דיקור סיני - האם זה באמת עובד?

האם דיקור סיני עוזר בכלל? האם צריך להאמין בכדי שהטיפול ישפיע? לא פעם נתקלתי בשאלות אלו במשך שמונה שנותיי כמטפל. במאמר ניסיתי לתת מענה לשאלות אלו ולפתוח צוהר לעולם הרפואה המשלימה, בדגש על דיקור סיני.
 ערן מי-רב
| 04/09/2012 |
צפיות: 6,142
הרפואה הסינית נוסדה לפני למעלה מ-4000 שנים דרך צפייה של הסינים בטבע. הסינים הבינו כי כל התהליכים אשר מתחוללים בטבע מתקיימים גם בגופינו ("עפר אתה ולעפר תשוב"). הסינים יצרו הבחנה בין חמישה אלמנטים נפרדים: עץ, אש, אדמה, מתכת ומים אשר מזינים זה את זה ויוצרים בקרה ואיזון. כל אלמנט מייצג אופי וסוג אישיות שונה. כל אלמנט מקושר אל שני איברים בגופינו (לדוג' אדמה – טחול וקיבה). על פי הרפואה הסינית לכל איבר בגוף מספר תפקידים אשר חופפים בחלקם לתפקיד האיברים על פי הרפואה המערבית.

למידע נוסף בנושא דיקור סיני היכנסו לפורומים:
פורום דיקור סיני
פורום כאב ורפואה סינית
פורום פוריות רפואה סינית
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום רפואה סינית

לכל איבר מסלול אנרגטי (מרידיאן) אשר עובר בגופינו ועליו נקודות אשר משמשות לדיקור או לחיצה. נקודות אלו משמשות כמעין קוד לגוף. למשל אם המטפל מאבחן כאבי ראש, על פי הרפואה הסינית עליה של אנרגיה עודפת היא שגרמה לכאב. המטפל יבחר נקודות אשר מזכירות לגוף להוריד את האנרגיה העודפת, לשכך כאב ולאזן את האיברים המעורבים בכך.

לרפואה הסינית כלים רבים: דיקור סיני, טווינה (עיסוי סיני רפואי), צמחי מרפא, תזונה סינית ועוד. טיפול טוב ישלב מספר כלים בכדי להביא את הגוף לאיזון. רפואה סינית נועדה במקור למנוע מחלות, מכאן תפקיד המטפל ללמד על אורח חיים מאוזן יותר (תזונה, פעילות גופנית) בכדי למנוע הישנות של חוסר האיזון.


האם צריך להאמין בדיקור סיני בכדי שיפעל ?


הגוף זוכר את המקור שלו. במהלך הטיפול המטפל מזכיר לגוף כיצד להניע את האנרגיה והדם בכדי לחזור לאיזון. כלומר אין חובה להאמין על מנת שהטיפול יהיה אפקטיבי. כמובן שהטיפול מצריך שינוי באורח החיים בכדי לראות התקדמות מהירה יותר ואי הישנות של חוסר האיזון.

אתן כדוגמה מטופלת בת 52 עם טריגר פינגר באצבע אחת (חוסר יכולת לכופף את האצבע באחת הידיים, הסתיידות של הגידים בכף היד). המטופלת סבלה מכך כשנה וחצי ונאמר לה על ידי הרופאים כי עליה לעבור ניתוח לשחרור ההסתיידות. היא הגיע אלי בחוסר אמון כיוון שלא רצתה להגיע למצב של ניתוח. לאחר שני טיפולים האצבע חזרה להתכופף ללא כאב וזכר למצב. היא הייתה המומה והחלה להאמין ביכולת הריפוי של הדיקור הסיני. האמונה החישה את ההחלמה כיוון שנפש האדם חזקה וביכולתה להביא לשינויים בגופינו.

כמה טיפולים צריך בכדי לראות שינוי ?


זוהי שאלה מורכבת כיוון שכל מטופל שונה באנרגיה שלו והמצב ההתחלתי שהגיע למטפל מבחינת אורח החיים, תזונה ופעילות גופנית. בעקרון ישנם מקרים בהם אני יכול לשער את משך ההחלמה ומספר הטיפולים אשר ידרשו, אך מכיון שרפואה סינית מטפלת גם בנפש (חרדה, פרפקציוניזם, ביטחון) ובבעיות עמוקות כמו אי פריון, הדבר מצריך טיפול ארוך טווח, לרוב פעם בשבוע תספיק.

האם סדרת טיפולים תחזיר אותי לאיזון ללא כאב?


לכל אחד מאיתנו ישנם משקעים שאנחנו סוחבים מהעבר. בכדי לטפל במשקעים הללו יש צורך בסדרת טיפולים ובמקביל התחלה של תרגילים ופעילות גופנית המותאמת למצב. מטופלים רבים מצפים שאפתור את הבעיה מיד ובמהירות, אך הצפיה הזאת אינה ריאלית.

<@ --- IMG_2 --- @>
גם לאחר שהכאב נעלם, מומלץ להמשיך בעוד מספר טיפולים. פעמים רבות לא מרגישים בכאב מכיוון שהוא ברובד העמוק של השרירים או הגוף אך הבעיה עדיין קיימת. מומלץ אף להמשיך בתחזוקה אחת למספר שבועות, בהתאם לצורך. ממש כשם שאנו מקפידים על טיפולים קבועים לרכב שברשותנו ולא ממתינים עד שתצוץ בעיה, כך גם הגוף שלנו זקוק לתחזוקה קבועה.

לכתבות נוספות בנושא דיקור סיני:
מיגרנה: דיקור 'דמה' עוזר כמו דיקור סיני
חוקרים קובעים: דיקור סיני בטוח לילדים
דיקור סיני, גם במערב תומכים
האם דיקור סיני מסייע לבעיות פוריות?
דיקור סיני ללא מחטים לילדים ולמבוגרים

באילו מקרים מטפלת הרפואה הסינית ?


ביכולתה של הרפואה הסינית לטפל בכל חוסר איזון הצץ בגופינו, אך יש לזכור כי היא איננה רפואה "אלטרנטיבית" (חלופית) אלא משלימה. הרפואה הסינית והמערבים משלימות יחד זו את זו.
ישנם מקרים בהם אמליץ על הרפואה הסינית כפתרון יחיד. במחלות כמו יתר לחץ דם, בעיות בבלוטת התריס וכולסטרול אמליץ לשלבה עם רפואה מערבית.

ניתן ליצור קשר עם ערן מי-רב בטלפון 054-5599597

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ערן מי-רב
בוגר מכללת ג'נסיס\סמינר הקיבוצים במסלול רפואה סינית במשך 4 שנים. מטפל ברפואה סינית:דיקור, טווינה, שיאצו, תזונה סינית וצמחי מרפא. מתמחה בגניקולוגיה ובריאות הנפש. בעל שתי קלינקות, רעננה ובנימינה ,עובד בקופ"ח ופיזיותרפיסט סיני נבחרת ישראל כדורסל כיסאות גלגלים/