בדיקת ממוגרפיה לנשים שעברו הגדלת חזה

רבות מהנשים העוברות הגדלת חזה מודאגות מהשפעת הניתוח על יעילות הבדיקות לגילוי סרטן שד, לרבות ממוגרפיה. ד"ר ערן חדד מפריך את המיתוסים ומפרט לנשים שעברו הגדלת חזה מהן הבדיקות לגילוי סרטן שד שאסור לפספס
מאת ד"ר ערן חדד
| 10/07/2013 |
צפיות: 7,741
הגדלת חזה היא הניתוח הפלסטי השני בשכיחותו. בעשור האחרון התרחב השימוש בשתלי הסיליקון שאושרו מחדש על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי. אם ברצונך לעבור ניתוח הגדלת חזה, יש מספר עובדות אשר עלייך לדעת, הנוגעות להשפעת השתלים על בדיקת הממוגרפיה והתפתחות סרטן השד. כידוע, בדיקת ממוגרפיה, הינה בדיקת רנטגן המשמשת כבדיקת סקר לזיהוי מוקדם של סרטן השד במקרים שבהם אין תלונות מצד המטופלת, אין גושים אשר ניתן למשש, או אשר קיימות הסתיידויות המהוות עדות למחלה. הבדיקה גם משמשת לאבחון כאשר קיימות תלונות על גוש, עיוות, או הפרשה בשד.

למידע נוסף בנושא הגדלת חזה הכנסו לפורומים:
פורום הגדלת חזה, הקטנת חזה
פורום כירורגית חזה, גידולי סרטן ריאות, גידולי ריאה
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית
פורום סרטן השד
פורום רפואה אסתטית, רפואת עור אסתטית

הבעיה מתחילה כאשר מגיעות לבדיקה נשים אשר עברו הגדלת חזה עם שתלי סיליקון. קרני הרנטגן אינם חודרים דרך השתל והדבר מקשה על הערכת חלק מרקמת השד בביצוע הבדיקה. יעילות הבדיקה בנשים עם שתלי סיליקון פחותה לעומת נשים ללא שתלים. ובכל זאת, הממוגרפיה היא בדיקת הסקר המקובלת גם לנשים עם שתלי סיליקון, בדומה לנשים שלא עברו הגדלת חזה. אז האם הבעיה הטכנית בבדיקה גורמת לאבחון מאוחר יותר של סרטן השד? לא. במחקרים שונים נמצא כי סרטן השד מתגלה בשלב התקדמות דומה בנשים עם ובלי שתלי סיליקון. כמו כן, שיעור התמותה בנשים אשר לקו בסרטן השד ועברו הגדלת חזה דומה לאלה שלקו בסרטן השד ולא עברו הגדלת חזה.

שאלות נפוצות בנושא:

איך מוסברת העובדה שלמרות ההפרעה בבדיקה, סרטן השד אינו מאובחן בשלב מתקדם יותר?
ישנן מספר השערות לכך. ראשית, כפי שיתואר בהמשך, קיימים אמצעים שונים לשיפור איכות הבדיקה בנשים עם שתלי סיליקון. כמו כן, נשים עם שתלי סיליקון הן בעלות מודעות גבוהה לביצוע בדיקת ממוגרפיה, ולכן עוברות את הבדיקה בשכיחות גבוהה יותר.

האם ההפרעה בפענוח תוצאות הממוגרפיה שונה בשתלי מי מלח (סליין) לעומת שתלי סיליקון?
שתלי מי מלח גם מפריעים לביצוע ממוגרפיה, אם כי בעוצמה נמוכה יותר לעומת שתלי הסיליקון, משום שחדירות קרני הרנטגן דרך שתל מי מלח טובה יותר.


האם קיים הבדל בין נשים שהשתל הוחדר אצלן מעל השריר לעומת נשים שהשתל הוחדר אצלן מתחת לשריר?
כן. במנח תת שרירי, ההפרעה שהשתל יוצר בפענוח תוצאות הממוגרפיה פחות משמעותית. במקרים אלו, השריר "מפריד" בין רקמת השד לשתל הסיליקון ומסתיר חלק קטן יותר מרקמת השד.

מה צריכה לעשות מטופלת עם שתלי סיליקון לקראת בדיקת ממוגרפיה?
חשוב ליידע את הגורם הבודק כי קיימים שתלי סיליקון. עובדה זו משנה את טכניקת הבדיקה. כמו כן, חשוב לוודא כי הרנטגנולוג אשר מפענח את הבדיקה, הוא בעל ניסיון מוכח בפענוח ממוגרפיה לנשים עם שתלים.

כיצד ניתן לשפר את איכות הבדיקה?
באישה עם שתלי סיליקון, חשוב לבצע את הבדיקה בטכניקה מיוחדת ה"מפרידה" את השתל מרקמת השד, באמצעות דחיפת השתל לכיוון בית החזה ו"דחיסה" של רקמת השד בין פלטות הבדיקה. טכניקה זו משפרת את איכות הבדיקה. כמו כן, קיימות בדיקות נוספות העשויות להשלים את ממצאי הממוגרפיה, כדוגמת אולטרה סאונד, או MRI.

חשוב לדעת, כי שתלי הסיליקון אינם מפריעים לבדיקה ידנית של השד לצורך אבחון גושים, בין אם הבדיקה מתבצעת על ידי המטופלת ובין אם מתבצעת על ידי רופא.

לעיתים נשאלת השאלה האם קיימת עלייה במקרי סרטן השד בקרב נשים שעברו הגדלת חזה עם שתלי סיליקון. מחקרים רבים מראים כי שיעור סרטן השד הוא דומה בקרב נשים שעברו הגדלת חזה עם שתלי סיליקון בהשוואה לאלו שלא עברו הגדלה. קיימים אף מחקרים בודדים המעידים על ירידה בשיעור סרטן השד בקרב נשים לאחר הגדלת חזה.

לכתבות נוספות בנושא הגדלת חזה:
הגדלת חזה באמצעות הזרקת שומן עצמי
מחקר: הקשר בין הגדלת חזה לבין התאבדות
הגדלת חזה ללא ניתוח - יש דבר כזה?
עשית ניתוח הגדלת חזה? עכשיו צאי לשופינג
מיתוסים נפוצים על ניתוח הגדלת חזה

לסיכום, נוכחות שתלי סיליקון בשדיים אינה מעלה את הסיכון לחלות בסרטן השד. הבדיקה עלולה לשבש מעט את פענוח בדיקת הממוגרפיה. אף על פי כן, קיימים אמצעי עזר משלימים, אשר משפרים את איכות הבדיקה. עובדה זו, בנוסף למודעות הגבוהה של המטופלות למחלה, מביאים לאבחון המחלה בשלב דומה ולשיעורי תמותה דומים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אופיר שיין
    ד"ר אופיר שיין
    מנתח פלסטי בכיר מומחה לכירורגיה פלסטית ניתוחית ואסתטית כולל ניתוחי פנים, עיצוב הגוף והזרקת סיליקון... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

נרשמה עלייה חדה בביקוש לניתוחים פלסטיים בקרב בני נוער במהלך קיץ 2019
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/08/2019 |
צפיות: 1,635
האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית הודיע כי עם כניסתו של החופש הגדול קיים ביקוש רב לביצוע הליכים כירורגיים אסתטיים ופלסטיים בקרב בני נוער בישראל. מהם הניתוחים שנכנסו לרשימת הטופ 5? כיצד בוחרים מומחה אמין ומקצועי? איך קשורה לכל זה תרבות הסלפי? ואלו המלצות חשובות מעניק האיגוד להורים?
קרא עוד
חזה טובולרי: תסמינים, סיכונים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 08/07/2019 |
צפיות: 770
חזה טובולרי נחשב לבעיה נפוצה בקרב נשים, אשר גורמת לתחושת דימוי גוף נמוך וביטחון עצמי ירוד. כיצד מזהים את התופעה? כמה דרגות קיימות? ומה הוא מותחן רקמות?
קרא עוד
כיצד מאבחנים קרע בשתל סיליקון?
כמה שנים לאחר ניתוח להגדלת חזה, עלול להיווצר קרע בשתל הסיליקון שפוגם בשלמותו. מהו סדר הפעולות לאחר גילוי הקרע? מהי קופסית? וכיצד מטפלים בתופעה זו?
קרא עוד
מתיחת צוואר ופנים: כל מה שצריך לדעת על ההליך
עם הגיל, עור הפנים והצוואר מאבד את הגמישות שלו והוא הופך נפול ומתמלא בקמטים. מתיחת פנים וצוואר מאפשרת לדחות את ההזדקנות הטבעית של העור ולשמור על מראה צעיר ורענן
קרא עוד
בודי טייט: הפיתוח הישראלי לשאיבת שומן
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 10/02/2019 |
צפיות: 1,015
זה הזמן שלכם להיפרד לשלום ממצבורי השומן שבגוף. הכירו את השיטה המהפכנית שממיסה את השומן, מהדקת את העור ומחטבת אותו – כל זאת בפעולה אחת
קרא עוד
עגול, גבוה, טבעי, נמוך – באיזה שתל תבחרי?
כשאת עומדת בפני ההחלטה לעבור ניתוח להגדלת חזה, את צריכה לדעת מה האפשרויות הקיימות כיום בכל הקשור לשתלים בהקשר של המלצות הרופא המנתח, המראה לאחר הניתוח והתאמתו לציפיות שלך. לא יודעת במה לבחור? עשינו סדר בשבילך:
קרא עוד
פיסול פנים: הטיפול שיחזיר אתכם לנעורים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/11/2018 |
צפיות: 1,064
קיימות לא מעט שיטות טיפול אסתטיות לקבלת מראה פנים צעיר יותר. פיסול פנים זוהי שיטה חדשנית ופורצת דרך, אשר בניגוד לשאר השיטות הקיימות היא פחות מסוכנת, יותר אפקטיבית ומסתמכת על החומרים הטבעיים של הגוף
קרא עוד
הצרת היקפים: להיפטר מהשומן העודף
שומן יכול להיות מטרד לא קטן ולפעמים כושר, דיאטה ותזונה נכונה אינם מספיקים כדי להיפטר ממנו. במקרים אלה אפשר לפנות למומחה בכירורגיה פלסטית ולהיפטר מהמטרד
קרא עוד
הרמת גבות: סוגי ניתוח וגורמי סיכון
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 03/10/2018 |
צפיות: 904
ניתוח הרמת גבות והרמת מצח הוא הליך כירורגי שבו מותחים את השליש העליון של הפנים כדי להחליק קמטים ולהצעיר את מראה הפנים
קרא עוד
הגדלת חזה בגיל צעיר: כל מה שצריך לדעת על ההליך
לגודל של החזה ולנראות שלו יכולה להיות השפעה עצומה על הביטחון העצמי ועל דימוי הגוף של נערות מתבגרות. הגדלת חזה בגיל צעיר אינה מסוכנת אך יש כמה דברים שחשוב לדעת לפני שמקבלים החלטה בעניין
קרא עוד