המדריך השלם לניתוחי קיצור קיבה

בעבר רק חולים שסבלו מהשמנת יתר חולנית הופנו לניתוח בריאטרי, המכונה קיצור קיבה. בשל ההצלחה של ניתוחי קיצור קיבה, כיום הם מומלצים גם לחולי סוכרת, יתר לחץ דם ומחלות נוספות. ניתוחים אלו משפיעים באופן דרמטי על אורח החיים של המטופלים
מאת ד"ר פנחס שכטר
| 29/11/2012 |
צפיות: 11,521
התסמונת המטבולית היא שילוב של השמנת יתר, סוכרת, יתר לחץ דם ועליה בשומני הדם. תסמונת זאת הופכת להיות ה"מגפה" של המאה העשרים ואחת. איך כיצד נדע אם אנו סובלים מהמחלה? האם כל קילוגרם עודף נחשב כבר להשמנת יתר?

למידע נוסף בנושא קיצור קיבה היכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום השמנת יתר - התמודדות
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנה חולנית
פורום ניתוחים לפרוסקופים (כירורגיה לפרוסקופית)
פורום תזונה קלינית

על מנת לקבוע מי סובל מהשמנת יתר, קבע ארגון הבריאות העולמי את מדד מסת הגוף, או ה -BMI. מדובר במדד אחיד המחשב את היחס בין המשקל לגובה וערכיו מבטאים את עודף המשקל, כאשר BMI מעל 35 נחשב כהשמנת יתר חולנית.

המלצה לניתוח בריאטרי, המכונה על ידי רבים 'ניתוח קיצור קיבה', ניתנת לבעלי BMI של 40 ומעלה או לבעלי BMI 35 הסובלים גם ממחלות רקע נוספות כגון יתר לחץ דם, סוכרת, דום נשימה בשינה, בעיות ברכיים, מחלת לב איסכמית, בעיות ברכיים, בעיות פוריות משניות להשמנה, כבד שומני ואירוע טרומבואמבולי.

היות ויעילות של קיצור קיבה כה בולטת ומשמעותית, מתרחבות ההפניות ולאחרונה מופנים לניתוח בעידוד משרד הבריאות גם חולי סוכרת קשה ולא מאוזנת גם ללא BMI קיצוני, וכיום הכיוון שמסתמן הוא הטיפול במחלה המטאבולית ולא בהשמנת היתר בלבד. לאור זאת החלטנו להקים "מרכז מצוינות" בנושא של כירורגיה מטאבולית.

כיוון שקיצור קיבה משפיע על כל אורח חייו של המנותח, צוות רב מערכתי מלווה את המטופל לפני, במהלך ואחרי הניתוח. הכרת החולה, הכנת החולה וקבלתו הראשונית נעשית במסגרת מרפאת השמנה - כל מטופל שמגיע לבית החולים עובר תהליך קבלה ארוך הכולל הערכה של דיאטנית, הערכה של פסיכולוגית או עו"ס, בדיקות דם, שתן ובדיקות מיוחדות הכוללות צילום ושט קיבה ותריסריון ובדיקת אולטרסאונד בטן. בסיום התהליך המטופל מוזמן לפגישה עם צוות הכולל כירורג, רופא פנימי ואחות.


הצוות מעיין בתיק המטופל ומשוחח עמו על מנת להחליט איזה ניתוח מתאים לו. יש משקל רב לחוות הדעת של הפסיכולוגית ו/או העובדת הסוציאלית בהחלטה הטרום ניתוחית. צוות מחלקת הרדמה שותף פעיל בנושא תוך היכרות עם הבעיתיות הכרוכה בהרדמתם של מטופלים אלו, ולא פחות חשוב - הוצאתם מתהליך ההרדמה כשהם עירנים, יציבים ונושמים בכוחות עצמם.

היצע הניתוחים מסוג קיצור קיבה המוצע למטופלים הוא מגוון. הניתוחים השכיחים המבוצעים כיום הם:
ניתוח שרוול קיבה- sleeve gastrectomy וניתוח מעקף קיבה- gastric bypass.

הניתוחים מבוצעים בגישה זעיר פולשנית- לאפארוסקופיה בהרדמה כללית ואישפוז יחסית קצר. השיטה הלאפארוסקופית היא שיטת ניתוח ללא פתיחת בטן, במסגרתה מוכנסת מצלמה זעירה ומכשירי דרך נקבים קטנים. שיטה זו מאפשרת ביצוע הניתוח באחוזי הצלחה גבוהים, יחד עם הקטנה משמעותית של "טראומת הניתוח", שיפור המהלך שלאחר הניתוח, וקיצור משמעותי של תקופת ההחלמה והאשפוז.

ניתוחים אלו שמטרתם בתחילה הייתה הורדת משקל גרידא, הביאו לשיפור ניכר במחלות הנלוות של אותם חולים, כגון יתר לחץ דם, דום נשימה בשינה, שומני הדם, מחלות אורטופדיות ובעיקר סוכרת.

בטווח הארוך נצפתה ירידת בתמותה ממחלות לב ומסיבוכי הסוכרת באחוזים הנעים בין 50-90% בטווח של 10 שנים. מספר ימים בלבד לאחר קיצור קיבה, מצליחים החולים להגיע לערכי סוכר נורמטיבים, עוד לפני שחלה אצלם ירידת משקל משמעותית, והם אינם נזקקים לזריקות האינסולין שהיו חלק משגרת יומם. התוצאות המבטיחות של ניתוחי קיצור קיבה הביאו למצב שבמספר מרכזים בעולם נבחנת האפשרות של ביצוע ניתוח "בריאטרי" כחלק מתוכנית הטיפול בחולי סוכרת ולא רק ב"שמנים" שביניהם.

לאחר קיצור קיבה מתחיל השלב המכונה "החיים החדשים" - בהנחיית הדיאטנית, בליווי קבוצות תמיכה וכמובן תוך מעקב צמוד של הצוות הרפואי - מתחילה תוכנית הכוללת אימון גופני והרגלי אכילה נכונים. מדובר באכילת כמויות קטנות לעיתים יותר קרובות, מגוון מזון נכון מבחינה קלוריות ותוספת של ויטמינים.

יתרון נוסף של ניתוחים אלו הינו שלאחר תקופת החלמה מבוקרת, אין הגבלה בסוג המזון והחזרה לתפריט רגיל במנות קטנות מהירה ביותר.

לכתבות נוספות בנושא הרזיה:
ניתוח בריאטרי: מה הם הגורמים להצלחתו?
10 מיתוסים לגבי הרזיה
ניתוח קיצור קיבה מצריך ליווי דיאטנית
מזון בריאות או פצצת קלוריות?
כיצד תמנעו עלייה במשקל בגיל המעבר?

ירידת המשקל היא משמעותית ביותר בשנה הראשונה לאחר קיצור קיבה. חשוב לשלב פעילות גופנית בתהליך הירידה במשקל, וזאת על מנת שמסת השריר תישמר. כיוון ששריר יותר כבד משומן, לעיתים נדמה למנותחים כי תהליך הירידה במשקל איטית יותר ממה שהיא בפועל, אך למעשה מדובר בהחלפת שומן לא בריא בשריר בריא.

כשנה לאחר הניתוח מטופלים רבים בוחרים להתחיל בתהליך קוסמטי, המסייע להם להסיר את עודפי העור שנוצרו לאחר הירידה המשמעותית במשקל, ותהליך זה נעשה בשיתוף עם כירורג פלאסטי המתמחה בנושא.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר