כיצד קיצור קיבה משפר את תפקודי הנשימה?

ניסיתם פעם לעלות במדרגות עם תרמיל של 50 קילו על הכתפיים? כך מרגיש אדם עם עודף משקל קיצוני. כשכל השיטות האחרות נכשלו, כדאי לשקול קיצור קיבה. ניתוח קיצור קיבה יכול לשפר את איכות החיים של המטופל ואת תפקוד מערכת הנשימה שלו
ד``ר איתי זיו
| 04/02/2013 |
צפיות: 11,799
השמנה מופרזת מקצרת חיים, אך לא רק – גם נילווים לכך סיבוכים רבים אחרים כמו הופעת מחלות מסוגים שונים (לרבות סוכרת, סרטן, יתר לחץ דם, מחלות לב ועוד), הרעה מהותית של המצב הבריאותי, ירידה בתפקוד היומיומי ורבים נוספים. לכן, בשנים האחרונות גובר והולך השימוש בניתוחים לקיצור קיבה כפיתרון הכרחי של הבעיה לאנשים הסובלים מהשמנה מורבידית (קיצונית). נציין ונאמר שניתוח שכזה משפר את איכות חייהם של המנותחים באופן ממשי וכל עוד הם ישמרו על אורח חיים בריא ומשקל תקין הדבר עשוי להימשך שנים רבות ואולי לכל משך חייהם.

למידע נוסף על קיצור קיבה היכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום השמנת יתר - התמודדות
פורום מחלות ריאה בילדים, הפרעות נשימה
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנה חולנית
פורום תזונה קלינית

מי מתאים לעבור ניתוחי קיצור קיבה?


אדם עם BMI מעל 40, או מעל 35 עם לפחות שתי מחלות כרוניות נלוות לעודף משקל, כל עוד עודף המשקל הקיצוני אינו נגרם בשל בעיה מטבולית או מחלה אנדוקרינית מתאים לעבור ניתוח קיצור קיבה במידה והוא כשיר מבחינה בריאותית ונפשית. חשוב לציין שניתוחי קיצור קיבה אינם ברירת מחדל, רק לאחר שאדם ניסה דרכים קונוונציונליות להפחתה במשקל כמו שמירה על תפריט מאוזן ופעילות גופנית ואלה לא הניבו תוצאות מספקות, ניתן לשקול ניתוח קיצור קיבה. סוג הניתוח מותאם למטופל בהתאם לגילו, מצבו הבריאותי, אורח חייו והרגלי האכילה שלו.

חשוב להעלות נקודה מעניינת ניתוחים לקיצור קיבה ואחרים שנועדו לטפל בהשמנה, לא ממש יתרמו לטיפול בבעיה אם האדם כבד המשקל לא יאמץ אורח חיים בריא הכולל ביצוע פעילות ספורטיבית על בסיס קבוע, תפריט תזונתי המוגבל בקלוריות, יימנע מעישון וצריכת אלכוהול ועוד. ניתן להבחין במקרים לא מעטים באותם כבדי משקל שעברו ניתוחים אלה אך חזרו למשקלם שלפני הניתוח למרות הכל וזאת בשל הכישלון בטיפול בבעיה על ידי אימוץ אורח חיים בריא על בסיס קבוע.


מסתבר שעודף משקל משמעותי פוגע רבות גם בתפקודי הנשימה וכפועל היוצא - באיכות החיים של כבדי משקל. אנשים שמנים לא נושמים כהלכה וככל שהמשקל עולה, ניתן יהיה להבחין בתפקוד הלוקה בחסר של שרירי הנשימה. נוסיף ונאמר שמבחינים בשלוש קבוצות של שרירי נשימה: הסרעפת שהיא שריר השאיפה החשוב ביותר לנשימה, השרירים הבין-צלעיים (שבחלקם הם שרירי שאיפה ובחלקם שרירי נשיפה) ושרירי העזר הצוואריים וכן שרירי הבטן (שפועלים בעיקר בנשיפה). הפגיעה בשרירי הנשימה אינה זהה כשהאדם לוקה באחת מהפתלוגיות השכיחות ואחד מהתסמינים השכיחים כאשר יש פגיעה בשרירי הנשימה הנו – קוצר נשימה (מקורו עלול להיות ב: מחלות ריאה שונות, כושר גופני ירוד, אסתמה, מחלות לב שונות, מצב נפשי – חרדות, השמנת יתר ועוד).

המחקר בבית בהלל יפה


במחקר שנערך בבית החולים הלל יפה בחדרה, בישראל נבדקה ההשפעה של הורדה משמעותית במשקל לאחר קיצור קיבה אצל חולים שסבלו מהשמנה קיצונית על תפקוד שרירי הנשימה. על פי המחקר חולים בהשמנה חולנית ידועים כבעלי תפקוד לקוי של שרירי הנשימה. המחקר הנוכחי בדק את תפקוד שרירי הנשימה של חולים בהשמנה מורבידית שעברו ניתוח לקיצור קיבה. 21 אנשים השתתפו במחקר, כולם סבלו מהשמנה קיצונית, BMI ממוצע עמד על 41.5.

לכתבות נוספות בנושא הרזיה:
הצד הפחות זוהר של ניתוחי קיצור קיבה
שינוי תזונתי: כיצד פחד מונע מכם להצליח?
ממחר דיאטה: טעויות בעת שינוי הרגלים
10 מיתוסים לגבי הרזיה
ניתוח קיצור קיבה מצריך ליווי דיאטנית

המנותחים נבדקו לפני ושישה חודשים לאחר ניתוח לקיצור קיבה. רק מטופלים שהורידו לפחות 20% מה-BMI הראשוני שלהם נכללו במחקר ונבדקו עבור התפקוד הנשימתי הסטנדרטי שלהם, תפקוד שרירי הנשימה וחוזקם. לפני הניתוח הבעיות העיקריות במערכות הנשימה של הנבדקים היו ירידה משמעותית בנפחי הריאות ובסיבולת שרירי הנשימה ובמידה מסויימת גם ירידה בחוזקם של שרירי הנשימה. כל הפרמטרים עלו לקראת ערכי הנורמה לאחר ירידה במשקל בעקבות הניתוח. הקורלציה הכי ברורה הייתה בין הירידה במשקל לבין השיפור בסיבולת שרירי הנשימה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר איתי זיו
סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל אביב. מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר. מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית.