חומצה היאלורונית או שומן עצמי?

חומצה היאלורונית משמשת זה מכבר לפיסול הפנים. לאחרונה נכנס השימוש בהזרקת שומן עצמי למילוי קמטים והגדלת נפח הפנים. האם לפסל את הפנים על ידי חומצה היאלורונית או על ידי הזרקת שומן עצמי? לפניכם כל השאלות והתשובות שיעזרו לכם להחליט
מאת ד"ר ערן חדד
| 28/08/2013 |
צפיות: 8,901
המחקר מתמקד היום בדרכים למיצוי מרבי של השומן כך שיופקו ממנו תאי גזע. לתאי הגזע פוטנציאל חלוקה למגוון סוגים של תאים, מה שמעניק להם יכולת לחידוש רקמות כדוגמת פצעים קשיי ריפוי וצלקות שקועות. בנוסף מופרשים מתאים אלה חומרים הקרויים ציטוקינים העשויים לגרום לשגשוג כלי דם, ולשפר את התגובה החיסונית של הרקמה. בגזרת חומרי המילוי הסינטטיים, לרבות חומצה היאלורונית, השאיפה היא לפתח חומרים עמידים ויעילים יותר.

מהי חומצה היאלורונית?


חומצה היאלורונית היא שרשרת של מולקולות סוכר רבות המהוות כחמישית ממשקל הגוף וממלאת את החללים שבין תאי העור. כיון שלחומר נטייה לספוח מים, הוא משמר את לחות ונפח העור ומעודד יצירה של סיבי קולגן ואלסטין. בכך, משמר החומר את המראה הצעיר והרענן של העור. במהלך ההזדקנות, כמות החומצה ההיאלורונית בגוף פוחתת. תהליך זה גורם להתייבשות העור ולהיווצרות קמטים. החומצה ההיאלורונית להזרקה מיוצרת במעבדה ומתקבלת כחומר סטרילי במזרק. ניתן להזריקה בתנאי מרפאה, תחת הרדמה מקומית.

מידע נוסף בנושא ניתוחים פלסטיים הכנסו לפורומים:
פורום הגדלת חזה, הקטנת חזה
פורום מילוי קמטים, עיבוי שפתיים, הזרקת בוטוקס
פורום מתיחת פנים, מתיחת בטן
פורום ניתוחים פלסטיים לילדים
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית

כיצד מופק שומן עצמי?


את השומן העצמי, לעומת זאת, יש לקצור מאזור אחר בגוף. בתחילת הפעולה, מוזרקת תמיסה המכילה מי מלח והרדמה מקומית לאזור התורם (כדוגמת הירכיים, או הבטן), אשר מסייעת בשאיבת השומן. בהמשך, מוחדרת צינורית המחוברת לוואקום לשכבה התת עורית דרך חתך זעיר באזורים מוסתרים ככל שניתן. השומן הנשאב עובר תהליך עיבוד במקום ומוזרק לאזור בו נדרש המילוי.

כיצד מוזרקים החומרים?


לצורך הזרקת חומצה היאלורונית, נדרשים תנאי מרפאה. כיוון שלהזרקת השומן נלווית שאיבת שומן, יש צורך בביצוע הרדמה מקומית נרחבת יותר,או אף הרדמה כללית. במקרים אלה, יש לבצע את הפעולה במקום היכול לספק אמצעים מתקדמים יותר כגון חדר פעולות, או אף חדר ניתוח.

כמה זמן לוקח לחומרים להספג?


משך ההשפעה של חומצה היאלורונית אינה קבועה. החומר מתפרק ונספג באופן כמעט מלא כתשעה חודשים עד שנה וחצי ממועד ההזרקה. קצב ספיגת החומר משתנה בין מטופל/ת למטופל/ת ותלוי בסמיכות החומר המוזרק ואזור ההזרקה (סביב הפה או אזורים דינאמיים אחרים קצב הספיגה מהיר יותר).

לאחרונה, פותחו מספר סוגים של חומצות היאלורוניות, שנטען כי קצב הספיגה שלהן אף אורך כשנתיים. ספיגת השומן מהירה יותר, אולם לאחר כשנה, רק כרבע עד שליש מכמות החומר המוזרק נותרת לטווח הארוך. הדבר תלוי בטכניקת ההזרקה – ככל שמוזרקים נפחים קטנים יותר בנקודות רבות יותר, יכולת החומר להיקלט גבוהה יותר. השומן ייקלט יותר גם באזורים עם אספקת דם מוגברת (כגון הפנים).


האם יש צורך בהזרקה חוזרת?


בהחלט. על המטופל/ת לדעת כי בהזרקה של שומן, או חומצה היאלורונית יידרשו סבבי הזרקה נוספים. ההבדל המשמעותי הוא שבהזרקה של חומצה היאלורונית, יש לחזור על ההזרקה מספר רב של פעמים. לעומת זאת, כיוון שחלק קטן מהשומן שיוזרק יישאר בטווח הארוך, הזרקה שנייה או שלישית יותירו נפח מסוים שעשוי למנוע סבבי הזרקה נוספים בהמשך.

לאיזה חומר השפעה הרבה יותר?


החומצה ההיאלורונית מוחדרת לעור בצורת ג'ל. לג'ל "יכולת הרמה" משמעותית יותר של הרקמה בהשוואה לשומן, שכן השומן רך ועדין יותר. לעומת זאת, חלק גדול יותר מהנפח המוזרק יהיה יעיל לאחר למעלה משנה בהזרקה של שומן. הסיבה לכך היא שתאי השומן אשר שרדו ונקלטו שומרים על נפחם בטווח הארוך.

האם יש הבדל בשיעור תופעות הלוואי?


ההבדל אינו משמעותי. תופעות הלוואי הנלוות להזרקות קשורות בעיקר לטראומה מההזרקה וכוללות נפיחות קלה או שטף דם מקומי. תופעות אלה זמניות וחולפות על פי רוב אחרי מספר ימים. חומצה היאלורונית עלולה לגרום לרגישות לעתים רחוקות מאוד. גם במקרים אלה ניתן, באמצעים פשוטים, לפתור את הבעיה.

לכתבות נוספות בנושא חומצה היאלורונית ושומן עצמי:
מגוון השימושים של חומצה היאלורונית
טיפול בחומצה היאלורונית למילוי קמטים
הגדלת חזה באמצעות הזרקת שומן עצמי
טיפולים אסתטיים לעור בכל עשור
12 מיתוסים מופרכים על ניתוחים פלסטיים

מהם שיקולי הרופא בהעדפת חומצה היאלורונית על פני שומן עצמי, או להיפך?


כאשר קיימת העדפה ברורה של המטופל/ת לאחד החומרים, ניתן להזריק את החומר המועדף עליו. יחד עם זאת, יש להציג לו את יתרונותיו של החומר השני.
כאשר מבוצעת שאיבת שומן לצורכי עיצוב הגוף, ניתן להשתמש בחלק קטן מהשומן הנשאב ולהזריקו לצורך קבלת נפח וטשטוש קמטים. בכך, ישנו ניצול של חומר קיים.
כאשר מבוצעת הרדמה כללית לצורך ניתוח אסתטי אחר, כדוגמת מתיחת פנים. במקרים אלה המטופל/ת כבר מורדם, דבר המקל על קצירת השומן שכן אין צורך להרדים את אזור השאיבה במיוחד.
כאשר יש צורך בכמות קטנה של חומר, או שיש לשפר קמטים בודדים בפנים (בייחוד באנשים צעירים), ישנו יתרון מסוים לחומצה היאלורונית על פני השומן העצמי. בהזרקה מסוג זה תיחסך הטראומה הכרוכה בשאיבת שומן וניתן לבצע פעולה פשוטה וקצרה במרפאה.
כאשר נדרשים נפחים גדולים למילוי (מעל 10 מ"ל). במקרים אלו, עלויות השימוש בחומרים המבוססים על חומצה היאלורונית גדולות מאוד. הזרקת שומן עצמי, עשויה להוזיל את העלויות, ולאפשר נפחי מילוי ללא הגבלה.

לסיכום, במרבית המקרים בהם נדרשת תוספת נפח לפנים, או טשטוש קמטים, ניתן להזריק חומצה היאלורונית, או שומן עצמי. החומצה ההיאלורונית נספגת באופן כמעט מלא אך יעילות החומר גבוהה יחסית. השומן רך יותר, נספג ברובו, אך הכמות הנותרת מחזיקה בטווח הארוך. יש העדפה מסוימת להזרקת שומן עצמי כאשר נדרשת הזרקת חומר מילוי בכמות גדולה, או כאשר המטופל/ת מורדם לצורך ניתוח אחר.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

נרשמה עלייה חדה בביקוש לניתוחים פלסטיים בקרב בני נוער במהלך קיץ 2019
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/08/2019 |
צפיות: 1,067
האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית הודיע כי עם כניסתו של החופש הגדול קיים ביקוש רב לביצוע הליכים כירורגיים אסתטיים ופלסטיים בקרב בני נוער בישראל. מהם הניתוחים שנכנסו לרשימת הטופ 5? כיצד בוחרים מומחה אמין ומקצועי? איך קשורה לכל זה תרבות הסלפי? ואלו המלצות חשובות מעניק האיגוד להורים?
קרא עוד
חזה טובולרי: תסמינים, סיכונים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 08/07/2019 |
צפיות: 624
חזה טובולרי נחשב לבעיה נפוצה בקרב נשים, אשר גורמת לתחושת דימוי גוף נמוך וביטחון עצמי ירוד. כיצד מזהים את התופעה? כמה דרגות קיימות? ומה הוא מותחן רקמות?
קרא עוד
כיצד מאבחנים קרע בשתל סיליקון?
כמה שנים לאחר ניתוח להגדלת חזה, עלול להיווצר קרע בשתל הסיליקון שפוגם בשלמותו. מהו סדר הפעולות לאחר גילוי הקרע? מהי קופסית? וכיצד מטפלים בתופעה זו?
קרא עוד
מתיחת צוואר ופנים: כל מה שצריך לדעת על ההליך
עם הגיל, עור הפנים והצוואר מאבד את הגמישות שלו והוא הופך נפול ומתמלא בקמטים. מתיחת פנים וצוואר מאפשרת לדחות את ההזדקנות הטבעית של העור ולשמור על מראה צעיר ורענן
קרא עוד
בודי טייט: הפיתוח הישראלי לשאיבת שומן
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 10/02/2019 |
צפיות: 897
זה הזמן שלכם להיפרד לשלום ממצבורי השומן שבגוף. הכירו את השיטה המהפכנית שממיסה את השומן, מהדקת את העור ומחטבת אותו – כל זאת בפעולה אחת
קרא עוד
עגול, גבוה, טבעי, נמוך – באיזה שתל תבחרי?
כשאת עומדת בפני ההחלטה לעבור ניתוח להגדלת חזה, את צריכה לדעת מה האפשרויות הקיימות כיום בכל הקשור לשתלים בהקשר של המלצות הרופא המנתח, המראה לאחר הניתוח והתאמתו לציפיות שלך. לא יודעת במה לבחור? עשינו סדר בשבילך:
קרא עוד
פיסול פנים: הטיפול שיחזיר אתכם לנעורים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/11/2018 |
צפיות: 962
קיימות לא מעט שיטות טיפול אסתטיות לקבלת מראה פנים צעיר יותר. פיסול פנים זוהי שיטה חדשנית ופורצת דרך, אשר בניגוד לשאר השיטות הקיימות היא פחות מסוכנת, יותר אפקטיבית ומסתמכת על החומרים הטבעיים של הגוף
קרא עוד
הצרת היקפים: להיפטר מהשומן העודף
שומן יכול להיות מטרד לא קטן ולפעמים כושר, דיאטה ותזונה נכונה אינם מספיקים כדי להיפטר ממנו. במקרים אלה אפשר לפנות למומחה בכירורגיה פלסטית ולהיפטר מהמטרד
קרא עוד
הרמת גבות: סוגי ניתוח וגורמי סיכון
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 03/10/2018 |
צפיות: 855
ניתוח הרמת גבות והרמת מצח הוא הליך כירורגי שבו מותחים את השליש העליון של הפנים כדי להחליק קמטים ולהצעיר את מראה הפנים
קרא עוד
הגדלת חזה בגיל צעיר: כל מה שצריך לדעת על ההליך
לגודל של החזה ולנראות שלו יכולה להיות השפעה עצומה על הביטחון העצמי ועל דימוי הגוף של נערות מתבגרות. הגדלת חזה בגיל צעיר אינה מסוכנת אך יש כמה דברים שחשוב לדעת לפני שמקבלים החלטה בעניין
קרא עוד