קיצור קיבה: היבטים פסיכולוגים ואסתטיים

ניתוחי קיצור קיבה מיועדים לאנשים הסובלים מהשמנת יתר חולנית. הם מובילים לירידה של 40-70% ממשקל הגוף. מהן ההשלכות האסתטיות של ניתוחי קיצור קיבה ומדוע המנותחים לא תמיד שבעי רצון מהתוצאות?
ד``ר איתי זיו
| 09/12/2012 |
צפיות: 10,560
כבר בשנות ה-50 במאה שעברה התחילו לבצע ניתוחים בריאטריים (מקור המילה הנו מיוונית ומשמעותה כובד, עומס). מטרת הניתוחים הללו היא להגביל את נפח הקיבה, על כן הם ידועים גם כניתוחי קיצור קיבה. לאוכלוסייה הסובלת מהשמנת יתר חולנית (מוגדרת כ- BMI גבוה מ-40), כאשר לא ניתן להשיג את התוצאות הרצויות באמצעות דיאטה דלת קלוריות, תרופות, שינויים התנהגותיים וספורט, מוצע ניתוח קיצור קיבה. מסתבר, שניתוח קיצור קיבה במקרים הללו הינו דרך אפקטיבית לטיפול בהשמנת יתר חולנית.

למידע נוסף על ניתוח קיצור קיבה היכנסו לפורומים:
פורום השמנת יתר - התמודדות
פורום כושר גופני
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנה חולנית
פורום תזונה קלינית

האם ניתן להשמין שוב לאחר קיצור קיבה?


חשוב לדעת כי ללא אימוץ אורח חים בריא הכולל ביצוע פעילות גופנית על בסיס קבוע והתנהלות נכונה מבחינה תזונתית, גם ניתוח קיצור קיבה לא יוכל לסייע והאדם כבד המשקל 'ימצא דרך' להעלות חזרה במשקל ללא בעיה מיוחדת על ידי אכילה של מזונות עתירי קלוריות ושתיית שייקים שונים בהם עשויה להיות כמות קלוריות המשתווה לתפריט יומי שלם.

ההשפעה של ניתוח קיצור קיבה


לניתוח קיצור קיבה ישנן השלכות בהיבטים רפואיים, פסיכולוגים ואסתטיים. מדובר על הפחתת משקל של 70-40% (!!!) בממוצע ולעיתים אף יותר. לשינוי הדרסטי במשקל הגוף ישנה השפעה מכרעת על איכות החיים והמצב הבריאותי. למשל, איכות בדיקות הדם אצל אלה שעוברים תהליך של ירידה במשקל, משתפרת באופן ממשי. חשוב גם לדעת שעל מנת להיות 'זכאי' למימון ניתוח בריאטרי על האדם כבד המשקל להיות בעל ערכי BMI של 40 או יותר. לעיתים חולים עם BMI הנמוך בכמה נקודות
אך סובלים מתחלואות רבות הקשורות להשמנה (כגון: יתר לחץ דם, מחלות לב, דום נשימה, בעיות פוריות) זכאים למימון של קיצור קיבה.


עור עודף לאחר קיצור קיבה


לירידה הדרסטית במשקל ישנן, כאמור, השלכות רבות. אחת מהן הינה עודף עור שנוצר בגוף המטופל לאחר קיצור קיבה. מרבית המטופלים שעוברים קיצור קיבה סבלו מהשמנת יתר שנים רבות, דבר שהוביל למתיחת העור למימדים קיצוניים. לאחר קיצור קיבה, העור אינו חוזר למימדים רגילים המתאימים למשקל החדש. הפתרון לכך הינו ניתוח אסתטי וכן אימוני כוח על בסיס קבוע. בנוסף לתועלות הבריאותיות, אימוני כח מסייעים להעלות את טונוס השריר ומסת השריר, דבר שמשפר את ההופעה החיצונית.

בשנים האחרונות נערכו מחקרים רבים בנושא הניתוחם הבריאטריים. להלן 3 מהם:

1. שביעות רצון של מטופלים לאחר ניתוח קיצור קיבה


במחקר שנערך במחלקה לניתוחים פלסטיים וניתוחים שיחזוריים, האוניברסיטה הרפואית של וינה שבאוסטריה 425 מטופלים קיבלו שאלון המתייחס למידת שביעות רצונם מדימוי הגוף, איכות החיים ולציפיותיהם מגופם לאחר ניתוח לקיצור קיבה. המטופלים הללו עברו ניתוח לקיצור קיבה בין 2003-2009, 252 מתוכן (59%) השלימו את השאלון.

90% מהנשים ו-88% מהגברים שענו על השאלון אמרו שהופעתם לאחר הירידה במשקל היא משביעת רצון, טובה או טובה מאוד. עם זאת, 96% מכל המטופלים שענו על השאלון הודו כי פיתחו עור עודף לאחר הירידה במשקל, הגורם להם לגירודים ולאי נוחות תמידית. בנוסף, המטופלים דיווחו על בעיות בפעילות גופנית ובמציאת בגדים שמתאימים להם כראוי. 75% מהנשים ו-68% מהגברים דיווחו כי גופם נראה נחשק וסקסי לאחר ניתוח להסרת עודפי עור שנותרו מההרזיה הדרסטית. הציפיות הכי גדולות מניתוח הסרת עודפי העור היו לשפר את ההופעה החיצונית, לאחריה – שיפור הביטחון העצמי ואיכות החיים.

<@ --- IMG_2 --- @>

2. התועלת של ניתוח להסרת עודפי עור


במחקר השתתפו 134 מטופלים שאיבדו מעלה מ-30 ק"ג ועברו ניתוח להסרת עודפי עור בבית החולים ליל בצרפת בין השנים 2004-2008. 78 מטופלים הסכימו לענות על שאלון איכות חיים לאחר ניתוח הסרת קפלי עור המתייחס לאספקטים אסתטיים, תפקודיים ופסיכולוגיים. נראה שיפור ניכר בשלושת האספקטים לאחר ניתוח הסרת קפלי עור. עם זאת, השיפור במובן הפיזי היה מאכזב משהו ולא עמד בציפיות של המטופלים מהניתוח. 52% מהם ציפו לשינוי צורני טוטאלי, בעוד שהצלקות שהותיר הניתוח היו נסבלות בקרב 78% מהמטופלים. מנגד, אי הנוחות הפסיכולוגית השתפרה מאוד אצל המטופלים מבלי שציפו לכך. שני ממצאים חדשים היו – ירידה של 57% בתחושת הדיכאון, ושיפור משמעותי במציאת עבודה לאחר ניתוח הסרת עודפי עור.

3. ההשפעה של היבטים פסיכולוגים על ירידה במשקל לאחר קיצור קיבה


במחקר שנערך במחלקה לפסיכיאטריה ופסיכולוגיה, בית החולים האוניברסיטאי, אינסברק שבאוסטריה החוקרים בדקו מהי ההשפעה של גיל, משקל לפני הניתוח לקיצור הקיבה, הרגלי אכילה, הפרעות פסיכיאטריות, חוויות משמעותיות מהילדות ותועלת-עצמית על הירידה במשקל לאחר ניתוח קיצור קיבה.

הבדיקות של הנשים נערכו 30 חודשים, 50 חודשים ו-84 חודשים לאחר שעברו ניתוח קיצור קיבה. 220 נשים קיבלו שאלון המתייחס למידת שביעות הרצון מהירידה במשקל. 140 מהנשים השלימו את השאלונים. בממוצע הן איבדו 14.6ק"ג/מ' בריבוע מה-BMI שלהן. 85% מהן שמחו נוכח הירידה במשקל. שביעות הרצון מהירידה במשקל היה בקורלציה מובהקת למידת הירידה. הירידה ב-BMI הייתה גבוהה יותר בקרב הנשים עם בעיות האכילה (20.2ק"ג/מ' מרובע) והכי פחות גבוהה בקרב הנשים שלא סבלו מהפרעות אכילה לפני הניתוח (13.4ק"ג/מ' מרובע). נשים שבנוסף להשמנה היו להן שתי בעיות פסיכיאטריות או יותר, הראו ירידה נמוכה יותר במשקל (10.8 יחידות BMI) לעומת נשים עם בעיה פסיכיאטרית אחת (14 יחידות BMI) או ללא בעיות פסיכיאטריות כלל (16.1 יחידות BMI).

על פי הממצאים, התוצאה של ניתוח קיצור הקיבה היא פחות מוצלחת בקרב נשים שמנות עם בעיות פסיכיאטריות (בעיקר בעיות של הסתגלות, דיכאון ו/או הפרעות אישיות), ביחס לנשים ללא בעיות פסיכיאטריות.

לכתבות נוספות בנושא הרזיה:
המדריך השלם לניתוחי קיצור קיבה
ניתוח בריאטרי: מה הם הגורמים להצלחתו?
10 מיתוסים לגבי הרזיה
ניתוח קיצור קיבה מצריך ליווי דיאטנית
מזון בריאות או פצצת קלוריות?

לסיכום, לאחר ניתוח קיצור קיבה חשוב במיוחד לאמץ אורח חיים בריא מכיוון שעדיין תיתכן השמנה ושינוי לרעה במצב הבריאותי וההופעה האסתטית. מומלץ להיעזר באיש מקצוע בתחום התזונה והאימון על מנת שהדרך שנבחרת תהיה הנכונה והאפקטיבית ביותר.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר איתי זיו
סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל אביב. מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר. מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית.