שמירה על כושר גופני בעבודה כרפואה מונעת

אם פעם חדר כושר במקום העבודה היתה פריבילגיה ששמורה רק להייטק, יותר ויותר מעסיקים משכילים להבין ששמירה על כושר מונעת מחלות ומפחיתה את שיעור ההעדרויות מהעבודה. אימוני כושר משפרים את שביעות הרצון של העובדים ומעלים את התפוקה
ד``ר איתי זיו
| 16/01/2013 |
צפיות: 4,823
חברות הייטק (כגון אינטל, קומברס ועוד), חברות ביוטכנולוגיה, מזון, שירות הביטחון הכללי ועוד מהווים רק רשימה חלקית של מקומות עבודה בהם מאמצים בשנים האחרונות מסגרת של אורח חיים בריא. במרבית המקרים מופעל חדר כושר לעובדים, מקפידים על מטבח בריא ומתפרסמת אינפורמציה רלבנטית בנוגע להפחתת משקל במקום העבודה בלוחות המודעות באינטרנט.

למידע נוסף על כושר גופני היכנסו לפורומים:
פורום כושר גופני
פורום כושר גופני לילדים, כושר גופני לנוער
פורום כושר גופני לנשים
פורום רפואת ספורט
פורום תזונת ספורט

מדובר בהתנהלות שהתחילה למעשה לפני מספר שנים והחברות, מסתבר, יוצאות נשכרות מכך שעובדיהן מתאמנים על בסיס קבוע, לפני שעות העבודה, בסיום העבודה, ואף, לעיתים – במהלכה. אך לא רק, בחלק מהחברות בהם ניתן גם להתאמן בשעות העבודה לא מקוזז לעובדים שכר בגין כך והאימונים מהווים חלק משעות העבודה.

ממחקרים שנעשו בתחום עולה בבירור שחברה שמשקיעה בעובדים בנושא של רפואה מונעת ואימוץ אורח חים בריא, בחדר כושר ועוד למעשה רואה לנגד עיניה את החשיבות בשמירה על בריאותו של העובד שייעדר פחות מהעבודה, על הגברת רמת הויטאליות (חיוניות) אצלו, על מצב הרוח הטוב ושביעות הרצון הכללית שלו. בנוסף, אימון במקום העבודה עשוי להועיל במקרים רבים לגיבוש חברתי טוב יותר של העובדים.

מזה שנים קיימות חברות שנותנות שירות מקיף בכל הנושא של הפעלת חדר הכושר בחברה, חוגים שונים, הרצאות, ימי בריאות וספורט ועוד. בנוסף, לעיתים, אף נערכות בדיקות רפואיות במקום העבודה כחלק ממעקב אחר בריאותו של העובד ומסיבות נוספות.

חשוב לדעת שטיפול במניעת המחלות העתידיות הינו זול הרבה יותר מאשר טיפול במחלות עצמן. חולה סוכרת, סרטן או מחלות לב, עלותו למערכת הבריאות ומקומות העבודה גבוהה מאוד ומנגד – שמירה והקפדה על אימוץ אורח חיים בריא בכל האופנים המקובלים (והפחות מקובלים) הינו זול יותר משמעותית.


להלן מחקר שנערך במחלקה למדעי הספורט, אוניברסיטת ארהוס שבדנמרק -
עובדים בשירות בריאות הציבור מהווים קבוצת סיכון גבוהה לפרישה מוקדמת. רבים מהם סובלים מהשמנת יתר ומעודף משקל. גורמים אלה משחקים תפקיד חשוב בבעיות בריאות שונות בסקטור זה. המחקר הנוכחי בדק את ההשפעות של שלושת החודשים הראשונים של אורח חיים מבוקר במסגרת התערבותית בקרב עובדים בשירות הבריאות. ההתערבות כללה בדיקת משקל הגוף, מדדי בריאות כלליים, פעילות גופנית וכאבי שריר ושלד.

98 נשים הסובלות מעודף משקל ועובדות בשירות בריאות הציבור חולקו רנדומלית לקבוצת ניסוי ולקבוצת ביקורת. בנות קבוצת הניסוי קיבלו תכנית תזונה אישית של 1200 קלוריות ליום, תרגילי חיזוק השרירים של רבע שעה ואימונים קוגנטיביים של חצי שעה, אחת לשבוע. אימונים אירוביים בזמן הפנוי תוכננו לשעתיים בשבוע. קבוצת הביקורת נהנתה מהרצאות אחת לחודש, אך מעבר לכך לא שינו את אורחות חייהם. לפני ואחרי תקופת הניסוי נמדדו משקל הגוף, BMI, אחוז השומן בגוף, היקף המותניים, לחץ דם, כאבים בשלד ובשריר, צריכת חמצן מקסימלית וכוח שרירי איזומטרי (סטטי) מקסימלי משלושה אזורים שונים בגוף.

לאחר שלושה חודשי ההתערבות, בנות קבוצת הניסוי ירדו בממוצע 3.6 ק"ג כל אחת, ה-BMI ירד בממוצע מ- 30.5 ל- 29.2, אחוז השומן בגוף ירד בממוצע מ- 40.9 ל- 39.3, היקף המותניים ירד בממוצע מ- 99.7 ל- 95.5 ס"מ ולחץ הדם ירד בממוצע מ- 134/85 ל- 127/80, ונראה הבדל משמעותי בין קבוצת הניסוי לקבוצת הביקורת בכל המדדים. לא נמצאה השפעה של ההתערבות על הכאבים בשלד ובשריר, על צריכת החמצן המקסימלית ועל חוזק השרירים, אך כן הייתה השפעה מסוימת על הכושר האירובי.

לכתבות נוספות בנושא אימון כושר:
ציוד כבד: איך לחזק שרירים בבית ובמכון?
כיצד לשמור על מוטיבציה גבוהה להתאמן?
מאמן כושר אישי - לא רק לסלבס
לרוץ בקצב: השפעת מוזיקה על אימון אישי
ירידה במשקל - ויתורים וסדרי עדיפויות

לסיכום, תוכנית התערבות אצל העובדים, מסתבר, מוכיחה את עצמה כשמדובר בהשגת מטרות אימון כמו: הפחתת משקל ואחוזי שומן הורדת לחץ דם, שיפור אסתטי ועוד. כמו כן, חשוב לזכור ששינוי יושג בצורה טובה יותר בעת שמשלבים גם פעילות גופנית, הדרכה מתאימה, מדידות אנתרופומטריות (כמו משקל, היקפים, אחוז שומן, לחץ דם) מתן פרסים ותמריצים למצליחים וכדומה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר איתי זיו
סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל אביב. מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר. מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית.