השמנת יתר גורמת ליחס מפלה מרופאים

השמנת יתר אינה רק מובילה לסטיגמות שליליות מהחברה אלא גם לאפליה של הממסד הרפואי. מתקשים להאמין? שלושה מחקרים שבדקו את ההשפעה של השמנת יתר על אופן ההתייחסות של הרופאים מוכיחים את הטענה
ד``ר איתי זיו
| 03/01/2013 |
צפיות: 8,012
התייחסות של קהלים שונים לאנשים הסובלים מהשמנת יתר במרבית המקרים אינה חיובית ואינה תומכת. אנשים שמנים מתקשים יותר במציאת מקום עבודה, סובלים מסטיגמות שונות ובאופן כללי עודף המשקל משפיע על איכות החיים שלהם הנה רבה במישורים רבים. מסתבר שלא רק האנשים 'מן השורה' מתייחסים לאנשים בעלי עודף משקל באופן מפלה, תופעה זאת מתרחשת גם בממסד הרפואי. ההתייחסות של הרופאים לאנשים כבדי משקל אינו זהה לעומת אלה שאינם סובלים מהשמנת יתר. קביעה זאת נתמכת על ידי מספר מחקרים שנערכו בנושא.

למידע נוסף על השמנת יתר היכנסו לפורומים:
פורום השמנת יתר - התמודדות
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנה חולנית
פורום תזונה קלינית
פורום תזונת ילדים, השמנת ילדים
פורום תמיכה בדיאטה

מחקר מס' 1: השפעה של התקשורת עם הרופא על תפיסת השמנת היתר של מטופל


מחקר זה התבצע בבית החולים אקרשוש שבנורבגיה. החוקרים הקליטו 461 מפגשים בין מטופלים במשקל עודף והשמנת יתר לבין 40 רופאי משפחה. ב- 320 מפגשים דוסקס עניין המשקל. החוקרים סיכמו כמה זמן היה המטופל עם הרופא וקידדו את כל חילופי הדברים בנוגע למשקל. לאחר הביקורים אצל הרופאים השלימו המטופלים שאלונים בהם דיווחו כמה זמן לדעתם היה המפגש ועד כמה הרגישו שהרופא דוחק בהם במהלך המפגש לסיים את הפגישה.

המטופלים העריכו שהפגישות היו ארוכות משהיו באמת ב- 2.6 דקות בממוצע. כשהרופאים השתמשו באמירות רפלקטיביות כשדיברו עם המטופלים על משקלם, המטופלים חשו שהמפגשים היו קצרים יותר מאשר במקרים בהם הרופאים לא השתמשו באמירות רפלקטיביות. ב-66% מהמפגשים המטופלים הרגישו שהרופא דוחק בהם. עוד נמצא כי רופאים שהתמחו ברפואה פנימית נטו לדחוק במטופלים יותר מרופאי משפחה.


מחקר מס' 2: היחס של רופאים למטופלים בעלי השמנת יתר


מחקר זה נערך המחלקה לרפואה פנימית כללית, אוניברסיטת ג'ון הופקינס לרפואה, בולטימור ארה"ב. החוקרים בדקו מפגשים בין 40 רופאים ל- 238 מטופלים באופן אקראי, על מנת לאבחן את מידת הכבוד שרוכשים הרופאים למטופלים כשהמשתנה הבלתי תלוי הוא ה- BMI של המטופלים. ה-BMI הממוצע של המטופלים היה 33. ב-39% מהמקרים לרופאים היה מעט כבוד למטופלים. במקרים של BMI גבוה מהממוצע שנבדק, נראה יחס שלילי עוד יותר מצד הרופא למטופל.


מחקר מס' 3: האם רופאים כלליים משוחחים עם המטופלים על משקלם?


רופאים כלליים הם בעלי תפקיד מרכזי בהתמודדות עם השמנת היתר, מאחר והם "שומרי הסף" של מערכת הבריאות. במחקר שנערך באוניברסיטת מלבורן, המחלקה לרפואה כללית, אוסטרליה, בפברואר 2006, 367 מטופלים בגילאים 17-64 גוייסו מבין שלוש מרפאות כללית במלבורן אוסטרליה על מנת להשלים שאלון בחדר ההמתנה לרופא הכללי המטפל בהם. בשאלון נשאלו המטופלים על תפקיד הרופא המטפל בשמירה על המשקל, הסבירות שיעלו את בעיות המשקל שלהם בפני הרופא המטפל וסיבות מדוע שלא ידברו איתו על כך ולבסוף – מי האדם האידיאלי איתו כן ירצו לדסקס את בעיות המשקל שלהם. בנוסף, נבדק מהו המשקל של המטופלים. 74% מהמשתתפים אמרו שכנראה לא יעלו את נושא המשקל בפני הרופא הכללי שלהם. הסיבות השליליות שצויינו היו מגבלת הזמן מצד הרופא והמטופל וחוסר הנסיון של הרופא.

לכתבות נוספות בנושא השמנת יתר:
חישוב BMI - זה לא כל הסיפור
השמנת יתר אצל ילדים: זו הסביבה שמשמינה
דיאטה: 10 טיפים להשיל 50 קילוגרם
הפרעות אכילה: על אכילה רגשית וחיצונית
מעסיקים תופסים בעלי משקל עודף כמעמסה

הרופא הכללי הוגדר כאדם שהכי פחות סביר שיפנו אליו בנוגע לצורך בירידה במשקל לאחר בן סוג, משפחה וחברים. מתוך 14% שהצהירו שכן היו מדברים עם הרופא שלהם על ירידה במשקל, 90% סבלו ממחלות לב וריאה הקשורות להשמנת יתר. 15% מהרופאים הכללים שנבדקו היו מקום רביעי ברשימה להיות האדם האידיאלי לטיפול בשמנת יתר, כשעקף אותם מאמן אישי. הממצאים מראים שהמטופלים לא סומכים על הרופא הכללי שלהם בקשר לבעיות משקל מהן הם סובלים ומעדיפים אנשי מקצוע שאולי חסר להם ידע בסיסי שיש לרופא הכללי. במקביל, הרופא הכללי דיבר על בעיות משקל רק עם אנשים שסבלו מבעיות רפואיות שקשורות להשמנת היתר שלהם.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר איתי זיו
סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל אביב. מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר. מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית.

יועצים בתחום

  • ד"ר דורון תודר
    ד"ר דורון תודר
    פסיכיאטר קליני מומחה נוירופידבק-טיפול לא תרופתי, פסיכיאטר מומחה. מנהל את המרכז הרפואי נוירוקליניק לטיפולי נוירופידבק. מנהל את המרפאה הציבורית היחידה בישראל לטיפול בנוירופידבק, במרכז לבריאות הנפש בב... קרא עוד
  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת... קרא עוד