השמנה עם העלייה בגיל – כורח המציאות?

הכרס הזאת לא היתה לפני 10 שנים. נדמה שכל שנה שחולפת מוסיפה עוד קילוגרמים למשקל. השמנה עם הגיל נובעת מסיבות רבות, אולם לא צריך לקבל השמנה עם הגיל כעובדה נתונה אלא לנסות לצמצם את הנזק על ידי שמירה על אורח חיים בריא
ד``ר איתי זיו
| 22/04/2013 |
צפיות: 3,377
ירידה ביכולות הקוגניטיביות, ירידה עקבית בחילוף החומרים הבסיסי המכונה "BMR", ירידה ברמת הכושר הגופני, אסתטיקה ירודה, מוגבלות תנועתית, הוצאה קלורית ירודה מפעילות יומיומית וספורטיבית כאחת, הגברת גורמי סיכון למחלות שכיחות במיוחד כמו סוכרת, סרטן ועוד, עלייה במשקל הגוף ובמידת אחוזי השומן - כל אלו מהווים רק רשימה חלקית של שינויים שליליים המופיעים עם העלייה בגיל. אחד ההמשתנים המשמעותיים שמשפיע על היבטים רבים במיוחד הינו העלייה במשקל ואחוזי השומן. מדובר בתופעה מאוד שכיחה של השנים האחרונות ולה השפעות בתחומי חיים רבים במיוחד מעבר להיבט הפיזיולוגי.

עם העלייה בגיל הסיכוי להשמנה ולבעיות הנלוות אליה עולה באופן משמעותי. כאן נשאלת שאלה חשובה ומעניינת: האם ההשמנה ובכלל שינוי שלילי בהרכב הגוף (עלייה באחוזי השומן) היא כורח המציאות או שיש מה לעשות בנדון? התשובה לא פשוטה כלל ועיקר .

למידע נוסף בנושא השמנה הנלוות לגיל היכנסו לפורומים:
פורום גיל המעבר
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום תזונה טבעית, תזונה נכונה
פורום תזונה קלינית
פורום תמיכה בדיאטה

הסיבות העיקריות להשמנה עם הגיל והמסקנות העולות מכך1. ירידה בחילוף החומרים


עם העלייה בגיל חילוף החומרים הבסיסי יורד בכ- 5% מדי עשור. קרי, ככל שהאדם בוגר יותר גופו פחות מטבולי, כלומר עושה שימוש מופחת בקלוריות. או אז, חשוב לציין שגם התפריט התזונתי אמור להשתנות מכיוון שאילולא כן עלייה במשקל ובאחוזי השומן אינה שאלה של "האם?" אלא בעיקר "מתי?".

2. ביצוע סוגי אימונים לא מתאימים ולא אפקטיביים דיים


גם ביצוע פעילות ספורטיבית מדי יום ביומו לא בהכרח תבטיח ירידה במשקל. ישנם סוגי אימונים שאינם כרוכים בהוצאה קלורית משמעותית, או השפעתם על חילוף החומרים מינורית (לדוגמה: סוגי יוגה מסוימים, פילאטיס רצפה, פעילות אירובית בדופק נמוך, פלדנקרייז ועוד). לכן על מנת למקסם יכולות המתאמן, להשפיע באופן חיובי על חילוף החומרים הבסיסי וייתכן גם להפחית הסיכוי לעלייה במשקל, יש לאמץ תוכנית אימונים מקצועית ותוכנית תזונה שיובילו את המתאמן בכל גיל לעבר המטרה שהציב לעצמו.


3. הפחתה בביצוע הפעילות הגופנית היומיומית


ההתקדמות הטכנולוגית העצומה של השנים האחרונות גרמה למצב שאורח החיים של רבים מהאוכלוסייה סדנטרי (יושבני). יש כיום מעט עבודות הכרוכות במאמץ פיזי ואלו שכן מצריכות מאמץ פיזי ניכר, מבוצעות על ידי עובדים זרים ולא על ידי ישראלים. מעניינת העובדה שגם בבניינים מפוארים ואף בבתי אבות ודיור מוגן חדרי המדרגות ממש מוחבאים ולא ניתן בחלק מהמקרים למוצאם, או אז, בלית ברירה, הדיירים ואורחיהם יעשו שימוש על בסיס קבוע במעליות. בנוסף, נציין ונאמר שלא אחת חדרי המדרגות חשוכים, לא אסתטיים ולא ידידותיים כלל ועיקר לשימוש בהם ואין עידוד גם על ידי הגורמים המקצועיים לעשות כך.

4. אי ביצוע אימוני כוח כלל


עם העלייה בגיל לעיתים ניתן להבחין במתאמנים (ובעיקר נשים) המבצעים פעילות אירובית על בסיס קבוע, אך לא מבצעים אימוני כוח כלל. או אז ההשפעה על חילוף החומרים הבסיסי ירודה, יחסית, וכמובן גם התרומה לירידה במשקל.

5. ביצוע אימוני כוח לא אפקטיביים


פילאטיס, יוגה ושיעורים שונים הנערכים בסטודיו שכיחים במיוחד בשנים האחרונות בקרב מתאמנים רבים (לרבות – נשים). חשוב להבהיר שאימוני כוח, על מנת שיהיו אפקטיביים דיים יש לבצע במינונים, עצימות והיקפים מתאימים. כשעסקינן בעצימות הדבר מהותי במיוחד ולמשל, ביצוע תרגיל זה או אחר במספר חזרות רב יחסית (לדוגמה: בטווח של 25-20 חזרות בכל סט), פחות מתאים ואפקטיבי לחיזוק של השרירים ועצמות השלד ומתאים בעיקר לשיפור סבולת השריר. בנוסף, בחלק מסוגי האימונים מושם דגש דווקא על מתיחת השריר ולא על חיזוקו. לכן, בטרם בוחרים סוג אימון זה או אחר חשוב לברר עם איש מקצוע האם פרוטוקול האימון מתאים למתאמן מהסיבות השונות והאם באמת מושם דגש גם על חיזוק השריר מכיוון שלכך ישנן השלכות מהותיות, כאמור.

6. ביצוע תרגילים מבודדים בעיקר ולא מורכבים


לא אחת מבחינים במתאמנים הפוקדים את חדר הכושר או הסטודיו ומבצעים בעיקר תרגילים מבודדים – חד מפרקיים. תרגילים אלה מאופיינים בהפעלה של מספר שרירים קטן באופן יחסי לתרגילים מורכבים – רב מפרקיים, בהם מופעלים שרירים רבים. במקרים רבים ההעדפה הנה ביצוע תרגילים מורכבים דווקא, מכיוון שכך ניתן להשיג בתקופת זמן קצרה יותר את מטרות האימון השכיחות. כשמדובר במטרת האימון השכיחה ביותר – ירידה במשקל ו/או באחוזי השומן הדבר חשוב גם מכיוון שהפעלה של מספר שרירים רב בתרגיל ובעומס מתאים, תורמים לעלייה בחילוף החומרים הבסיסי (כמובן – תוך הקפדה על פרמטרים נוספים).

<@ --- IMG_2 --- @>

7. תפריט תזונתי שבנוי באופן לא מושכל


על מנת לשמור על משקל או להפחית באחוזי השומן התת עורי יש לאמץ תפריט תזונתי מתאים. תפריט זה משתנה על בסיס קבוע במהלך החיים מכיוון שהנו תלוי בפרמטרים רבים כמו: גיל האדם, מידת חילוף החומרים, מטרת האימון, מצב בריאותי, רגישות זו או אחרת למזון (לדוגמה ללקטוז או גלוטן), אורח החיים באופן כללי, סדר היום, מצב כלכלי ועוד. נציין ונאמר שלאכול "בריא" לא בהכרח מבטיח בריאות טובה, איכות חיים ותוחלת חיים מכובדת. חלק מהאוכלים "בריא" דווקא סובלים מעודף משקל, לא תמיד מתאמנים על בסיס קבוע (אם בכלל) ועוד. ההמלצה היא להתייעץ כבדרך קבע, או מפעם לפעם, עם איש מקצוע מתאים (דיאטן קליני) על מנת שתיבנה תוכנית תזונה מסודרת המתאימה ככל שניתן לאדם.

8. פציעות וכאבים מסוגים שונים והקשר להשמנה ועלייה באחוזי שומן


כאבי גב תחתון, דלקות שרירים או רקמות אחרות, כאבים ללא מקור מוסבר ועוד עלולים להיות גם גורם המפחית מוטיבציה להתאמן בכלל. סוגי אימונים מסוימים לעיתים לא ניתנים לביצוע. לדוגמה, בעת שיש כאבים בברכיים על בסיס קבוע ריצה לא אפשרית ואז יש לבחור פעילות אירובית אחרת בה הכאבים מופחתים יותר או לא מורגשים כלל (למשל, שחייה). כמו כן, ייתכן שחלק מהתרגילים לא יבוצעו בשל כאב זמני או קבוע במפרק זה או אחר ולכך השלכות על איכות האימון והשגת מטרות אימון. נציין ונאמר, שהפחתה במשקל עשויה להביא גם להפחתה בכאבים בכלל ובמערכות שלד-שריר בפרט. ברם, חשוב לטפל במקור הבעיה ולא לסבול למשך שנים רבות מכאב שאינו פוסק ומשפיע ישירות על רמת האימון, אופי התרגילים המבוצע ואפילו על מידת ההנאה מהאימון.

לכתבות נוספות בנושא השמנת יתר:
אכילה רגשית: כשפיצוי הופך לעונש
הפרעות אכילה: על אכילה רגשית וחיצונית
דיאטה: 10 טיפים להשיל 50 קילוגרם
השמנת יתר אצל ילדים: זו הסביבה שמשמינה
השמנה כתוצאה משכול

לסיכום, השמנה עם העלייה בגיל, למרות שהנה שכיחה, אינה כורח המציאות והדבר תלוי רבות באורח החיים של האדם המבוגר. ברם, חשוב במיוחד להקפיד על ביצוע אימונים מתאימים, תוכנית תזונה המתאימה למצב הגופני ועוד. באמצעות כך, ניתן יהיה לשפר לעין ערוך את המצב הגופני של האדם, להפחית גילו הפיזיולוגי ועוד.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר איתי זיו
סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל אביב. מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר. מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית.

יועצים בתחום

  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת... קרא עוד