חיסון RSV לתינוקות לקראת החורף

RSV הוא וירוס שגורם לזיהומים בדרכי הנשימה בעיקר בקרב תינוקות שנולדו במשקל נמוך ופגים שהמערכת החיסון שלהם אינה מפותחת ולכן הם הזכאים העיקריים לקבלת החיסון. הנה כל המידע על חיסון נגד וירוס RSV
 דפנה דוידי
| 21/10/2012 |
צפיות: 15,639
RSV - Respiratory Syncytial Virus הינו המחולל העיקרי הגורם לזיהומים בדרכי נשימה בפגים, תינוקות וילדים קטנים. הווירוס חודר לגוף דרך העיניים ודרכי הנשימה ע"י תרסיס באוויר ומתרבה ברקמה הרירית של חלל האף והגרון במשך פרק הזמן שנע בין 4-5 ימים.

למידע נוסף בנושא חיסונים לתינוקות היכנסו לפורומים:
פורום הורים לתינוקות, הורים לפעוטות
פורום התפתחות תינוקות
פורום חיסונים לילדים, מחלות זיהומיות
פורום מחלות זיהומיות
פורום רפואת תינוקות, טיפול בתינוקות

למבוגרים הנגיף גורם לרוב לתסמיני מחלה קלים עד מתונים, המזכירים מאוד את תסמיני השפעת. לעומת זאת אצל תינוקות נוטה הנגיף להתפשט לעבר קנה הנשימה ,ופנימה לתוך הריאות. כתוצאה מזה נגרמת דלקת ריאות, ברונכיטיס, ברונכיוליטיס שסימניהם הם קוצר נשימה, חום גבוה והצטברות של נוזלים בחלל הריאה. מחלת הברונכיוליטיס הינה השכיחה ביותר ומתפרצת בקרב 50-70% מאוכלוסיית התינוקות בגילאי חודשים עד שנה. עונת פעילות הווירוס הוא בחודשי החורף (בין נובמבר למרץ).

מכיוון שפגים נולדים עם מערכת חיסונית שאינה מפותחת ,והם פגיעים וחשופים יותר לזיהומים ועל כן, מחלה זו תוקפת אותם ביתר חריפות מסכנת את חייהם ומחייבת את אשפוזם. מכיוון שאין טיפול יעיל בווירוס, הטיפול הוא במניעת המחלה כלומר בחיסון סביל, חיסון סביל הוא חיסון אשר מורכב מנוגדנים מוכנים של הווירוס כנגד המחלה. מכיוון שהווירוס פעיל בחודשי החורף גם החיסון נגד RSV ניתן בחודשי החורף, החיסון נקרא Abbosynagis מחברת ABBOTT.

משנת 2005 עברה האחריות למתן חיסונים לקופות החולים, וכל קופה החליטה על ההתנהלות שלה לגבי החיסונים. קופת חולים כללית מחסנת את מטופליה בבתי החולים בדרך כלל באותו בית חולים שהפג נולד, או בבית חולים הקרוב לאזור מגוריו. קופות חולים מכבי, לאומית ומאוחדת מחסנות בטיפות חלב ומרפאות של הקופה.

מי זכאי לחיסון RSV ?


כל פג שנולד עד שבוע 32.6 ימים, וטרם מלאה לו שנה.
ילודים שלא מלאה להם שנה, שנולדו במשקל נמוך מ1 קג, ללא תלות בשבוע הלידה.
תינוקות הסובלים ממחלת ריאות ומחלת לב, בהתאם להמלצת קרדיולוג ורופא ריאות.
לציין כי יש נוהל מאוד ברור מי זכאי לחיסון, במידה ורופא ממליץ על חיסון והילד אינו מתאים לקריטריונים, ניתן לפנות לוועדת חריגים לסל תרופות (כל קופה והנהלים שלה).


החיסון ניתן כל 30 יום, במשך 5 חודשים, ויש להקפיד להגיע במועד שהוזמנתם, ילד שמפספס מועד חיסון ,מומלץ להשלים במועד הקרוב ביותר, מכיוון שרמת הנוגדנים יורדת אחרי 30 יום והוא חשוף להדבקה בווירוס.

זכרו חיסון נגד RSV הוא מציל חיים ומונע אשפוזים, ובשום פנים ואופן אל תוותרו עליו, גם אם הדבר כרוך בלקיחת יום חופש ונסיעה למוקד מרוחק יותר. עונת החיסונים מתחילה בתחילת נובמבר, אם עדין לא פנו אליכם ממוקד החיסונים אליו אתם שייכים, פנו אתם אליו ודאגו שאתם רשומים במוקד החיסונים.

כאחות המנהלת שני מוקדים גדולים של RSV ,חשוב לי לידע שיש להיות סבלנים שמגיעים לחיסונים, מכיוון שזהו יום עמוס (גם לצוות המחסן),ההמתנה יכולה להיות לפחות שעה, כאשר בפעם הראשונה ההמתנה יותר ארוכה. כמובן שיש הבדלים בין המוקדים, ובין כמות הילדים שמגיעים לכל מוקד.

לכתבות נוספות בנושא תינוקות:
שמות לתינוקות: מה יש לנומרולוגיה להציע?
הריון ראשון: טיפים לאמא טרייה
5 דרכים לשיפור יכולות מוטוריות של תינוק
צעצועים פשוטים שתורמים להתפתחות תינוקות
תזונת תינוקות: עוברים לאכול בכפית

כאחות המחסנת כבר מספר שנים, נתקלתי בהורים אשר לא זכאים ובכל מקרה בוחרים לרכוש את החיסון באופן פרטי. מספר עובדות לגבי החיסון:
החיסון מאוד יקר, ויש לקחת בחשבון "הרפתקה" כלכלית לא פשוטה.
יש לרכוש את מנת החיסון המתאימה, אם מרשם מרופא מטפל (הכמות נקבעת ע"פ המשקל העדכני של הילד).
יש להזמין את החיסון קודם, שיהיה מוכן ביום שבו אתם אמורים להתחסן.
אנא ודאו אם מוקד החיסון שהוא אכן מחסן ילדים שההורים רכשו את החיסון באופן פרטי.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם דפנה דוידי
נשואה +4 ,אחות מוסמכת, בעלת BA בסיעוד. בוגרת MPH ומרצה בקורס על בסיסי בריאות הציבור. אחות בריאות הציבור, בשש השנים האחרונות אחות בטיפת חלב. כאחות בטיפת חלב אני מלווה ותומכת בהרבה משפחות עם פגים, מרגע

יועצים בתחום

  • ד"ר שלמה סטיב ג`קסון
    ד"ר שלמה סטיב ג`קסון
    רופא מוהל מוסמך מטעם הרבנות הראשית לישראל וגם נוירוכירורג בכיר. בוגר בית הספר לרפואה של אוני` ת"א והתמחות בנוירוכירורגיה בבית החולים בלינסון. כיום רופא בכיר בבית החולים בלינסון והרצליה מדיקל סנטר. בעל... קרא עוד