השמנה כתוצאה משכול

אובדן מביא איתו כאב רב ולעיתים קרובות לעלייה באחוזי התחלואה. אחד הפרמטרים שנבדקו הוא האם השמנה מושפעת משכול, בייחוד לאחר איבוד אדם קרוב או בן משפחה מדרגה ראשונה. כל המידע על השמנה עקב שכול בכתבה שלפניכם
ד``ר איתי זיו
| 28/03/2013 |
צפיות: 11,207
שכול הוא חלק בלתי נפרד ממעגל החיים של האדם. אובדן של אדם הקרוב אליך (בן זוג, ילד, הורה, חבר וכדומה) קשה מנשוא ויש לו, מסתבר, השלכות שונות בתחומים רבים. ההתמודדות עם הכאב שונה מאדם לאדם ולעיתים עוברות מספר שנים עד שהאדם מכיר באובדן. בד בבד אופן ההתמודדות משתנה ותלוי בגורמים רבים. לא אחת, ההתמודדות עם השכול אינה מספקת ונותרות תחושות של כאב עמוק, זעם, תסכול, עצב ורגשות קשים נוספים אשר חוברים יחד וגורמים לקריסה של האדם תחת משא השכול.

למידע נוסף על השמנה כנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום תזונה טבעית, תזונה נכונה
פורום תזונה קלינית
פורום תזונת ילדים, השמנת ילדים
פורום תזונת ספורט

הדבר משמעותי במיוחד כשמדובר באירוע טראגי שמקורו במחלה קשה, תאונה או פיגוע המתרחשים לאדם צעיר שנפטר בטרם עת. או אז, שכיחה נטייתם של אנשים שכולים להסתגר בתוך חייהם ולסבול מדיכאון שלא אחת קשה לצאת ממנו ומצריך טיפול תרופתי כדי לחזור לשגרת חיים תקינה. הקושי המשמעותי בהתמודדות עם אובדן מתבטא בעיקר במקרים הבאים: מותו של אדם אהוב באופן פתאומי וללא אפשרות להיפרד ממנו, אובדן ילד, מוות ממעשה טרור, מוות אלים ואדם נעדר שטרם נמצא.

לחוויות הנפשיות הקשות של אובדן ושכול יש גם השפעות פיזיות לא קלות כלל ועיקר. מעבודות שנערכו בתחום מסתבר שב-24 השעות העוקבות מוות של אדם קרוב, הסיכון לאוטם לבבי עולה פי 21, בהשוואה לכל תקופת זמן אחרת. לדברי החוקרים, בעבודות קודמות הוכח כי קיים סיכון מוגבר לתמותה בתקופה הסמוכה לפטירתו של אדם קרוב, כאשר אירועי לב וכלי דם אחראים לעלייה של 20-53% בסיכון לתמותה לאחר אובדן של בן/בת זוג.


מסתבר שלשכול יש קשר גם למידת ההשמנה שעולה במעגלי החיים ובשנים האחרונות נעשו מספר מחקרים בנושא. להלן שניים מעניינים:

שכול בילדות גורם להשמנה?


במחקר שנערך במחלקה לאפידמיולוגיה, בריאות הציבור, באוניברסיטת ארהוס שבדנמרק, נבדקה הישנות השמנת היתר בקרב ילדים שחוו שכול במהלך 6 שנות חייהם הראשונות. ההשערה כי השכול השפיע על מדד הסטרס של הילדים אשר בצורה עקיפה הביא לסיכון להשמנת יתר בגיל בית ספר. במחקר השתתפו למעלה מ-46,000 ילדים שנולדו בדנמרק ובין הגילאים 7-13 הם עברו בדיקות שנתיות מקיפות. 500 ילדים חוו שכול - מוות של הורה, במהלך שש השנים הראשונות לחייהם. במקרה זה לא נמצא קשר בין שכול בגיל מוקדם להשמנה בשלב מאוחר יותר.

האם מתח נפשי שחווה אישה במהלך ההריון צופה ליילוד שיסבול מהשמנה?


במחקר אחר שנערך בדנמרק נבדק האם תינוק שנולד לאישה הרה אשר איבדה את אחד מהוריה במהלך ההריון או בשנה שקדמה לו, עלול לסבול מהשמנת יתר בעתיד. במחקר השתתפו כ-65,000 ילדים שנולדו בדנמרק בין השנים 1970-1989 כשבין גילאי 7-13 הם עברו בדיקות רפואיות מקיפות מדי שנה. כ-600 ילדים זוהו כסובלים ממתח נפשי טרום-לידתי, אשר אובחן על ידי כך שנולדו לאמהות ששכלו את אחד מהוריהן בתקופה שבין שנה לפני ההריון ולידה.

נמצא כי ה-BMI והישנות משקל היתר היו גבוהים יותר בקרב ילדים אלו לעומת ילדים אחרים. הייתה לכך הישנות גבוהה במיוחד בקרב ילדים בני 10 ומעלה, לעומת בני גילם שנולדו לאמהות שלא חוו שכול בתקופת ההריון ובשנה שלפניו. כך, על פי ממצאי המחקר, ילד בן 12 שנולד לאם שכולה היה בעל סיכון של פי 1.6 להשמנת יתר לעומת בן גילו שנולד לאם לא שכולה. הישנות השמנת היתר הייתה גבוהה במיוחד בקרב ילדים שאמהותיהם חוו שכול בין חצי שנה לפני ההתעברות לתחילת ההריון. ילדים אלו היו בעלי סיכון של פי 3 מילדים אחרים לסבול מהשמנת יתר במהלך גיל בית ספר.

כתבות נוספות בנושא השמנה:
השמנה קיצונית: הבדלים בין גברים לנשים
השמנה במקום העבודה: דרכי התמודדות
עקרונות הרפואה הסינית למניעת השמנה
בירה לבנה מונעת השמנה
מחקרים: פחות שינה, יותר השמנה

לסיכום, השמנה מושפעת מסיבות שונות וגם בשל שינוי במצב האישי של האדם ובמקרה הנדון – משכול. או אז ההשפעה עלולה להיות גם על ההורים וגם על הילדים.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר איתי זיו
סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל אביב. מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר. מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית.

יועצים בתחום

  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת... קרא עוד