הסכנות של פיתוח גוף עבור נשים

פיתוח גוף הוא ענף ספורט שרק נשים מעטות בוחרות לעסוק בו. נשים אלו חשופות במיוחד להפרעות אכילה ופגיעה בדימוי הגוף. שימוש בסטרואידים לצרכים של פיתוח גוף יכול להוביל לתופעות לוואי בלתי הפיכות אצל נשים כמו שיעור יתר והפסקת המחזור
ד``ר איתי זיו
| 20/02/2013 |
צפיות: 4,390
ספורטאים העוסקים בפיתוח גוף צריכים לעמוד בדרישות רבות. העלאת מסת שריר, אחוזי שומן נמוכים במיוחד, יכולת אנאירובית מצוינת, תזונה מאוזנת המכילה את כל אבות המזון ודיאטה קפדנית המוגבלת בקלוריות מהווים רק רשימה חלקית של הדרישות הללו. פיתוח גוף הוא ענף ספורט שאינו אולימפי ונעשה במסגרת תחרויות באיגודים שונים בינלאומיים כמו: NABA , IFBB ואחרים.

למידע נוסף על פיתוח גוף היכנסו לפורומים:
פורום הפרעות אכילה
פורום הפרעות אכילה - תמיכה
פורום ויטמינים תוספי מזון
פורום כושר גופני לנשים
פורום תזונת ספורט

פיתוח גוף בישראל


על אף המספר המועט של ספורטאים העוסקים בפיתוח גוף בישראל ישנם לא פחות מ- 4 איגודים המארגנים תחרויות כלל ארציות לגברים ונשים. מספר הנשים המתחרות בפיתוח גוף בישראל קטן במיוחד הן משתייכות לקטגוריית משקל אחת עד שתיים בלבד. מיס פיטנס ומיס ביקיני הנערכות מדי שנה על ידי כל אחד מבין האיגודים הקיימים הן תחרויות פופולריות עבור נשים העוסקות בפיתוח גוף.

שימוש סטרואידים אנבוליים


לא פעם, על מנת להשיג תוצאות מרשימות יש הכרח לעשות שימוש בסטרואידים אנבוליים המושתתים על ההורמון הגברי טסטוסטרון. באמצעות נטילה של סטרואידים ניתן לשפר כוח באופן ממשי להגדיל את מסת השריר ולקצר את תקופת האימון או המנוחה מהאימונים באופן משמעותי. כמו כן, ההתאוששות מהאימונים מהירה במיוחד לעומת מצב בו לא נעשה שימוש בחומרים הללו. ברם, חשוב לדעת שהשימוש בסטרואידים אנבוליים אינו מומלץ כלל ועלול להיות מסוכן ואף קטלני. כל נטילה של תוספים לצרכי פיתוח גוף, חשוב שתעשה בליווי איש מקצוע כמו רופא ספורט.

הסכנות של סטרואידים אנבוליים עבור נשים


שימוש לא מבוקר בסטרואידים אנבוליים מסוכן לגברים ונשים כאחד, אולם נשים חשופות לבעיות ייחודיות האופייניות להן כמו אמנאוריאה (הפסקת המחזור החודשי עקב שינויים הורמונליים והפחתת אחוז השומן באופן ממשי) ותופעות לוואי כגון שיעור יתר, התרחבותן של עצמות הלחיים ושינוי בעומק קול הדיבור. מדובר בשינויים בלתי הפיכים, לכן אישה אשר שוקלת להתחיל את השימוש באותם חומרים חייבת להיות מודעת להשלכות. במידה ואותה אישה החליטה להשתמש בסטרואידים אנבוליים, עליה להיעזר באיש מקצוע שיכול לבחור עבורה חומרים בטוחים יותר לשימוש, לעקוב מקרוב אחר תופעות הלוואי המסוכנות ולמנוע את החרפתן.


הקשר בין פיתוח גוף להפרעות אכילה אצל נשים


במחקר שנערך בקבוצה לחקר אורח חיים בריא והשמנת יתר, בית החולים לילדים של מזרח אנטוריו, אוטווה, קנדה נבדק נושא דימוי הגוף, הפרעות אכילה ושימוש בסטרואידים אנאבולים אצל נשים העוסקות בפיתוח גוף.

על פי המחקר אי שביעות רצון ממראה הגוף והפרעות אכילה נפוצים בקרב ספורטאים העוסקים בפעילויות ספורטיביות שמצריכות מסת גוף קטנה או משקל נמוך על מנת להתקדם במקצוע. פיתוח גוף תחרותי הוא ענף הדורש מהמתחרים להיות רזים במיוחד, ללא טיפת שומן מיותר, ולכן המתחרים הללו עלולים להיות יותר פגיעים ולפתח הפרעות אכילה ובעיות שליטה במשקל, כמו גם ליטול סטרואידים אנאבוליים.

לכתבות נוספות בנושא פיתוח גוף:
פיתוח גוף – איך להעלות את מסת השריר?
כל המידע על סטרואידים והורמון גדילה
5 מיתוסים על שרירים
עיצוב שרירי החזה? הנה חמישה תרגילים
שרירים: כללים בפיתוח הגוף

המחקר הנוכחי השווה בין נשים מפתחות גוף לנשים רגילות העוסקות בספורט מבחינת הרגלי האכילה שלהן וכל מיני תכונות פסיכולוגיות נוספות. הנשים מילאו שאלון אנונימי בו נבדקו התנהגויות האכילה שלהן, היחס שלהן לאוכל לסוגיו, תפיסת המשקל והמראה החיצוני שלהן, התקפי זלילה, שינויי גוף, תופסים כולל סטרואידים אנאבוליים, הפרעות אכילה לאורך החיים ותכונות פסיכולוגיות שונות. עשרים מהנבדקות היו מפתחות גוף מקצועיות ו-25 היו נשים שעוסקות בכושר באורח סנטדרטי.

בקרב קבוצת מפתחות הגוף ניכר עיסוק רב במשקל ובצורת הגוף, חוסר שביעות רצוון מהגוף, בולמיה ושימוש בסטרואידים אנאבוליים, ברמה גבוהה יותר לעומת הקבוצה השניה. לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות מבחינת מדדים פסיכולוגיים כללליים. נמצא כי הנשים מפתחות הגוף פיתחו הרגלי אכילה דומות לאלו של חולות בבלומיה, אך מבחינה פסיכולוגית לא נמצא דמיון בינהן לבין הבולמיות. שווה לחקור האם נשים עם הסטוריה של מחלת הבולמיה חותרות להיות מפתחות גוף מקצועיות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר איתי זיו
סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל אביב. מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר. מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית.