בדיקת ממוגרפיה לנשים שעברו הגדלת חזה

רבות מהנשים העוברות הגדלת חזה מודאגות מהשפעת הניתוח על יעילות הבדיקות לגילוי סרטן שד, לרבות ממוגרפיה. ד"ר ערן חדד מפריך את המיתוסים ומפרט לנשים שעברו הגדלת חזה מהן הבדיקות לגילוי סרטן שד שאסור לפספס
מאת ד"ר ערן חדד
| 10/07/2013 |
צפיות: 7,775
הגדלת חזה היא הניתוח הפלסטי השני בשכיחותו. בעשור האחרון התרחב השימוש בשתלי הסיליקון שאושרו מחדש על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי. אם ברצונך לעבור ניתוח הגדלת חזה, יש מספר עובדות אשר עלייך לדעת, הנוגעות להשפעת השתלים על בדיקת הממוגרפיה והתפתחות סרטן השד. כידוע, בדיקת ממוגרפיה, הינה בדיקת רנטגן המשמשת כבדיקת סקר לזיהוי מוקדם של סרטן השד במקרים שבהם אין תלונות מצד המטופלת, אין גושים אשר ניתן למשש, או אשר קיימות הסתיידויות המהוות עדות למחלה. הבדיקה גם משמשת לאבחון כאשר קיימות תלונות על גוש, עיוות, או הפרשה בשד.

למידע נוסף בנושא הגדלת חזה הכנסו לפורומים:
פורום הגדלת חזה, הקטנת חזה
פורום כירורגית חזה, גידולי סרטן ריאות, גידולי ריאה
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית
פורום סרטן השד
פורום רפואה אסתטית, רפואת עור אסתטית

הבעיה מתחילה כאשר מגיעות לבדיקה נשים אשר עברו הגדלת חזה עם שתלי סיליקון. קרני הרנטגן אינם חודרים דרך השתל והדבר מקשה על הערכת חלק מרקמת השד בביצוע הבדיקה. יעילות הבדיקה בנשים עם שתלי סיליקון פחותה לעומת נשים ללא שתלים. ובכל זאת, הממוגרפיה היא בדיקת הסקר המקובלת גם לנשים עם שתלי סיליקון, בדומה לנשים שלא עברו הגדלת חזה. אז האם הבעיה הטכנית בבדיקה גורמת לאבחון מאוחר יותר של סרטן השד? לא. במחקרים שונים נמצא כי סרטן השד מתגלה בשלב התקדמות דומה בנשים עם ובלי שתלי סיליקון. כמו כן, שיעור התמותה בנשים אשר לקו בסרטן השד ועברו הגדלת חזה דומה לאלה שלקו בסרטן השד ולא עברו הגדלת חזה.

שאלות נפוצות בנושא:

איך מוסברת העובדה שלמרות ההפרעה בבדיקה, סרטן השד אינו מאובחן בשלב מתקדם יותר?
ישנן מספר השערות לכך. ראשית, כפי שיתואר בהמשך, קיימים אמצעים שונים לשיפור איכות הבדיקה בנשים עם שתלי סיליקון. כמו כן, נשים עם שתלי סיליקון הן בעלות מודעות גבוהה לביצוע בדיקת ממוגרפיה, ולכן עוברות את הבדיקה בשכיחות גבוהה יותר.

האם ההפרעה בפענוח תוצאות הממוגרפיה שונה בשתלי מי מלח (סליין) לעומת שתלי סיליקון?
שתלי מי מלח גם מפריעים לביצוע ממוגרפיה, אם כי בעוצמה נמוכה יותר לעומת שתלי הסיליקון, משום שחדירות קרני הרנטגן דרך שתל מי מלח טובה יותר.


האם קיים הבדל בין נשים שהשתל הוחדר אצלן מעל השריר לעומת נשים שהשתל הוחדר אצלן מתחת לשריר?
כן. במנח תת שרירי, ההפרעה שהשתל יוצר בפענוח תוצאות הממוגרפיה פחות משמעותית. במקרים אלו, השריר "מפריד" בין רקמת השד לשתל הסיליקון ומסתיר חלק קטן יותר מרקמת השד.

מה צריכה לעשות מטופלת עם שתלי סיליקון לקראת בדיקת ממוגרפיה?
חשוב ליידע את הגורם הבודק כי קיימים שתלי סיליקון. עובדה זו משנה את טכניקת הבדיקה. כמו כן, חשוב לוודא כי הרנטגנולוג אשר מפענח את הבדיקה, הוא בעל ניסיון מוכח בפענוח ממוגרפיה לנשים עם שתלים.

כיצד ניתן לשפר את איכות הבדיקה?
באישה עם שתלי סיליקון, חשוב לבצע את הבדיקה בטכניקה מיוחדת ה"מפרידה" את השתל מרקמת השד, באמצעות דחיפת השתל לכיוון בית החזה ו"דחיסה" של רקמת השד בין פלטות הבדיקה. טכניקה זו משפרת את איכות הבדיקה. כמו כן, קיימות בדיקות נוספות העשויות להשלים את ממצאי הממוגרפיה, כדוגמת אולטרה סאונד, או MRI.

חשוב לדעת, כי שתלי הסיליקון אינם מפריעים לבדיקה ידנית של השד לצורך אבחון גושים, בין אם הבדיקה מתבצעת על ידי המטופלת ובין אם מתבצעת על ידי רופא.

לעיתים נשאלת השאלה האם קיימת עלייה במקרי סרטן השד בקרב נשים שעברו הגדלת חזה עם שתלי סיליקון. מחקרים רבים מראים כי שיעור סרטן השד הוא דומה בקרב נשים שעברו הגדלת חזה עם שתלי סיליקון בהשוואה לאלו שלא עברו הגדלה. קיימים אף מחקרים בודדים המעידים על ירידה בשיעור סרטן השד בקרב נשים לאחר הגדלת חזה.

לכתבות נוספות בנושא הגדלת חזה:
הגדלת חזה באמצעות הזרקת שומן עצמי
מחקר: הקשר בין הגדלת חזה לבין התאבדות
הגדלת חזה ללא ניתוח - יש דבר כזה?
עשית ניתוח הגדלת חזה? עכשיו צאי לשופינג
מיתוסים נפוצים על ניתוח הגדלת חזה

לסיכום, נוכחות שתלי סיליקון בשדיים אינה מעלה את הסיכון לחלות בסרטן השד. הבדיקה עלולה לשבש מעט את פענוח בדיקת הממוגרפיה. אף על פי כן, קיימים אמצעי עזר משלימים, אשר משפרים את איכות הבדיקה. עובדה זו, בנוסף למודעות הגבוהה של המטופלות למחלה, מביאים לאבחון המחלה בשלב דומה ולשיעורי תמותה דומים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אופיר שיין
    ד"ר אופיר שיין
    מנתח פלסטי בכיר מומחה לכירורגיה פלסטית ניתוחית ואסתטית כולל ניתוחי פנים, עיצוב הגוף והזרקת סיליקון... קרא עוד