אלרגיה - אולי המקור הוא בכלל נפשי?

לבלוב, פריחה וימים שטופי שמש מבשרים לרובינו על בוא האביב, אבל עבור חלקנו זאת תזכורת שעוד התקף אלרגיה עומד להתחיל. אנשים עם אלרגיה נוטים לייחס את התסמינים שלהם למקור חיצוני ולא בוחנים לעומק את האפשרות שמקור האלרגיה הוא עמוק בפנים
מאת ד"ר אמיר אניספלד
| 23/04/2013 |
צפיות: 3,707
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
ניתן לומר כי ב-20 השנים האחרונות קיימת עלייה משמעותית בכמות הפניות לרפואה סביב תופעות שנגרמות כתוצאה מתגובות אלרגיות לחומרים שונים ומגוונים. אחד ההסברים לשינוי הזה נעוץ בהתערבויות טכנולוגיות, הנובעות מהרצון לשפר טעמים ומראה של חומרי מזון (פירות, ירקות, בשר, חיטה, חלב וכן הלאה) ובכלל של הסביבה (דשא, עצים, שיחים, חומרי הדברה, חומרי ניקוי וכדומה). כך יוצא שהסביבה הקרובה אלינו, שאותה אנו נושמים וממנה אנו ניזונים, משופעת בהתערבויות לא טבעיות.

הרפואה המודרנית בדרך כלל תעזור בזיהוי הגורמים שמעוררים את התגובה האלרגית, באמצעות מבדקים של חשיפה לחומרים שונים ובחינה של תגובת מערכת החיסון של הנבדק לחשיפות אלה. לאחר הבדיקה הנבדק יקבל רשימה של חומרים אליהם הוא אלרגי ויוצע לו להימנע מהם. לעיתים גם הרופא ימליץ ליטול תרופות אשר מדכאות את פעילות המערכת החיסונית בכללותה (חומרים אנטי-היסטמינים או סטרואידים). הרופאים מתייחסים לתסמינים ולא לפונה ולכן אופן הטיפול הוא דומה עבור כולם. בנוסף, צורת התייחסות זו איננה מסבירה מדוע על אף שכולנו חשופים לסביבה דומה, עדיין לא כל אחד מאיתנו יפתח תגובה אלרגית, ומדוע אותו אדם פיתח תגובה אלרגית לדברים שבעבר לא הגיב אליהם כך.

למידע נוסף בנושא טיפולים משלימים לאלרגיה היכנסו לפורומים:
פורום אלרגיה, טיפול באלרגיות
פורום הומאופתיה
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום רפואה סינית
פורום רפואת עור משלימה

תשובה לשאלות אלו היא מעניינן של גישות רפואיות הוליסטיות. לפיהן, יש להתבונן אל מעבר לסביבה, ובאופן ספציפי יותר למקד את המבט אל עבר נקודות החיבור בין האינדיבידואל לבין סביבתו. גישות אלה גורסות כי אדם יפתח יותר ויותר אלרגיות לגורמים חיצוניים, ככל שהוא חווה את עצמו ואת העולם כשני דברים נפרדים. ככל שנפרדות זו גדולה יותר, כך תלך ותתעצם בו תחושת מלחמה של ממש. כלומר, לפי תפיסה זו האדם אינו מצליח לחיות בשלום עם גורמים שונים בסביבתו ואין לו את המנגנונים שיאפשרו לו לפתח את ההרמוניה המתבקשת.

אנשים שמצליחים לאורך חייהם לייצר תשובות ופתרונות לגורמים החיצוניים סביבם, יפתחו פחות סימפטומים, בין אם לגורמים אלרגניים סביבתיים שונים, ובין אם למוצרי מזון. אותם אנשים לא חווים את העולם החיצוני כאויב שיש לברוח ממנו, אלא חלק בלתי נפרד מהקיום שלהם.


אלרגיה מקורה בנפש


ישנם אנשים רבים שאינם יודעים למה הם אלרגים. הם מתעטשים, דומעים, מתגרדים, עייפים, מותשים, עצבניים, ונדמה כי הם אלרגים לכל העולם מסביב, ולכן לא פעם יאשימו את האבק שנמצא בכל מקום או כל גורם נפוץ אחר כמו אבקנים של פרחים. במצבים קיצוניים האלרגיה אף מתבטאת מהרגע בו הם פוקחים עיניהם בבוקר ועד לרגע בו הם הולכים לישון. ניכר שאנשים אלה אינם מצליחים להסתגל למעבר משנת הלילה למצב של ערות ופעילות בעולם החיצוני.

מקורם של הסימפטומים הוא למעשה בעולמם הנפשי והרגשי של אותם אנשים, ומצביעים באופן בולט על כך שהם מסרבים להכיר בקיומה של אחדות בינם לבין העולם החיצון. דוגמא קלאסית לכך היא חילופי העונות, המביאים את "האלרגיה העונתית". אלו מצבים בהם מזג האוויר משתנה, ויחד איתו כל הסביבה משתנה. ניתן לראות שקבוצת האנשים הסובלים מ"אלרגיה עונתית" מתאפיינים בשמרנות, וקושי בהכלת שינויים בחייהם. הם מתייחסים אל השינוי כאל אויב חיצוני וגופם כמו פותח במתקפה, כאשר למעשה מיותר לומר שזהו קרב חסר סיכוי.

אצל כולנו הבסיס הנפשי והרגשי משפיע על הכלת שינוי, ולכן טבעי שאצל רובנו יתבטא באפצ'י פה ושם, אולם אנשים שחשים כי העולם פועל נגדם באופן תמידי, הם אלה שיסבלו מהאלרגיות בצורה החמורה והמטרידה ביותר.

הומאופתיה כטיפול באלרגיה


התפיסה המתוארת כאן איננה תמיד ברורה לנו ברמה הלוגית. מבחינה אמפירית, ניתן לראות כי כאשר אנו פועלים להפחתת רמת האנטגוניזם כלפי העולם, ולהגברת חוויית העולם כחלק בלתי נפרד מאיתנו וכשייך אלינו, אזי סימפטומי האלרגיות הפיזיים משתפרים ודועכים.

הומאופתיה יכולה לעזור בדיוק בכך, בעצם היותה מתחברת לנפש האדם ולמצבו הרגשי בשתי רמות: האחת, רמה פשוטה יותר ואף נגישה יותר, באמצעות שימוש בתכשירים סימפטומטיים כמו ארסניקום אלבום, היסטמינום או מוצרי מדף שניתן להשיג במרבית בתי המרקחת כמו ריניטל, המקלים על הסימפטומים במערכת הנשימה העליונה ומאפשרים לגוף לחזק את עצמו מבפנים בכדי להתמודד עם המצב בצורה טובה יותר.

לכתבות נוספות בנושא הומאופתיה:
הומאופתיה - תכשירים מומלצים למצבי חירום
האם הומאופתיה יכולה לרפא אוטיזם?
חולה שפעת? הומאופתיה היא הפתרון
התפתחות הומאופתיה: מאז ועד היום
אסטמה: תלחמו בה בעזרת הומאופתיה

הרמה השנייה עמוקה יותר, ומשלבת גם היבט רוחני שמסייע לאדם לשנות את גישתו כלפי העולם ולא להתנגד לו, לקבל אותו כפי שהוא ובכך להזדקק לפחות סימפטומים על מנת לשרוד. לכל אדם ישנם חוסרים שמובילים לתפיסת עולם מעוותת, והטיפול ההומאופתי מסייע לאדם לשנות חשיבה, ולקבל את האינפורמציה החסרה לו על מנת לחיות בשלום עם העולם החיצון. כך האדם מבין דברים שלפני כן לא הצליח להבין, ולפיכך מציע תשובות טובות יותר, שעוזרות לו בהתמודדות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

שיקום
ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 1,525
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 2,636
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 2,746
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 639
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 921
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
ליאת יוגב
| 19/12/2018 |
צפיות: 1,359
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד