חכם בשמש - לשמור על עיניים בריאות

בשנים האחרונות עלתה המודעות לנזקי השמש לעור, החל מהיווצרות כתמי פיגמנטציה וכלה בסרטן העור. אך מה לגבי איבר חשוב נוסף - עיניים? קרינת השמש עלולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים לעיניים, ובמצבים קשים להוביל אף לניתוח ולנזק תמידי לראיה
מאת ד"ר אירית ברקת
| 07/08/2013 |
צפיות: 6,162
דירוג: 3.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 3.0 מתוך 5
בניגוד לדעה הרווחת, השמש בישראל עלולה לגרום נזקים בכל ימות השנה, גם בחורף וגם בימים מעוננים. קיימים שני סוגי קרניים אולטרא סגוליות שלהן השפעה הרסנית על העיניים: קרני UVA בעלות אורך גל ארוך, הגורמות לשיזוף העור וקרני UVB בעלות אורך גל קצר, המסוכנות יותר וגורמות לכוויות. לעיניים שלנו יש הגנה טבעית חלקית מפני קרני השמש. חשיפת יתר לקרינת קרני השמש האולטרא סגוליות עלולה לגרום לנזקים חריפים כמו למשל פגיעה באפיתל הקרנית (השכבה החיצונית של העין) מה שעלול לגרום לכאבים, צריבה וסנוור.

למידע נוסף בנושא עיניים הכנסו לפורומים:
פורום אופטיקה, משקפיים, עדשות מגע
פורום כבדי ראיה, מחלות רשתית, ראיה ירודה
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום רפואת עיניים ילדים
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה

בנוסף, ישנם גם נזקים ארוכי טווח שעלולים להיווצר כתוצאה מחשיפה מצטברת לשמש למשל גידולים סרטניים על עור העפעפיים, אזור שלא נמרח בקרם הגנה. ברוב המקרים, הנגעים מופיעים על העפעף התחתון, אבל הם יכולים להופיע בכל מקום על העפעפיים, בפינות העין, תחת הגבות, ובאזורים סמוכים של הפנים. גידול זה גדל לאט, ונדיר שמתפשט לחלקים אחרים של הגוף. עם זאת, בהיעדר טיפול, הגידול עלול להתפשט ולגרום לנזק רב ולעיוות. תסמינים כגון נגעים וגושים בעפעפיים מצדיקים פנייה לייעוץ רפואי.

נזקים נוספים הנגרמים מחשיפה ממושכת הם: התפתחות נגעים על לובן העין (פינגואקולה) ואף נגעים שמטפסים על הקרנית (פתריגיום), שעלולים לגרום לנזק לראיה ולהצריך ניתוח להסרת הנגע. במקרים חמורים קרינת השמש יכולה לתרום גם להתפתחות של ניוון של הרשתית בגיל מבוגר, פגיעה שהיא בלתי הפיכה ועלולה לגרום לנזק לראיה.

מחקרים אחרונים הצביעו על קשר מסתמן בין חשיפה מתמשכת לקרינת שמש לבין היווצרות קטרקט (ירוד). קטרקט הוא עכירות של העדשה של העין, ויכול לגרום לירידה בחדות ובאיכות הראיה ועד כדי אובדן ראיה מלא למעט אור וצללים. במקרים הללו הטיפול היחיד הוא ניתוח קטרקט.


גורמי סיכון


אמנם כל בני האדם נמצאים בסיכון לנזק לעיניים מחשיפה ממושכת לשמש, אבל מספר קבוצות צריכות להתמודד עם סיכון מוגבר. בפרט, ילדים מתחת לגיל 10 עלולים לסבול מנזק רציני ברשתית כתוצאה מחשיפה לשמש. עיניהם אינן מסוגלות לחסום את קרינת ה-UV כפי שעושות זאת העיניים של מבוגרים.

קבוצות אחרות של אנשים בסיכון מעל הממוצע של נזק לעין השמש כוללים: אנשים שעברו ניתוח הוצאת קטרקט ללא השלת עדשה תוך עינית, אנשים הנוטלים תרופות המגבירות את רגישות העין לאור השמש ובכלל, אנשים עם עיניים בהירות.

כיצד להימנע מנזקי השמש לעיניים


הדבר הבסיסי הוא המודעות – ההבנה שגם בחורף וגם בימים מעוננים, העיניים שלנו צריכות להיות מוגנות. הפגיעה בעיניים מהשמש יכולה להיגרם לא רק בעת שיזוף בים. עוצמת קרינת השמש מירבית גם כשהיא משתקפת מהשלג, מהאדמה או מהמים ואפילו מהמדרכה.

איך עושים זאת?



בין השעות 10:00-16:00 חובשים כובע רחב שוליים שחוסם את קרינת השמש מלמעלה.

מרכיבים משקפי שמש בעלי מסגרת רחבה שחוסמת את כניסת הקרינה מהצדדים ועוטפת את כל אזור העיניים. משקפי ג'ון לנון אמנם אופנתיים אך הם עלולים לגרום לנזק חמור יותר מאשר אי הרכבת משקפיים כלל, שכן העדשה יוצרת מסך כהה לעין ובעקבות זאת האישונים מתרחבים והעיניים חשופות יותר לקרינה שחודרת מצידי המסגרת.

לכתבות נוספות בנושא הגנה על העיניים:
משקפי שמש - פריט חובה לעונה הקרובה
מדריך לקניית משקפי שמש
משקפי שמש לילדים: כי הם ה"עיניים" שלכם
עושים ספורט? אתם חייבים משקפי שמש
איך תגנו על העיניים מפני קרינת השמש?

חשוב לרכוש משקפי שמש מחנות מהימנה ולוודא כי העדשות מסננות קרינה. על עדשת המשקפיים מודבקת מדבקה המציינת כי העדשות חוסמות 99-100% מהקרינה UVA ו- UVB. עצם השימוש בעדשה כהה, לאו דווקא גורם לחסימת הקרינה, ועלול לעשות אפקט הפוך בדיוק כמו במקרה של משקפי ג'ון לנון. האישונים מתרחבים והקרינה שחודרת עלולה לגרום לנזק חמור יותר מאשר לאדם שלא מרכיב משקפיים. עדיף לרכוש משקפיים בעלי עדשה כהה ולא בהירה על מנת למנוע כניסת אור כחול, שגם הוא עלול להסב נזק לעין.

האם עדיף להשתזף במכון?


ממש לא. הקרינה ממכשירי השיזוף גדולה מזו של השמש ומסוכנת מאוד לעיניים. לכן המשתזפים בשיטה זו חייבים להרכיב משקפות מגן לעיניים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר מרים מייזל
    ד"ר מרים מייזל
    אורחות חיים, רפואת משפחה ד"ר מייזל היא מומחית ברפואת משפחה ובעלת רישיון לעסוק בהיפנוזה רפואית. דוגלת בתזונה בריאה. בשנת 2018, חיברה ד"ר מייזל פרק בספר לימוד לרופאים. פרק זה עוסק במחקרים שמביעים... קרא עוד