ'ינג זוגיות, אימון זוגי

1. המצב הבריאותי


אחד מבני הזוג לוקה במחלה כרונית וזקוק לטיפול ותמיכה של בן זוגו. במקרה זה אחד מבני הזוג עשוי לוותר על לוותר עיסוק בתחביבים שונים מפאת קוצר זמן, להקפיד על ליווי לרופאים ולאנשי מקצוע אחרים, קניית תרופות ועזרים נוספים על מנת להקל על חייו של בן הזוג ועוד.

2. משקל ואחוזי שומן


ההבדלים בין בני זוג בנושא זה משמעותיים מאוד. פעמים רבות בני זוג אינם מחזיקים בתפיסה זהה לגבי שמירה על הבריאות והגוף בכלל ולכך יש השלכות ממשיות. ניתן להבחין (כמו במקרה של רונן ותמי) שאט אט עם העלייה בגיל נוצרים פערים בין בני הזוג בנושא זה ואחד מהם סובל מהשמנה מופרזת שלה השלכות בכל מישורי החיים לרבות: סוציולוגית, בריאותית. אסתטית, קשיים במציאת עבודה ועוד. בנוסף, בן הזוג הסובל מעודף משקל ואחוזי שומן הנו בעל הרגלי חיים שונים לחלוטין מבן זוגו ששומר על אורח חיים בריא.

3. משיכה מינית וחשק מיני


באופן כללי ניתן לציין שיש פערים בין בני זוג בנושא זה. הבדלים בגיל הפיזיולוגי בין בני זוג יגרמו להחרפת ההבדלים בסוגיה זו. ממחקרים שנעשו בתחום עולה שעלייה במשקל ובאחוזי השומן משפיעה לשלילה על החשק המיני והמשיכה. אישה או גבר הסובלים מעודף משקל ואחוז שומן גבוהים אינם מושכים כבעבר והדבר משפיע הן על תדירות קיום יחסי המין והן על איכותם. בנוסף, נמצא קשר בין עליה במשקל ואחוז השומן לבין עליה בהיארעות גירושין בין בני הזוג.

4. קשיים בקיום יחסי מין


יחסי מין הנם אחד מהבסיסים החשובים במערכת יחסים בין בני זוג. כשמדובר בעודף משקל של שני בני הזוג עלול להיווצר קושי אמיתי לקיים יחסי מין והוויתורים הם קשים במיוחד. אנשים כבדי משקל הם בעלי כושר גופני אירובי ואנאירובי ירודים במיוחד מה שעלול, במרבית המקרים, להוות בעיה בעת קיום יחסי מין.


5. הופעה אסתטית גרועה


השמנה רבת שנים כרוכה בהרעה ממשית של ההופעה האסתטית. קיימים הבדלים בוותק ההשמנה של האישה או הגבר. 'ותק השמנה' של 3-5 שנים אינו דומה כלל ל'ותק השמנה' של 20-30 שנה ויותר. אגב, במידה ושני בני הזוג סובלים מהשמנה משמעותית הם עשויים להסתגל למצב הקיים, בשונה ממצב בו רק אחד מבני הזוג סובל מעודף משקל. עודף משקל ואחוזי שומן גבוהים גורמים למראה מבוגר בהרבה מהגיל הכרונולוגי. מבינה אסתטית יש למשקל עודף השלכות נוספות, כמו הופעת דליות (ורידים בולטים) בגפיים התחתונות, צלוליטיס (ריכוז שומן באזורים שונים בגוף – העור נראה כמו קליפת תפוז), פיזור שומן באופן לא פרופורציונלי (בעיקר אצל נשים), סנטר כפול ועוד.

6. רמת הוויטליות - חיוניות


גיל פיזיולוגי הנמוך משמעותית מהגיל הכרונולוגי מייצר גם רמת ויטליות גבוהה. אם קיים הבדל משמעותי בגיל הפיזיולוגי של בני זוג, יהיו שינויים בולטים גם ברמת הוויטליות שלהם. או אז אחד מבני הזוג נראה זחוח, עייף ופסיבי, לעיתים, ואילו בן זוגו עירני, חיוני ומלא אנרגיה.

7. תחביבים משותפים


כשאחד מבני הזוג שומר באדיקות על אורח חיים בריא, במקרים רבים הוא משתתף באירועים ספורטיביים. אם בן הזוג השני אינו מתאמן הוא לא ייקח חלק בכל הארועים הללו. פערים כאלו בין בני הזוג עלולים אף לגרום לבעיות והתרחקות. ענפי ספורט כמו מרתון, טריאתלון, רכיבה מקצועית על אופניים וכדומה דורשים שעות אימון רבות של 15-20 שעות שבועיות, שעשויות ליצור מרמור בקרב בן הזוג שאינו מתעמל.

8. אכילה במסעדות ובמקומות בילוי


כשישנם הבדלים מהותיים בתפיסה של אורח חיים בריא בין בני זוג, לעיתים תתעורר בעיה להגיע להבנה והסכמה אודות מסעדה או בילוי משותף. בן הזוג ששומר על אורח חיים בריא וספורטיבי יבחר לרוב מסעדה בתומכת בכך. בן זוגו שאינו בוחל בשום מזון עתיר קלוריות ובעל אחוז שומן גבוה, לא יקפיד על מסעדות בריאות.

לכתבות נוספות בנושא זוגיות:
עשר עובדות מפתיעות על נשיקות
כל הסודות על משיכה מינית
חושבים על חתונה? אל תחשבו לגור יחד לפני
זוגיות: ההפתעות שמחכות לנו אחרי החתונה
זוגיות מתגמלת: איך מוצאים ואיך משמרים?

9. השמנה ונחירות


גיל פיזיולוגי הנמוך מהותית מהכרונולוגי, קשור, במרבית המקרים, בהשמנה. להשמנה יש קשר ישיר גם עם איכות השינה ועם נדודי שינה ונחירות. כשחלה עלייה במשקל המעבר באף הופך לצר יותר ועוצמת הרעש עולה ככל שמהירות האוויר עולה. נחירות עשויות להגיע לעוצמה של 60-50 דציבלים (דומה לרעש הנשמע מאוטובוס נוסע כשנמצאים 3 מטר ממנו). במקרים הללו איכות השינה הן של בן הזוג הנוחר והן של בן הזוג שלצידו פוחתת משמעותית. זוהי פגיעה חמורה באיכות החיים. שינה שאינה עמוקה ואיכותית דיה ולא מאופיינת במספר שעות מתאים (בקורלציה לגיל האדם) תורמת להזדקנות מואצת וכן גם להרעה של המצב הבריאותי: מראה עייף, השמנה ועוד ועוד.

10. הדימוי העצמי של בני הזוג והשפעה על איכות החיים


דימוי עצמי תלוי במשתנים רבים ובין השאר במשקל ואחוזי השומן. במידה ואחד מבני הזוג סובל מהשמנה והופעה אסתטית גרועה, הרי גובר הסיכוי שיסבול מדימוי עצמי נמוך. הדבר יכול להתבטא באופן ההתנהלות בחברה, בבילויים, בקיום יחסי מין (או הימנעות מהם), בחוסר פתיחות בקשר ועוד. לפיכך, כשישנם הבדלים בין בני זוג – האחד סובל מדימוי עצמי נמוך במיוחד והשני – כלל לא, נפגעת גם איכות החיים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר איתי זיו
סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל אביב. מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר. מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית.