להתמודד עם הטראומה: טיפול בקורבנות אונס

מירב עברה אונס על ידי אחיה הגדול כשהייתה רק בת 13. בגיל 26 היא החליטה לראשונה בחייה להוציא החוצה את הסוד הגדול ולקבל טיפול. כיצד מטפלים באישה שעברה אונס בידי קרוב משפחה?
מאת מלכה זילברמן ספקטור
| 29/12/2012 |
צפיות: 6,496
דירוג: 4.0 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
מירב הגיעה אל הקליניקה שלי כשמטרתה העיקרית הייתה להשתחרר מהסוד הנורא אותו נשאה במשך שנים ארוכות. אחרי שתיקה ארוכה, היא פתחה: "משהו נורא עבר עלי". למרות שהיה לי מושג מעורפל לגבי סיבת הבקשה של מירב לקבל יעוץ, המתנתי בסבלנות שהדברים יבואו ממנה. חלק ממגמת הטיפול המיני היא להיות מסוגלים לומר את הדברים, גם הנוראיים ביותר, בקול רם.

למידע נוסף בנושא התמודדות עם אונס בידי קרוב משפחה היכנסו לפורומים:
פורום אלימות במשפחה
פורום התמודדות עם לחץ, פרידה, בגידה, פיטורין
פורום חרדות, טראומות, פחדים
פורום טיפול משפחתי, קשר משפחתי
פורום פגיעה מינית, תקיפה מינית, הטרדה מינית

"זה היה אחי הגדול" היא אמרה לבסוף "הוא אנס אותי כשהייתי בת 13 ולא הפסיק במשך שנה. בטוח שהיה משהו שעשיתי שגרם לו לעולל לי את זה". אחרי שנים של התקפי בכי, התקפי זעם, ושקיעה בדיכאונות מרים, כאשר היא מנסה בכל כוחה לשרוד ולנהל, ללא הצלחה חיים תקינים, היא החליטה, בגיל 26 לפנות לקבלת עזרה מקצועית.

למרות יופייה עוצר הנשימה, לא הניחה מירב לאף אחד לגעת בה. גם לא לבני משפחה וחברות, ובמיוחד לא לגברים. היא לא יכלה לשאת שום צורה של מגע. לא חיבוק, לא נשיקה, וגם לא ליטוף. הסביבה שלה כבר ידעה ולמדה - במירב לא נוגעים. אף אחד לא חשב שמדובר במשהו עמוק ונורא. כולם פשוט הניחו שככה היא, כזאת שלא אוהבת מגע, שום דבר מיוחד. יש הרבה אנשים כאלה.

כשהייתי בטוחה שאפשר להתחיל בטיפול, ביקשתי את רשותה לדבר עוד קצת על הנושא הכאוב, ועל הדרך שעברה עד שאזרה אומץ לפנות לעזרה מקצועית. במפגשים שקיימנו, החזרתי אותה לנקודת ההתחלה, אל הילדות. הזמנים כולם התערבבו בראשה ולקח לה זמן לסדר את המידע "שיהיה ברור! אני לא רציתי בזה! אבל באתי לכאן כדי לברר מה בכל זאת עשיתי שזה יגיע לי". דווקא בבית, ולפחות למראית עין, התנהלו החיים כסדרם. נוחים ופשוטים. הורים עסוקים, אח קטן נוסף שהיה עסוק בענייניו, ואח גדול שניצל כל הזדמנות בה היו לבד, על מנת לבצע בה את זממו.


"תמיד נחשבתי לאאוט סיידרית. למרות שנראיתי טוב והייתי מוכשרת כמעט בכל תחום, ילדים היו צוחקים עלי בגלל הגובה שלי, והנטייה שלי להתבודד ולכתוב כל הזמן". מירב סקרה אולי בפעם הראשונה בחייה, את ילדותה, כשהיא מנסה לזהות את הגורם העיקרי שגרם לאחיה להתעלל בה. למרות שליבי יצא אליה, נמנעתי מלהעמיד אותה בבוטות על טעותה. רציתי שההקלה בעקבות הידיעה שכל הזוועה שעברה בשום אופן לא הייתה נעוצה בשום דבר שעשתה תבוא ממנה.

רגעי השיא של טיפולים נפשיים, הם רגעים אותם המטופל אינו שוכח במשך שנים, והם הופכים למוטו המלווה אותו. ידעתי שעלי לנקוט משנה זהירות בתהליך הייעוץ ולהוביל את מירב לאט אך בטוח בדרך הקשה אל השחרור מנטל המועקה רבת השנים.

גיל ההתבגרות הפך את הגוף הילדותי לגוף נשי, ובמקרה שלה, היא הפכה לנערה מהפנטת ביופייה "אבל זה סתם, באמת שלא היה הרבה הבדל ביני לבין החברות שלי". המודעות העצמית של מירב הולכת הרבה מעבר לצניעות גרידא. היא פוחדת להודות בכוחו הייחודי של המראה שלה. בסתר ליבה, היא מאמינה שהמראה שלה הוא זה שגרם לאחיה להתעלל בה.

כתבות נוספות בנושא מין, יחסים וזוגיות:
הפוך על הפוכה: שלא תעיזו לעשות סקס!
כשנערה דחויה הופכת להיות "מלכת הכיתה"
אישתי שונאת סקס: חשק מיני ירוד אצל נשים
לצאת מהארון ולספר להורים
איך לנהל רומן בעבודה ולהישאר בחיים?

נזקקנו לחמש פגישות יעוץ ארוכות על מנת לשחרר את מירב מנטל המועקה אותה נשאה לבדה במשך שנים. מספר מטרות חשובות הושגו: ראשית, היא כבר לא חושבת שהאונס שבוצע בה ארע באשמתה. שנית, היא מסוגלת להניח לאחרים לגעת בה, זה תהליך שהיא עדיין עוברת בהדרגה, אבל לפחות כבר אין לה את הרתיעה האוטומטית כשמישהו מתקרב אליה. ושלישית, ולא פחות חשוב – היא מסוגלת לשקול אפשרות של סליחה, ומוכנה להתעמת עם אחיה. כמובן שאהיה שם עבורה ואלווה אותה גם בתהליך זה.

הכותבת הינה מנחת סדנאות ויועצת זוגית בתל אביב 052-4402555

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר עדי מור
    ד"ר עדי מור
    כירורג אורתופדי וכף יד. רופא בכיר במחלקת מיקרוכירורגיה וכירורגיה של היד בבית החולים השרון ... קרא עוד