בעיה בוערת: אין מין, יש סקס וירטואלי

סקס וירטואלי וההתמכרות אליו גורר בעיות שונות איתם מתמודדים המתמכרים ובראש ובראשונה – אשמה. כיצד מטפלים באנשים שמכורים לפעולת סקס וירטואלי מול המחשב ומחזירים להם חיי מין פעילים ומספקים עם בני אדם אחרים?
מאת מלכה זילברמן ספקטור
| 01/09/2012 |
צפיות: 5,791
איך מטפלים בצעיר בן שלושים המתלונן שהוא מכור לאוננות ועושה מין וירטואלי באינטרנט עם עצמו ללא הפסקה? התמכרות לסקס וירטואלי הוא הבעיה הנפוצה בחמש השנים האחרונות. לא מספיק שגברים רבים איבדו את התשוקה המינית שלהם, לא מספיק שהעבודה בהייטק ובעבודות אחרות וההתמכרות לעבודה יצרו משברי נישואים, עכשיו הבעיה הבוערת היא: אין מין, יש סקס וירטואלי.

למידע נוסף בנושא התמכרות לסקס וירטואלי היכנסו לפורומים:
פורום התמכרות, התמכרויות
פורום מין וסקסולוגיה
פורום סקס ויחסים
פורום סקס נוער
פורום פסיכולוגיה

רוב המתמכרים לא יתפסו את עצמם ויילכו לטיפול, ההדחקה נפוצה מאוד בין אותם מתמכרים. כשאלתי עמיתה לעבודה אם יש קבוצת תמיכה למכורים למין היא סיפרה לי סיפור מצחיק אם לא היה כל כך עצוב: הייתה לפני עשר שנים קבוצת 12 צעדים לגמילה מהתמכרות לסקס אך היא החזיקה מעמד חודשיים. אתם יכולים לדמיין למה? במקום להיפטר מההרגל המבזבז זמן ומשאבים,חברי הקבוצה מצאו ביתר קלות עם מי לבלות את לילות החורף הקרים.

אז מה עושים?


מי שלמד לטפל במיניות של מכורים לסקס יודע שקודם כל יש לבדוק אם הם מסכימים להעזר בטיפול תרופתי שייתן להם כל רופא לשליטה במחשבות טורדניות. אם הם לא מסכימים – ומניסיוני הם לא מסכימים תמיד,יש לטפל בהם בחיבה, הומור, לדבר אליהם בגובה העיניים ובאמפטיה.

ישנן טכניקות טיפוליות רבות, "אתה בסדר, אני בסדר, כולם בסדר". כי באמת מי שמכור לסקס אינו פושע והוא או היא יכולים בשקט גם להמשיך, רק בלי רגשות האשמה. אשמה קשה היא הבעיה בהתמכרות לסקס. ההרגל לאונן מול מחשב היא רק הסימפטום וסימפטומים אפשר לסלק. אין לי מושג איך להפטר מהתמכרות לאוננות מול מחשב. אבל יש לי מושג איך להתמקד במציאת חברה, משמע – לעזור לפונה אלי למצוא חברה ואפילו בת זוג כדי להפחית את הצורך באוננות מול מחשב.

כשמטופל פונה לעזרה ישנן שתי אפשרויות:


או להראות למטופל שהוא חולה אשר זקוק לתרופות, או לראות את המטופל כאדם שנתקע cjhhu. אדם, לא סוטה מין שזקוק לעזרה. בן אדם. אדם שיכול לדבר על מה שעובר עליו מבלי שישפטו אותו.


דורון הפונה אלי לייעוץ, חש את עצמו כבר זמן רב כ"לא בסדר". הוא טופל שנתיים וחצי על ידי פסיכולוגית שעזרה לו להשלים עם משפחתו – ועכשיו התפנה לטפל במיניותו הכאוטית והקשה.
מיניות זו מאופיינת בהסתגרות כפייתית שעות רבות עם אתרי סאדו מאזו ברשת. למרות התמכרותו מצליח דורון להשאר אומן די מצליח ופורה. התהליך הטיפולי יכול להתמצות בלהפוך את תחושת ה"לא בסדר" לתחושת "בסדר".

במשך חדשים עבדנו על כך שדורון מכה על חטא וחש רגשי אשמה כל כך חזקים עד שרגשי האשמה עצמם הם המחבלים במאמציו לחוש בסדר עם עצמו ולא הפעילות המינית שלו למה הוא מכור כבר שני עשורים. לדבריו – אף כי הוא מזהה את עצמו כמכור קשה – הוא לא היה מוכן מעולם לקבל טיפול בתרופות. במשך חדשים עבדנו על כך שדורון מכה על חטא וחש רגשי אשמה כל כך חזקים עד שרגשי האשמה עצמם הם המחבלים במאמציו לחוש בסדר עם עצמו ולא הפעילות המינית שלו למה הוא מכור כבר שני עשורים. לדבריו – אף כי הוא מזהה את עצמו כמכור קשה – הוא לא היה מוכן מעולם לקבל טיפול תרופתי.

לכתבות נוספות בנושא מין, יחסים וזוגיות:
סקס: פעם אחת ולתמיד, האם הגודל קובע?
האם אפשר ללמוד מספרים איך להציל זוגיות?
סקס: על אוננות והאנושות
וידאו: פגיעה בתפקוד מיני בקרב חולים
מחשבות על צדק חברתי בייעוץ מיני

אני מבררת עם עצמי מה אני חשה כלפי ההתמכרות שלו. מה שאני מוצאת זה אדישות וחיוך. בשבילי דורון הוא אדם חביב ומלא הומור אין לי גועל או הסתייגות כלפיו. אני חשה נקייה מהשיפוטיות שאני חשה לא פעם כשאני מטפלת במקרים של התעללות רגשית או התעללות מינית. ברגע שאני אקבל את האדם שמולי באופן מרגיע ולא שיפוטי הוא לא ישנא את עצמו, הוא יתיידד עם החלקים מעוררי הגועל שבו. וברגע שאני אתיידד עם החלקים הקטסטרופאליים שלו, אוכל, באופן פלאי לגרום לדורון להיפטר מההתמכרות ולא להלחם עם רגשותיו אלא לקבל אותם והם יהיו חלק ממנו.

אופטימיות המוקרנת ממני באופן אמיתי תצליח לרפא. זה עובד. אחרי עשר שנות ייעוץ בכל תחומי המיניות, אני יודעת שלכל פרברסיה מינית כמעט מתלווים רגשי אשמה. יש לי כבר ניסיון רב עם גברים שלובשים בסתר בגדי נשים, וכן יש לי ניסיון טיפולי באקסהיביציוניסטים, מציצים, סדיסטים ומזוכיסטים שהגיעו אלי לקליניקה.

הכותבת היא מנחת סדנאות ויועצת זוגית. ליצירת קשר: 052-4402555.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר